Решение по дело №50/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юли 2021 г. (в сила от 14 юли 2021 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20217210700050
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

45

гр. Силистра, 14.07.2021 г.

 

Административен съд–Силистра, в открито заседание на двадесет и трети юни, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева – Железова

ЧЛЕНОВЕ:           Валери Раданов

Елена Чернева

разгледа КАНД № 50 по описа на съда за 2021 г., докладвано от съдия Георгиева-Железова, при участието на секретаря Анета Тодорова и при участието на представител на Окръжна прокуратура Галина Вълчева, и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационно производство по реда на глава XII, чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и на основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на санкционираното лице „Ди Ай Ди–Билдинг“ ЕООД, представлявано от адв. К., против Решение № 69 от 14.04.2021 г. постановено по АНД № 8 / 2021 г. по описа на Районен съд – Силистра, с което е изменено наказателно постановление № 19-001214 от 20.11.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на дружеството-касатор е наложено наказание - имуществена санкция в размер на 2500 лева за нарушение на разпоредбите на КТ, касаещи неоформяне на трудов договор в изискуемата се форма. С оспореното решение въззивната инстанция е приела, че нарушението е осъществено, но материалният закон е нарушен по отношение определянето на размера на санкцията като последната е намалена на 1500 лева. Чрез касационната жалба се въвеждат оплаквания за нарушение на закона и съществени нарушения на процесуалните правила. Не са обсъдени приети по делото доказателства. Не са изложени  аргументи за доказателствената стойност на декларацията по чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ, чиито текст е манипулиран. При фактическите установявания, които районният съд е изложил, неправилно е приел, че отношенията са трудовоправни. Моли се за отмяна на оспореното решение и за отмяна на наказателното постановление с присъждане на разноски.

Ответникът по касационната жалба, чрез юрисконсулт А. , оспорва жалбата като неоснователна. Поддържа становище, подкрепящо мотивите на районния съд. Не излага конкретни възражения по повод на инвокираните съществени нарушения на производствените правила и необсъждането на допустими доказателства.

Представителят на Окръжна прокуратура поддържа заключение за неоснователност на жалбата.

Административен съд - Силистра, след проверка на касационните оплаквания в обхвата на правомощията по чл. 218 от АПК вр. с чл. 63 от ЗАНН, след служебна проверка за валидността и допустимостта на оспорения акт намира за установено следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна – участник в производството по постановяване на оспорения акт, в преклузивния 14-дневен срок, следователно е допустима и подлежи на съдебно разглеждане и произнасяне по същество.

С наказателно постановление № 19-001214 от 20.11.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ дружеството-касатор е санкционирано с имуществена отговорност в размер на 2500 лева за нарушение на разпоредбите на КТ, касаещи неоформяне на трудов договор в изискуемата се писмена форма. С оспореното решение размерът е намален до законовия минимум от 1 500 лева с потвърждаване съставомерността на деянието – несъставяне на трудов договор в изискуемата се писмена форма съгласно изискванията на чл. 62, ал. 1 от КТ. Въз основа на съставения акт за установяване на нарушението е издадено посоченото наказателно постановление с квалифициране на изпълнителното деяние по посочената по-горе норма и прилагане санкционната разпоредба на чл. 414, ал. 3 от КТ във вр.с чл. 62, ал. 1 от КТ, предвиждаща имуществена отговорност за работодател, който наруши разпоредбите на чл. 62, ал. 1 или 3 в размер от 1500 до 15 000 лв.

От фактическа страна районният съд е извел установявания, че на 14.10.2020 г., включително и към датата на проверката - 19.10.2020 г., дружеството-касатор е приело на работа Г. К. , извършващ строително-монтажни работи по саниране на многофамилна сграда, в нарушение на изискванията за оформяне на трудовите им правоотношения в дължимата писмена форма.

В съдебно заседание свидетелят К.  е обяснил, че след заплаха,че глоба ще му бъде наложена лично на него, е подписал подадената от контролните органи бланка на декларация за основните елементи на трудово правоотношение-нормирани работно време, място и заплащане, под диктовка за съдържанието на декларацията, и противно на данните, които счита за действителни. Последните са, че уговорката по представения при проверката граждански договор от 12.10.2020 г., е била за заплащане на резултат, а не на надница, с време на труд, каквото изпълнителят прецени, на свой риск, при ползване на СРО и лични инструменти.

Въпреки че въззивното решение основно извежда мотивите си от декларацията, последната не е коментирана по отношение на доказателствената й стойност. Декларацията като вид доказателствено средство по чл. 43 от АПК във вр. с чл. 39 от АПК, е допустимо доказателство в административния процес,към който препраща ЗАНН. Тя е частен документ, чиято доказателствена стойност следва да се преценява. Законодателят предполага, че съдържащите се в нея изявления са плод на свободна воля. Манипулирането на текстовото изражение на доказателственото средство компрометира стойността и годността му и не служи на целите на обективната истина. Като не е анализирал посочените обстоятелства, въззивният съд е допуснал процесуален пропуск.

В мотивите на решението са посочени като приобщени писмени доказателства - копие от справка от НАП за актуално състояние на действащите трудови договори към 01.10.2020 г.; справка от НАП за актуално състояние на действащите трудови договори към 30.10.2020 г.; декларация - Приложение 3, подписана от Г. Кр. К. ; дневник на сметка 454; справка за задълженията и плащанията към дата 12.02.2021 г.; Констативен протокол - Приложение 1 от 21.10.2020 г.; Разписка - Приложение 2 от 23.10.2020 г.; РКО № 358/23.10.2020 г. и сметка за изплатени суми по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ. Аналогично на декларацията, същите не са коментирани каква информация консолидират, има ли тя отношение към предмета на делото и ако има – какво привнасят като фактическа обстановка.

Начинът на формиране на вътрешното убеждение, съобразявайки правилата на формалната логика, има отношение към необосноваността на проверявания акт и действително необосноваността не е касационно основание по чл.348 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, т.е.необосноваността не се включва в предмета на касационна проверка по ЗАНН /за разлика от административните производства по АПК/, но необсъждането на допустими и допуснати доказателства, съдържащи факти с правно значение, е съществено нарушение на процесуалните правила, влияещо върху правото на защита, тъй като се компрометира истинността за фактите, стояща в основата на материалния закон.

Издирването на обективната истина е и служебно задължение на съда по ЗАНН, а в конкретния случай, некоментираните доказателства са били и част от доказателствения материал по делото. Неонагледяването на процеса на анализ на допустими и необходими доказателства е предпоставка за отмяна на акта, за да се обезпечи издирването на обективната истина спрямо спорното материално правоотношение. Налице е касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК и чл. 348, ал. 3, т. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН /в редакция до 31.12.2021 г./

В обобщение, следва да се приеме, че във въззивното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила чрез необсъждане на допуснати, необходими и относими доказателства – посочените по-горе декларация, трудови договори, декларация - Приложение № 3, дневник на сметка 454, справка за задълженията и плащанията, Разписка - Приложение 2, разходен касов ордер, сметка за изплатени суми по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ.Оспореното решение следва да се отмени, делото да се върне за ново разглеждане от друг състав като при новото разглеждане на делото се извърши съдебно дирене на обективната истина и чрез преценка на посочените писмени доказателства.

По искането за разноски - предвид изхода на спора – отмяна и връщане на делото за ново разглеждане – компетентен да се произнесе е първоинстанционният съд – чл. 226, ал. 3 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН настоящият състав на Административен съд гр. Силистра

Р Е Ш И:

 

Отменя Решение № 69 от 14.04.2021 г. по н.а.х.д. № 20213420200008/2021 г. на Силистренския районен съд и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав при спазване на дадените в мотивите указания.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                  2.