Решение по дело №620/2019 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 260083
Дата: 2 ноември 2020 г. (в сила от 15 декември 2020 г.)
Съдия: Цветанка Атанасова Гребенарова
Дело: 20191810200620
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

                  Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                             № 83

                                        гр.Ботевград,02.11.2020г.                                   

 

                                       В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

БОТЕВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД,наказателно отделение, трети съдебен състав, в публично заседание на първи юли  две хиляди и двадесета година,   в състав :

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : *****

при секретар *****, като разгледа докладваното от съдия *****АНД №620 по описа за 2019 година и за да се произнесе,взе предвид следното :

                 Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                                                             

                 „***** ЕООД,с ЕИК *****, със седалище и адрес на управление *****симиров Паскалев, чрез пълномощника му адвокат Е.П.Б. от САК  е обжалвало в законния срок наказателно постановление №23-002909 от 02.12.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда Софийска област" със седалище гр.София към Главна Дирекция „Инспектиране на труда“,с което на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда във връзка с чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда във връзка чл. 55 от ЗЗБУТ, за нарушение на чл. 16, т. 1 буква „е" от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./ във връзка с чл. 11, ал. 1, т. 3 от Наредба № РД- 07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ за неизпълнение на задължението на работодателя за провеждане начален инструктаж на *****, ЕГН **********, който е работил на територията на обекта ,му е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на  1500.00  /хиляда и петстотин/ лева,както и за нарушение на чл. 16, т. 1 буква „е" от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./ във връзка с чл. 11, ал. 1, т. 3 от Наредба № РД- 07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ за неизпълнение на задължението на работодателят за провеждане начален инструктаж на *****, ЕГН **********, който е работил на територията на обекта, му е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на  1500.00 / хиляда и петстотин/ лева ,като поддържа съображения за незаконосъобразност на същото, поради издаването му при съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно прилагане на материалния закон и  моли да бъде отменено, със законните последици,алтернативно да бъде изменен размера на наложената санкция до най-малкия размер предвиден в ЗАНН..

                                                                                                                                           

                  В съдебно заседание  „***** ЕООД,с ЕИК *****, със седалище и адрес на управление **********чрез пълномощника си юрисконсулт Е.Б. поддържа жалбата и моли да бъде уважена по съображения,изложени в същата и в съдебно заседание.

                                                                                                                                          

                  Въззивната организация – Дирекция “Инспекция по труда - Софийска област” със седалище гр.София към Главна Дирекция „Инспектиране на труда“,чрез пълномощника си старши юрисконсулт *****, в съдебно заседание оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление като законосъобразно в предвид събраните по делото доказателства.

                                                                                                                                              

                 Ботевградска районна прокуратура,редовно призована,не изпраща представител в съдебно заседание и не ангажира становище по жалбата.

                 Съдът след като прецени събраните по делото доказателства,прие за установено следното от фактическа страна :        

       Съдът приема,че от приложените по делото писменни доказателства :       АУАН №23-002909/28.10.2019г.-оригинал;снимков материал; протокол № ПР1934828/ 28.10.2019г.; споразумение; длъжностна характеристика на длъжността „технически ръководител“; заповед №ЮП-103П-02/07.01.2019г.; удостоверение за участие в курс „Обучение по безопасност и здраве при работа“; извадка от инструктажна книга; списък; пълномощно; известие за доставяне на НП №23-002909/02.12.2019г.; декларация; заповед № ЮП-103П-01/ 07.01.2019г.; договор за изработка на строителен продукт № 103П/ 02/29.01.2019г.; идентификационна карта; пълномощно; заповед № 3-0058/ 11.02.2014г.; заповед № 3-0025/08.01.2019г. и заповед № 3-00245/08.01.2019г., и трите на изпълнителен директор на ИА”ГИТ”/заверени ксерокопия/ и събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите М.М.М. - актосъставител  на длъжност „старши инспектор” и Ж.Г.П.  , на длъжност  „главен инспектор”,и двете служители в Дирекция „Инспекция по труда - Софийска област” със седалище гр.София се установява следната фактическа обстановка, отразена и в наказателното постановление, а именно : на 24.10.2019г. свидетелите М.М.М., на длъжност „старши инспектор”  и Ж.Г.П., на длъжност „главен инспектор” , и двете служители в Дирекция „Инспекция по труда - Софийска област” със седалище гр.София извършили проверка по спазване на трудовото законодателство и правилата за здравословни и безопасни условия на труд на „***** ООД,с ЕИК: ***** , на място в строителен обект: складова и производствена база на „*****" ЕООД, находящ се в УПИ XXIV за производствено - складова дейност, кв.70 по регулационния план на гр.Ботевград и установили, че „*****' ООД в качеството си на работодател по смисъла на параграф 1 т.2 от Допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд и строител по смисъла на параграф 1 т. 2 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./, не е осигурил провеждането на начален инструктаж на работници и служители наети от подизпълнителите, които работят на територията на обекта,като на място на 24.10.2019г. са заварени да престират труд на строителния обект лицата *****, ЕГН: ********** и *****, ЕГН: ********** работници на „*****" ЕООД,с ЕИК: 203586620, които са обслужвали бетоновоз и бетонпомпа. При приключване на проверката по документи на 28.10.2019г. в сградата на Дирекция „Инспекция по труда Софийска област" със седалище гр.София, бул. „Витоша" N? 6, ет. 2 проверяващите констатирали,че от дружеството не са предоставени документи, които да удостоверяват, че дружеството е осигурило провеждането на начален инструктаж на *****и приели,че нарушението е безспорно извършено на 24.10.2019г., и е установено на същата дата.За констатираното нарушение св.М.М.М., на длъжност „старши инспектор” съставила  АУАН № 23-002909/28.10.2019г.. на „***** ООД в присъствието на св.Ж.Г.П. и упълномощен представител на дружеството,на който му бил предявен за запознаване със съдържанието и за подпис и същият го подписал без възражение.

.             Съдът счита,че жалбата е допустима,тъй като е депозирана в срока по  чл.59,ал.2 вр. ал.1 от ЗАНН и от правоимащо лице и в предвид размера на  наложените административни наказания –две “имуществени санкции” в размер от по 1500.00 лева,наказателното постановление подлежи на съдебен контрол с оглед неговата законосъобразност.

                 Съдът приема,че разгледана по същество,жалбата е неоснователна  по следните съображения :

                 Съдът намира,че е доказано безспорно нарушение на чл. 16. т. 1 буква „е" от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи  във връзка с чл.11,ал.1,т.3 и чл.12,ал.1 от Наредба РД-07-2 от 16 декември 2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, от „***** ЕООД,с ЕИК *****, със седалище и адрес на управление *****, с управител *****,първата разпоредба от  които изисква „строителят да осигурява инструктажа,обучението,повишаването на квалификацията и проверка на знанията по ЗБУТ на работещите“,а втората разпорежда „работодателят да осигурява провеждането на инструктажа по безопасност и здраве при работа на всеки работещ,независимо от срока на договора и продължителността на работното време,вкл. и на работещи от други предприятия,които ще работят на територията на предприятието“ и третата регламентира,че „начален инструктаж се провежда на лицата,които постъпват на работа,както и на лицата по чл.11,ал.1,т.1-5 с оглед запознаването им със : основните правила и изисквания по безопасност и здраве при работа в предприятието;вида и характера на извършваната работа;специфичните опасности и рискове за здравето и живота на работещите и изискванията към тяхното поведение,тъй като при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство и правилата за здравословни и безопасни условия на труд на 24.10.2019г. на „***** ООД,с ЕИК *****, на място в строителен обект: складова и производствена база на „*****" ЕООД, находящ се в УПИ XXIV за производствено - складова дейност, кв. 70 по регулационния план на гр. Ботевград и  на 28.10.2019г. по документи в сградата на Дирекция „Инспекция по труда Софийска област" със седалище София, е установено, че: „***** ООД в качеството на работодател по смисъла на параграф 1 т. 2 от Допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд и строител по смисъла на параграф 1,т.2 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./, не е осигурил провеждането на начален инструктаж на работници и служители наети от подизпълнителите, които работят на територията на обекта,като на място на 24.10.2019г. са заварени да престират труд на строителния обект лицата *****, ЕГН ********** и *****, ЕГН ********** работници на „*****" ЕООД,с ЕИК *****, които са обслужвали бетоновоз и бетонпомпа,като на проверяващите не са предоставени документи, които да удостоверяват, че дружеството е осигурило провеждането на начален инструктаж на *****. Изложените фактически обстоятелства се следват от показанията на разпитаните свидетели М.М.М. и Ж.Г.П., които съдът възприема като обстоятелствени, последователни,логични и непротиворечиви, както и от писменните доказателства : протокол № ПР1934827 за извършена проверка от 28.10.2019г.; призовка по чл.45,ал.1 от АПК; идентификационна карта, удостоверяваща качеството „работодател; договор за изработка на строителен продукт; пълномощно с per. № 50б1/2019г. на *****; декларация, саморъчно попълнена и подписана от *****; декларация, саморъчно попълнена и подписана от *****; копие от книга за инструктаж; заповед № ЮП - 103П- 01/07.01.2019г.;   информационна табела; споразумение между „*****" ЕООД и „***** ООД .Не се представиха доказателства,с които да се оборят констатациите в АУАН № 23-002909/28.10.2019г.,при което съдът приема,че вярно отразяват фактическите обстоятелства относно нарушението.

 

                  Наказателното постановление е съставено от оправомощено длъжностно лице, видно от приложените заповеди,издадени от Изпълнителния директор на ИА”Главна инспекция по труда”.

                  Както в АУАН,така и в НП е описано пълно и точно извършеното нарушение,обстоятелствата при които е осъществено и законните разпоредби, които са нарушени, като правилно и законосъобразно е цитирана и санкционната норма в наказателното постановление : чл.416,ал.5 от КТ вр. чл.413,ал.2 от КТ, имуществената санкция е наложена в минимален размер от 1500.00 лева, при което са спазени разпоредбите на чл.42,т.4 и т.5 от ЗАНН и чл.57,ал.1,т.5 и т.6 от ЗАНН.Съдът не приема доводите в жалбата,че АУАН въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление е съставен при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и невярно отразяване на действителната обстановка и обстоятелствата, отговарящи на фактическата обстановка,тъй като не се потвърждават от събраните по делото писменни и гласни доказателства. Неоснователно се явява и твърдението в жалбата,че са налице основанията за прилагане на  чл.415в,ал.1 от КТ ,тъй като съобразно тази норма нарушението следва да е отстранено веднага след установяването му по реда предвиден в този кодекс и следва да не са произтекли вредни последици за работниците и служителите,а административнонаказващия орган не е отчел обстоятелството,че проверката на място е извършена на 24.10.2019г.,а към датата на приключването и на 28.10.2019г. и съставяне на протокол №ПР1934827/28.10.2019г.,с който са дадени указания за отстраняване на нарушенията,както и срок за тяхното отстраняване - всички отразени в протокола нарушения са отстранени  и/или за тях са представени изисканите документи.Тези доводи се опровергават от показанията на свидетелите М.М. и Ж.П.,които установяват,че им била представена при проверката книга за начален инструктаж, в която имало инструктирани лица на една от фирмите подизпълнители - „ЛКС“,но не са установили да е  проведен начален инструктаж на въпросните лица ,а видно от сключеното споразумение по чл.18 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд изрично е записано, че строителя  провежда начален инструктаж на всички работещи,а останалите видове инструктажи се провеждат от съответните бригадири или технически ръководители,при което са приели, че работодателя е отговорен за провеждане на началния инструктаж на работниците.От изложеното се установява,че не следва да се прилага чл.415в,ал.1 от КТ,тъй като нарушенията не са отстранени веднага след установяването им по реда предвиден в този кодекс,а също и с оглед естеството на същите и регламентиране на обществените отношения свързани с предотвратяване на поставянето в опасност на живота и здравето на работещите лица и гарантиране на тяхната безопасност при престирането на труд.

                 В предвид на изложеното съдът приема,че наложените наказания „имуществена санкция” в размер на 1500.00 лева и „имуществена санкция” в размер на 1500.00 лева са съответни на допуснатите нарушения и правилно определени,при което наказателното постановление следва да бъде потвърдено в изложения по –горе смисъл.

                 По изложените съображения и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН   Ботевградски районен съд

                                                       Р   Е   Ш   И   :

                                                                                                                                                                                                                

                            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №23-002909 от 02.12.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда Софийска област" със седалище гр.София към Главна Дирекция „Инспектиране на труда“ против „*****' ООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление гр.София,район Кремиковци,ж.к. „Враждебна", бул. „Ботевградско шосе" 262, с управител *****, ЕГН **********,с което на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда във връзка с чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда във връзка чл. 55 от ЗЗБУТ, за нарушение на чл. 16,т.1 буква „е" от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./ във връзка с чл. 11, ал. 1, т. 3 от Наредба № РД- 07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ във връзка с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр. 102 от 22 декември 2009г./ за неизпълнение на задължението на работодателят за провеждане начален инструктаж на *****, ЕГН **********, който е работил на територията на обекта,му е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на  1500.00  /хиляда и петстотин/ лева,както и за нарушение на чл. 16, т. 1 буква „е" от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършването на строителни и монтажни работи /дв. бр. 37/04г./ във връзка с чл. 11, ал. 1, т. 3 от Наредба № РД- 07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ във връзка с чл.12,ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд бн. дв. бр.102 от 22 декември 2009г./ за неизпълнение на задължението на работодателят за провеждане начален инструктаж на *****, ЕГН **********, който е работил на територията на обекта, му е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на  1500.00 /хиляда и петстотин/ лева, като законосъобразно.

                    РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му, пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СОФИЯ ОБЛАСТ.

                                         РАЙОНЕН  СЪДИЯ :