Решение по дело №10023/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 април 2022 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20227060710023
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

38

гр. Велико Търново, 11.04.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, трети касационен състав, в публично заседание на единадесети март две хиляди двадесет и втора година в състав:         

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

             ЧЛЕНОВЕ: ДИАНКА ДАБКОВА

                                  КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                               

с участието на секретаря -  М.Н.и прокурора от ВТОП -  ВЕСЕЛА КЪРЧЕВА                                

разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно а.н.дело № 10 023/2022 година по описа на съда. При това, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

На касационна проверка е подложено Решение № 613/ 15.12.2021г., постановено по АНД № 1401/2021г., с което състав на Районен съд Велико Търново е потвърдил като законосъобразно Наказателно постановление № 21-1275-001625/ 29.09.2021г., издадено от началник сектор „Пътна полиция” към  ОД на МВР Велико Търново, с което на Р.М.М. с ЕГН ********** са наложени адм. наказания, както следва:

1.                  за адм. нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от Закон за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП са му наложени административно наказание глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и са му отнети 10 к.т.;

2.                за адм. нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т.1, пр.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лева;

3.                за адм. нарушение на чл.100, ал.1, т.2 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т.1, пр.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лева;

Решението е обжалвано в законния срок,  с касационна жалба, подадена от името на Р. М., действащ чрез упълномощения адвокат. Същото се атакува отчасти, само относно потвърдените  от РС наказания по пункт първи по-горе, а именно: относно административно наказание глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. В КЖ се навеждат доводи за неправилност на решението на РС, поради нарушаване на съдопроизводствените правила и на материалния закон. Твърди се и несправедливост на наложеното наказание. ПП на касатора счита, че районният съд пропуснал да констатира, че АУАН е съставен за едно нарушение/отказ да бъде изпробван за алкохол/, а доверителят му  е санкционира   с НП за шофиране след употреба на алкохол, т.е. нарушение, което не е установено с АУАН и не е доказано. Счита, че това проиворечие между установителния и санкциониращия документ компрометира правото на защита  на наказаното лице и обуславя несправедливост на наложеното наказание за недоказано по съответния ред адм. нарушение.

В о.с.з. касаторът не се явява. Представлява се от упълномощения адвокат, който пледира за основателност на КЖ. Акцентира, че по същество доверителят му няма повдигнато обвинение за нарушението, за което е наказан. РС неправилно приложил нормата на чл.53, ал.2 от ЗАНН. В случая  не става въпрос за нередовности на акта, а за това, че за едно нарушение е обвинен, а за друго наказан. Нарушено е правато му на защита. Нарушението на процесуалните правила е такова, че не може да бъде саниран нито АУАН нито НП. Претендира разноски за двете инстанции.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител. Депозирано е писмено становище преди о.с.з. с характер на отговор на КЖ.  Изложени са доводи, че КЖ е неоснователна, а Решението на РС е обосновано и съобразено с трайната пракитка на ВТРС и АСВТ. Нарушението е правилно описано в НП и безспорно установено, че водачът е шофирал МПС с концентрация на алкохол в кръвта 1,16 промила. Правилно са посочени нарушената материална и санкционната разпоредба. Прави възражение за прекомерност на поисканото АВ.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава мотивирано  заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че РС е изяснил правилно фактическата обстановка след задълбочен анализ на доказателствата. Споделя изложените от РС съображения и намира, че материалният закон е правилно приложен.

Оплакванията в жалбата АСВТ квалифицира като такива за неправилно приложение на закона и съществено нарушение на процесуални правила, според конкретно инвокираните пороци на съдебния акт, а не според правната квалификация в същата. Предвид това, ВТАС извърши проверка за наличие на касационни основания по чл.348,ал.1,т.1  и т.2 от НПК, във връзка с чл.348, ал.2 и ал.3 от НПК и чл.63в от ЗАНН.

Съдът в качеството на касационна инстанция, на основание чл.218,ал.2 от АПК, служебно провери валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Като прецени оплакванията в жалбата, във връзка с доказателствата по делото, съобрази доводите на страните, съдържанието и реквизитите на  контролирания съдебен акт, съдът приема за установено следното:

Жалба е подадена от надлежна страна-участник във въззивното производство, за която актът на съда, в обжалваната му част, е неблагоприятен. Депозирана е в законния срок, до компетентния съд, което я прави допустима.

Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА поради следните съображения:

РС обсъдил в тяхната взаимна връзка събраните в хода на съдебното следствие доказателства – писмени и гласни, вклч. резултата от повторен химически анализ на кръвната проба. При това РС приел за установено, че АУАН и НП са съставени в законоустановените срокове и притежават необходимите реквизити. Издадени са от материално компетентни органи и са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН. По отношение на нарушението по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП ВТРС намира да е доказано чрез химическо изследване на кръвна проба, за което на водача е бил издаден талон и същият се е явил в указания срок. Приложената санкционната разпоредба на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвп е съответна на установеното шофиране след употреба на алкохол. По отношение на основното възражение на защитата, че между АУАН и НП съществува противоречие, РС приел, че действително в АУАН е записано, че е нарушена разпоредбата на чл.174, ал.3 от ЗДвП, като словесното описание на нарушението е, че водачът отказва да даде качествена проба за алкохол с полеви уред – дрегер. Но това несъответствие РС приел да е несъществено и преодоляно по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН. Освен това изложил съображения, че АНО не е допуснал съществено процесуално нарушение, защото при установените факти всъщност е преквалифицирал нарушението като е наложил санкция за по-леко наказуемия състав, което било по-благоприятно за субекта на нарушението. В заключение като приел, че по несъмнен начин е установено самото  нарушение, авторството и вината на жалбоподателя РС потвърдил НП, в т.ч. в тази част, атакувана по настоящем.

При касационния контрол, в рамките на дължимата служебна проверка за допустимостта на съдебния акт, настоящата инстанция констатира, че РС е постановил валиден и допустим, но неправилен съдебен акт.

         Касационната инстанция установи, че фактическата обстановка е изяснена обективно, всестранно и пълно без да е засегната фазата на познавателната дейност на РС. Порочна се явява обаче правната квалификация на приетите за установени факти. Поради допуснато съществено процесуално нарушение е ограничено правото на защита на нарушителя, а при това материалният закон е  приложен неправилно. Аргументите за този извод са следните:

         Според съдържанието на ЗАНН и трайно установената съдебна практика, НП е правораздавателен акт, поради което АНО действа като своеобразна първа инстанция. В тази връзка по  АНДела РС действа като въззивна инстанция и на основание чл.11 от ЗАНН субсидиарно прилага материално правните институти на НК/вина, вменяемост и т.н./, а на основание  чл.84 от ЗАНН прилага процесуалните способи на НПК за неуредените от ЗАНН случаи. В тази връзка съдът е длъжен служебно да следи дали не е налице съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението, което е ограничило правото на защита на привлеченото към отговорност лице. Защото основополагащ принцип на наказателни процес е този, че никой не може да бъде осъден за престъпление, за което не му е било повдигнато обвинение. В провеждане на този принцип, който охранява както принципа на установяване на истината така и този на защита на обвиненото лице е създаден института на изменение на обвинението – правомощие на прокурора по чл.287 НПК, на което съответства задължението на съда да извърши самостоятелна преценка в контрола на този процес. 

Касационната проверка установи, че РС неправилно е приел, че противоречията между АУАН и НП са преодолени по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН. Защото не се касае до нередовност в акта. В действителност от АНО е осъществено "съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението", извършено с НП. Изменение по отношение на което РС не е проявил служебното си задължение да направи преценка налице ли е съществено изменение на обвинението. Ако такова е налице, РС не може да потвърди НП. В случая изменението е такова, че на  нарушителя се вменяват в отговорност нови факти, които не са  били известни до този момент и не са били включени в обхвата на неговото обвинение, предявено с АУАН №GA455204. С този акт срещу М. е повдигнато обвинение за това, че отказва да бъде изпробван с полеви уред/дрегер/ за употреба на алкохол на мястото на проверката. Нарушение, което се санкционира по чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП. В НП се наказва за това, че е след дадена кръвна проба/факт настъпил след издаване на посочения АУАН/ е установено шофиране след употреба на алкохол. Деяние, което е различно от фактическа страна, съставлява нарушение на друга правна норма/забраната по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП/ и се санкционира по реда на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП. По тези факти поради тази причина нарушителят не се е защитил в първата фаза на АНПроизводство.

Фактите, включени в обвинението и обуславящи същото, се съдържат в АУАН, с който административнонаказателното обвинение е повдигнато. В случая след съставяне на АУАН и преди издаване на НП се установят нови обстоятелства, които имат значение за определяне на фактическия състав на нарушението и те не са посочени в АУАН, то очевидно по тях жалбоподателят не се е защитил, защото те не са му били предявени по съответния предвиден законов ред. Именно тогава за АНО и съда възниква въпросът да извърши преценка дали не се касае до "съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението". Ако е налице такова, както е в случая, то нито АНО по арг. от чл. 53, ал. 2 ЗАНН, нито съдът има процесуална възможност да премине към новото обвинение, което счита, че е налице, щом като за обосноваване на същото се включват нови факти, за които няма повдигнато обвинение. Този вид процесуално нарушение на АНО не може да се санира от съда. А пропускът на последния да го констатира е опорочил неговия съдебен акт.

Едновременно с промяната на фактите е изменена и правната квалификация на нарушението. Всъщност касае се за две отделни нарушения, за които се следва съставяне на АУАН и НП. Става въпрос за две отделни деяния, с различен фактически състав, правна квалификация и предвидени санкции. Действително санкцията, която е наложена с НП е по-леката по размер, но тя касае друго нарушение, а не това, за което е издаден АУАН. Поради това неправилно е съображението на РС, че АНО е приложил по-благоприятния закон. Защото такъв вид преквалификация е допустима, но само при липса на съществено изменение на обстоятелствената част на нарушението, т.е. на фактите срещу които лицето се е защитавало. Едновременното изменение и на двете части на обвинението/факти и правна квалификация/ е по принцип недопустимо в съдебна фаза според основите на наказателния процес/вж. чл.336, ал.1, т.1 от НПК/. Защото опорочава разкриването на истината чрез определяне предмета на доказване и нарушава правота на защита на обвиняемия. Допуснатото от АНО е съществено процесуално  нарушение, което не може да бъде поправено чрез приложението на чл.53, ал.2 от ЗАНН, нито с твърдението за преквалификация на нарушението в по-леко. Като е санкционирал стореното от АНО вместо да го осветли РС е постановил порочен съдебен акт, в обжалваната понастоящем част.

Релевантните за спора факти са изяснени, поради което не се налага връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд. След отмяната на решението на ВТРС, в обжалваната част, АСВТ следва да постанови акт по същество като отмени самото процесно НП. В съответната му част относно наказанията, наложени кумулативно на основание чл. чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП - глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и отнетите 10 к.т.

Разноски не се присъждат, макар да са поискани, т.к. не са представени доказателства такива да са реално заплатени.

Мотивиран така и на основание чл.222, ал.1 от АПК, във вр. с чл.221, ал.2, предложение 2-ро от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, съдът в настоящия касационен състав

 

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение № 613/15.12.2021 г., постановено по АНД № 1401/2021г.  по описа на РС Велико Търново, в обжалваната му част, с която е потвърдено НП № 21-1275-001625/ 29.09.2021г относно наложените на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП административни наказания: глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и  отнети 10 к.т. и вместо това ПОСТАНОВЯВЯ:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 21-1275-001625/ 29.09.2021г., издадено от началник сектор „Пътна полиция” към  ОД на МВР Велико Търново, в частта от същото, с която на Р.М.М. с ЕГН ********** на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП са наложени административни наказания: глоба в размер на 1 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и  са отнети 10 к.т.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ: