Решение по дело №10352/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5895
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 1 август 2019 г.)
Съдия: Рени Христова Коджабашева
Дело: 20181100510352
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2018 г.

Съдържание на акта

                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                   гр.София, 1.08.2019 г.

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІV- Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на единадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Рени  Коджабашева

                                                        ЧЛЕНОВЕ:  Станимира Иванова

                                                          мл. съдия  Светлана Атанасова                                                                                                                                                 

при секретаря Капка Лозева, като разгледа докладваното от съдия Коджабашева гр. дело № 10352 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С Решение от 16.01.2018 г., постановено по гр.д.№ 22880/ 2016 г. на Софийски районен съд, ГО, 61 състав, поправено с решение от 21.06.2018 г., по предявен от Л.Р.К. установителен иск по чл.422 ГПК вр. чл.266 ЗЗД е признато за установено, че „Я.1. ЕООД- гр. София /ЕИК********/ дължи на Л.Р.К. /ЕГН **********/ сумата 1200 лв., представляваща възнаграждение по договор за изработка, за което е издадена Фактура № 11 от 03.11.2014 г., ведно със законната лихва от датата на депозиране на заявление за издаване на заповед за изпълнение- 12.01.2016 г., до окончателното плащане на сумата, за което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК на 31.01.2016 г. по ч.гр.д.№ 1395/ 2016 г. на СРС, ГО, 61 състав. На основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът „Я.1. ЕООД е осъден да заплати на ищцата Л.К. сумата 426.86 лв.- разноски за заповедното производство /ч.гр.д.№ 1395/ 2016 г. на СРС/, и сумата 530.20 лв.- разноски за исковото производство.

Постъпила е въззивна жалба от „Я.1. ЕООД- гр. София  /ответник по делото/, в която са изложени оплаквания за неправилност и необоснованост на постановеното от СРС, 61 състав решение, с искане да бъде постановена отмяната му и да бъде постановено решение за отхвърляне на иска, с присъждане на разноски за двете съдебни инстанции. Поддържа се в жалбата, че неправилно първоинстанционният съд е приел за установено по делото, че между страните е съществувало договорно правоотношение с предмет извършване на счетоводни услуги. Договор за изработка между страните не бил подписван, като представените по делото ведомост за работна заплата и трудов договор също не били подписани от въззивника. Ответното дружество не е възлагало работа на ищцата, нито е приемало същата с протокол, за да й дължи възнаграждение. Издадената фактура е счетоводен документ и не удостоверява количество извършена работа, изпълнение на същата, приемане от възложителя и определяне на възнаграждение, като не били представени доказателства и за получаването на процесната фактура от ответника.

Въззиваемата страна Л.Р.К. /ищца по делото/ оспорва жалбата и моли да бъде постановено решение за отхвърлянето й като неоснователна, респ. обжалваното първоинстанционно решение като правилно да бъде потвърдено.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

По същество решението на СРС е неправилно и следва да бъде отменено.

Според направените в исковата молба на Л.К. фактически твърдения между нея и ответното дружество „Я.1. ЕООД бил сключен неформален договор за счетоводно обслужване с предмет: подаване на годишни финансови отчети, данъчни декларации, депозиране на документи с електронен подпис, открит на името на ищцата, и цялостно счетоводно обслужване на фирмата, срещу което ответникът се задължил да й заплати стойността на предоставените счетоводни услуги. Тъй като изпълнила задълженията си за правилно и точно счетоводно обслужване и повече от година ответникът бил с изрядно водено счетоводство, К. моли да й бъде присъдено възнаграждение за предоставените услуги в размер на 1 200 лв., за което била издадена процесната Фактура № 11/ 3.11.2014 г.

Съвкупният анализ на събрания по делото доказателствен материал не може да обоснове извод на въззивния съд за възникването и съществуването  на валидно договорно правоотношение по сключен между ищцата и ответното дружество договор за изработка /чл.258 и сл. ЗЗД/ с посоченото по- горе договорно съдържание, по който ищцата- като изправна страна претендира заплащане на процесното възнаграждение.

Договорът за изработка е консенсуален и неформален, поради което със съвпадане насрещните волеизявления на страните същият като валидно сключен произвежда съответни правни последици. В случая не се твърди да е сключен писмен договор между страните, като не е проведено и дължимото в процеса доказване да е възникнала твърдяната от ищцата договорна връзка с предмет: предоставяне на счетоводни услуги, и валидно да е обвързала страните. Такъв извод въз основа на приложените от ищцата документи- всички частни документи, несъдържащи подпис на представител на ответното дружество, не може да бъде направен. Действително договор за изработка може да бъде сключен вербално между страните /писмената форма е форма за доказване, а не форма за валидност на договора/, но в доказателствената тежест на ищцата /чл.154, ал.1 ГПК/, която черпи изгодни за себе си правни последици от твърдяното договорно правоотношение, е да установи наличието /чрез насрещни съвпадащи волеизявления на страните/ и съществените елементи на договора /предмет и цена/, каквото доказване в случая изобщо не е проведено.

Не изпълняват изискването за пълно главно доказване представените от К. писмени доказателства, представляващи частни документи, съдържащи изгодни за издателя си факти, и като такива непротивопоставими на ответника, а именно: неподписано уведомление за приемане на постъпили от ответното дружество  данни   от  справка-  декларация  по  ЗДДС,  дневник  за  покупки  и

                                            Л.2 на Реш. по гр.д.№ 10352/ 2018 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

дневник за продажби за отчетен период май 2013 г.; платежна ведомост за м. юни 2013 г.; и годишна данъчна декларация по чл.92 ЗКПО, съдържаща ръкописен текст за подаването й от ищцата, но без данни за подаването й в съответната данъчна служба и без да е приложено изходящо от данъчно задълженото лице пълномощно на името на К. за извършването на такива действия пред данъчните служби.

Непровеждането на дължимото от ищцата- изпълнител по договор за изработка /според направените в исковата молба твърдения/, доказване на пораждащите спорното материално право факти и на приложимия фактически състав /за което са й дадени съответни указания в доклада по чл.140 ГПК/ следва да бъде отнесено в нейна вреда, което обосновава извод за отхвърляне на установителния й иск по чл.422 ГПК вр. чл.266 ЗЗД за признаване дължимостта на претендираното договорно възнаграждение, като недоказан и неоснователен.

Така, при липса на твърдяната от ищцата договорна връзка, безпредметно е да бъде обсъждано наличието или липсата на останалите предпоставки за уважаване на иска, свързани с точното изпълнение на договора от нейна страна и приемането на извършената работа без възражения от страна на ответника. Независимо от това, следва да се има предвид, че ищцата не е провела доказване както относно изпълнението на договора и извършване на твърдяните счетоводни услуги съобразно поръчката на възложителя- ответник /за която няма данни и доказателства по делото/, така и относно приемане на изработеното от последния без възражения, което именно предпоставя плащане на договорното възнаграждение. За осъществяването на тези правнорелевантни факти и обстоятелства безспорни доказателства по делото липсват, като за тях приложената от ищцата фактура, представляваща неподписан частен документ, съдържащ изгодни за издателя си факти, която при това не е получена от ответника, няма никаква доказателствена стойност.

При тези съображения искът по чл.422 ГПК вр. чл.266, ал.1 ЗЗД се явява недоказан и неоснователен и следва да бъде отхвърлен, а поради несъвпадане изводите на двете съдебни инстанции по съществото на спора обжалваното решение като неправилно следва да бъде отменено и вместо това да бъде постановено решение за отхвърляне на иска.

При този изход на спора на основание чл.78, ал.3 ГПК и чл.273 вр. чл.78, ал.1 ГПК ищцата- въззиваема страна дължи да заплати на ответника- въззивник сумата 300 лв.- разноски за първоинстанционното производство /за платено адв. възнаграждение/, и сумата 25 лв.- разноски за въззивното производство /за платена държ. такса/.

Водим от горното, Софийски градски съд

 

 

                                                         Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ Решение от 16.01.2018 г., постановено по гр.д.№ 22880/ 2016 г. на Софийски районен съд, ГО, 61 състав, поправено с решение от 21.06.2018 г., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Л.Р.К. /ЕГН **********/ срещу „Я.1. ЕООД- гр. София /ЕИК********/ установителен иск по чл.422 ГПК вр. чл.266 ЗЗД за признаване за установено, че „Я.1. ЕООД- гр. София /ЕИК********/ дължи на Л.Р.К. /ЕГН **********/ сумата 1 200 лв., представляваща възнаграждение по договор за изработка, за което е издадена Фактура № 11 от 03.11.2014 г., ведно със законната лихва от датата на депозиране на заявление за издаване на заповед за изпълнение- 12.01.2016 г., до окончателното плащане на сумата, за което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК на 31.01.2016 г. по ч.гр.д.№ 1395/ 2016 г. на СРС, ГО, 61 състав, като недоказан и неоснователен.

 

ОСЪЖДА Л.Р.К. /ЕГН **********/ да заплати на „Я.1. ЕООД- гр. София /ЕИК********/ сумата 300 лв. /триста лева/- разноски за първоинстанционното производство, на основание чл.78, ал.3 ГПК, и сумата 25 лв. /двадесет и пет лева/- разноски за въззивното производство, на основание чл.273 вр. чл.78, ал.1 ГПК.

                       

Решението не подлежи на касационно обжалване- съгласно чл.280, ал.3 ГПК.

 

           

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 

 

 

 

 

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.              

 

 

 

 

                                                                                  2.