Решение по дело №3280/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1905
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 15 януари 2020 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110203280
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№1905/25.10.2019г.

Година 2019                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  четиринадесети октомври                             Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                                         Съдия  Даниела Михайлова

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 3280  по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  „Х.Г.” ЕООД ,представлявано от  И.К.И. , против Наказателно постановление № 03-009795 / 18.07.2018г. на  Директор на Дирекция " Инспекция по труда" - Варна, с което на    Х.Г.” ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1 800  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.1 от КТ.   

            С жалбата се твърди, че при извършване на проверката не са били взети предвид вида и характера на изпълняваната от служителя длъжност „ готвач“, както и че в летния сезон се изисква възможност за допълнителна извънредна готовност за възмездно полагане на труд извън границите на договореното работно време, за което се предоставяли различни материални облаги.Навеждат се доводи, че в случая не е налице извънреден труд или лишаване от почивка, както и такива, че случаят е следвало да бъде приет за маловажен по смисъла на чл.415 „в“ от КТ или на чл.28 от ЗАНН. Поради   тези и други съображения се иска отмяна на постановлението, а в условията на алтернативност намаляване на размера на наложената санкция в минималния предвиден от закона размер. 

            В съдебно заседание , въззивната страна, редовно призована, представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител.По същество адв.  Проданов отново пледира за отмяна на постановлението поради това, че в случая е налице тривиално нарушение, допуснато в разгара на летния сезон в заведение за хранене, което не касае някаква злоупотреба с личността на работника.Изразява становище за това, че работодателя няма други нарушения и не е следвало да бъде санкциониран толкова строго. 

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание  се явява упълномощен представител, оспорва жалбата и моли съда, да потвърди атакуваното наказателно постановление.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от    фактическа   страна следното:  

           На 05.07.2018г. св.К.Д. - служител на Дирекция “ Инспекция по труда”-Варна, заедно със свои колеги, извършила проверка по спазване на трудовото законодателство  в ресторант „Санторини“, намиращ се в  гр.Варна, кк“Чайка“, плаж „Кабакум“ до хотел „Ной“      и стопанисван от „  Х.Г.” ЕООД. На упълномощено лице била връчена призовка за представяне на необходими за приключване на проверката документи.От представена справка за графика за м.юни 2018г. и смените на наетите на работа лица станало ясно, че    Габриела Георгиева, назначена на трудов договор като  готвач ,  е  работила втора смяна на 09.06.2018г. от 16.00ч. до 24,00ч. и на 10.06.2018г. отново е била на работа първа смяна от 10,00ч.По този начин на работника не била осигурена непрекъсната междудневна почивка не по-малко от 12 часа.Всички резултати от проверката били описани в Протокол № ПР 1823414/12.07.2018г., с който били дадени и съответните предписания .В т.6 било посочено, че работодателят следва да осигурява на работещите не по-малко от 12 часа непрекъсната междудневна почивка . 

             На 12.07.2018г. св.   Д. съставила против    Х.Г. ” ЕООД акт за установяване на административно нарушение,  за това че в качеството на работодател не е осигурил на  Габриела Георгиева  на длъжност „ готвач“ междудневна почивка при редуване на смените, тъй като на 09.06.2018г. лицето е полагало труд от 16.00ч. до 24.00ч./ втора смяна/, , а на 10.06.2018г. е започнала изпълнение на трудовите си задължения от 10.00ч. / първа смяна/.Било прието, че нарушението е извършено на 10.06.2018г.  То било квалифицирано като такова по чл.152 от КТ.При предявяването на акта   възражения не били направени .В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН били депозирани писмени възражения , в които били наведени доводи за това, че в графиците за работа е била допусната техническа грешка и работника е полагал труд на 08.06.2018г. и на 09.06.2018г. не втора смяна, а първа от 10.00ч. до 19.00ч.Била приложена и декларация от Георгиева, че тези два дни е работила първа смяна и че между двете смени е ползвала полагащата й се 12 часова почивка.Депозираното възражение било разгледано и с мотивирано становище прието за неоснователно.     

             Въз основа на акта за установяване на административно нарушение,  административно – наказващият орган издал наказателно постановление № 03 – 009795 / 18.07.2018г. , с което изцяло възприел фактическите констатации на актосъставителя и   правната квалификация на нарушението по чл.152 от КТ.На „  Х.Г.” ЕООД  било наложено наказание “Имуществена санкция” в размер на 1 800 лв. на основание чл.416 ал.5  вр. чл.414 ал.1 от КТ. 

            В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитана св.     К.Д. -актосъставител, чиито показания съдът кредитира изцяло като дадени безпристрастно и обективно.От тях се установи, че нарушението е установено по представени   документи- график и присъствени форми, като същото нарушение е било допуснато и по отношение на други работници, описани в протокола с констатациите от проверката. 

             Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на гласните доказателства  и писмените доказателства по административно-наказателната преписка ,   които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

            Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

          Жалбата е процесуално допустима ,  подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане. 

             Наказателното постановление № 03-009795 / 18.07.2018г. е издадено от компетентен орган- от изпълняващият длъжността Директор на Дирекция " Инспекция по труда" гр.Варна , съгласно Заповед    -0280/03.08.2010г. на Изпълнителния директор на ИА”Главна инспекция по труда”,  като в него са посочени и доказателствата по преписката.

            Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, както и в едномесечния срок по чл.52 ал.1 от ЗАНН , считано от датата на съставяне и връчване на акта.Същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН., съдържа пълно описание на нарушението, датата, мястото и обстоятелствата при неговото извършване, както и доказателствата, които го потвърждават.Вмененото във вина   нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща да се разбере  какво е обвинението и срещу какво да се организира защитата.Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.Депозираните срещу акта възражения са били разгледани , с което наказващият орган е изпълнил задължението си по чл.52 ал.4 от ЗАНН. Поради това съдът намира, че в хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

           Правилно административно-наказващия орган е приложил материалния закон, като е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма.От показанията на св.     Д. и   от писмените доказателства по делото –  заверени копия от график за работа  за м.юни 2018г., отчетна форма   и правилник за вътрешния трудов ред в дружеството  ,   по безспорен и категоричен начин се установява, че на 09.06.2018г. Георгиева, работеща като „  готвач” в проверявания обект е полагала труд втора смяна от 16.00ч. до 24.00ч. ,   а на 10.06.2018г. е започнала първа смяна в 10.00ч., т.е не й е била осигурена 12 часова непрекъсната между дневна почивка.  Разпоредбата на чл.152 от КТ  императивно предвижда, че работникът има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.В случая такава почивка не е била осигурена от работодателя, поради което съдът намира че нарушението безспорно е било осъществено.Обстоятелството, че проверения обект представлява ресторант, в който се полага труд през летния сезон, по никакъв начин не води до извод, че разпоредбите на КТ , свързани с правото на почивка на работниците могат да бъдат нарушавани.Задължение на работодателя е да организира така осъществяването на трудовите задължения на своите работници и служители, че да не се допуска нарушаване на КТ.Поради това и възраженията в жалбата, за това, че дейността по приготвянето и сервирането на храни и напитки    не може да бъде контролирана и вкарвана в точни времеви граници, са неоснователни.            

            Правилно е била ангажирана отговорността на    Х.Г.” ЕООД  в качеството му на работодател. чрез налагане на "имуществена санкция".Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н. 

  Съдът намира, че в случая не следва да се прилага разпоредбата на чл.415 „в” от КТ.Нарушението не би могло да бъде отстранено след неговото установяване, доколкото работникът вече е бил лишен от законоустановената си почивка и за него са възникнали вредни последици, изводими именно от продължителността на неговия труд и невъзможността да ползва почивка.По същите съображения съдът намира, че   не са налице обективните предпоставки за прилагане и на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. 

             Правилно е била определена и санкционната норма, тъй като именно в чл.414 ал.1 от КД е предвидено наказание за работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство, каквото имаме в настоящият случай.

          При определяне на размера на наложената „Имуществена санкция ”  наказващият орган  обаче не се е съобразил с всички обстоятелства, визирани в чл.27 ал.2 от ЗАНН , а именно че нарушението е извършено за първи път.   Поради това съдът намира, че следва да намали размера на наложената „   имуществена санкция”  от  1 800лв.    в минималния предвиден размер от 1 500лв.  Това наказание е съответно на допуснатото нарушение и ще изпълни в цялост целите на ЗАНН.

            Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р Е Ш И:

 

            ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление № 03-009795 / 18.07.2018г. на  Директор на Дирекция " Инспекция по труда" - Варна, с което на    Х.Г.” ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1 800  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.1 от КТ, като НАМАЛЯВА  размера на наложената „Имуществена санкция” от 1 800лв. на 1 500лв./ хиляда и петстотин лева/.   

             Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

             След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: