Определение по дело №344/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 230
Дата: 11 февруари 2022 г.
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20227180700344
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

      №...........

 

    гр. Пловдив,  ……………….2022 год.

 

       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХIІ състав, в закрито заседание на единадесети февруари през две хиляди двадесет и втора година  в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:     МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                    

разгледа докладваното от Председателя  адми дело   344 по описа за 2022 год. и взе предвид следното:

             С Определение № 3 от 07.02.2022г. на Смесен петчленен състав на Върховният административен съд и Върховният касационен съд, постановено по дело на смесен състав № 49/2021г. на основание чл.135, ал.5 от Административнопроцесуалния кодекс е разрешен повдигнатия с определение № 1511/12.10.2021г., постановено от Административния съд - Пловдив по адм.д.№2399/21 г. спор за подсъдност между Районния съд- Пловдив и Административния съд – Пловдив.

             Прието е, че КОМПЕТЕНТЕН да разгледа иска, предявен от Л.Х.К. ***, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от незаконното задържане по чл. 72 от ЗМВР и фактическите действия при осъществяването му е Административният съд-Пловдив. КОМПЕТЕНТЕН да разгледа иска, предявен от Л.Х.К. срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от нарушение на чл.5, пар.1 и чл.5,пар.2 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи /КЗПЧОС/, както и от нарушение на правото на ЕС - конкретно на Директива 2012/13/ЕС от 22.05.2012г. относно правото на информация в наказателното производство и на Директива 2013/48/ЕС на ЕП и на Съвета от 22.10.2013г. относно правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по европейска заповед за арест и относно правото на уведомяване на трето лице, при задържане и осъществяване на връзка с трети лица и консулски органи през периода на задържане и претърсване и изземване, осъществени на 22.06.2016г.: във фамилната пететажна сграда, в която се помещават жилището на ищеца, жилищата на децата му и на негови възрастни роднини, офисът на представляваното от него дружество и кабинетите на частната, осъществявана от съпругата му практика по дентална медицина; на търговски обект/ автокомплекс/бензиностанция на дружеството в гр. Пловдив, в нарушение на чл.7 и чл.17 от Хартата на основните права на ЕС, чл.8 от КЗПЧОС и чл.1 от Протокол 1 към КЗПЧОС, съгласно чл.2, ал. 1,т. 1 и 2 от ЗОДОВ, е Районен съд-Пловдив.

            Прието е, че ДЕЛОТО ДА СЕ ВЪРНЕ на Административния съд - Пловдив за процедиране съгласно указанията, дадени в съдебното определение. В тази насока в мотивите на съдебният акт на смесения състав е прието, че Административния съд - Пловдив, на осн. чл.210, ал.2 ГПК има право и е следвало да раздели исковете и да изпрати иска срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив с правно основание чл. 2, ал. 1, т.1 и т. 2 за разглеждането му от Районен съд - Пловдив.

            Съдът в настоящия състав, с оглед разрешения с Определение № 3 от 07.02.2022г. на Смесен петчленен състав на Върховният административен съд и Върховният касационен съд, постановено по дело на смесен състав № 49/2021г., спор за подсъдност между Районнен съд- Пловдив и Административния съд – Пловдив и предвид приетото в съдебния акт на смесения състав, че производството по предявените два основни и два акцесорни иска следва да се раздели и да се изпрати иска срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив с правно основание чл. 2, ал. 1, т.1 и т. 2 за разглеждането му от Районния съд – Пловдив, намира, че проиводството по предявените два основни и два акцесорни иска следва да се раздели, като иска срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив с правно основание чл. 2, ал. 1, т.1 и т. 2 и двата акцесорни иска към него, да се изпрати за разглеждането му от Районен съд – Пловдив.

           С оглед разрешения спор за подсъдност производството по  адм. дело № 344/2022г. по описа на Административен съд – Пловдив продължава по иска, предявен от Л.Х.К. ***, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от незаконното задържане по чл. 72 от ЗМВР и фактическите действия при осъществяването му, и двата акцесорни иска към него.

            Ето защо и поради мотивите,изложени по - горе АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ - II отд., ХII състав на основание чл.210, ал.2 от ГПК, субсидиарно приложим във връзка с препращащата норма на чл.144 от АПК и чл. чл. 135, ал. 2 от АПК :

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

             РАЗДЕЛЯ производството по административно дело № 344/2022г. по описа ни Административен съд Пловдив по отношение на  исковата претенция предявена от Л.Х.К. ***, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от незаконното задържане по чл. 72 от ЗМВР и фактическите действия при осъществяването му и исковата претенция предявена от Л.Х.К. срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от нарушение на чл.5, пар.1 и чл.5,пар.2 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи /КЗПЧОС/, както и от нарушение на правото на ЕС - конкретно на Директива 2012/13/ЕС от 22.05.2012г. относно правото на информация в наказателното производство и на Директива 2013/48/ЕС на ЕП и на Съвета от 22.10.2013г. относно правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по европейска заповед за арест и относно правото на уведомяване на трето лице, при задържане и осъществяване на връзка с трети лица и консулски органи през периода на задържане и претърсване и изземване, осъществени на 22.06.2016г.: във фамилната пететажна сграда, в която се помещават жилището на ищеца, жилищата на децата му и на негови възрастни роднини, офисът на представляваното от него дружество и кабинетите на частната, осъществявана от съпругата му практика по дентална медицина; на търговски обект/ автокомплекс/бензиностанция на дружеството в гр. Пловдив, в нарушение на чл.7 и чл.17 от Хартата на основните права на ЕС, чл.8 от КЗПЧОС и чл.1 от Протокол 1 към КЗПЧОС, съгласно чл.2, ал. 1,т. 1 и 2 от ЗОДОВ, и акцесорните към тях претенции.

            ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Районен съд Пловдив за разглеждане на исковата претенция предявена от Л.Х.К. срещу Прокуратурата на РБ и ОД на МВР-Пловдив, за обезщетяване на неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, притеснения, силна фрустрация, чувства за онеправданост и липса на перспектива и предвидимост от нарушение на чл.5, пар.1 и чл.5,пар.2 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи /КЗПЧОС/, както и от нарушение на правото на ЕС - конкретно на Директива 2012/13/ЕС от 22.05.2012г. относно правото на информация в наказателното производство и на Директива 2013/48/ЕС на ЕП и на Съвета от 22.10.2013г. относно правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по европейска заповед за арест и относно правото на уведомяване на трето лице, при задържане и осъществяване на връзка с трети лица и консулски органи през периода на задържане и претърсване и изземване, осъществени на 22.06.2016г.: във фамилната пететажна сграда, в която се помещават жилището на ищеца, жилищата на децата му и на негови възрастни роднини, офисът на представляваното от него дружество и кабинетите на частната, осъществявана от съпругата му практика по дентална медицина; на търговски обект/ автокомплекс/бензиностанция на дружеството в гр. Пловдив, в нарушение на чл.7 и чл.17 от Хартата на основните права на ЕС, чл.8 от КЗПЧОС и чл.1 от Протокол 1 към КЗПЧОС, съгласно чл.2, ал. 1,т. 1 и 2 от ЗОДОВ, и акцесорните към  нея претенции.

            СЛУЖЕБНО да се изготви препис от настоящото определение и от  Определение № 3 от 07.02.2022г. на Смесен петчленен състав на Върховният административен съд и Върховният касационен съд, постановено по дело на смесен състав № 49/2021г. както и от гр.дело № 2819/2020г. по описа на Окръжен съд Пловдив, гр.дело № 1654882020г. по описа на Районен съд Пловдив и ч.гр.дело № 1867/2021г. по описа на Окръжен съд Пловдив, които да се изпратят на Районен съд Пловдив.

 

           ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: