Решение по дело №6841/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Христо Стефанов Томов
Дело: 20194430106841
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Плевен, 18. 02. 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенският районен съд, I граждански състав, в публичното заседание на десети февруари през двехиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ТОМОВ

 

при секретаря Румяна Конова като разгледа докладваното от съдията ТОМОВ гр. д. № 6841 по описа за 2019 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Иск с правно основание чл. 422 във вр. с чл. 415 от ГПК.

Постъпила е искова молба от „П.К.Б.“ ****** против П.Д.В. ***. В молбата се твърди, че между страните по делото на 22. 08. 2013 год. е бил сключен ***№ ***, по силата на който на ответницата е била преведена сумата в размер на 1 500 лв. и общо задължение по кредита 3 262, 03 лв., като срокът на договора е бил 24 месеца, с месечна вноска по погасителен план в размер на 133, 50 лв. и падежна дата 10- то число на месеца. Твърди се, че крайният срок за погасяване на кредита съгласно погасителния план е изтекъл на 10. 09. 2015 год., с което е настъпила и изискуемостта на задължението на длъжника в пълен размер. Твърди се, че към настоящия момент размерът на погасеното от ответницата задължение е в общ размер на 2 480 лв., като с плащанията е погасен част от номинала по заема в размер на 2 450, 93 лв., а със сумата от 29, 07 лв. са погасени лихвите за забава на основание т. 10. 1 от Общите условия. Твърди се, че ищецът е подал заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК против ответницата и е било образувано ч. гр. дело № 2472/ 2019 год. по описа на Плевенския районен съд. Твърди се, че по горното дело длъжникът е подал възражение срещу издадената заповед за изпълнение и съдът е указал на ищцовото дружество да предяви установителен иск. В заключение ищецът моли съда да признае за установено вземането му в размер на 811, 10 лв., представляващи главница по *** ***/ 22. 08. 2013 год., ведно със законната лихва, считано от 18. 04. 2019 год. до окончателното изплащане на вземането. Претендира се присъждане на направените в заповедното и исковото производство деловодни разноски.

Ответницата ангажира становище, че исковата молба е неоснователна.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства и съобрази доводите на страните, намира за установено следното:

Претенцията на ищеца намира своето правно основание в разпоредбата на чл. 422 от ГПК. Налице е спор между страните относно дължимостта на вземането по издадена в полза на ищеца заповед за изпълнение по ч. гр. д. № 2472/ 2019 год. по описа на Плевенския районен съд. Предявеният иск е допустим, тъй като във всички случаи, когато заповедта за изпълнение е издадена въз основа на предвиден в закона несъдебен акт /несъдебно изпълнително основание/ и е постъпило възражение от длъжника в установения двуседмичен срок, респ. заповедта е връчена при условията на чл. 47 ал. 5 от ГПК, заявителят /кредиторът/ разполага с възможността да реализира правата си, предявявайки претенцията по чл. 422 от ГПК.

Разгледан по същество, искът е неоснователен. Вземането на ищеца произтича от сключен *** ***/ 22. 08. 2013 год. По силата на този договор ответницата П.Д.В. се е задължила да върне получения заем в размер на 1 500 лв. на 24 месечни вноски. Безспорно е, че по договора ответницата е направила плащания в размер на 2 480 лв., с които са погасени изцяло вноски от № 1 до № 18, и част от вноска № 19. Видно от заключението на ***В.В. е, че към момента на приключване на съдебните прения непогасеното задължение на ответницата е в размер на 811, 10 лв.

Съдът счита, че е основателно възражението на процесуалния представител на ответницата за неравноправност на клаузите досежно договорното възнаграждение /годишния лихвен процент/. Видно от приложения договор е, че страните са уговорили фиксиран годишен лихвен процент в размер на 86, 83 % и годишен процент на разходите 122, 26 %. Следва да се отбележи, че към датата на сключване на договора не е действала разпоредбата на чл. 19 ал. 4 от Закона за потребителския кредит, която предвижда, че годишният процент на разходите, включващ и лихвите съгласно ал. 1, не може да бъде по- висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и валута, определена с постановление на Министерския съвет. Налице е била обаче константна практика на ВКС на РБ, обективирана и в посочените от пълномощника на ответницата съдебни актове, която е давала ясни и категорични разрешения по горния правен въпрос. Тя е приела, че максималният размер на договорната лихва е ограничен винаги от чл. 9 от ЗЗД, съгласно който страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на добрите нрави. За противоречащи на добрите нрави се считат сделки, с които неравноправно се третират икономически слаби участници в оборота, използва се недостиг на материални средства на един субект за облагодетелстване на друг и  т. н. Прието е, че противно на добрите нрави е да се уговаря възнаградителна лихва, надвишаваща трикратния размер на законната лихва. В случая това съотношение не е налице. Договорената между страните годишна лихва в размер 86, 83 %  надхвърля  значително /повече от осем пъти/ размерa на законната такава за периода, поради което уговорката противоречи на добрите нрави и  е нищожна. Съотнесени тези критерии  и  към клаузата  с уговорения ГПР от над 100 %, също обосновават нейната  нищожност. Посочените клаузи от процесния договор  нарушават принципа на справедливост и създават условия за неоснователно обогатяване на ответника. Последният не е съблюдавал принципите на добросъвестност и справедливост по чл. 9 от ЗЗД и чл. 143 и сл. от ЗЗП, при определяне на лихвен процент на възнаградителната лихва и ГПР в размер, който да налага връщане на повече от два пъти по- голяма сума от отпуснатия кредит- при заем от 1 500 лв., е договорено  в края на срока на договора ответницата да върне сумата от 3 262, 03 лв. Нещо повече, видно от заключението на вещото лице, дори и при хипотезата, че договорната лихва бъде определена като петкратния размер на законната лихва за периода на действие на договора, то към настоящия момент с изплатената от ответницата сума цялото й задължение би било погасено.

В заключение може да се обобщи, че във всички случаи, заплащайки сумата от общо 2 480 лв. /включително и за вземания, които са произтичали от нищожни клаузи, и се приравняват на липса на правно основание/, ответницата е изпълнила изцяло задължението си към ищцовото дружество по процесния договор за заем, поради което предявеният положителен установителен иск по          чл. 422 от ГПК се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

При този изход на делото и на основание чл. 78 ал. 3 от ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответницата направените деловодни разноски в размер на 300 лв.

По изложените съображения Плевенският районен съд

 

Р      Е      Ш      И:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен предявения от “П.К.Б.” ***, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от ***, ***, *** и ***, против                    П.Д.В. ***, ЕГН **********, иск по чл. 422 във вр. с чл. 415 от ГПК за признаване за установено вземането на ищеца за сумата от 811, 10 лв., представляваща главница по *** ***/ 22. 08. 2013 год., ведно със законната лихва, считано от 18. 04. 2019 год. до окончателното изплащане на вземането.

ОСЪЖДА “П.К.Б.” ***, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от ***, ***, *** и ***, да заплати на П.Д.В. ***, ЕГН **********,            сумата от 300, 00 лв., представляваща направени деловодни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в                     14- дневен срок от връчването му.

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: