Определение по дело №30/2020 на Апелативен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 февруари 2020 г.
Съдия: Павел Александров Ханджиев
Дело: 20202001000030
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е  №90

 

гр. Бургас, 03.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Апелативен съд - Бургас, Търговско отделение, в закрито заседание в състав:

Председател:        Павел Ханджиев

Членове:               Нели Събева

Христина Марева

 

 

като разгледа докладваното от съдия Ханджиев ч.т.д № 30/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 25, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ.

Образувано по повод жалбата на адв. Г. от АК - Сливен, действаща като упълномощен представител на С. “ “А. - Я. , С. ”, ЕИК *****, против решение от 17.12.2019 г. по т.д. № 157/2019 г. на Окръжен съд - Сливен, с което съдът е потвърдил отказ № 2* от 12.11.2019 г. на А. по вписванията за вписване на промени на подлежащи на вписване обстоятелства, а именно промяна на съдружниците в дружеството.

Жалбоподателят изразява несъгласие с извода на съда, че пълната промяна в персоналния състав на дружеството задължително води до промяна във фирмата на събирателното дружество, а това не било съобразено при вземане на решенията от общото събрание на съдружниците, проведено на 04.11.2019 г. За да направи този извод, длъжностното лице по регистрацията излязло извън обхвата на проверката по чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ. При тази проверка не следвало да се съобразяват изисквания извън тези по чл. 21, нито правните последици от исканото вписване и тяхната законосъобразност. Съгласно чл. 10, ал. 2 ТЗ било допустимо фирмата да се запази с изричното съгласие на напускащия съдружник, каквото съгласие в случая съдружниците, напускащи дружеството, били дали. Неправилно било прието освен това, че пречка за вписването било и обстоятелството, че не е заявен за вписване нов представляващ - съдружникът “Г” ЕООД.

Иска се отмяна на решението и отказа и даване на указание за извръшване на вписването.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и оплакванията на жалбоподателя, намира за установено следното:

Жалбата е депозирана в срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване валиден съдебен акт и следва да се разгледа по същество.

До А. по вписванията е било подадено заявление вх. № 2* от 11.11.2019 г. за вписване на промени на подлежащи на вписване обстоятелства относно “А” С. , ЕИК ****, а именно: заличаване на Г. П. Я. , Г. А. Я. и П. А. Я. като съдружници и вписване на като съдружници на “Г” ООД и “Г” ЕООД. На 12.11.2019 г. длъжностното лице по регистрацията постановило отказ по заявлението. Прието било, че, за да бъде извършено поисканото вписване на нови съдружници и заличаване на досегашните, е необходимо да са заяви промяна и на фирменото наименование, което следва да имената или фирмите на поне един от съдружниците съгласно чл. 77 ТЗ. Освен това не бил заявен за вписване и новият представител на събирателното дружество - “Г” ЕООД. С обжалваното съдебно решение окръжния съд, след като възприел мотивите на длъжностното лице по регистрацията, потвърдил отказа.

Това решение е правилно.

Общите правила относно фирмите на търговците се съдържат в Част Първа “О”, Глава Първа “Общи положения, чл. 7-11 ТЗ. Съгласно чл. 10 ТЗ фирмата може да бъде променена по искане на търговеца, който я е регистрирал, а когато фирмата съдържа името на напускащ съдружник, тя може да се запази само с негово съгласие.

Освен общите правила относно фирмите на търговците законът предвижда особени правила за отделните видове търговци: чл. 59-60 ТЗ за едноличния търговец; чл. 77 ТЗ за събирателното дружество; чл. 116 ТЗ за дружеството с ограничена отговорност и т.н.

Съгласно чл. 77 ТЗ фирмата на събирателното дружество се състои от фамилните имена или фирмите на един или повече съдружници с указанието “събирателно дружество” или “съдружие” (“с-ие”). Това правило е специално по отношение на общото, което се съдържа в чл. 10, ал. 2 ТЗ, то е императивно и съдружниците не могат да се отклоняват от него чрез уговорки в дружествения договор.

В случая всичките трима съдружници в “А” С. са прекратили членството си. С приемането на новите двама съдружници-юридически лица се е стигнало до пълна подмяна на членствения състав. В тази хипотеза, ако се допусне запазване на досегашната фирма, която съдържа фамилното име на напусналите съдружници, би се стигнало до нарушение на общото правило по чл. 7, ал. 2 ТЗ, че фирмата трябва да отговаря на истината и да не въвежда в заблуждение. Ето защо, за да се извърши вписването, е било необходимо да се промени предварително фирмата в съответствие с чл. 77 ТЗ. Освен това - при прекратяване на членството на досегашния представляващ дружеството и при взето решение за ново представителство е необходимо да се заяви за вписване новият представител, а именно “Г” ЕООД, което не е било сторено. Ето защо заявените за вписване променени обстоятелства не съответстват на закона по смисъла на чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ, което е пречка за вписването им.

Решението на ОС - Сливен е правилно и следва да се потвърди.

Мотивиран от изложеното, Апелативен съд - Бургас

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА решение № 120 от 17.12.2019 г., постановено по т. д. № 157/2019 г. по описа на Окръжен съд - Сливен.

Решението не може да се обжалва.

Председател :

Членове :