Решение по дело №318/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 263
Дата: 5 август 2019 г. (в сила от 5 август 2019 г.)
Съдия: Рената Георгиева Мишонова-Хальова
Дело: 20191400500318
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 263

 

гр. ВРАЦА, 05.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд ,гражданско  отделение                    публичното заседание на   десети юли две хиляди и деветнадесета година,   в състав:

 

Председател:Рената Г. Мишонова- Хальова

    Членове:Мария  Аджемова

                                 Иван Никифорски-мл.с.

   

при участието на секретар  Лилия Горчева

като разгледа докладваното  от съдия  Мишонова- Хальова              

въз. гр. дело N`318  по описа за 2019 год.,за да се произнесе взе предвид:

     И.  Б.  И. *** с ЕГН **********, е подал въззивна жалба  против решение №253/22.03.2019 г по гр.д.№ 4794/18 г по описа на ВРСъд, с което решение предявения от него против В.Ш. иск  за сумата от 2000 лв дадена на  основание договор за заем , е отхвърлен като неоснователен и недоказан.

      В жалбата се навеждат доводи ,че решението на ВРСъд е неправилно, тъй като решаващият съдия неправилно бил възприел фактите по  делото, а именно ,че  в тежест на ответника Ш. било да докаже ,че на въпросната дата 18.10.2017 г не е бил във Враца, за да подпише процесната запис на заповед за сумата от 2000 лв, което не било сторено.

Според жалбоподателя безспорно било доказано по делото ,че ответникът е пребивавал във Враца в деня на подписване записа на заповед и че неправилно ВРСъд бил приел,че записа на заповед е диспозитивен частен документ, тъй като това е свидетелстващ частен документ имащ доказателствена  сила само когато с него автора удостоверява неизгодни за себе си факти.

Освен това ВРС бил нарушил чл. 164 ал.1 т.4 и 6 от ГПК като бил допуснал свидетелски показания относно опровергаване на процесната запис на заповед.

      Моли се решението на ВРСъд да бъде отменено изцяло и се постанови друго с уважаване изцяло исковата претенция от 2000 лв, законната лихва и разноски за двете съдебни  инстанции.

С жалбата не се правят нови доказателствени искания. Приложено е  за сведение решение на ВКС от 2015 г

      В срока за отговор на въззивната жалба такъв не е постъпил от страна на ответника- въззиваем.

      Съд. състав  приема ,че въззивната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в законния срок  от страна с правен интерес на обжалване ,срещу  акт от категорията на обжалваемите. Разгледана по същество  жалбата е  о с н о в а т е л н а.

     Пред ВРСъд И.Б.И. с ЕГН ********** ***,със съдебен адресат адв.Р.Т. *** ,е предявил против В.Н.Ш. с ЕГН ********** *** иск за сумата от 2000лв,която бил дал в заем на ответника с падеж 18.10.2018 г, за която Ш. му подписал запис на заповед.

     В срока по чл. 131 от ГПК адв. О.К. като проц. представител на Ш. , е оспорил иска, заявявайки ,че такъв договор за заем не бил сключван  между страните по делото, но доколкото това е подписа на ответника бил подписал празен лист.

     По делото са били представени писмени доказателства- епикризи за лечение на ответника и др. Разпитани били и двама свидетели Ц.Ц. от страна на ищеца и св. М.Х.- от страна на ответника.

 С оглед доказателства ВРСъд е приел , че иска е неоснователен и неоказан и като такъв е отхвърлен със законните последици.

      Въззивният състав  от фактическа страна приема следното: по делото е  приложен запис на заповед,издаден на 18.10.2017 г. в гр.Враца,с който ответникът се е задължил да изплати сумата от 2 000 лв. на ищеца,на 18.10.2018 г.  на посочен адрес  в гр.Враца  до 21ч. както и 4 бр. епикризи от Многопрофилна болница за активно лечение по неврология и психиатрия ”Св.Наум” гр.София, видно от които ответникът е постъпвал за лечение от 09. до 30.05.2017 г.,от 18.10. до 07.11.2017 г.,от 08. до 22.05.2018 г. и от 26.10. до 07.11.2018 г.,с водеща диагноза ”смесено личносно разстройство”.

 Приложено е и експертно решение №0251/030/23.03.2018 г. на НЕЛК по психични болести,с което на ответника е определена трайно намалена работоспособност в размер на 75% за срок от 3 г.,с водеща диагноза ”смесени и други разстройства на личността;

     Към доказателствата е приобщен и договор за продажба на МПС от 2017 г.,с нот. заверка на подписите от нотариус с район на действие ВРС Е.С. на 26.10.2017 г. в 16.20 ч.,с който ответникът е продал на ищеца лек автомобил Мерцедес Б 180 ЦДИ за сумата от 200 лв както и дубликат на приходен касов ордер от 11.08.2017 г., видно от който ответникът е заплатил данъка на автомобила.

     Разпитан е като св. Ц.Ц.- приятел на ищеца И.И. и на лицето Д.Т. ,която също в негово присъствие дали и двамата  по 2000 лв на Ш., а той извадил  подготвена запис на заповед, която дал като парите били за негово лечение, тъй като имал рак и умирал.

Св. М.Х. познавал Ш. от дете .На 18.10.2017 г. ответникът имал записан прием за постъпване/по негово желание/ в болницата ”Св.Наум” в гр. София .На тази дата  твърди , че от 7.45 ч. до 14 ч. били заедно в клиниката.Докторката казала,че ответникът не е в тежко състояние и че ще го остави на дневен стационар - сутрин да отива и да стои по 2-3 часа и на следващия ден отново да идва.

На 22.10.2017 г вечерта ответникът се обадил  от София на свидетеля Х.  във гр.Враца, ,защото забравил някакви документи.На 23.10.2017 г около 10.30 ч. ищецът и  лицето Д.Т.  го докарали обратно в гр.София.

След 4-5 месеца,ответникът се бил стабилизирал,бил споделил,че бил измамен  седна сума пари, с друга сума  от продажба на колата, а на 23.10.2017 г всъщност бил отишъл да даде документите и ключовете на колата, като останал с впечатление,че подписва документ за 10 000 лв. цена на продажба  на ЛА. Бил споделил още,че от Д.Т.  му бил поднесен документ с надпис ”амбулаторен лист”.Тя го повдигнала леко,отдолу другите листове ги подписал без да знае какво има на тях.

Сега имало дело в  Прокуратурата.Вече при следователя Ш.  бил видял записа на заповед ,после и втори запис на заповед.

Свидетелят твърди ,че ответникът винаги бил имал достатъчно пари,даже давал на заем,не вземал в заем.Бил лекуван от 5-6 заболявания,но разходите били покривани от Здравната каса.Страдал по починалата си майка и изпадал в депресии.В такова състояние бил лесен за манипулиране.С ищеца се бил запознал чрез Д.Т. ,с която всъщност се бил запознал при нейната майка,която била адвокат.

     С отговора е приложено  и постановление на ВрОПрокуратура от 20.11.2018 г  от което е видно, че по жалба на Ш. е  имало отказ за образуване досъдебно производство, но отказа е отменен и няма данни дали са изпълнени указанията на ОП-Враца към РП-Враца и   как е приключило досъдебното производство.

      С оглед гореизложеното се налагат следните правни  изводи:

     1.От представения по делото запис на заповед е видно,че ответникът В.Ш.  се е задължил    да изплати на  И.И. сумата от 2000 лв на 18.10.2018 г  в гр.Враца на посочения адрес: *** до 21 ч./безусловно и без протест/.Според жалбоподателя каузалното отношение между издателя и поемателя на  процесната ценна книга е  като обезпечение на даден паричен заем в размер на 2000 лв. Ш. не отрича ,че това е неговия подпис върху записа на заповед и факта ,че лично е изписал трите си  имена.

     Не се доказват твърденията на Ш. ,че се е подписал на празен лист и не е знаел какво е  написано после върху него.

     2. От приложените епикризи по делото  и решения на ТЕЛК е видно ,че ответника страда от  заболяване"налудно разстройство" и е диагностициран с решение на ТЕЛК на 17.10.2017 със 71% НТР, а на 23.03.2018 г  със 75% НТР.

Наистина има епикриза  по делото  от  МБАЛ по неврология и психиатрия "Св.Наум"-София, в която е посочено ,че Ш.  е постъпил в болницата на 18.10.2017 г,т.е. деня на подписване записа на заповед, но без отразяване в колко часа? Видно е ,че  през м. май 2017 и през 2018 г Ш.  отново е бил на лечение  няколко пъти  в същата болница, от която са приложени епикризи по делото. От св. Ц. се установява ,че до 14 ч. със сигурност  Ш. е бил  на 18.10.2017 г в от  МБАЛ по неврология и психиатрия "Св.Наум"-София,но за амбулаторно лечение т.е. за няколко часа на ден.С оглед на това ВОС не споделя  тезата на решаващия  районен съди, че Ш. *** през целия ден на 18.10.2018 и не  е могъл да подпише процесната запис на заповед.

     3. От  показанията на св.Ц.- приятел на Ш. се констатира ,че той е бил с него в болницата в София на 18.10.2017 г от 7 45 до 14 ч,когато са го приели  на лечение амбулаторно , но не и след това, което не доказва че целия ден ответника е бил в София.Свидетелят е приятел на Ш. от дете, а  Св.М.Х. пък е бил свидетел как И. и лицето Д.Т. са му дали по 2000 лв, когато в офиса им казал, че е болен от рак и умира и показал буца на гърдите си под носената от него тениска. Св.Х.  заявява ,че след като е взел парите , Ш. веднага им е дал и на двамата запис на заповед.

     4. В КАЗУСА ИЩЕЦЪТ НОСИ  ТЕЖЕСТТА ДА ДОКАЖЕ САМО ,ЧЕ ЗАПИСА НА ЗАПОВЕД Е РЕДОВЕН ОТ ВЪНШНА СТРАНА, А УСТАНОВЯВАНЕ НА КАУЗАЛНАТА ПРИЧИНА ЗА ИЗДАВАНЕТО МУ Е САМО В СЛУЧАЙ, ЧЕ ОТВЕТНИКА ТВЪРДИ НЕЩО ДРУГО Т.Е. ЧЕ НЕ МУ Е БИЛ НУЖЕН ЗАЕМ И НЕ Е ПОЛУЧИЛ ТАКЪВ.А Ш.  твърди точно  обратното, че  не е получавал заем от И.И..

 Ищецът въвежда още  с ИМ каузалното  правоотношение между него и ответника , че със записа на заповед се обезпечава дадения на Ш. паричен заем, поради което  Ш. трябва да докаже  твърдението си ,че издадения запис на заповед няма връзка с договор за за паричен  заем,което не е направил по делото.

Записът на заповед по същността си е писмено обещание на длъжника, че ще заплати на кредитора си, служи като доказателство, че менителничното задължение съществува и е в обращаемост без да се сочат причините и основанията за това. С въвеждане на твърдения или възражения от поемателя или от издателя за наличие на каузално правоотношение, по повод или във връзка с което е издаден редовният запис на заповед, следва да се разкрие основанието на поетото задължение за плащане или обезпечителният характер на ценната книга, като не бива да се смесва с обезпеченията на вземанията по смисъла на глава VII от ЗЗД. Обезпечението /менителничният документ/ може да бъде издаден преди, едновременно или след възникване на обезпеченото задължение, поради което  е без значение дали записа на заповед  е бил  издаден  на  18 октомври 2018 г или   преди 18.10.2018 или  на друга дата.

     Въз. състав  се позовава и на практиката на ВКС, /Решение № 248 от 23.01.2015 г. по т. д. № 3437/2013 г., Т. К., І Т.О /според която недоказването от ищеца на сключено с ответника каузално правоотношение по договор за заем, посочен като причина за издаване на менителничния ефект, не съставлява основание за отхвърляне на иска при констатирана редовност на записа на заповед и независимо от предмета на защитата на ответника. В случая каузалното правоотношение е доказано от св. Ц. и не се опровергава от св.Х. и епикризата на МБАЛ "Св.Наум" ,че на 18.2017  Ш. е бил непрекъснато там, а не и в офиса на И. ***, където е подписал и  дал  на И.  записа на заповед.

      С оглед гореизложеното   поради несъвпадение в изводите на  въззивния съд и на първоинстанционния, решението на ВРС следва да бъде отменено , а  предявения иск уважен със законните последици. При този изход ответникът дължи  на жалбоподателя направените от него разноски за двете съдебни  инстанции в размер на 910 лв. Внесената гаранция не се присъжда в разноски, тъй като се връща  при поискване  от вносителя след  приключване на делото с влязло в законна сила  решение.

      Водим от горното съд. състав

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА  решение № 253/22.03.2019 г по гр.д.№ 4794/18 г по описа на ВРС и вместо него

 

ПОСТАНОВЯВА:

 

ОСЪЖДА  В.  Н.Ш. *** да заплати на  И.Б.И. *** сумата от 2000 лв /две хиляди/, представляваща заем ,по запис на заповед  от 18.10.2017 г , ведно със законната лихва считано от подаване на исковата молба /6.11.2018 г/ до окончателното изплащане на сумата както и сумата от 880 лв/осемстотин и осемдесет / разноски за двете съдебни  инстанции.

 

     На осн. чл. 290 ал.3 т.1 от ГПК решението е  окончателно и не подлежи на обжалване.

                            Председател :

 

                               Членове:1/        2/