Решение по дело №452/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 460
Дата: 31 декември 2020 г. (в сила от 31 декември 2020 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20207080700452
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 460

 

гр. Враца,  31.12.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 15.12.2020 г., през  две хиляди и двадесета  година в състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

             ЧЛЕНОВЕ:  СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА  КАН дело № 452  по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр.  чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Агенция „Пътна инфраструктура“ - София против Решение № 233 от 09.07.2020 г., постановено по АНД № 1164 по описа за 2019 г. на Районен съд – Враца, с което е отменено Наказателно постановление № 002854/30.09.19 г. на Началник отдел „Контрол и правоприлагане“ в Национално тол управление (НТУ) към АПИ – София. С последното, на Б.Ц.Г. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000.00 лева на основание § 21б, ал. 1 от ПЗР ЗИД на ЗДвП /ДВ бр.60/19 г./, за извършено нарушение по чл. 139, ал. 6 от ЗДвП.

В жалбата са изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се отмяна на решението.

Ответникът по касационната жалба, Б.Ц.Г. ***, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Участващият в касационното производство прокурор дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства.

Административен съд – Враца, в качеството си на касационна инстанция, като взе предвид наведените в жалбата доводи и като съобрази разпоредбата на чл. 218 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена в установения с чл. 211, ал. 1 от АПК 14-дневен срок от надлежна страна срещу подлежащ на касационна проверка валиден и допустим съдебен акт, при което същата е процесуално допустима. 

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното решение РС – Враца е отменил Наказателно постановление № 002854/30.09.19 г. на Началник отдел „Контрол и правоприлагане“ в НТУ към АПИ – София, с което на Б.Ц.Г. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000.00 лева на основание § 21б, ал. 1 от ПЗР ЗИД на ЗДвП /ДВ бр.60/19 г./, за извършено нарушение по чл. 139, ал. 6 от ЗДвП.

Съдът е приел, че в периода от съставяне на АУАН на 08.04.19 г. до издаване на НП на 30.09.19 г. са настъпили законодателни изменения в релевантните разпоредби на ЗДвП и ЗП, в сила от 16.08.19 г., като според чл. 10а, ал. 3 и ал. 7 от ЗП, за МПС като процесното /над 3.5 т., а в случая 18 т./, не се дължат винетни такси, а ТОЛ такси, движението на  конкретния автомобил без заплащане на винетна такса не представлява нарушение, налице нов по-благоприятен закон, при който е отпаднала наказуемостта на извършеното нарушение.

Изложени са мотиви, че задължителен елемент и условие за обективната съставомерност на нарушението е само липсата на валидно плащане на винетната такса, а не и други обстоятелства, свързани с активирането на винетката в информационната система на АПИ, като условия за валидирането й. В конкретния случай, към момента на проверката - още на 04.04.19 г. е имало извършено валидно плащане на винетната такса от легитимирано лице /собственика на ползващото пътната мрежа процесно МПС/ по сметка на АПИ.  Счетено е, че макар плащането реално да е постъпило по сметка на АПИ след проверката - на 08.04.19 г. в 14.25 часа, по вина на забавено превеждане от страна на трето лице - банкова институция и активиращо електронната винетка със срок на валидност от същата дата и час, няма как да се приеме, че от обективна страна жалбоподателят е осъществил реално нарушение по чл. 139, ал. 6 от ЗДвП.

На последно място, решаващият съд е изложил аргументи, че поведението на лицето е лишено от обществена опасност и вредни последици и конкретното деяние покрива в пълнота белезите на малозначителност по смисъла на чл. 9, ал. 2 от НК, поради което и не следва да бъде санкционирано съгласно чл. 11 от ЗАНН.

Оспореното решение е валидно, допустимо и правилно.

Относно правилността на решението, настоящият състав на касационния съд, намира, че първоинстанционния съд е постановил съдебния акт при напълно изяснена фактическа обстановка, поради което същата не следва да бъде преповтаряна и в настоящия съдебен акт.

Административен съд - Враца споделя и окончателните правни изводи за разрешаването на спора, поради което и  на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2-ро от АПК препраща към мотивите на обжалваното решение на Районен съд – Враца.

Съгласно разпоредбата на чл. 10а, ал. 3 от ЗП винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер, категорията на пътното превозно средство и периода на валидност и важи само за пътното превозно средство, чийто регистрационен номер правилно е бил деклариран от собственика или ползвателя му. Нормата на чл. 10а, ал. 4 от ЗП регламентира, че при заплащане на винетната такса се издава електронна винетка, която представлява електронен документ по смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, удостоверяващ заплащането на съответната такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 и съдържащ регистрационния номер на пътното превозно средство, неговата категория, датата на заплащане на таксата и срока на валидност.

Следователно електронната винетка е документа, който съдържа декларираното от собственика или ползвателя, но този електронен документ се създава в информационната система на АПИ, а самият платежен документ - в случая платежно нареждане за извършено заплащане на винетна такса чрез банков трансфер, удостоверява изпълнението на задължението за закупуване на електронна винетка и предоставя информация за данните, които задълженото лице е декларирало – регистрационен номер и категория на ППС, и периода на валидност.

Видно от представеното по делото платежно нареждане от 04.04.2019 г. „Е.Е.Л.“ ЕООД, в качеството си на собственик на управляваното от Б.Г. МПС, е заплатил сумата от 134,00 лева, представляваща плащане за електронна винетка за МПС рег. №Р***КК. Следователно при заплащането на винетната такса собственикът е изпълнил задължението си по чл. 10а, ал. 3 от ЗП като коректно е декларирал изискуемите от закона обстоятелства, в т. ч. и правилния регистрационен номер на автомобила. Несвоевременното отразяване на подадените от задълженото лице данни в информационните масиви на АПИ и съответно генерирането на електронен документ /електронна винетка/, удостоверяващ заплатена винетна такса за автомобила, за който е заявено плащане, няма как да бъде вменено във вина на лицето, управлявало ППС. Обстоятелството, че по независещи от лицето причини не е била издадена електронна винетка налага извода за липса на съставомерно деяние, което да бъде квалифицирано като административно нарушение по чл. 139, ал. 6 от ЗДвП, обуславящо санкционирането на ответника по касация.

Неоснователни са направените с касационната жалба възражения.

Касационната инстанция намира за правилен крайният извод на районния съд, че АНО е допуснал неправилно приложение на материалния закон.

По тези съображения и след извършена служебна проверка на решението на районния съд, съгласно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, при която не се констатираха основания за отмяната му поради невалидност или недопустимост, решението на РС – Враца следва да бъде оставено в сила.

Разноски в полза на ответника не следва да бъдат присъждани, поради липса на доказателства, че са направени.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН Административен съд–Враца

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 233 от 09.07.2020 г., постановено по АНД № 1164 по описа за 2019 г. на Районен съд – Враца.

 

Решението е окончателно и  не  подлежи  на обжалване и протест.

 

 

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.