Определение по дело №2465/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2962
Дата: 15 ноември 2021 г. (в сила от 26 ноември 2021 г.)
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20217050702465
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Варна, ……...2021 г.

 

Варненският административен съд - ІІ-ри състав, в закрито заседание  на петнадесети ноември  през  две хиляди и двадесет и първа   година в състав:

 

                                               Председател: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Чолакова  адм. дело N 2465 по описа за 2021 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

 

            Производството по делото е образувано по подадена жалба вх.№ 16591/11.11.2021 г. от В.А.Х. , изтърпяващ наказание „лишаване от свобода „ в Затвора в гр.Варна против администрацията на Затвора в гр.Варна с искане да бъде заменен режима на изтърпяване на наказанието и да бъде назначен на работа като помощник-продавач в лафката на затвора, а в условие на евентуалност да бъде преместен за изтърпяване на наказанието в Софийски централен закон.

По допустимостта на жалбата:

Съобразно принципа за забрана за отказ от правосъдие, установен в чл.127,ал.1 от АПК, съдилищата са длъжни да разгледат и разрешат съобразно закона в разумен срок всяко подадено до тях искане. Този принцип има ограничено действие и е приложим само по отношение на делата, които са подведомствени на съответния съд. Делата подведомствени на административните съдилища, са изчерпателно изброени в нормата на чл.128 от АПК. Съдът може да разгледа само тези дела,  които са в обхвата на неговата компетентност. 

По направеното искане на жалбоподателя за промяна на режима на изтърпяване на наказанието и назначаване на работа:

Съобразно разпоредбата на чл.66,ал.1 от ЗИНЗС първоначалният режим може да бъде заменен със следващия по-лек от началника на затвора след изтърпяване, включително със зачитане на работните дни, на една четвърт, но не по-малко от 6 месеца от наложеното или намаленото с помилване наказание, ако лишеният от свобода има добро поведение и покаже, че се поправя. Административният съд няма правомощията да разпореди замяна на режима на изтърпяване на наказанието. В негова компетентност е съгласно чл.66,ал.2,изр. от ЗИНЗС да разгледа жалбата срещу заповедта на началника на затвора, с посочения предмет.

Съгласно чл. 77, ал. 1 и ал. 2 ЗИНЗС по време на изтърпяване на наказанието лишените от свобода имат право на подходяща работа, като по възможност предпочитанието им към конкретен вид дейност се удовлетворява. Назначаването на работа е свързано с редица условия- чл. 164, ал. 3 ППЗИНЗС, както и с възможностите да им бъде осигурена такава, с разкритите работни места в Държавно предприятие "Фонд затворно дело" и в обслужващата и комунално-битова дейност на затворническите заведения- чл. 164, ал. 1 ППЗИНЗС.

Осигуряването на възможност за полагането на труд е предоставено на преценката на началника на затвора в зависимост от нуждата за осъществяването на конкретни дейности и качествата на лишения от свобода, включително оценката по чл. 55, ал. 2 ЗИНЗС. Възможността за преценка на административния орган може да е продиктувана от обективна невъзможност или от субективна преценка, но е правомощие на началника на затвора, който действа в условията на оперативна самостоятелност.

С оглед очертаната правна регламентация, административният съд не е компетентен да се произнеса по направеното искане на жалбоподателя за промяна на режима на изтърпяване на наказанието и назначаване на работа:

По направеното искане за преместване за изтърпяване на наказанието в Софийски централен затвор:

Регламентът относно правилата за преместване на лишените от свобода от един затвор в друг  , се съдържа в Раздел ІV на ЗИНЗС. Компетентен да издаде заповед за преместване е главният директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", съгласно 62,ал.1 от ЗИНЗС. Съгласно чл.62,ал.3 от ЗИНЗС заповедите за преместване или отказът за преместване подлежат на оспорване по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред административния съд по местоизпълнение на наказанието. Една след издаване на заповедта за преместване или отказ от съответния орган, съдът може да разгледа отправената до него жалба срещу постановения акт. Към настоящия момент не е издаден акт подлежащ на оспорване по съдебен ред, поради което искането е недопустимо.

Направените от жалбоподателя искания не са подведомствени на административния съд. Жалбата на В.А.Х. е недопустима и образуваното съдебно производство следва да бъде прекратено.

На основание чл.130,ал.4 от АПК жалбата следва да бъде изпратена до началника на Затвора в гр.Варна и главният директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" за произнасяне по направените искания, съобразно тяхната компетентност.

Предвид изложеното и на основание чл.159,т.1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2465/2021 год. по описа на Административен съд-Варна.

 

            ИЗПРАЩА на началника на Затвора в гр.Варна и на главният директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" жалба вх.№ 16591/11.11.2021 г. от В.А.Х. , изтърпяващ наказание „лишаване от свобода „ в Затвора в гр.Варна против администрацията на Затвора в гр.Варна с искане да бъде заменен режима на изтърпяване на наказанието и да бъде назначен на работа като помощник-продавач в лафката на затвора, а в условие на евентуалност да бъде преместен за изтърпяване на наказанието в Софийски централен закон за произнасяне по компетентност.

           

Определението  подлежи на обжалване с частна жалба в 7-мо дневен срок от съобщаването му, пред Върховния административен съд на Република България.

 

                                                                                                           Съдия :