Решение по дело №153/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 253
Дата: 12 април 2019 г. (в сила от 7 май 2019 г.)
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20194520200153
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

град Р у с е, 12. 04. 2019 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

                   Русенският районен съд, втори наказателен състав, в публично

                   заседание на 25.02.2018 год, в състав:

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТЛАНА НЕЙЧЕВА

                   при секретаря ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА,

                   разгледа докладваното от съдията АНД N 153

                   по описа за 2019 год. на Русенски районен съд

                   и за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от И.И.Ж., ЕГН:**********,***573/2018 г., издадено от Началник сектор към ОДМВР РУСЕ, сектор ПЪТНА ПОЛИЦИЯ – Русе, с което за нарушение на чл.483 ал.1, т.2 от КЗ, на основание чл.638 ал.3 от КЗ му е наложена глоба в размер на 400лв. Моли за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно.

Наказващият орган не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Русенска районна прокуратура не взема становище по жалбата.

Съдът, след като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните приема, за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

          На 22.11.2018 г., около 12:00 часа, в гр.Русе, на бул.Цар Освободител, до бл. Афродита, жпод.Ж. бил спрян за проверка от св.И.. Същият управлявал лек автомобил „Нисан”, с рег. № V054HZD, държава Великобритания. При проверката св.И. установил, че жпод.Ж. управлявайки горепосоченото МПС, негова собственост (договор за покупко-продажба на мпс), извършил следното нарушение: като физическо лице, което е собственик и управлява МПС от трета държава, на територията на Р.България, не е сключил договор за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите и няма валидна за територията на Р.България застраховка.  Съставил акт, с който го обвинил за нарушение на чл.483 ал.1,т.21 от КЗ. Актът подписал без възражение. Впоследствие било издадено атакуваното наказателно постановление, с което на жалбоподателят била наложена горепосочената санкция. 

          Тази фактическа обстановка се доказва по напълно непротиворечив начин от всички събрани по делото доказателства: гласните доказателства съдържащи се в показанията на св.И., договор за покупко – продажба, свидетелство за регистрация, застрахователна полица, акт и наказателно постановление.

Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Посочената за нарушена разпоредбата  на чл. 483, ал.1, т.2 от Кодекса за застраховането (КЗ), задължава „всяко лице, което управлява МПС от трета държава, при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка да сключи договор за застраховка “Гражданска отговорност  на автомобилистите”. Предвид това задължение, е предоставена възможност на водачите на МПС при влизане на територията на РБългария, на ГКПП, да могат да сключват договор “Гражданска отговорност”. Разпоредбата на чл. 483, ал. 4 от КЗ  въвежда изключение – „…не се сключва договор за гранична застраховка “Гражданска отговорност на автомобилистите” за МПС  от други държави–членки”. В конкретния случай, управляваното от жпод.Ж. МПС е имено от друга държава–членка, каквато се явява Великобритания и приложения договор за покупко –продажба сочи на това, което навежда на извода че за него не съществува задължение да сключи гранична застраховка “Гражданска отговорност”.

Санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана отговорността на жпод.Ж. е чл.638, ал.3 от КЗ, норма при която субект на отговорност е „….е лице, което не е собственик и управлява МПС, във връзка с чието притежание и използване няма сключен и действащ договор  за задължителна застраховка “Гражданска отговорност на автомобилистите”. Приложеният договор за покупко-продажба и издаденото впоследствие свидетелство за регистрация по категоричен начин сочат, че наказаният е собственик на процесното МПС и като такъв не може да бъде адресат на глобата по чл.638 ал.3 от КЗ, поради което издаденото наказателно постановление се явява неправилно – издадено при неправилно приложение на материални закон, което налага неговата отмяна.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-1085-003573/2018 г., издадено от Началник сектор към ОДМВР РУСЕ, сектор ПЪТНА ПОЛИЦИЯ – Русе, с което за нарушение на чл.483 ал.1, т.2 от КЗ, на основание чл.638 ал.3 от КЗ, на И.И.Ж., ЕГН:**********,***, е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400 лева

 

Решението подлежи на обжалване по реда на АПК пред Русенски АС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ:……………………………