Решение по дело №1319/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261649
Дата: 22 декември 2021 г. (в сила от 13 януари 2022 г.)
Съдия: Владимир Григоров Вълков
Дело: 20181100901319
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 26 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.София, 11.1.2022 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-13 състав, в закрито заседание 11.1.2022 г. в следния състав

СЪДИЯ: : Владимир Вълков

 

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 1319 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 632, ал. 4 от ТЗ.

С Решение № 2221 от 09.10.2019 г. по т.д.н. № 2683/19 г. по описа на Апелативен съд – София, Търговско отделение, 6 състав е обявена неплатежоспособността на "БД Т." ООД (в ликвидация) с ЕИК 1*******, открито е производство по несъстоятелност и търговецът е обявен в несъстоятелност.

С решение № 90 от 13.01.2020 г. производството по несъстоятелност е спряно при условията на чл. 632 ал. 5 вр. ал. 1 ТЗ.

По делото е постъпило искане от Н.А.ЗА П.да бъде възобновено спряното производство с довод, че в масата на несъстоятелността има вземане в размер на 787250,70 лв.  , което е достатъчно, за да покрие разноските в производството по несъстоятелност.

Синдик Т. изразява становище, че вземането не е документално обосновано – липсват документи, коти да установяват основанието, изискуемостта и неговия размер, няма данни да е било скрепено с изпълнителен титул, а според обявените в търговския регистър данни за длъжника на вземането той не разполага с имущество, обезпечаващо събиране на тази сума. Синдикът сочи, че поради липса на средства не е открита и особена сметка за дружеството.

Съгласно чл. 632 ал. 1 ТЗ предпоставка за възстановяване на производството по несъстоятелност е удостоверено от молителя наличие на достатъчно имущество или изпълнение на даденото указание при условията на чл. 629б ТЗ. Макар и законът да не очертава изрично характеристиките на визираното имущество, те са изводими от предназначението му – да позволи посрещане на текущо възникващи парични задължения за дружеството по издръжка на производството, визираното имущество следва да е бързо ликвидно. Нормата на чл. 639б ТЗ регламентира особени правила, обезпечаващи посрещане на този необходим разход за постигане целите на производството. Естеството на имуществото, визирано в първите две алинеи съставлява признат от закона източник за набавяне на средства с целево предназначение по облекчен ред – пряко  договаряне от страна на синдика (чл. 639б ал. 3 ТЗ). Очевидна е целта на тази норма – производството по несъстоятелност да не калкулира нови разходи за кредиторите и съответно нови задължения на масата.

Недопустимостта на калкулиране на разноски в масата произтича и от утвърдения механизъм за обезпечаване на средства за посрещането им. Законът предписва това да стане предварително, т.е. преди задължението да е възникнало като основа за определяне необходимата сума са очакваните разноски (арг. от чл. 629б ал. 2 ТЗ). Този принцип гарантира и икономическия интерес на кредиторите да са наясно с допълнителната тежест, която поемат за развитие на производството в очакване за удовлетворяване на техните вземания.

Нормата на чл. 661 ал. 3 ТЗ предписва текущо задължение за заплащане възнаграждение на синдика, като липсата на средства, които да обезпечават плащането му изрично е предвидено като основание за спирането му – чл. 632 ал. 1 ТЗ. При тези съображения настоящият състав приема, че наличие на имущество по смисъла на чл. 632 ал. 1 ТЗ е попадащото в обхвата на чл. 639б ТЗ. Законодателят обаче изрично ограничава приложното поле на облекчения ред за продажба до решението за пристъпване към осребряване на имуществото. Очевидна е законодателната идея – възможността наличното имущество да осигури реално постъпление на средства за посрещане на разноските в производството по несъстоятелност е обезпечена от властта на синдика да предприеме действия към всяко едно имущество. Твърдяното в случая имущество представлява вземане, усвояването на което предпоставя неговото събиране, което го определя като негодно да осигури своевременно посрещане на текущите разноски, необходими включително и за събиране на твърдяното имущество.

Въпреки поисканата и осигурена на кредитора възможност да привнесе сума, обезпечаваща посрещане на текущите разноски – нуждата от привнасяне е сведена до знанието на кредитора на 03.06.2011 г., по делото, а и при служебна справка в деловодната система не се установява да е постъпвало искане в изпълнение на указанието. При тези обстоятелства налага се извод, че поисканото възобновяване на производството е ненадлежно – липсват доказателства за наличие на имущество, което да осигури посрещане на текущите разноски в производството.

 

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 632, ал. 4 от ТЗ съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност по търговско дело № 1319/2018  г. на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-13 състав.

ПОСТАНОВЯВА ЗАЛИЧАВАНЕ от търговския регистър на "БД Т." ООД (в несъстоятелност) с ЕИК ************.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, съгласно чл. 613а, ал. 1 и чл. 633, ал. 1 от ТЗ.

ПРЕПИС от решението да се изпрати за вписване на търговския регистър при Агенцията по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ вр. с чл. 14 от ЗТР.

РЕШЕНИЕТО да се впише в книгата по чл. 634в от ТЗ, която се води при СГС, ТО.

 

СЪДИЯ: