Решение по дело №84/2021 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260057
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 3 март 2021 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20212330200084
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 януари 2021 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е № 260057/15.2.2021 г.

Гр. Ямбол, 15.02.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, ІХ-ти наказателен състав, в публично заседание на петнадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ КИРКОВ

 

при секретаря В.Г.

и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от СЪДИЯ КИРКОВ

АНД84 по описа за 2021 година 

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Т.Д.Н. – роден на *** ***, ****, българин, български гражданин, основно образование, неосъждан, ЕГН **********

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 09.09.2019 г. в РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол, като пълномощник на управителя на ****, с ****, съзнателно се е ползвал от неистински частни документи: сертификат за ISO 9001:2015 с дата 10 август 2017 г. с № *** и сертификат за ISO 14001:2015 с дата 10 август 2017г. с № ***, на които е предал вид, че са издадени на ***, ****ул. ****, от „**** и ги е употребил пред РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол за да докаже, че **** е надлежно сертифицирано за съответствие с международния стандарт ISO 9001:2015 на система за управление на качеството и международния стандарт ISO 14001:2015 на система за управление на околната среда, като от него за самото им съставяне на може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316, вр. чл. 309, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

ОСЪЖДА обвиняемия да заплати направените по делото разноски в размер на 502,06 лева в приход на Републиканския бюджет по сметката на ОД на МВР гр. Ямбол.

Решението подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред ЯОС.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

              МОТИВИ

 

ЯРП е предявила обвинение против Т.  Д.Н. *** за престъпление по чл.316,вр.чл.309,ал.1от НК.

            В с.з. ЯРП редовно призована не изпраща представител.

            Обвиняемият редовно призован не се явява и не сочи уважителна причина за това.

 

След като извърши цялостна преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

Обв. Т.Д.Н. с ЕГН ********** *** бил пълномощник на управителя на *** Дирекция „Социално Подпомагане“ гр.  Ямбол била възложител на обществена поръчка за извършване на СМР на административни сгради, ползвани от дирекцията в гр. Ямбол. Едно от изискванията към кандидатите било да представят сертификати от независими органи, удостоверяващи стандарти за качество. Търговското дружество „**** участвало в обявената процедура за обществената поръчка, но не разполагало с тези сертификати. Обв. Н. по неустановен по делото начин се сдобил с неистински такива, а именно - сертификат за ISO 9001:2015 с дата 10 август 2017 г. с № *** сертификат за ISO 14001:2015 с дата 10 август 2017 г. **** на които е бил предаден вид , че са издадени ****, от „****.

Обв. Н. решил да ги използва, като в изпълнение на намисленото на 09.09.2019 г. посетил РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол и представил горе описаните сертификати за да докаже,че ****ЕООД е надлежно сертифицирано за съответствие с международния стандарт ISO 9001:2015 на система за управление на качеството и международния стандарт ISO 14001:2015 на система за управление на околната среда.

ДПС Ямбол отправили запитване до „*** относно истинността на двата сертификата и се установило, че посочените в тях факти са неверни.

От назначената по делото  графическа експертиза се установява ,че  подписа  „За подпис клиент/Ж. Н.  в долната дясна част на електронно заявление D***/05.09.2019г.е положен от обв. Н..ВЛ е категорично ,че  подписите за заверка „Вярно с оригинала“ положен в кръглия отпечатък на печат**** , с който са  заверени двата сертификата  са  положени от  обв.Н.,както и подписа за „Управител“ в писмо от Ж. Г. Н.-Управител **** с дата  05.09.2019г. до управителя на  комисия РДСП-Ямбол.

От заключението на изготвената по делото техническа експертиза се установява ,че инкриминираните сертификати не са издадени от посочените в  него дружество  и не са подписани от управителя на това дружество, т.е същите представляват неистински  документи.

Видно от приложената справка за съдимост  обв.Н. е неосъждан.

Възприетата от съда фактическа обстановка по категоричен начин се установява от събраните на досъдебната и съдебната фаза  гласни и  писмени  доказателства и заключенията на изготвените експертизи. Обсъждането и съответно кредитирането на доказателствената съвкупност събрана в досъдебната фаза на процеса съдебния състав извърши с оглед нормата на чл. 378, ал.2 НПК, регламентираща едно от изключенията от принципа на непосредственост по чл. 18 НПК.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установи, че ,обв.Н. е осъществил от обективна и субективна страна фактическия състав на престъплението по чл.316,вр. чл.309,ал.1  от НК тъй като на 09.09.2019 г. в РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол, като пълномощник на управителя на ****, съзнателно се е ползвал от неистински частни документи: сертификат за ISO 9001:2015 с дата 10 август 2017 г. с *** и сертификат за ISO 14001:2015 с дата 10 август 2017г. с ***, на които е предал вид, че са издадени на ****, от **** и ги е употребил пред РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол за да докаже, че **** е надлежно сертифицирано за съответствие с международния стандарт ISO 9001:2015 на система за управление на качеството и международния стандарт ISO 14001:2015 на система за управление на околната среда, като от него за самото им съставяне на може да се търси наказателна отговорност.

В  чл.316 НК е прогласено, че престъпното съзнателно ползване на документи-официални или частни-които са неистински, с преправено съдържание, или с невярно такова, винаги представлява престъпление.Ползването на такива документи е престъпно и тогава, когато за съставянето им не може да се търси наказателна отговорност от използвалия ги.

В настоящия случай използваните документи са посочените сертификати, които имат  характер на частен документ, тъй като не попадат в кръга на посочените в чл.93,т.5 от НК. Същите обаче  са неистински документи  по смисъла на чл.93, т.6 от НК, доколкото несъмнено се установи  че  подписите за „Управител“ и за „Сертифицкационен  мениджър“ не  са положени по стандартния начин ,чрез пишещо средство, а са отпечатани с  цветен пазарен принтерът, т.е. не са положени от посочените лица, съгласно заключението на  техническата експертиза

В случая  няма категорични доказателства по делото  ,че  обв.Н.  е съставил документите, но несъмнено същият ги е използвал пред РД „Социално подпомагане“ гр. Ямбол,като ги е представил  ,с цел участие в обявената обществена поръчка..Затова  като ползвател обв.Н. ще носи наказателна отговорност, въпреки че "от него за самото съставяне" не може да се търси такава.

При осъществяване на  престъплението  обв.Н.  е действал с пряк умисъл.Той е съзнавал общественоопасния характер на извършеното, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и ги е искал. Той се ползвал от инкриминираните документи съзнателно – бил е наясно с обстоятелството, че те са неистински, знаел е, че ги ползва пред трети лица. В този аспект обв.Н. е насочил всичките си усилия към осъществяване на преследваната от него цел- ползването на неистинските документи, като е искал настъпването на общественоопасните последици.

 

            Относно вида  и размера на наложеното наказание, съдът взе предвид следното:

За извършеното от обвиняемия престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода до две години.Както се посочи по- горе обв.Н. е неосъждан и спрямо него не е прилагана разпоредбата на чл.78а,ал.1 от НК, а от деянието не са причинени имуществени вреди, поради което ЯРС намира, че  са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

При определянето размера на  наказанието като смекчаващо отговорността обстоятелства съдът отчете,невисоката обществена опасност на  деянието, чистото  съдебно минало на обвиняемия , добрите характеристични данни  и трудовата му ангажираност.

Отегчаващи вината обстоятелства не се отчетоха.

По тези съображения  за подходящо наказание  съдът намира една глоба в размер на 1000лв. Така определено наказанието следва в максимална степен да изпълни стоящите пред него цели – както тези на личната, така и на генералната превенция.

            На основание чл.189,ал.3 от НПК съдът осъди обв.Н. да заплати направените от ОД на МВР-Ямбол разноски в размер на 502,06лв.в приход на Републиканския бюджет       по сметката на ОД на МВР.Ямбол.

По изложените  съображения  съдът постанови  решението си.

 

 

                                                           

РАЙОНЕН СЪДИЯ: