Решение по дело №308/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260628
Дата: 15 април 2021 г. (в сила от 31 август 2021 г.)
Съдия: Татяна Костадинова Костадинова
Дело: 20211100900308
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …..

гр. София, 14.04.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 20 състав, в закрито заседание в състав: 

СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

като разгледа т.д. № 308/2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ вр. чл. 274 - 278 ГПК.

            Образувано е по жалба на „Ф.Х.” АД срещу отказ № 20210204144431/05.02.2021 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партидата на жалбоподателя промяна във вписания размер на внесения капитал. Отказът е мотивиран с обстоятелството, че заявлението не изхожда от всички лица със съвместна представителна власт, както и не са представени доказателства, че вносителят „А.” АД е акционер във „Ф.Х.” АД.   

            Жалбоподателят твърди, че заявлението било подадено от И.Т., действайки в лично в качество и като пълномощник на другия представляващ С.С.. Акционерното качеството на „А.” АД пък се установявало от множеството обявени в търговския регистър документи, включително финансови отчети. Въз основа на изложеното жалбоподателят моли съда да отмени обжалвания отказ и да постанови вписване на заявеното обстоятелство.

            Подаден е отговор от Агенция по вписванията, в който се развиват изложените в обжалвания отказ съображения.

 

            Съдът намира следното:

От вписванията в търговския регистър по партидата на „Ф.Х.” АД и от представените в регистърните производства документи се установява, че дружеството е учредено от „А.“ АД и „ИФ Ф.“ ООД. Капиталът на дружеството е разпределен в 3 000 000 поименни налични акции с номинална стойност 1 лев, като съгласно списъка на учредителите записаните акции са поети както следва: 2 040 000 броя – от „А.“ АД и 960 000 броя – от „ИФ Ф.“. При първоначалното вписване е внесен капитал в общ размер от 1 470 000 лв. Съгласно банково удостоверение от 20.01.2021 г. за периода 30.05.2014 г. - 14.12.2020 г. „А.” АД е наредило извършване на парични преводи в общ размер на 2 040 000 лв. за набиране и попълване на капитала на „Ф.Х.” АД.

Установява се също, че „Ф.Х.“ АД се представлява от членовете на съвета на директоритеС.Т. С.и И.А.Т. само заедно, като с процесното заявление е представено нотариално заверено пълномощно от 01.07.2019 г., с което С.С. упълномощава И.Т. да го представлява в качеството му на изпълнителен директор пред различни лица и държавни органи, сред които и Агенция по вписванията.

            При тези факти съдът намира жалбата за неоснователна, но по съображения, различни от изложените в обжалвания отказ.

Разпоредбата на чл. 15, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ дефинира понятието заявител, като изрично изброява лицата, които биха могли да имат това качество. Когато заявител е търговецът, то заявлението следва да бъде подадено или от неговия законен представител, или от упълномощено лице, вкл. адвокат. В случай че търговецът има повече от един законен представител и те упражняват представителната власт съвместно, то изискването ще бъде изпълнено както ако заявлението е подписано от всички тях, така и ако е подписано от техен пълномощник (ако той представлява всички законни представители, следва да е упълномощен и от всички тях) - арг. чл. 15, ал. 2, т. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Ето защо хипотезата, в която заявлението е подписано от един от двамата законни представители, действайки лично и като пълномощник на другия, напълно удовлетворява изискването на чл. 15 ЗТРРЮЛНЦ – то се явява подадено при съвместно упражняване на представителната власт от всички законни представители.

Заявеното за вписване обстоятелство е от категорията на подлежащи на вписване актове. Действително, това не следва изрично от разпоредбата на чл. 174, ал. 2 ТЗ, но посочената разпоредба трябва да се тълкува разширително и през призмата на целите, за които е създаден търговският регистър, а именно – да даде на третите лица пълна и вярна информация относно действителното юридическо и финансово състояние на търговеца. Ето защо и доколкото посочването на стойността на внесения капитал (не само при първоначалното вписване) е предвидено съгласно т. 32 на образец на Заявление А5 съгласно приложението към чл. 6, ал. 1 от Наредба 1/2017 г., то следва да се приеме, че заявителят има право да заяви за обявяване на това обстоятелство.

Както беше посочено, от представените по партидата на търговеца документи може да се направи извод, че лицето, сочено като вносител на капитала, е акционер, записал такъв брой акции, какъвто съответства на сочената от него като внесена сума. Ето защо неоснователен е приетият от длъжностното лице довод за липса на доказателства, че внасянето на капитала е извършено от акционер.

Въпреки изложеното съдът счита, че не са налице предпоставките за извършване на заявеното вписване поради следното съображение:

Внасянето на капитала е изпълнение на задължението на акционера, записал акции при учредяването, да заплати в полза на дружеството съответната вноска съгласно чл. 188, ал. 1 ТЗ. Когато паричното задължение се изпълнява чрез плащане по банков път, то се счита за изпълнено не с нареждане на плащането, а със заверяване на банковата сметка на получателя (чл. 305, пр. 1 ТЗ). В настоящия случай заявителят е представил банково удостоверение, от което е видно, че „А.“ АД е наредило преводи в посочените в удостоверението размери. Няма обаче никакви данни относно извършване на така наредените преводи и за заверяване на банковата сметка на получателя. Ето защо не може да се приеме за доказано осъществяването на заявеното за вписване обстоятелство „внесен капитал“, а това изключва възможността за извършване на вписването (арг. чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ). Следва да се допълни, че с оглед принципа за доверие в търговския регистър, доказването на заявеното за вписване обстоятелство не може да стане само с признание за неговото осъществяване от страна на лицето, имащо интерес за това (в случая – от заявителя), а трябва да е удостоверено по несъмнен и обективен начин, което в случая не е сторено.

Тъй като заявителят е представил документ, но същият не е годен да докаже твърденията му, не е било налице изискване за даване на указания по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ – недостатъкът може да бъде отстранен чрез ново заявление.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Ф.Х.“ АД ЕИК ********, срещу отказ № 20210204144431/05.02.2021 г. на длъжностно лице при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър по партидата на жалбоподателя промяна във вписания размер на внесения капитал.

Решението може да се обжалва пред Апелативен съд – гр. София в седемдневен срок от връчването му на жалбоподателя и на Агенция по вписванията.

 

СЪДИЯ: