Решение по дело №45/2020 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 август 2020 г.
Съдия: Албена Стефанова Стефанова
Дело: 20207250700045
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

82                                14.08.2020 г.             град Търговище

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд- гр.Търговище

На четиринадесети юли  две хиляди и двадесета  година

в публично съдебно заседание, в следния касационен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ– Росица Цветкова

ЧЛЕНОВЕ:  Албена Стефанова 

                Иванка Иванова  

Секретар- Стоянка Иванова

Прокурор- Васил Ангелов

 

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Албена Стефанова КАХД № 45 по описа за 2020 година на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК на основанията, предвидени в чл. 348 от НПК, съгласно чл.63  ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Н.М.А., ЕГН ********** ***, подадена чрез адвокат А.М. ***, с посочен по делото съдебен адрес:***,офис 7 против Решение № 63/26.03.2020 год., на Районен съд гр.Търговище по НАХД № 94/2020 год., с което е потвърдено като законосъобразно Наказателно постановление /НП/ № 19-1292-001371/29.07.2019г. на Началник сектор ПП при ОД на МВР гр.Търговище. С посоченото НП на Н.М.А., ЕГН ********** *** за нарушение и на основание чл.174, ал.3 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба” в размер на 2000 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от двадесет и четири месеца.

В касационната жалба като основания се навеждат нарушения на материалния и процесуалния закон. Излага се становище, че Районният съд не е обсъдил всички доказателства, както и за недоказаност на отказа на Н.М.А. да даде кръвна проба в СО при МБАЛ . Навеждат се нарушения при удостоверяването на отказа на касатора да даде кръвна проба, както и нарушения по Наредба №1/19.07.2017г. Излагат се доводи, обосноваващи маловажност на случая и наличие на предпоставките за приложение на чл.28а от ЗАНН. Моли се оспореното решение да бъде отменено като незаконосъобразно като се постанови друго, с което НП да се отмени.

В съдебно заседание касаторът не се явява лично. Представлява се от адвокат А.М. ***, която поддържа жалбата на изложените в нея основания и доводи.

 Ответникът по касационната жалба –  Сектор ПП при ОД на МВР гр.Търговище, в съдебно заседание не се явява и не изпраща представител.

 Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на жалбата. Счита, че неприсъствието в болницата на полицейските служители на отказа на касатора да даде кръвна проба не съставлява процесуално нарушение. Дава заключение, че оспореното решение следва да бъде оставено в сила, като законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като установи, че жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и срещу съдебен акт, подлежащ на касационен съдебен контрол приема същата за допустима.

След проверка на делото настоящата инстанция констатира, че Районният съд е приел следната фактическа обстановка:

На 19.06.2019г. св.Й. и св.Ст. - мл.автоконтрольори в сектор ПП при ОДМВР - Търговище при изпълнение на служебните си задължения в с.Пробуда, общ.Търговище. “около 14. 40ч. на ул. „Надежда” до кръстовището с ул. „Петлешков” в селото  забелязали  т.а „Мерцедес 212 Д” с рег. ... Последния бил спрян за проверка. Установено било,че същият се управлява от Н.М.А.. Тъй като водачът лъхал на алкохол, бил поканен от контролните органи  да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. АКВА - 0073. Водачът А.  отказал извършването на такава проверка. На същия бил издаден талон за изследване 0029543, като му била разяснена възможността да даде кръвна проба за установяване употребата на алкохол чрез медицинско и химическо лабораторно изследване. В талона му бил определен срок от 100 минути, в който да посети СО при МБАЛ- Търговище, за да даде кръвна проба за изследване. Водачът А.  първоначално отказал да подпише талона и да получи препис от него. В последствие обаче размислил и подписал издадения му талон, като получил и съответен препис. При тези данни, на водача Н.М.А. бил съставен от контролните органи  АУАН Д 975314/ 19.06.2019г. за нарушение чл.174, ал.3 от ЗДвП. След съставянето на акта, А. ***, но отказал да даде и кръвна проба за лабораторно изследване. Въз основа на така съставения акт, Началник сектор към ОДМВР - Търговище, сектор Ш -Търговище издал Наказателно постановление 19-1292 -001371/29.07.2019г., с което на основание чл.174,ал.3, пр.1 от ЗДвП наложил на Н.М.А. административно наказание “глоба” в размер на 2000лв. и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца. На основание Наредба 3 -2539 на МВР било постановено  отнемането на водача и на 12 контролни точки.

При така приетото за установено от фактическа страна Районният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни лица и при спазване на процесуалните правила. Районният съд е извел извод, че при така събраните доказателства безспорно по делото се установява, че Н.М.А. е осъществил състава на описаното в НП административно нарушение. Съдът е обсъдил всички събрани по делото доказателства и е  изложил мотиви относно преценката си кои от тях кредитира и кои не. Съдът е извършил преценка на размерите на наложените наказания и е приел, че същите законосъобразно са наложени.  

На основание така направените фактически констатации и правни изводи Районният съд е потвърдил обжалваното НП като законосъобразно.

Настоящият съд, в рамките на касационната проверка, съгласно чл.218 от АПК намира следното:

Жалбата е неоснователна.

В разпоредбата на чл.174, ал.3 от ЗДвП -проверката с техническо средство за установяване на употребата на алкохол и медицинското изследване на концентрацията на алкохол в кръвта, не се регламентират като различни хипотези на административно нарушение, а като алтернативни методи, чрез които може да бъде извършена проверка за наличието на алкохол в кръвта на проверявания водач. Разпоредбата чл.174, ал.3 от ЗДвП регламентира само един състав на административно нарушение- отказ на водача на МПС да му бъде извършена проверка за наличие на алкохол в кръвта, независимо посредством кой от посочените в нормата методи този отказ ще се установи. В конкретния случай отказът на санкционираното лице да му бъде  извършена проверка за наличие на алкохол в кръвта  е установено посредством и двата метода, с което в пълна степен от обективна и субективна страна посоченото лице е осъществило състава на административно нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП. Изводите на въззивният съд за неналичие на допуснато процесуално нарушение в хода на административнонаказателното производство, което да е съществено изцяло се споделят.

Касационният съд намира за доказани всички елементи от фактическия състав на описаното в НП административно нарушение, като в тази насока мотивите на въззивния съд не следва да се преповтарят, съгласно чл.221, ал.2 о АПК.

В конкретния случай на административно нарушение не са налице предпоставки за приложение на чл.28 б „а“ от ЗАНН, предвид тежестта на нарушението. Касационният съд намира така наложените с НП размери на наказанието за законосъобразно определени във фиксираните от закона размери, като счита, че с тяхното налагане ще се постигнат целите на наказанието по чл.12 от ЗАНН и конкретно на специалната превенция.

  На основание гореизложеното, настоящата инстанция намира, че въззивният съд като е потвърдил НП е постановил решението си при правилно приложение на  закона.

При извършената служебна проверка за съответствие на оспореното решение със закона не се констатира неправилно приложение на материалния закон. Не бяха констатирани и допуснати от районния съд нарушения, които да водят до невалидност или недопустимост на оспореното решение.

По изложените съображения касационният съд счита, че не е налице касационно основание по чл. 348 от НПК за отмяна на оспореното решение  и следва същото да бъде оставено в сила като законосъобразно.

 

Воден от горното и на основание  чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН,  касационният съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 63/26.03.2020 год., на Районен съд гр.Търговище по НАХД № 94/2020 г., по описа на същия съд.

 

 РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, на основание  чл.223 от АПК.

         

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ:      1.                      

 

 

 

 

       2.