Решение по дело №125/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 269
Дата: 28 февруари 2022 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20227040700125
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  №269

 

гр. Бургас, 28 февруари 2022г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                            АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар С.А. и с участието на прокурора АНДРЕЙ ЧЕВРЕНЯКОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 125/2022г.

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от ОД на МВР гр.Бургас, чрез процесуален представител юрисконсулт А. Д. против решение № 44/ 23.11.2021 г., постановено по АНД № 167/2021 г. по описа на Районен съд гр.Карнобат.

С решението е  отменен  електронен фиш за налагане на глоба за нарушение установено с мобилно автоматизирано техническо средство или система за контрол на правилата за движение по пътищата сер. К № 4575519 на ОД МВР Бургас, с който за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2, вр. чл. 21, ал. 1 от ЗДвП , на основание чл. 189, ал. 4, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП на Д.И.Г., с ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба 400 лева и Областна дирекция на МВР Бургас е осъдена да заплати на Д.И.Г. сума в размер на 300 лв., представляваща направените от него съдебни разноски по делото.

Жалбоподателят иска отмяна на съдебното решение и потвърждаване на електронния фиш. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон. Възразява за прекомерност на адвокатско възнаграждение.

В съдебно заседание касаторът не изпраща представител и не изразява становище по спора.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител. С молба, представена по делото на 23.02.2022г. иска жалбата да бъде отхвърлена. Претендира присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас намира, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено. Според него първоинстанционният съд се е позовал на тълкувателно решение, което е неприложимо поради промяна в материалния закон.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е  основателна.

С наказателното постановление Д.И.Г. е санкциониран за това, че на 11. 02. 2021 г. в 10. 37 часа на ГП-І-6 на километър 436+800 в посока от гр. Карнобат към село Венец, Община Карнобат, при въведена максимално допустима скорост за движение извън населено място до 50 км/ч с пътен знак В 26 отчетен толеранс от – 3% на измерената скорост, с МПС лек автомобил Дачия Логан с рег. № РВ3316РТ, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с техническо средство с № TFR1-M 599- при разрешена стойност на скоростта от 50 км/ч, е установена стойност на скоростта 95 км/ч, като превишената стойност на скоростта е 45 км/ч.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.21, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДвП и е приложена санкционната норма на чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП.

Съдът е приел, че при издаване на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Такива допуснати е намерил обаче, в хода на административно- наказателното производство.

Според него, протоколът по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата не съдържал всички изискуеми реквизити, тъй като в него не било посочено въведеното ограничение на скоростта и посоката на задействане. Приел, че е недопустимо издаването на електронен фиш тогава, когато нарушението е установено с мобилно техническо средство, като се е позовал на тълкувателно решение №1/26.02.2014г. на ВАС. Преценил е и че Д.Г. не е можел да бъде извършител на приписваното му адм. нарушение на процесния участък от главен път I- 6 в участъка при км. 436+800, защото посочените координати в клипа към ЕФ като EL26.85763 и NL 42.64822 като място на извършване на нарушението и място където е бил поставен знак В 26 – главен път I- 6 километър 436+800 , са различни от тези които са действителните такива и отразяват друго място на твърдяно извършване на нарушението – главен път I-6 в участък при км. 436+656 , където и липсвал твърдяния пътен знак В 26 .

Настоящият състав на съда намира, че материалния закон е приложен неправилно.

На първо място не е налице приетата от първоинстанционния съд, липса на реквизити в протокола по чл.10 от Наредбата.

В протокола изрично е посочено, че по отношение на контролирания участък действа ограничение на скоростта от 50км/ч, въведено с пътен знак. Посоката на контрол е обозначена: от гр. Карнобат към с.Венец. Указано е, че системата за контрол е разположена на ГП-І-6 на километър 436+800, а разстоянието от пътния знак с въведено ограничение на скоростта до автоматизираното техническо средство е 300м.

Изводът на съда за недопустимост за издаване на електронен фиш при установяване на нарушение с мобилно техническо средство противоречи на закона.

Разпоредбата на чл. 189, ал.4 от ЗДвП предвижда, че при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.

Според §6, т.65 от ДР на ЗДвП, "Автоматизирани технически средства и системи" са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

В случая нарушението е установено с мобилно техническо средство, което по см. на закона представлява автоматизирано техническо средство. Техническото средство е изправно. Контролният  орган, който поставя начало и край на работния процес е преминал курс на обучение за работа със средството.

Поради това и след като за конкретното нарушение не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, не съществува законова пречка за издаване на електронен фиш.

Несъответен на доказателствата по делото е и извода на съда, че Д.Г. не е можел да бъде извършител на приписваното му адм. нарушение на процесния участък от главен път I- 6 в участъка при км. 436+800

В електронния фиш като място на извършване на нарушението е посочено мястото на позициониране на техническото средство, с което същото е установено. Това не представлява съществено нарушение на процесуалните правила, защото техническото средство контролира спазване на скоростта не за конкретна точка, а за участък от пътя. Автомобилът, управляван от Г. е засечен именно в обхвата на този участък.

В протокола по чл.10 от Наредбата е указано, че за периода на работа на техническото средство, същото е фиксирало статични изображения от № 9380 до 9419.

Статичното изображение на процесния автомобил е с № 9403, т.е. същият е фиксиран  в обхвата на работа на техническото средство  № TFR1-M 599, в участъка, регулиран с пътен знак, ограничаващ скоростта на движение.

Поради това, за този съд, установеното нарушение е категорично доказано.

По изложените съображения обжалваното решение следва да бъде отменено, като постановени при неправилно приложение на материалния закон, , а по същество- електронният фиш да бъде потвърден.

Ето защо  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 44/ 23.11.2021 г., постановено по АНД № 167/2021 г. по описа на Районен съд гр.Карнобат И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш за налагане на глоба за нарушение установено с мобилно автоматизирано техническо средство или система за контрол на правилата за движение по пътищата сер. К № 4575519 на ОД МВР Бургас, с който за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2, вр. чл. 21, ал. 1 от ЗДвП , на основание чл. 189, ал. 4, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП на Д.И.Г., с ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба 400 лева.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: