Определение по дело №130/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 288
Дата: 26 март 2019 г. (в сила от 10 април 2019 г.)
Съдия: Иван Валериев Никифорски
Дело: 20191400500130
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 28 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №.......

гр. Враца, 26.02.2019 г.

 

ВРАЧАНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на двадесет и шести февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РЕНАТА МИШОНОВА - ХАЛЬОВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ АДЖЕМОВА

мл. с. ИВАН НИКИФОРСКИ

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Никифорски ВЧГД № 130/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 577, ал.1 вр. чл. 274 от ГПК.

Образувано е по повод депозирана частна жалба от  Р.Т.С. ***, с ЕГН **********  и Б.Ф.И., с ЛНЧ ********** и лична карта № ********* ,издадена на 06.10.2014год. от МВР-Враца, с адрес село ***, Община ***, ул.*** против Определение № 1 от 06.02.2019 г., постановено от Съдия по вписванията при Районен съд - гр. Козлодуй, с което е отказано да бъде вписана молба за учредяване на законна ипотека, депозирана от двамата жалбоподатели с нотариална заверка на техните подписи. В жалбата се претендира да бъде отменен постановения отказ и да бъде постановено вписване на депозираната от тях молба за вписване на законна ипотека.

Врачанският окръжен съд като взе предвид разпоредбите на закона, исканията и твърденията на страните и събраните по делото доказателства намира за установено от фактическа и правна страна следното:

По делото е представен  Нотариален акт №105, том I, рег.№726, дело №27 от 29.01.2019г. на Нотариус В.М., с район на действие - Районен съд - Козлодуй, от който е видно, че Р.Т.С.   и Б.Ф.И. са продали на  Р.А.К., британски гражданин, недвижим имот, находящ се в село ***, Община ***, област Враца, ул.***, представляващ: ДВОРНО МЯСТО с площ от 2945 /две хиляди деветстотин четиридесет и пет/кв.м. измерени графично, нахоящо се в строителните граници на село ***, представляващо УПИ  3 /урегулиран поземлен имот трети/, квартал 14 /четиринадесети/, ведно с находящите се в имота масивна жилищна сграда с площ от 96 /деветдесет и шест/ кв.м., масивна сграда/лятна кухня/ с площ от 59/петдесет и девет/ кв.м. и полумасивна стопанска постройка с площ от 20/двадесет/ кв.м., както и всички подобрения в имота, при граници на имотна, улица *** №, УПИ-V, УПИ-IV и УПИ-VI . От представения по делото нотариален акт се установява, че купувачът К. се е съгласил  да закупи недвижимия имот за сума в размер на 9 637 лева, като е уговорено цената да бъде заплатена до 30.04.2019 г.

 По делото са представени: Молба - 4/ четири/ броя в оригинал, нотариално заверени, /1/ един брой заверен препис от нотариален акт за покупко - продажба, вписан акт № 62, том 1, дело № 48, вх. per. № 227/29.01.2019г. в Служба по вписванията гр. Козлодуй, 1 /един/ брой заверен препис от скица, 1 /един / брой заверен препис от данъчна оценка по чл. 264, ал.1 от ДОПК, квитанция за платена държавна такса вписване.

Производството пред Служба по вписванията – Козлодуй е образувано въз основа на депозирана молба от Р.Т.С.   и Б.Ф.И. до Съдия по вписванията при Районен съд - гр. Козлодуй, от която е видно, че  са отправили искане  да бъде вписана законна ипотека по отношение на недвижим имот, предмет на покупко-продажба с Нотариален акт №105, том I, рег.№726, дело №27 от 29.01.2019г. на Нотариус В.М., с район на действие - Районен съд - Козлодуй, като в молбата изрично е отразено, че ипотеката е за обезпечение на тяхното вземане като продавачи спрямо длъжника Р.А.К.. Към молбата е посочено, че е приложено копие от Нотариалния акт, удостоверения по чл. 264, ал. 1 ДОПК, скица на поземления имот и документ за платена такса за вписване. Към преписката липсва  декларация по чл. 264, ал. 1 ДОПК от Р.А.К..

С определение № № 1 от 06.02.2019 г., постановено по преписка вх. № 319 /06.02.2019г. по входящия регистър на Служба по вписванията в района на Районен съд гр. Козлодуй е отказано вписване на молбата за учредяване на законна ипотека, подадена от Р.Т.С.   и Б.Ф.И. с мотив, че непосредствено след сделката, осъществена на 31.01.2019 г. продавачите не са поискали учредяване на законна ипотека, а молбата за вписване е постъпила в службата по вписванията на 06.02.2019 г. В мотивите на постановеното определение е посочено, че към молбата липсва декларация по чл. 264, ал. 1 ДОПК, подписана от длъжника – купувач на недвижимия имот, каквото е изискването на  разпоредбата на чл. 264, ал. 1 ДОПК, имаща  императивен характер.

На основание  чл. 168, ал. 1, т. 1 от ЗЗД законна ипотека се учредява в полза на отчуждителя на недвижим имот - върху отчуждения имот, за обезпечение на вземанията му по договора. В  ал. 2 на цитираната разпоредба е посочено, че законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2 от ЗЗД.

На основание чл. 16, ал. 1 от Правилника за вписванията законната ипотека в полза на отчуждителя или на съделителя на недвижим имот – чл. 168 от ЗЗД се вписва по молба на кредитора, подадена в два еднакви екземпляра, придружена с акта за отчуждението или за делбата, в оригинал или препис. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2 от ЗЗД.

Съгласно законовите разпоредби на действащата правна уредба – чл. 112, б. "а" от Закона за собствеността и чл. 4 от Правилника за вписванията подлежат на вписване всички актове, за които със закона е предвидено това. В нормата на чл. 168 от ЗЗД е посочено, че законна ипотека се учредява в полза на отчуждителя на недвижим имот - върху отчуждения имот, за обезпечение на вземанията му по договора, като законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата за вписване на законната ипотека подлежи на вписване по силата на изричното предвиждане на закона. Изрично е предвидено, че молбата за вписване на законната ипотека трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167, ал. 2 от ЗЗД - трите имена, местожителството и занятието на кредитора и на длъжника, а така също и на собственика на имота, ако ипотеката се учредява за чуждо задължение, а ако някое от тия лица е юридическо лице - точното му наименование; имотът, върху който се учредява ипотеката; обезпеченото вземане, падежът му и размерът на лихвите, ако такива са уговорени, както и сумата, за която се учредява ипотеката, ако вземането не е парично.

От приложената молба  се установява, че тези реквизити са налице и акта е редовен от външна страна.

В разпоредбата  на чл. 264, ал. 1 от ДОПК, е предвидено, че прехвърлянето или учредяването на вещни права върху недвижими имоти или наследствени права, включващи недвижими имоти, включването на недвижими имоти или вещни права върху недвижими имоти, като непарични вноски в капитала на търговски дружества, вписването на ипотека или особен залог се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя или учредителя, съответно ипотекарния длъжник или залогодателя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски. Наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота се удостоверява в данъчната оценка. Нормата на чл. 265 от ДОПК посочва, че нотариус или съдия по вписванията, който състави, съответно разпореди да се впише акт без представена декларация отговаря солидарно за заплащане на задълженията, дължими от прехвърлителя или от учредителя. В конкретния случай не се спори, че такива декларации по смисъла на чл. 264, ал. 1 ДОПК не са представени към молбата за вписване на законна ипотека.Нормата е императивна,поради което не може да бъде тълкувана.В тази връзка, правилен е извода на Съдията по вписванията, че независимо от вида на ипотеката - договорна или законна, декларация следва да бъде подадена от ипотекарния длъжник, като непредставянето й е абсолютна пречка за извършване на вписването.

По отношение на твърденията на жалбоподателите, че е налице фактическа невъзможност да представят такава декларация, поради факта, че тя трябва да изхожда от ипотекарния длъжник, който е и единствен легитимиран да се снабди с удостоверение за данъчна оценка.Действително - законът не е предвидил срок на учредяването на законна ипотека, но не може да се приеме, че доколкото същата се вписва по молба на кредитора и представлява едностранно волеизявление, то и може да бъде вписана по всяко време, независимо от момента на отчуждаване на имота, който се иска да бъде ипотекиран. В настоящия случай жалбоподателите са прехвърлили правото на собственост по отношение на имота на 31.01.2019 г., а са депозирали молба за вписване на законна ипотека на 06.02.2019 г., като е уговорено отложено  плащане на цената по договора в срок до 30.04.2019 г. Молбата за вписване на ипотека върху отчуждения имот е подадена в един по-късен етап – на дата -  06.02.2019 г., като не е ясно дали сумата вече не е била изплатена или все още задължението на купувачите е останало непогасено, а по този начин не е възможно да се посочи и дали въобще съществува вземане, което да бъде обезпечено чрез ипотеката.Освен това не е ясно дали имотите се намират в патримониума на ипотекарния длъжник или с тях има вече разпореждания, което от своя страна би довело до ограничаване на чужда правна сфера. От гореизложеното се налага извода, че макар и да не е изрично посочено в закона, то имплицитно се съдържа, че законната ипотека по чл. 168, ал. 1 от ЗЗД може да бъде вписана само и единствено по време с отчуждителния акт за имота, върху който тя се учредява. Този извод се налага и от принципа, че с тежести може да се обременява само собствен имот. Искайки вписване на законна ипотека в един по-късен момент след извършване на прехвърлителната сделка, молителите сами се е поставил във фактическа невъзможност да изпълни всички изискуеми по закон формални изисквания за вписването на акта. В този смисъл и Определение № 351 от 30.07.2012 г., постановено по частно гр. дело № 262/2012 г. по описа на ВКС на РБ, ГК – ІІ г.о.

Мотивиран от изложеното и като взе предвид, че не е спазена императивната правна норма на чл. 264, ал. 1 ДОПК, то и отказът на съдията по вписванията е правилен и законосъобразен и следва да бъде потвърден.

Така мотивиран, Врачанският окръжен съд

 

                                   О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 1 от 06.02.2019 година , постановено от Съдия по вписванията при Районен съд – Козлодуй, с което е отказано да бъде вписана молба с вх. № 319 /06.02.2019 г. по описа на Служба по вписванията – гр. Козлодуй за учредяване на законна ипотека, депозирана от Р.Т.С. ***, с ЕГН **********  и Б.Ф.И., с ЛНЧ ********** и лична карта № ********* ,издадена на 06.10.2014год. от МВР-Враца, с адрес село ***, Община ***, ул.***  с нотариална заверка на техните подписи.

 

Определението подлежи на касационно обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред Върховния касационен съд на Република България при наличие на предпоставките по чл. 280, ал. 1 и 2 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:1.                    

 

 

                                                                                     2.