Решение по дело №6672/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262896
Дата: 10 май 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100106672
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2019 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.05.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 08.04.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 6672/19г. и констатира следното:

Предявен е иск от „Е.Е.“ ЕООД солидарно против Р.А.Б., М.Й., Ш.Б.Б., Р.М., С. Л., Н.М., Б.-Ц.М., С. Д.Б., П.Б.С., Н.П.К., Т.П.П., П.П.П., Р.И.И., К.И.П., В.И.Г., Д.И.Х. с правно основание чл. 59 от ЗЗД за сумата общо 50 450 лева. Претендира се и законната лихва върху посочената главница за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът е извършил СМР-ти /преустройство/ в съсобствен на ответниците недвижим имот /находящ се в град София, бул. ******/, чрез които /СМД-ти/: статутът на имота е бил променен /от  магазинно помещение - в кафе аперитив и бърза закуска/. В резултат на посоченото преустройство /промяна в предназначението на имота – обекта/ стойността на последния се е увеличила /вследствие на сторените подобрения/ със сума в размер на общо 50 450 лева /съгласно заключението на оценителната експертиза, приета от СРС 140 състав по г.д. № 407 от 19г. - в рамките на производство по чл. 207 от ГПК/. В настоящото производство се претендира именно посочената сума /при условията на чл. 59 от ЗЗД/.

Искът е неоснователен:

В процесната хипотеза са налице няколко пречки за уважаване на претенцията:

От една страна:

Отговорността на съсобствениците /в хипотезата на чл. 59 от ЗЗД/ е разделна /а не солидарна по смисъла на чл. 121 от ЗЗД и чл. 129, ал. 2 от ЗЗД във връзка с чл. 128, ал. 1 от ЗЗД; нито една от предпоставките на тези законови текстове не е налице в случая; изброените нормативни правила са неприложими по отношение на процесното вземане/. В хипотеза като настоящата - всеки съсобственик отговаря /носи имуществена отговорност/ до размера на квотата си /дела си/ на собственост от вещта. Посоченото принципно правило съставлява пречка – искът да бъде уважен както е предявен /при условията на солидарност/. Допустимо е принципно /дори и при заявено искане за солидарна отговорност/ искът да бъде уважен /ако се констатира липса на предпоставките по цитираните текстове от закона/ при условията на  разделна отговорност /даже и да не е заявено алтернативно – евентуално искане в такава насока/. Това обаче не може да бъде сторено в случая /ищецът не конкретизира квотите на съсобственост на ответниците  и не представи доказателства в връзка/.

От друг страна /което в случая е съществено/:

Не се спори /такъв извод налага и съдържанието на събраният по делото доказателствен материал – преценен в съвкупност/, че: ищецът е сторил процесните СМР-ти /разходи, преустройства, подобрения/ в качеството си на наемател на съсобствения на ответниците недвижим имот /по силата на договор от 13.12.99г. и допълнителни анекси към него/. Конкретните /и изрични/ текстове на чл. 7 и на чл. 10 от договора /валидно, допустимо уговорени в отклонение от общото правило по чл. 231, ал. 2, изр. 1-во от ЗЗД – при условията на чл. 9 от ЗЗД; които текстове кореспондират пряко с правилото на чл. 6 от договора/ еднозначно /категорично/ възлагат всички разходи /за ремонти и подобрения в имота/ в тежест на наемателя /дружеството/, т.е. - самият договор /с посочените си текстове/ изключва възможността да се търси имуществена отговорност от наемодателите /ответниците/ в хипотезата на чл. 59 от ЗЗД /или чл. 231, ал. 2, изр. 1-во от ЗЗД/.

Искът е погасен и по давност /по смисъла на чл. 110 от ЗЗД/:

В хипотезата на чл. 59 от ЗЗД – давностният срок е 5-годишен и същият започва да тече – считано от момента на извършване на съответната СМР-та /подобрение; разход – в полза на съсобствениците/. Събраният по делото доказателствен материал /преценен в съвкупност/ сочи /такива са и твърденията на смият ищец/, че: процесните СМР-ти /разходи; подобрения/ са били извършени преди 04г. /когато процесното преустройство вече е било финализирано - фактически и въведено в експлоатация/. От този момент /дата/ до завеждане на иска /през 19г./ е изтекъл по-дълъг срок от визираният в разпоредбата на чл. 110 от ЗЗД 5-годишен такъв.

Възражението на ищеца по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно /заявеният от ответниците адвокатски хонорар съответства на минимума по Наредба № 1; с ДДС/.

С оглед изложеното, съдът

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска /с правно основание чл. 59 от ЗЗД за сумата общо 50 450 лева/ на „Е.Е.“ ЕООД, предявен солидарно против Р.А.Б., М.Й., Ш.Б.Б., Р.М., С. Л., Н.М., Б.-Ц.М., С. Д.Б., П.Б.С., Н.П.К., Т.П.П., П.П.П., Р.И.И., К.И.П., В.И.Г., Д.И.Х. /всички представлявани от адв. Н.В. ***, П. ****/.

ОСЪЖДА „Е.Е.“ ЕООД да плати на Р.А.Б., М.Й., Ш.Б.Б., Р.М., С. Л., Н.М., Б.-Ц.М., С. Д.Б., П.Б.С., Н.П.К., Т.П.П., П.П.П., Р.И.И., К.И.П., В.И.Г., Д.И.Х. общо 2 453 лева – съдебни разноски /адвокатски хонорар - на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Председател: