Определение по дело №1713/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 декември 2018 г. (в сила от 5 декември 2018 г.)
Съдия: Марина Иванова Мавродиева
Дело: 20182100501713
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Номер   І-2369                             05.12.2018 година                         град Бургас

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, II-ро Гражданско отделение, първи въззивен състав, на пети декември две хиляди и осемнадесета година в закрито заседание в следния състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана Карастанчева

            ЧЛЕНОВЕ: 1. Таня Русева - Маркова

                                2. мл.с. Марина Мавродиева

 

Секретар     

Прокурор

като разгледа докладваното от младши съдия Марина Мавродиева въззивно частно гражданско дело  № 1713 по описа за 2018 г. на Окръжен съд Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Делото е образувано по жалба на „Си Комерс“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Карнобат, ул. „Неофит Бозвели“ № 10, представлявано от Здравко Василев Сивов срещу Определение за отказ № 4/06.11.2018г. на съдия по вписванията при Районен съд Карнобат, с което съдия по вписванията е отказал вписване на дружествен договор за увеличаване на капитала на дружество „Си Комерс“ ООД с непарична вноска – апорт на недвижими имоти, находящи се в гр. Карнобат, общ. Карнобат.

С обжалваното определение за отказ съдия по вписванията при РС Карнобат е приел, че е сезиран със заявление за вписване на нотариално заверено извлечение от дружествен договор за увеличаване на капитала на Си Комерс ООД с непарична вноска – апорт на недвижими имоти, намиращи се в гр. Карнобат, общ. Карнобат на основание чл. 73, ал. 5 ТЗ като е посочил представени със заявлението писмени документи. Намерил е, че не е спазена правната уредба за вписване – чл. 73, ал. 5 ТЗ вр. чл. 4, б „л“ ПВ, както и т. 5 от Тълкувателно решение № 7/2012г. като е приел, че от представените документи се установява, че недвижимите имоти, предмет на апортна вноска са част от търговското предприятие на ЕТ „Здравко Сивов“ ЕИК *********, а съгласно дружествения договор и удостоверение от ТР се увеличава капитала на Си Комерс ООД чрез внасяне на непарична вноска – апорт от вносителя Здравко Василев Сивов, с което се увеличава и неговия капитал в дружеството. Съдия по вписванията е счел, че липсва акт за собственост на вносителя – физическо лице Здравко Василев Сивов за имотите, предмет на апорт, а същите са част от състава на търговското предприятие на ЕТ Здравко Сивов съгласно нотариален акт № 159, дело 102/2012г. на СВ – гр. Карнобат и с апортирането се извършва прехвърляне на част от предприятието на ЕТ Здравко Сивов в Си Комерс ООД, което следвало да е по реда на чл. 15 ТЗ. Предвид посоченото е отказал вписване на дружествен договор за увеличаване на капитала на дружество „Си Комерс“ ООД с непарична вноска – апорт на недвижими имоти, находящи се в гр. Карнобат, общ. Карнобат.

В жалбата се излагат съображения, че отказът на съдията по вписванията при РС Карнобат да впише в имотния регистър дружествен договор на „Си Комерс“ ООД, представен за вписване по реда на чл. 73, ал. 5 ТЗ, е незаконосъобразен. Сочи, че Здравко Василев Сивов е направил непарична вноска в капитала на Си Комерс ООД, включваща 6 недвижими имота, които придобил в качеството си на ЕТ „Здравко Сивов“. Намира, че съдията по вписвания неправилно е отказал вписването, защото апортът бил извършен не от ЕТ Здравко Сивов, а от физическото лице Здравко Василев Сивов като за последния не бил представен акт за собственост. Излага съображения по същество, че едноличния търговец не е търговско дружество и юридическо лице, а физическо лице, което извършва дейност, организирана като търговско предприятие. Акцентира, че съгласно Тълкувателно решение № 2/2001г. на ВКС включеното в състава на ЕТ имущество е лична собственост на това лице, а не СИО. Намира, че с Тълкувателно решение № 7/2012г. в т. 5 не следва да се извърши вписване в имотния регистър, ако молителят не е представил пред съдията по вписванията доказателства за правата на вносителя, но в случая твърди, че доказателства относно правата на вносителя са налице и са представени пред съдията по вписванията. Намира извода на съдията по вписванията, че ЕТ е юридическо лице за незаконосъобразен като сочи, че съдружник в ООД може да е физическо или юридическо лице. Твърди, че апортната вноска вече е вписана в Търговския регистър и от нотариуса и в Търговския регистър била извършена проверка на правата на вносителя, а съдията по вписванията е превишил своите правомощия, тъй като е трябвало да провери дали представеният акт за вписване подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията на закона за форма и има ли предвиденото в ПВ съдържание. Намира за незаконосъобразен мотива, че резултатът може да се постигне по реда на чл. 15 ТЗ. Счита, че отказът не държи сметка, че апортът е вече вписан в Търговския регистър, но не и в имотния, поради което е възможно да възникне колизия на права, които да засегнат имуществото. Сочи, че цитираните в определението на съдията по вписвания документи отговарят на приложените към молбата с изключение на копията по позиция 13, изходящи от Сливен. Счита отказът за неправилен и незаконосъобразен, поради което моли да бъде отменен и съдията по вписванията да бъде задължен да извърши исканото вписване на дружествен договор на „Си Комерс“ ООД.

Във връзка с  наведените във въззивната жалба твърдения, че цитираните от съдията по вписванията документи отговарят на приложените към заявлението за вписване, но не са представяни копията по позиция 13 и предвид обстоятелството, че съдът, при анализ на съдържащите по преписката документи не установи посочените в обжалваното определение за отказ копия (два броя) от вписано удостоверение с изх. № 20120116094127/16.01.2012г. от търговски регистър на Агенция по вписванията Сливен, вписано от Служба по вписвания Карнобат на 17.01.2012г. под акт № 1, том I, вх. рег. № 95, съдебният състав изиска в оригинал от съдия по вписванията при РС Карнобат цялата преписка, с всички представени към молбата на жалбоподателя документи.

Съгласно опис вх. № 17279/30.11.2018г. по описа на ОС Бургас съдия по вписванията при РС Карнобат е представил преписката по молба с вх. № 3917/06.11.2018г. по описа на СВ Карнобат като е посочил, че документите, посочени на позиция 13 не са част от преписката, а са резултат от грешка при изготвяне  на определението за отказ.

Съдът, след преценка на изложените в жалбата съображения и представените с преписката от СВ при РС Карнобат писмени материали, намира за установено от фактическа страна следното:

Съдия по вписванията при РС Карнобат е сезиран с молба вх. рег. № 3917/06.11.2018г. от „Си Комерс“ ООД ЕИК ********* с искане за вписване на дружествен договор, поради вписано по партидата на дружеството в Търговския регистър увеличение на капитала следствие от извършен апорт на шест броя недвижими имоти от страна на Здравко Василев Сивов, които били включени в състава на търговското предприятие на ЕТ „Здравко Сивов“ ЕИК *********. Увеличението на капитала е чрез записване на 105 918 броя дялове всеки по 10 лева и е равно на оценката на имотите, извършена от три вещи лица по реда на ТЗ.

Съгласно нотариален акт за продажба на недвижими имоти, вписан в СВ Карнобат с вх.рег. № 4*/0*.0*.20**г.  Здравко Василев Сивов, действащ в качеството си на едноличен търговец с фирма „Здравко Сивов“ закупил недвижими имоти, намиращи се в гр. Карнобат, Община Карнобат, сред които нива, съставляваща поземлен имот № 053007, нива, съставляваща поземлен имот № 061001, нива, съставляваща поземлен имот № 107001, нива, съставляваща поземлен имот № 150005, нива, съставляваща поземлен имот № 184055, нива, съставляваща поземлен имот № 109002.

Съгласно Дружествен договор на дружество с ограничена отговорност „Си Комерс“ ООД съдружници в дружеството „Си Комерс“ ООД са Здравко Василев Сивов и Тодор Димитров Сивев като капиталът на дружеството е в размер на 1 164 280 лева, разпределен в 116 428 равни дяла, всеки по 10 лева. Същият е формиран от парична вноска в размер на 105 100 лева и непарична - апорт на право на собственост върху недвижими имоти, собственост на съдружника Здравко Василев Сивов, включени в състава на търговското му предприятие ЕТ Здравко Сивов с парична оценка в размер на 1059180 лева, придобити от Здравко Василев Сивов, включени в състава на търговското му предприятие ЕТ Здравко Сивов въз основа на посочения по-горе нотариален акт и подробно описани в дружествения договор. Дружественият договор е представен за вписване в СВ в оригинал с нотариална заверка на подписите на двамата съдружници. Съгласно Дружествен договор – извлечение от Агенция по вписванията, представения за вписване екземпляр е идентичен с обявения по партидата на дружеството в Търговския регистър, видно от нотариалното удостоверяване на подписите. Съгласно дружествения договор и Удостоверение от 05.11.2018г., издадено то Агенция по вписванията, Търговски регистър капиталът на Си Комерс ООД се състои от парична вноска и непарична вноска като непаричната е в размер на 1059180 лева и се състои от шест недвижими имота – поземлен имот с идентификатор 36525.53.7 с номер по предходен план № 053007; поземлен имот с идентификатор 36525.61.101 с номер по предходен план № 061001; поземлен имот с идентификатор 36525.107.1 с номер по предходен план № 107001; поземлен имот с идентификатор 36525.150.5 с номер по предходен план № 150005; поземлен имот с идентификатор 36525.184.55 с номер по предходен план № 184055 и поземлен имот с идентификатор 36525.109.2 с номер по предходен план № 109002.

Видно от протокол от проведено на 19.10.2018г. Общо събрание на съдружниците на Си Комерс ООД, на което са приставали и двамата съдружници, е прието решение за увеличаване на капитала на дружеството чрез записване на нови   105 918 броя дялове от съдружника Здравко Сивов като вместо пари в капитала се апортира от Здравко Сивов право на собственост върху недвижими имоти, собствени на Здравко Сивов в качеството му на едноличен търговец.

Изготвено е заключение по реда на чл. 72, ал. 2 ТЗ, с което е извършена оценка на шест недвижими имота, предмет на непарична вноска и всички общо са оценени на сумата от 1059180 лева.

Заедно с дружествения договор е представена и декларация – съгласие от Здравко Василев Сивов лично и като едноличен търговец с фирма ЕТ Здравко Сивов да се извърши апорт в капитала на Си Комерс ООД на недвижими имоти, подробно описани в декларацията и съвпадащи с посочените в дружествения договор.

Съгласно декларации по чл. 264, ал. 1 ДОПК Здравко Сивов  в лично качество и като едноличен търговец няма непогасени публични задължения.

Представен е протокол на ЕТ Здравко Сивов, който по своя характер има съдържание, съвпадащо с това на декларацията-съгласие като Здравко Сивов в качеството си на едноличен търговец решава да апортира в капитала на Си Комерс ООД право на собственост върху свои собствени недвижими имоти, съвпадащи с посочените по-горе като Здравко Сивов поеме увеличението в капитала.

Представени са скици и данъчни оценки за недвижимите имоти, от които се установява, че пазарната оценка, определена от вещото лице за всеки имот е значително по-висока от данъчната оценка на всеки от имотите.

Платена е такса за вписване в Служба по вписванията в размер на 1059,18 лева.

Съдът намира, че други относими за спора доказателства не са налице.

С оглед така изяснената фактическа обстановка от правна страна съдът намира следното:

Търговския закон урежда възможността съдружници в дружеството да правят непарични вноски (апорт). Вноската в дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество или командитно дружество с акции се оценява от три независими вещи лица, посочени от длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията. Оценката в дружествения договор, съответно в устава, не може да бъде по-висока от дадената от вещите лица. Чл. 73, ал. 1 ТЗ предвижда вноската на право, за учредяването или за прехвърлянето, на което се изисква нотариална форма, да се извърши с дружествения договор или устава. За целта вносителят трябва да даде писмено съгласие с нотариално заверен подпис, което да съдържа описание на вноската.

От представените писмени документи се установи, че съдружник в Си Комерс ООД е Здравко Сивов заедно със съдружника Тодор Сивев. На проведено Общо събрание на дружеството в присъствие на двамата съдружници е прието решение за увеличаване на капитала на дружеството чрез записване на нови 105918 броя дяла по 10 лева всеки от съдружника Здравко Сивов като вместо пари е направил непарична вноска на недвижими имоти на обща стойност 1059180 лева. Оценката на апортираното имущество е извършена от три независими вещи лица като е изпълнено изискването на закона размерът на непаричната вноска в капитала да не е по-голям от определената със заключението на вещите лица. Вноската е извършена с дружествения договор на Си Комерс ООД като в чл. 6, ал. 3 подробно са посочени имотите, предмет на непарична вноска. Увеличаването на капитала на дружеството чрез записването на нови дялове е вписано в Търговския регистър съгласно удостоверение № 20181105101157/05.11.2018г.

Съгласно чл. 73, ал. 5 ТЗ в СВ се представя нотариално заверено извлечение от дружествения договор или устава и съгласието на вносителя. Извършеното увеличение на капитала е вписано в Търговския регистър при Агенция по вписванията като дружествения договор е обявен по партидата на търговското дружество.

Съдията по вписванията може да осъществява контрол върху подлежащия на вписване акт в рамките, установени в Правилника за вписванията, който нормативен акт очертава пределите на неговите правомощия, както и съобразно изрично предвиденото в други закони. В този смисъл, правилно съдията по вписванията е възприел, на първо място, че е компетентен, с оглед местонахождението на недвижимите имоти, да се произнесе по молбата за вписване на представения акт.

Съгласно Тълкувателно решение № 7 от 25.04.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 7/2012 г., ОСГТК дружеството придобива вещното право върху предмета на вноската от момента на възникването му - т.е. когато бъде вписано в търговския регистър (арг. от чл. 73, ал. 4 ТЗ). Законодателят е отчел, че въз основа на посочения фактически състав, от един правен субект към друг преминават вещни права върху недвижими имоти, поради което е уредил задължение за съответния орган на дружеството да поиска вписване на нотариално заверено извлечение от дружествения договор или устава. Вписването в книгите по ПВ няма конститутивен ефект - такъв ефект има вписването на дружество (или увеличение на капитала на съществуващо дружество) в търговския регистър. Независимо от това законодателят е възложил на съдията по вписванията да извършва проверка на правата на вносителя с изрична разпоредба и ако доказателства за тези права не бъдат представени, извършването на вписването следва да бъде отказано. Отказът не може да засегне правата на дружеството, ако вносителят действително е бил собственик - в този случай вещното право е преминало от момента на вписване в търговския регистър, а вписването в книгите по ПВ е условие за противопоставимост.

Изводът в обжалваното определение на съдията по вписванията да откаже вписването се аргументира с обстоятелството, че не са спазени изискванията на чл. 73, ал. 5 ТЗ, вр. чл. 4, б „л“ от ПВ и т. 5 от ТР 7/2012г. на ОСГТК, тъй като вносител е Здравко Сивов, а имотите са включени в търговското предприятие на ЕТ Здравко Сивов. Настоящият съдебен състав намира, че пред съдията по вписванията е представен нотариален акт, вписан в СВ Карнобат с вх. рег. № 4*/0*.0*.20**г., с който Здравко Сивов, действащ като едноличен търговец с фирма Здравко Сивов е закупил недвижими имоти, сред които са шестте, предмет на непарична вноска. В дружествения договор на Си Комерс ООД изрично е посочено, че недвижимите имоти са собственост на Здравко Сивов в качеството му на едноличен търговец с фирма ЕТ Здравко Сивов като правата на вносителя следват от представения и посочен също в дружествения договор нотариален акт. Съдията по вписванията не следва да проверява материално-правните предпоставки на акта за вписване, а само правата на вносителя, които според настоящият състав следват от посоченото в дружествения договор и нотариален акт, вписан в СВ Карнобат с вх. рег. № 4*/0*.0*.20**г., както и от декларацията съгласие представена с молбата за вписване.

Следва да се има предвид, че едноличния търговец не е отделен правен субект, различен от физическото лице, а с придобиването на качеството на търговец, физическото лице разширява своята правоспособност да извършва и търговска дейност. Между персоналитета на физическото лице и едноличния търговец не настъпва разлика, поради простата причина, че няма нов субект и се касае до едно и също лице. 

Според чл. 15, ал. 1 ТЗ търговско предприятие е съвкупност от права, задължения и фактически отношения. Прехвърлянето на предприятието става по волята на търговеца, без да е нужно съгласие на неговия съпруг. От разпоредбата на чл. 15, ал. 1 ТЗ по аргумент на по-силното основание следва, че съгласието на съпруга-нетърговец не е необходимо, когато предмет на прехвърляне не е цялото предприятие, а само негов отделен елемент (например отделни машини и съоръжения или определен недвижим имот)- така в Тълкувателно решение № 2 от 27.12.2001 г. на ВКС по гр. д. № 2/2001 г., ОСГК. Предвид посоченото настоящият съдебен състав намира, че липсва законова пречка физическото лице, имащо разширена правосубектност да се разпореди с имущество, което е включено в неговото търговско предприятие.

Не следва да се пренебрегва обстоятелството, че правното значение на института на вписването се изразява в това да се даде гласност на актовете, свързани с промяна на принадлежността на правото на собственост и на другите вещни права, както и когато се учредяват или признават такива права или тежести върху недвижими имоти, като се дава възможност на всяко трето лице да узнае какво е вещноправното положение на конкретен недвижим имот. Чрез вписването се осигурява и защита на лицата, придобили права върху недвижим имот с оглед противопоставимостта на вписаните актове.

По така, настоящият съдебен състав, намира, че постановеният от съдията по вписванията отказ е незаконосъобразен, частната жалба се явява основателна, а атакуваното с нея определение на съдията по вписванията - неправилно. Последното обосновава неговата отмяна и като последица на основание чл. 577, ал. 3 ГПК - връщане на преписката на съдията по вписвания за предприемане на съответни действия по вписване на нотариално заверено извлечение от дружествения договор и съгласието на вносителя.

На основание чл. 113, ал. 2 от Правилник за администрацията в съдилищата на съдия по вписванията при РС Карнобат следва да бъдат върнати оригиналните документи, представени по опис вх. № 17279/30.11.2018г. по описа на ОС Бургас.

Така мотивиран, Окръжен съд Бургас:

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ Определение за отказ № 4/06.11.2018г. на съдия по вписванията при Районен съд Карнобат, с което съдия по вписванията е отказал вписване на дружествен договор за увеличаване на капитала на дружество „Си Комерс“ ООД с непарична вноска – апорт на недвижими имоти, находящи се в гр. Карнобат, общ. Карнобат.

ВРЪЩА преписката по делото на Съдията по вписванията при Районен съд Карнобат за извършване на вписването, заявено с молба с вх. № 3917 от 06.11.2018г. за вписване на дружествен договор за увеличаване на капитала на дружество „Си Комерс“ ООД с непарична вноска – апорт на недвижими имоти, находящи се в гр. Карнобат, общ. Карнобат.

РАЗПОРЕЖДА на основание чл. 113, ал. 2 от Правилник за администрацията в съдилищата връщане на съдия по вписванията преписката по молба с вх. № 3917 от 06.11.2018г. в оригинал по опис с вх. № 17279/30.11.2018г. по описа на ОС Бургас.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                              2. мл.с.