Решение по дело №18936/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260639
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 12 май 2021 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330118936
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   №260639

гр. Пловдив, 02.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, IV граждански състав, в публично заседание на трети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

 

при секретаря Елена Неделчева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 18936 по описа за 2019 г. на Районен съд Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е образувано по депозирана искова молба от „Е. Г. **“ ЕООД срещу „П. Т. БГ“ ЕООД, за осъждане на ответника да заплати на ищеца следните суми: главница в размер на 9857,39 лева, представляваща дължимо възнаграждение за извършена спедиторска услуга по Заявка – договор № **/*** г. за осъществен в периода 17.05.2019 г. – 23.05.2019 г. международен превоз от гр. ***, ****, до гр. ***, ***, и 454,57 лева, представляваща обезщетение за забава върху главницата за периода 08.06.2019 г. – 20.11.2019 г., ведно със законната лихва от датата на депозиране на исковата молба в съда до окончателното изплащане на сумата – иск с правна квалификация чл. 361 ТЗ и иск с правна квалификация чл. 86, ал.1 ЗЗД.

            В исковата молба се излагат съображения, че между страните бил сключен заявка – договор № **/**** г., въз основа на който ответникът възложил на спедитора – ищеца, организиране на международен транспорт от гр. ***, ***, до гр. ***, ***, за специализиран превоз на извънгабаритен товар – два броя цистерни за хранителни продукти, 2,4 тона, с дължина 5,60 м. и диаметър 2,80 м. В заявката били определени условията по договора, включително и уговореното възнаграждение в размер на 3800 евро без ДДС, платимо на два пъти – половината до три дни след натоварване, и другата половина – до петнадесет дни след разтоварване и оформяне на ЧМР.

            Излагат се доводи, че ищецът организирал международния превоз и го възложил на *****. Последният извършил превоз за периода 17.05.2019 г. – 23.05.2019 г., за което била издадена ЧМР. Първоначално доставката била осъществена до указания пункт, но от там товарът бил пренасочен към гр. ***, което удължило курса с 409 км. Превозвачът доставил товара на допълнителния адрес, като същият бил приет без възражения. Поради удължения курс, страните договорили допълнително възнаграждение с допълнителна заявка-договор № **/*** г., в която се обективирали първоначалните условия, а възнаграждението било уговорено на 4200 евро без ДДС. На същия ден ищецът издал фактура № ***/*** г., която обективирала спедиторската услуга и възлизала на 9857,39 лева. Същата била изпратена на ответника чрез куриер „****“, получена и осчетоводена от същия. Доколкото сумата била дължима в срок от 15 дни след приключване на превоза, но в посочения срок не била изплатена, се претендира и обезщетение за забава в размер на 454,57 лева за периода 08.06.2019 г. – 20.11.2019 г.

            В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на искова молба от „П. т. БГ“ ЕООД, с който се взима становище за неоснователност на предявените искове. Излагат се съображения, че ответникът не се явява страна по твърдяното в исковата молба правоотношение, като такова не е възниквало между страните. Представената електронна кореспонденция не изхождала от управителя на дружеството, като лицето, което е водило същата, не се намира в трудови правоотношения с ответника. Представените заявки-договори, фактури и товарителници се оспорват по същество, като се излагат съображения, че управителят на дружеството не е упълномощавал трето лице и не е давал съгласие за тяхното депозиране. Посочва се, че не е извършван обективирания в исковата молба международен превоз.

            Поради изложеното моли предявените искове да бъдат отхвърлени.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени доказателства и доказателствени средства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

От представената по делото Заявка – договор № ***/*** г. /л.12/ се установява, че ответникът е депозирал заявка за извършване на превоз на товар от гр. *** до – гр. ****, ***, на дата, ориентирана около 15.05.2019 г., за което същият следвало да заплати възнаграждение в размер на 3800 евро без ДДС, както следва – 50 % до три дни след натоварване на стоката и 50 % - до 15 дни след разтоварване и чисто ЧМР с фактура с банков превод. Заявката – договор била подписана от лицето К. П. от името на ответника. Със Заявка – договор № ***/**** г. било предоговорено дължимото възнаграждение за извършения превоз, доколкото следвало същият да бъде извършен на друг адрес, а именно: посоченият в ЧМР.

По делото е представена справка от електронен търговски регистър /л.53/ и спесимен на управителя на ответника /л.54/, от които се установява, че лицето К. П. е вписан като *** на ответното дружество на 01.12.2016 г.

Видно от Заявка за транспорт от 15.05.2019 г. /л.14/ ищецът възложил на **** извършването на посочения превоз на товар.

По делото е приложена ЧМР /л.15-17/, от която се установява, че натоварената стока от гр. *** е получена от *** в гр. ***, *** на 23.05.2019 г., а превозът е осъществен от ****.

За извършения превоз, ищецът издал фактура № ***/***9 г. /л.21/ с получател – ответника, в размер на 9857,39 лева. В същата бил посочен падеж на задължението била посочена датата 14.06.2019 г.

По делото е изготвена и приета ССчЕ /л.110-112/, като съобразно заключението на вещото лице фактура № ***/*** г. на стойност 9857,39 лева е осчетоводена както при ищеца – „Е. Г. **“ ЕООД, така и при ответника – „П. Т. БГ“ ЕООД, лицето К. П. няма регистриран трудов договор за периода 01.01.2019 г. – 31.12.2019 г. при ответника, като за същия не е изплатено и възнаграждение по граждански договор.

Съдът кредитира заключението на вещото лице като компетентно изготвено, с необходимите знания и умения, и обосновано.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от правна страна следното:

Съдът е сезиран с обективно, кумулативно съединени искове с правно основание чл. 361 ТЗ и чл. 86, ал.1 ЗЗД.

Отношенията на страните по делото се основават на сключен същински спедиционен договор по чл.361 от ТЗ , по който ищецът е спедитор и сключва превозния договор от свое име, а ответникът - клиент (доверител). В качеството си на спедитор, ищецът е организирал извършването на договорения превоз, като видно от международната товарителница и приложените фактурите, превозът на товара е осъществен не от ищеца, а от превозвача ****.Тъй като спедиционният договор е двустранен и възмезден, то доверителят е длъжен да плати на спедитора уговореното в договора възнаграждение и да му възстанови направените разноски.

Съдът намира за неоснователно направеното възражение, че между страните не е сключен спедиционен договор. Така от приетото извлечение от електронния търговски регистър за актуално състояние на ответното дружество, се установи, че лицето, подписало и двете заявки – договори за извършване на превоз на товар, се явява управител на същото. Поради изложеното същият разполага с представителна власт за сключване на договори от името и за сметка на дружеството. В допълнение към посоченото, от изготвената и неоспорена от страните ССчЕ се установи, че фактурата за извършената спедиция е осчетоводена – както при ищеца, така и при ответника. Категорична и непротиворечива е практика на ВКС, че отразяване на паричната престация по доставката като дължима в счетоводството на ответника, съставлява извънсъдебно признание на задължението.

Поради изложеното, настоящият съдебен състав намира за несъмнено установено, че между страните е сключен договор за спедиция, въз основа на който ищецът е следвало да извърши или да възложи извършването на превоз на товар на превозвач, а ответникът е следвало да му заплати сумата в размер на 9857,39 лева, представляваща възнаграждение за извършения превоз на товар.

От приетата по делото международна товарителница ЧМР се установи, че ищецът е изпълнил своето задължение за извършване на превоза на товара чрез превозвача ****, като същият е доставен на 23.05.2019 г.

Съгласно нормата на чл. 154, ал. 1 ГПК , в тежест на ответника е да докаже, че е изпълнил точно поетото договорно задължение, като е платил на ищеца уговореното възнаграждение. В хода на производството ответникът не ангажира доказателства, че е изплатил дължимото възнаграждение, поради което се явява неизправна страна и следва да бъде ангажирана неговата договорна отговорност, като същият бъде осъден да заплати на ищеца сумата в размер на 9857,39 лева.

            Претенцията за дължимост на обезщетение за забава с основание чл. 86, ал.1 ЗЗД също се явява основателна в пълен размер. Така, несъмнено от представения договор-заявка, сключен между страните, се установява, че възнаграждението за извършената работа е дължимо в петнадесетдневен срок от извършване на превоза. От приложената по делото ЧМР се установява, че превозът е извършен на 23.05.2019 г., респ. възнаграждението е следвало да бъде заплатено в срок до 07.06.2019 г. Доколкото до посочената дата сумата не е изплатена от ответника на ищеца, то считано от 08.06.2019 г. до датата на депозиране на исковата молба в съда – *** г., се дължи обезщетение за забава в размер на 454,57 лева.

По разноските:

При този изход на спора на основание чл. 78 ал.1 ГПК право на разноски има ищецът. Доказателства за такива са представени за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 1050 лева, заплатена държавна такса в размер на 444,30 лева, заплатено възнаграждение за вещо лице в размер на 200 лева, заплатена такса за издаване на обезпечителна заповед в размер на 5 лева, или всичко в общ размер на 1699,30 лева.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСЪЖДА на основание чл. 361 ТЗ и чл. 86, ал.1 ЗЗД „П. Т. БГ“ ЕООД, ЕИК: *****, ДА ЗАПЛАТИ на „Е. Г. **“ ЕООД, ЕИК: ****, следните суми: главница в размер на 9857,39 лева, представляваща дължимо възнаграждение за извършена спедиторска услуга по Заявка – договор № **/** г. за осъществен в периода 17.05.2019 г. – 23.05.2019 г. международен превоз от гр. ***, ***, до гр. **, ***, и 454,57 лева, представляваща обезщетение за забава върху главницата за периода 08.06.2019 г. – 20.11.2019 г., ведно със законната лихва от датата на депозиране на исковата молба в съда – *** г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА на основание чл. 78 ал.1 ГПК „П. Т. БГ“ ЕООД, ЕИК: ***, ДА ЗАПЛАТИ на „Е. Г. **“ ЕООД, ЕИК: ****, сумата в размер на 1699,30 лева, представляваща разноски в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

Препис от настоящото решение да се връчи на страните.

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

                                                                                      Катя Боева

Вярно с оригинала.

ЕН