Решение по дело №1002/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260034
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 25 март 2022 г.)
Съдия: Ивелина Златкова Владова
Дело: 20193100101002
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                         Р Е Ш Е Н И Е

                                                                                                        №……….

                                                                                                           гр. Варна, 26.03.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10-ти състав, в публично заседание, проведено на двадесет и шести февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

СЪДИЯ: ИВЕЛИНА ВЛАДОВА

при секретаря *****,

като разгледа докладваното от съдията

гр.д. № 1002 по описа за 2019г. на ВОС,

за да се произнесе взе предвид следното:

        

             Производството по делото е образувано по повод предявени от Г.Д.П. и Д.К.П. активно субективно съединени искове с правно основание чл.108 от ЗС за приемане за установено спрямо ответника Й.Й.К., че ищците са собственици на недвижим имот представляващ – жилище с ид.10135.1505.85.6.2 по Кадастралната карта на гр.*****, находящо се в гр.*****, ул.“*** № ******  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата, основан на твърдения за придобИ.е на собствеността чрез договор за покупко-продажба обективиран в нот.акт № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/2005г. /вписан под № 98, том LXXII, рег.№ 22697, дело № 17142/2005г. в Служба по вписванията/ и за осъждане на ответника да предаде на ищците владението на същия.

В исковата и уточняващата молби ищците излагат, че са собственици на процесния имот, който са придобили чрез договор за покупко-продажба обективиран в нот.акт № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/2005г. Излагат, че не са ползвали имота нито лично нито чрез трети лица. При посещение в имота установили, че ключалката е сменена, а същият се ползва от ответника Й.К. и неговата съпруга Е.Ж. /починала в хода на процеса/, като последната е била бивш собственик на имота, поставена под запрещение. Молят предявените искове да бъдат уважени, като ответникът бъде осъден да им предаде владението на имота. Претендират и за присъждане на сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

В срока по чл.131 от ГПК е депозиран писмен отговор от ответника Й.Й.К., чрез процесуалния му представител. Оспорва предявените срещу него искове, като твърди че ищците не са материално-правно легитимирани да ги предявят, защото не са собственици на имота, тъй като такива не са били и техните праводатели – М. и Б. Д.. Твърди, че към 1997г. собственик на имота е била Е.С.Ж., като без данни за надлежно упълномощаване на Й.К. и за преупълномощаване от него на С.И. е сключена разпоредителна сделка-продажба с имота с нот.акт № 40/1997г. в полза на купувача В.К.Д., който не е станал негов собственик поради недействителнопстта на сделката. Твърди също, че към датата на изповядване на сделката продавачката Е.Ж. е била поставена под ограничено запрещение с решение по гр.д.№ 1044/1994г. по описа на ВС на РБ. На същото основание – поради това, че е продаден имот от несобственик, последващата разпоредителна сделка обективрана в нот.акт № 9/1997г., с която В.Д.е продал имота на И. Б.ов Д. не е породила вещно-правен ефект. Поради тази причина и последващата продажба, обективирана  в нот.акт № № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/2005г., с който наследниците на И. Д. – М. и Б. са продали имота на ищците не ги е легитимирала като собственици на имота.

Отделно от това излага, че през годините след първата разпоредителна сделка през 1997г. никой от купувачите, нито трети лица не са владяли имота, а имотът е владян единствено, непрекъснато и необезпокоявано съвместно от Е.Ж. и от Й.К. /до смъртта й на 13.10.2019г./ и лично от Й.К. до настоящия момент. По тази причина се позовава на собственост придобита на основание изтекла в негова полза придобивна давност. Моли предявените искове да бъдат отхвърлени като неоснователни.

В първото по делото съдебно заседание по искане на ищците е конституирано трето лице-помагач на тяхна страна, а именно М.И.  Д.. /Производството по делото в частта по отношение на втория конституиран помагач на ищците – Б.Д. е прекратено с влязло в законна сила определение/.

В предоставения срок за отговор на исковата молба третото лице-помагач на ищците – М.Д. е депозирал писмен отговор, чрез процесуалния си представител, в който заявява становище за основателност на предявените искове за собственост.

Твърди, че заедно с брат си - Б.Д. са продали на ищеца Д.П. процесния имот, като сделката е била надлежно оформена в нот.акт № 98/10.09.2005г. Самите те са придобили имота по наследяване от своя баща – И. Б.ов Д., а той – чрез договор за продажба обективиран в нот.акт № 9/1997г. Твърди, че договорите са действителни и са породили надлежни права за правоприемниците по тях, поради което счита, че ищците се легитимират като собственици на процесния имот. Посочва, че владението на имота от 1997г. до 2005г. е осъществявано от наследодателя му И. Д., а в деня на продажбата на имота на ищците през 2005г. им е било предадено владението чрез предаване на ключовете за него. След тази дата посочва, че не му е известно кой е упражнявал фактическа власт по отношение на имота. Моли предявените искове за собственост да бъдат уважени.

         В съдебно заседание ищците Г. и Д. П., чрез процесуалния си представител поддържат предявените искове и молят да бъдат уважени.  Уточняват, че след закупуване на имота през 2005г. не са имали досег с него до предявяване на настоящата искова молба, не са го ползвали нито лично, нито са го отдавали под наем на трети лица. Претендират за присъждане на сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

Ответникът – Й.К. в съдебно заседание чрез процесуалния си представител оспорва предявените срещу него осъдителни искове за собственост. Поддържа възраженията направени с отговора на исковата молба досежно липсата на материалноправна легитимация на ищците по исковете като собственици на имота, както и собствените си правоизключващи възражения – че имотът е владян от него и съпругата му трайно явно и необезпокоявано с намерение за своене в периода от 1997г. до настоящия момент. Посочват, че имотът е бил основното жилище на Е. и Й. в периода от сключването на брак до смъртта на съпругата, след което владение е продължил да упражнява само ответникът К.. На въпроси по реда на чл.176 от ГПК отговаря също, че не му е известна разпоредителната сделка извършена с имота през 1997г., за която не е  упълномощавал никого – нито в лично качество, нито като пълномощник на съпругата си. Заявява, че не му е известно дали процесния имот е деклариран в общината и дали за него са заплащани данъци. Претендира за присъждане на сторените по делото съдебно-деловодни разноски.

Третото лице-помагач на ищците – М.Д., чрез процесуалния си представител заявява становище за основателност на предявените от ищците искове за собственост и моли да бъдат уважени. Също претендира за присъждане на съдебно-деловодни разноски.

СЪДЪТ, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

С решение № 353/22.03.1995г. на ВС на Р.България постановено по гр.д.№ 1044/1994г. Е.С.Ж. е поставена под ограничено запрещение  поради душевно заболяване – „Шизофрения, параноидна форма, проградирано протичане“. Видно от представеното становище от Органа по настойничество и попечителство при Община *****от 07.07.2020г. /л.146/  Й.Й.К. е бил попечител на съпругата си  Е.С.Ж. в периода от 16.05.1995г. до нейната смърт на 13.10.2019г.

Видно от представеното удостоверение за наследници издадено от Община Варна /л.83/ Е.С.Ж. е починала на 13.10.2019г. и нейн наследник по закон е съпругът й Й.Й.К..

Видно от представеният нот.акт за продажба № 40, дело № 14272/18.09.1997г. Е.С.Ж., чрез пълномощника си С.И. е продала на В.К.Д. собствения си придобит по наследство имот - апартамент № 10, находящ се в гр****, ул.“*** № ******  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата. Същият имот е продаден от В.Д.на И. Б.ов Д. с нот.акт № 9, дело № 14699/23.09.1997г. В констативната част на акта е посочено наличието на представена пред нотариуса декларация по чл.23 от СК /отм./.

С нот.акт № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/09.09.2005г. М.И.Д. и Б.И.Д. са продали на Д.К.П. собствения си придобит по наследство  апартамент № 10, находящ се в гр.*****, ул.“*** № 68, вх.А, ет.2, ап.10  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата. Няма спор, че към датата на изповядване на сделката купувачът Д.П. е бил в граждански  брак с Г.Д.П.

В хода на производството са събрани и гласни доказателства чрез разпит на свидетелите Р.Я.С. и С.И. С..

От показанията на св.С. се установява, че познава Е.Ж. от 1971г., когато жилищната кооперация на ул.“***“ № 68 в гр.****, в която жилище има и свидетелката, била въведена в експлоатация. Родителите на Е. били едни от собствениците на имота, върху който е построена кооперацията. Първоначално в жилището живеела Е. и родителите й, а през 1990-те години, след като се омъжила, а родителите й били починали – тя и съпругът й Й.К.. Двамата живеели съвместно в имота, който бил тяхно основно жилище без да го напускат до смъртта на Е., а след това в него продължил да живее Й.. Свидетелката посочва, че през годините е гостувала на семейството почти по веднъж месечно. Заявява, че двамата сменяли дограмата, плащали задълженията си към етажната собственост и през годините никой не им оспорвал собствеността. Свидетелката посочва, че знае имота като собствен на Е. и ****.

Свидетелят С. посочва, че познава Й.К. от около 40 години, а съпругата му от около 30г., откакто сключили брак. Заедно с Й. се занимавали с продажба на недвижими имоти. Й. и съпругата му Е. имали апартамент срещу църквата ***** /“на ул****“/, а Д.имал и друг апартамент на същото място. Свидетелят посочва, че е посещавал често жилището, в което живеело семейството на Й. – двустаен апартамент с площ около 70 кв.м. Там живеели постоянно и нямало периоди, в който да са го напускали, чувствали се като негови собственици. В това жилище починала Е., а Й. продължил да живее в него след смъртта й. Свидетелят не знае К. и съпругата му да са продавали това жилище, нито е чувал през годините някой да е имал претенции към него.

             Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

            По исковете с правно основание чл.108 от ЗС

            Предявените от ищците Г. и Д. П. искове са с правно основание чл.108 от ЗС за осъждане на ответника Й.К. да им предаде владението на недвижим имот - жилище с ид.10135.1505.85.6.2 по Кадастралната карта на гр.Варна, находящо се в гр.*****, ул.“*** № ****  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата, който са придобили чрез покупко-продажба през 2005г. Основателното провеждане на исковете възлага в тежест на ищците да установят както собствената си активна материалноправна легитимация, така и фактът на осъществяваното владение на имота от ответника.

         От съвкупният анализ на събраните по делото доказателства се установява, че през 2005г. ищецът Д.П. по време на брака си с Г.П. е закупил с нот.акт № 143/2005г. процесния имот от М. и Б. Д.. Продавачите са го получили по наследство от своя баща И. Д., а той пък е придобил собствеността му през 1997г. също с договор за продажба, обективиран в нот.акт № 9/1997г. Продавачът по него – В.Д.го е закупил от съпругата на ответника Е.Ж. с нот.акт № 40/1997г. Срещу действителността на тази сделка като сключена чрез пълномощник на продавачката без представителна власт са направени възражения от ответника К. /съдът приема, че възраженията се правят в качеството му на нейн наследник/, но надлежно доказване по наведените възражения не е проведено от него, комуто е разпределена доказателствената тежест в качеството му на оспорващ официален документ по смисъла на чл.179 от ГПК. Съставеният нот.акт № 40/1997г. съдържа официално удостоверителните констатации на нотариуса  за представено пълномощно „№ 19387/04.06.1997г.“, което обвързва съда да приеме, че упълномощаване в било налице. От друга страна посочването, че Е.Ж. към датата на сделката е била поставена под ограничено запрещение без изрично позоваване чрез иск за недействителност на сделката поради нарушаване на чл.130, ал.3 от СК не е основание за служебно произнасяне в този смисъл. С оглед на горното съдът приема, че сключената през 2005г. сделка от ищците е породила в тяхна полза право на собственост по отношение на имота.

         За формиране на извод за принадлежност на собствеността на имота в патримониума на ищците и понастоящем обаче е необходимо да бъдат разгледани по същество и защитните възражения на ответника, а именно че е собственик на имота на основание изтекла в негова полза придобивна давност в периода от 1997г. до настоящия момент.

             Въведеният от ответника оригинерен способ за придобИ.е на права – давностно владение възлага в негова тежест да установи при условията на пълно и главно доказване всички елементи от фактическия състав на чл.79 от ЗС, а именно осъществявана трайно, явно и необезпокоявано фактическа власт по отношение на имота с намерение за своенето му в продължение на 10 години. Ищците не твърдят да са били във владение на имота някога след придобИ.ето му през 2005г. до предявяване на иска /нито лично, нито чрез трети лица/, а ангажираните гласни доказателства, които съдът поставя в основата на правните си изводи като произходящи от безпристрастни и неангажирани от изхода на спора свидетели, установяват че в периода от 1995г. до 2019г. процесният имот е бил основно жилище на ответника и съпругата му Е.Ж., а след нейната смърт е продължил да се ползва еднолично от ответника Й.К.. Същите не са го напускали за продължителни периоди от време /св.С. и св.С./, извършвали са ремонтни дейности /св. С./ и никой през годините не им е оспорвал собствеността. И двамата свидетели заявяват, че ответниците като семейство са обитавали едно и също жилище – това на втория етаж на ул.“***“ /ул.“Македония“ посочена в показанията на св.С. е непосредствена граница на карето, в което се намира жилищната сграда с процесния имот/, гостували са им често и с поведението си са оставяли впечатление, че са негови собственици. На този адрес е и адресната регистрация на ответника и съпругата му /приживе/. Не се установи по безспорен и категоричен начин ответникът К. лично или в режим на имуществена общност да е притежавал и второ жилище находящо се на същия административен адрес. Горното е основание на съда да приеме, че ответника съвместно със съпругата си Е.Ж., а след смъртта и през 2019г. и самостоятелно са владяли процесния имот със съзнание, че са негови собственици, демонстрирайки го пред трети лица, което удовлетворява изискването на чл.68, ал.1 от ЗС за владение за себе си. Установената в чл.69 от ЗС презумпция задължава съда да приеме, че щом е доказан фактът от хипотезата на правната норма - осъществяването на фактическа власт върху вещта, то следва да се приеме за осъществен и предполагаемият факт, а именно наличието на намерение вещта да се държи като своя. Доказателства за оборване на презумпцията не са ангажирани от ищците.

            Що се отнася до периода  на владение, с които може да се свържат правните последици на придобивната давност, съдът намира следното. Позоваването на ищеца е на владение на имота с намерение за своене в периода от 1997г. до предявяване на исковата молба през 2019г. Началото на давностния срок /1997г./ съвпада с годината, с която Е.Ж. /съпруга на ищеца/ е продала собствения си /процесния/ имот на трето лице. За тази сделка, видно от удостоверителното изявление на нотариуса изповядал сделката по нот.акт № 40/1997г., е дал съгласие и ответника Й.К. /в качеството му на съпруг на продавача/ чрез декларация-съгласие по чл.23 от СК /1985г./., което означава, че последният е знаел за предстоящото разпореждане с имота. В акта не е посочено дали владението на имота е било предадено на купувача, но независимо от това съдът приема, че владение на имота от страна на ответника и съпругата му със значение на обективен елемент от давността е могло да започне да тече след датата на разпоредителната сделка /18.09.1997г./ След този момент не са налице доказателства за обстоятелства имащи характер на такива прекъсващи или спиращи теченето на давността по отношение на съпругът Й.К.. Съвместното владение на ответника и съпругата му приживе, а след смъртта й еднолично от ответника е протичало непрекъснато, трайно и явно за всяко трето лице, включително за ищците след 2005г., когато за закупили имота. Същите не са се противопоставили на ползването на имота от ответника и не са предприели каквито и  да било действия, с които да смутят владението му. Горното обуславя извод за основателност на възраженията на ответника за принадлежащо нему право противопоставимо на ищците, а именно право на собственост по отношение на процесния имот придобито въз основа на осъществено давностно владение в периода от 1997г. до 2019г., когато е образувано настоящото дело.

         Съобразно изложеното и доколкото ответникът установи твърденията си за принадлежността на правото на собственост по отношение на процесния имот в неговия патримониум въз основа на изтекла в негова полза придобивна давност, респективно и наличието на годно основание за осъществяваното от него владение на имота, предявените срещу него субективно съединени осъдителни искове за собственост се явяват неоснователни и следва да бъдат отхвърлени.

 Съгласно т.2 от ТР 4/2014г. на ВКС, при произнасяне по иск с правно основание чл.108 от ЗС съдът дължи произнасяне с двоен диспозитив – по въпроса за принадлежността на правото на собственост и за осъждане на ответника да предаде владението. Съгласно мотивите на решението, аналогично е произнасянето и когато съдът не установи правото на собственост на ищеца – тогава „отхвърля и двете искания за защита”.

             По разноските

              И двете страни са направили искане за присъждане на сторените по делото съдебно-деловодни разноски, като с оглед изхода на спора такива се следват на ответника в размер на 2700 лева – заплатено адвокатско възнаграждение съобразно представения списък по чл.80 от ГПК и доказателството за заплащането му. Същите следва да бъдат възложени в тежест на ищцата на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

Третото лице-помагач на ищците М.Д. също е направил искане за присъждане на съдебни разноски, но на основание чл.78, ал.10 от ГПК съдът не присъжда такива в негова полза.

           Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

                                         Р Е Ш И :

 

              ОТХВЪРЛЯ предявените от Г.Д.П., EГН ********** и Д.К.П., ЕГН ********** *** срещу Й.Й.К., ЕГН ********** с адрес: *** активно субективно съединени искове за установяване правото на собственост на ищците Г.Д.П. и Д.К.П. по отношение на недвижим имот представляващ – жилище с ид.10135.1505.85.6.2 по Кадастралната карта на гр.Варна, находящо се в гр.**** ул.“*** № *****  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата, основан на твърдения за придобИ.е на собствеността чрез договор за покупко-продажба обективиран в нот.акт № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/2005г. /вписан под № 98, том LXXII, рег.№ 22697, дело № 17142/2005г. в Служба по вписванията/, КАКТО И ЗА ОСЪЖДАНЕ НА Й.Й.К., ЕГН ********** ДА ПРЕДАДЕ на Г.Д.П., EГН ********** и Д.К.П., ЕГН ********** владението на описания имот – жилище с ид.10135.1505.85.6.2 по Кадастралната карта на гр.*****, находящо се в гр.*****, ул.“*** № *******  с площ от 62,14 кв.м. и прилежащата изба № 5 с площ от 6,99 кв.м. и 0,809259% ид.части от общите части на сградата, основан на твърдения за придобИ.е на собствеността чрез договор за покупко-продажба обективиран в нот.акт № 143, том 3, рег.№ 6479, дело № 469/2005г. /вписан под № 98, том LXXII, рег.№ 22697, дело № 17142/2005г. в Служба по вписванията/, на основание чл.108 от ЗС.

        

ОСЪЖДА Г.Д.П., EГН ********** и Д.К.П., ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТЯТ на Й.Й.К., ЕГН ********** с адрес: *** сумата от 2700 /две хиляди и седемстотин/ лева - съдебно-деловодни разноски, на основание чл.78, ал.3 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на трето лице-помагач на страната на ищците – М.И.Д., ЕГН **********.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

Препис от настоящото решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

              СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: