Решение по дело №652/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 622
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700652
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

№ 622

 

гр. Плевен, 14.10. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на  осемнадесети септември две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател:  НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:         ЕЛКА БРАТОЕВА

   КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

              

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВО РАДЕВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 652/2020г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на М.Г.М. *** срещу Решение № 366/13.07.2020г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 779/2020г. по описа на съда.

С решението си съдът е потвърдил НП № 20-0938-001349/25.03.2020 г. на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Плевен, с което на М.Г.М. *** на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, затова че на 02.02.2020г. в 13,35 часа в гр. Плевен, на ул. ***с посока на движение към улица „***“ като водач на лек автомобил ***с номер на рама ***, управлява автомобила без да е регистриран по надлежния ред.  

Касаторът обжалва решението с доводи, че наложеното му наказание е твърде тежко за извършеното нарушение. Посочва смекчаващи вината му обстоятелства като твърди, че е имал временни регистрационни табели за автомобила, издадени на фирмата - автокъща, но просто забравил да ги постави, след като взел автомобила от сервиз. Бил притеснен и се разсеял заради предстояща на следващия ден операция. Моли да се отмени наказанието лишаване от правоуправление за срок от шест месеца, тъй като това ще го лиши от право на труд за дълъг период от време, тъй като в момента работи като шофьор, както и ще го лиши от възможност да се грижи за възрастната си майка, която живее в с. Г..

Ответникът по касация – ОД на МВР – гр. Плевен не изразява становище.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно, като оставя на преценката на съда относно вида и размера на наказанието.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е  ОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Плевен е валидно и допустимо, но неправилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Съдът е приел за безспорно доказано от писмените и гласни доказателства по делото, че жалбоподателят е извършил визираното нарушение – управлявал нерегистрирано МПС, за което обосновано е наказан с предвидените в закона кумулативно наказания в минимален размер. Приел е, че така установеното деяние не представлява маловажен случай на нарушение, предвид формалния му характер и обществената опасност на деянието, а за твърдяните от жалбоподателя факти и обстоятелства не са представени каквито и да било доказателства.

Този извод е неправилен и не се споделя от настоящия касационен състав.

Жалбоподателят е наказан за нарушение на чл. 140 ал.1 пр.1 от ЗДвП, затова че на 02.02.2020г. управлявал нерегистрирано МПС, за което бил съставен АУАН. Актът е послужил като повод за проверка по преписка на Районна прокуратура Плевен срещу М. за същото деяние за извършено престъпление по чл. 345 ал.2 НК – за управление на нерегистрирано МПС.

Проверката е приключила с постановление от 24.03.2020г. на Районна прокуратура – Плевен за отказ  да се образува досъдебно производство по преписката, тъй като в резултат на извършената проверка и приобщените доказателства по преписката е установено, че не са налице нито от обективна, нито от субективна страна признаците на деянието по чл. 345 ал.2 НК, тъй като автомобилът притежава временна регистрация до 16.04.2020г., респективно временни регистрационни табели, а тяхното непоставяне не обуславя съставомерност на деяние по НК.

Постановлението било изпратено на ОД на МВР – Плевен и въз основа на акта и цитираното постановление било издадено процесното НП, с което М. бил наказан за извършено административно нарушение – за управление на нерегистрирано МПС.

Неправилно районният съд е приел соченото нарушение за доказано, а твърденията на жалбоподателя за неподкрепени с доказателства.

Видно от мотивите на приложеното по делото Постановление на РП – Плевен и писмените обяснения на М., които представляват доказателство по административно-наказателната преписка, но не са съобразени и анализирани от съда, в хода на проверката са били събрани редица доказателства и е установено следното:

М.М. е управител на „Автокласика“ ЕООД – Плевен и дружеството притежава процесния лек автомобил „***“, индивидуализиран с номер на рамата, със съответните документи за придобиването му. С протокол от 16.04.2019г.  М. в качеството си на управител на дружеството получил от Сектор ПП при ОД на МВР – Плевен комплект временни регистрационни табели за автомобила  с ***на осн. чл. 30 от Наредба I-45/2000г. на МВР. Според посочената разпоредба временните регистрационни табели се предоставят на търговци за срок от  една година и се използват при управление на МПС с цел тестването му от клиенти или представител на фирмата при придвижване на МПС до съответните органи на държавна администрация, до сервиз за извършване на ремонт от един търговски обект до друг обект на фирмата, до официално изложение и други.

Според писмените обяснения на М. на 02.02.2020г. той прибирал автомобила от сервиз на територията на гр. Плевен, където бил оставен за ремонт, което се потвърждава от приложената пътна книжка. С цел охрана и сигурност по време на престоя в сервиза той свалил временните регистрационни номера и след вземането на автомобила от сервиза забравил да ги постави и впоследствие на ул. „***“ посока на движение към ул. „***“ бил спрян за проверка от служители на пътна полиция, които констатирали, че автомобилът е без регистрационни табели и съставили АУАН за това че управляваното МПС не е регистрирано по надлежния ред.

При тези доказателства заключението на прокурора за липса на престъпление както от обективна, така и от субективна страна е обусловено от извода, че видно от цитирания протокол автомобилът притежава временна регистрация, респективно временни регистрационни табели – от 16.04.2019г. със срок една година до 16.04.2020г., а тяхното непоставяне не обуславя съставомерност на деяние по НК.

Предвид изложеното от фактическа страна може да се направи категоричният извод, че към 02.02.2020г. автомобилът е бил регистриран, но табелите с временните регистрационни номера не са били поставени на предвидените за това места.

Сочената разпоредба на чл. 140 ал.1 ЗДвП съдържа две отделни хипотези на нарушение, тъй като изисква движещите се по пътищата, отворени за обществено ползване МПС да са регистрирани и да са с табели, поставени на определените за това места. А санкционната норма на визираната разпоредба - чл. 175 ал.3 ЗДвП също съдържа разграничение на двете хипотези и предвижда административно наказание за водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

В случая е осъществена втората хипотеза – управление на регистрирано МПС, което е без табели с регистрационен номер.

Но водачът необосновано е бил наказан за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, каквото нарушение не е налице, тъй като автомобилът притежава временна регистрация, респективно временни регистрационни табели със срок до 16.04.2020г. А видно от описанието на нарушението в обстоятелствената част на акта и НП, той не е наказан за непоставянето на табелите.

Горното обуславя извод за незаконосъобразност на НП, поради което потвърдителното решение на Районен съд – Плевен следва да се отмени като неправилно, а по същество – да се отмени НП като незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 и чл. 222 ал.1 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОТМЕНЯ   Решение № 366/13.07.2020г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 779/2020г. по описа на съда и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ НП № 20-0938-001349/25.03.2020 г. на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Плевен, с което на М.Г.М. ***, е наложено на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен. 

 

                   

                          

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/               ЧЛЕНОВЕ: 1./п/                        2./п/