Решение по дело №1405/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1018
Дата: 22 юли 2022 г.
Съдия: Ивета Жикова Пекова
Дело: 20227050701405
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р      Е      Ш     Е      Н      И      Е

 

N……….

 

Гр.Варна……………2022г.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Варненският административен съд, Първи тричленен състав, в публично заседание на четиринадесети юли две хиляди двадесет и втора година  в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕТА ПЕКОВА

      ЧЛЕНОВЕ:ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

                                        ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при секретаря Елена Воденичарова и в присъствието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Ивета Пекова к.адм.дело № 1405 по описа на Административен съд гр.Варна за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.с  чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, подадена чрез ю.к.Н.против Решение № 677/19.05.22г. по НАХД №1104/2022г. на ВРС, ХХVІІІ състав, с което е отменено наказателно постановление № 03-2100318/30.12.2021г.  на директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което за нарушение на чл.15 ал.1 от Наредбата за работното време, отпуските и почивките на основание чл.414 ал.1 КТ на „А.- консерв-68“ООД  е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв.

Касаторът твърди, че решението на ВРС е неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния закон. Твърди, че от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че на посочения в НП ден –събота лицето А.В.е изпълнява функциите на длъжност „работник в консервна фабрика“, като е прието, че се касае за извънреден труд въз основа на попълнените от работника декларация по чл. 402 КТ и обясненията на управителя на дружеството, в които е посочено, че денят в който лицата са установени - 27.11.2021г., е почивен за тях, поради което положеният труд попада под законовата дефиницията за извънреден такъв и работодателят е следвало да издаде заповед за полагането му. Твърди, че посоченото деяние е съставомерно, тъй като в нарушение на изискването на чл.15, ал.1 НРВПО за полагането на извънреден труд не е била издадена заповед от работодателя. Твърди и че в този смисъл актът за установяване на нарушение и наказателното постановление са съставени законосъобразно, при спазване изискванията на чл.42 ЗАНН и чл.57 ЗАНН, като нарушението е пълно описано с всички относими към конкретния състав признаци, посочени са мястото и обстоятелствата, при които е било извършено, както и доказателствата които го подкрепят, поради което не е налице съществено нарушение на процесуалните правила, което да ограничава правото на защита на нарушител. Моли решението на ВРС да бъде отменено, а издаденото НП да бъде потвърдено, както и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касационната жалба- „А.- консерв-68“ООД, чрез процесуалния си представител адв.П., изразява становище, че жалбата е неоснователна и моли решението на ВРС да бъде оставено в сила. Счита, че законосъобразно ВРС е приел, че АУАН и НП не съдържат съставомерни признаци на нарушението, което ограничава правото на защита на наказаното дружество. Моли за присъждане на разноските по делото, съгласно приложен списък.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството пред ВРС е образувано по жалба на „А.- консерв-68“ООД против наказателно постановление № 03-2100318/30.12.2021г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Варна, с което за нарушение на чл.15 ал.1 от Наредбата за работното време, отпуските и почивките на основание чл.414 ал.1 КТ на „А.- консерв-68“ООД  е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв.

За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че при извършена проверка на 27.11.21г., събота, се установило, че лицето А.В.прави компоти от дюли в консервна фабрика „А. консерв 68“ООД, намираща се в промишлената зона на гр. Аксаково, като в попълнената от В.декларация тя посочила, че има сключен трудов договор с месечно възнаграждение от 650 лв. и почивни дни събота и неделя. За това, че не била издадена заповед за извънреден труд в срок до 24 часа преди полагането му, на дружеството бил съставен АУАН. В хода на проверката била представена заповед от 28.11.21г., върху която е отбелязано връчване на работниците на 26.11.21г., която заповед не била кредитирана от АНО. Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление. Срещу дружеството било издадено и наказателно постановление за това, че въпросната заповед не била държана в обекта на разположение на контролните органи. Сезираният със спора съд е приел в мотивите си, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в срок, но нарушението не е описано пълно и точно от фактическа и правна страна и описанието е противоречиво, като не са описани всички съставомерни признаци на нарушението, нито всички факти, относими към тях. С оглед легалната дефиниция на извънреден труд в чл. 143 ал.1 от КТ пряко относими към изводите дали е налице извънреден труд, или не е налице, са фактите, от които може да се направи извод дали правоотношението между страните е трудово, кой е работодателят и какво е работното време, каквито факти в АУАН и НП изобщо не са описани. ВРС е приел, че в АУАН и НП е направен извод, че се е полагал извънреден труд, но не са описани фактите, въз основа на които този извод е направен, а посочването, че денят е бил събота, не е достатъчно. За да е извънреден трудът, следва да е положен извън установеното за работника работно време, а в случая не е посочено какво е било установеното работно време и кои са били договорените между страните почивни дни, нито дали е било въведено подневно, или сумирано изчисляване на същото. Липсата на факти, пряко относими към съставомерните признаци на нарушението, ограничава правото на защита, което е съществено процесуално нарушение и обосновава отмяната на обжалваното наказателно постановление. Предвид установеното, че на дружеството е издадено и НП, с което е наказано за това, че заповедта не се е съхранявала в обекта, където да е на разположение на контролните органи, ВРС е приел и че не става ясно какво всъщност приема АНО от фактическа страна – била ли е издадена заповед, която не се е съхранявала в обекта, или не е била издадена.

          Касационният съд приема от правна страна за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Правилни са изводите на ВРС, че НП не е съобразено с нормата на чл.57 ЗАНН. В случая описанието на нарушението както в съставения АУАН, така и в издаденото НП не отговаря на императивните изисквания на чл.42 т.4, съответно на чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН.

Дружеството е санкционирано в качеството му на работодател за допуснато нарушение на трудовото законодателство – на чл.15, ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Съгласно цитираната разпоредба за полагането на извънреден труд, дежурство и за времето на разположение на предприятието се издава заповед от работодателя, която се съобщава на работниците и служителите най-малко 24 часа предварително. Наказателното постановление следва да съдържа описание на съставомерните елементи на деянието, както и на релевантните обстоятелства за ангажирането отговорността за допуснато нарушение на чл. 15, ал.1 от НРВПО. Както правилно е приел ВРС, в НП не се съдържа описание на релевантните факти за възникнало за работодателя задължение по чл.15, ал.1 от НРВПО, неизпълнението на което да обуслови наличието на съставомерно от обективна страна деяние – нарушение на трудовото законодателство. Описанието на нарушението е бланкетно и се свежда до извод, че на посочената дата установените в обекта лица, сред които и В., са полагали извънреден труд, за който работодателят не е издал заповед. Този извод е необоснован от фактическа страна. Изложените в касационната жалба фактически обстоятелства, дори и да могат да се установяват от доказателствата по административнонаказателната преписка и събраните в хода на съдебното следствие такива, е следвало да намерят обективен израз в съдържанието на наказателното постановление при описанието на нарушението, като е недопустимо да се извличат по пътя на формалната или правната логика. Съществуването на доказателства за извършването на нарушението не може да замести и да санира липсата на изискуема  фактическа обосновка в обстоятелствената част на наказателното постановление. Освен това за релевантни факти не са налице и доказателства по преписката- относно установено работно време, почивки. Не е налице дори трудов договор, който да установява трудово правоотношение между дружеството и установеното при проверката лице в обекта.

В административнонаказателното производство пълното описание на нарушението, както в АУАН, така и в НП е от изключително значение за законосъобразното развитие на самия процес, не само с оглед гарантиране правото на защита на дееца в пълен обем, но и поради факта, че това е изискване относно формата на тези актове. Съдържанието на НП не може да се изчерпва с посочване на извършено съставомерно нарушение, без да са изложени и анализирани всички относими факти и обстоятелства, довели АНО до извод за наличие на такова. Недостатъчно за обосноваване на дадено деяние е и само цитирането на отделна законова разпоредба, без да са разгледани и подведени под хипотезата й конкретните за случая факти, аргументиращи нейното приложение. Не само пълната липса на релевантни факти, но и частичната такава, която се отнася до основните въпроси във връзка с ангажирането на административнонаказателна отговорност, представлява съществено нарушение на процесуалните правила и самостоятелно основание за отмяна на съответното НП.

Липсата на описание на конкретни факти относно вмененото нарушение, както правилно е приел и ВРС, води до невъзможност на съда, а и на нарушителякоето съществено се нарушава правото му на защита/, да установи какво точно нарушение е извършил, при какви обстоятелства, за да може да бъдат съотнесени фактите към твърдяната за нарушена правна норма.

В случая липсата на посочени в НП конкретни факти, свързани с изпълнителното деяние на административното нарушение, съществено затруднява съда в преценката му за съставомерността на деянието. Посоченото нарушение на процесуалните правила е съществено и основание за отмяна на издаденото НП, и като го е отменил ВРС е постановил законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Предвид изложените съображения, съставът на съда като касационна инстанция намира, че при постановяване на решението на виззивния съд не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон, както и не констатира такива при извършената служебна проверка съгласно чл.218, ал.2 от АПК вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Не са налице и наведените касационни основания, представляващи основания за неговата отмяна, поради което като законосъобразно и обосновано решението следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и предвид направеното искане, на ответникът следва да бъдат присъдени направените по делото разноски в размер на 400лв.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р       Е        Ш         И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 677/19.05.22г. по НАХД №1104/2022г. на ВРС, ХХVІІІ състав.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“-Варна да заплати на „А.- консерв-68“ООД, ЕИК *****направените по делото разноски в размер на 400лв.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

2.