Решение по дело №292/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 284
Дата: 22 април 2019 г. (в сила от 9 август 2019 г.)
Съдия: Велизар Тодоров Бойчев
Дело: 20194520200292
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

I                                                                                               

I

РЕШЕНИЕ

гр.Русе, 22.04.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 13.03 през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:Велизар Бойчев

при секретаря Веселина Георгиева, като разгледа докладваното от председателя АНД№292 по описа за 2019год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

В.Д.Й. *** е подал жалба против ф електронен фиш серия К, №2296934, издаден от ОД на МВР-Русе, с който на основание чл.182, ал.1, т.4 във вр. 21, ал.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 400лв.

Жалбоподателят излага съображения, че в хода на досъдебното производство по издаване на фиша са допуснати множество нарушения на процесуалните правила и иска отмяната му.

Ответникът по жалбата не взема отношение по нея.

РРП не взема становище по жалбата.

Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

На 26.09.2018г., в 9.56 часа, жалбоподателят управлявал л.а. с ^ рег.№РР8422ВА по бул."Христо Ботев” в гр.Русе със скорост 91км/ч при ^ разрешена такава максимална бОкм/ч.

Тази фактическа обстановка се доказва по категоричен начин от събраните по делото доказателства.

Изложената фактическа обстановка води на следните правни изводи:

С даденото във фактическата обстановка деяние жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП, тъй като на 26.09.2018г. в гр.Русе управлявал МПС със скорост 91км/ч, получена след спадане на допуска за грешка за устройството, при разрешена такава бОкм/ч, като превишил разрешената скорост на движение с 31км/ч. От субективна страна жалбоподателят е действал при пряк умисъл- той съзнавал ограничението на скоростта, знаел е, че не следва да я превишава, но въпреки това управлявал

 

 


автомобила със скорост над разрешените норми. Наказанието за нарушението е правилно индивидуализирано.

Следва да се отбележи, че в хода на досъдебното производство по делото не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Съгласно чл. 189, ал.4, изр.1 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система /АТСС/, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба във фиксиран размер според съответното нарушение. Издаването на електронния фиш е последваща дейност, която се извършва от съответните ОД на МВР въз основа на показанията на одобрените автоматизирани технически средства или системи, които могат да бъдат както мобилни, така и стационарни. Чл. 189, ал.4 ЗДвП урежда задължителни реквизити на електронният фиш, който са изчерпателно изброени, а именно: териториалната структура на ^ Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено " нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези лимитативни реквизити се съдържат в атакуваният ЕФНГ, поради което при издаването му не са допуснати процесуални нарушения свързани с липса на дата и място на издаване, посоката на движение на автомобила и място на нарушението, както и дали то е установено с мобилно или със стационарно техническо средство. Нормата на чл. 189, ал.4 ЗДвП е специална по отношение реквизитите на електронният фиш и в случая именно тя намира приложение пред общите правила на ЗАНН относими единствено за АУАН и НП включващи дата и място на съставяне, респ. издаване. С измененията на чл. 165, ал.2, т.8 и ал.З и в чл. 189, ал.4 и ал.8 от ЗДвП ф /обн. ДВ бр.19/2015 г. в сила от 22.05.2015 г./ и с приетата Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства или системи /АТСС/ за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от Министъра на вътрешните работи /обн. ДВ бр.36/19.05.2015 г./ процесът на установяване и заснемане на нарушения чрез използване на мобилни технически средства или системи за видеоконтрол е изрично регламентиран. С посочените законодателни изменения ТР № 1/26.02.2014 г. на ОС на ВАС загуби своето значение с преодоляване на празнотата относно работата с мобилните технически средства в процеса на заснемане на нарушения, тъй като именно акцента на соченото ТР е в насока за липса на нормативна уредба по установяване на нарушението, което води до възможности за манипулация. Бе дадено и легално определение на понятието "автоматизирани технически средства или системи" в §6, т.65 от

ДР на ЗДвП - това са уреди за контрол, които работят самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени, съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или в отсъствие на контролен орган и могат да бъдат "стационарни" когато са прикрепени към земята и се обслужват периодично от контролен орган, както и "мобилни" когато са прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. Налице е и дефиниция за ЕФНГ /електронен фиш за налагане на глоба / съгласно §6, т.63 от ДР на ЗДвП- електронно изявление върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно -информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи, като в конкретният случай именно такова е използваното като тип АНН САМ 31 с индивидуален номер № 5126, като изготвените с тях снимки и видеозаписи са веществено доказателствено средство в административният процес по силата на чл. 189, ал.15 ЗДвП. Поради това неправилно е тълкуването, че разпоредбата на чл. 189, ал.4 ЗДвП изисква издаване на ЕФНГ когато нарушението е установено в отсъствие на контролен орган и на нарушител. Касае се за санкционна правна норма, която не може да бъде тълкувана разширително при императивна забрана за това по чл. 46, ал.З ЗНА чрез позоваване на нормативни актове от по-долна степен. Синтактичното, логическо и граматическо тълкуване извежда извод, че при описаната хипотеза на чл. 189, ал.4 изр.първо ЗДвП е невъзможно нарушение свързано с движение на МПС да бъде установено в отсъствие на нарушител като родово понятие, той като именно управлението на МПС от физическо лице с превишена скорост води до реализиране на този вид нарушения, в който смисъл е и чл. 188, ал.1 ЗДвП, или иначе казано разпоредбата на чл. 189, ал.4 ЗДвП ясно указва издаването на ЕФНГ в отсъствие на контролен орган и на нарушител, а не определя самото установяване на нарушението при липса на такива субекти. Контролният орган се намира на мястото на нарушението, когато то се установява с мобилно АТСС, като по този начин поставя начало и край на работният процес по смисъла на посоченият §6, т.65 от ДР на ЗДвП, но персонално не установява нарушението. При това положение настоящият състав приема, че описаното в ЕФ нарушение е установено с техническо средство в съответствие с изискванията на чл. 189, ал.4 ЗДвП, при наличие на които се издава именно ЕФНГ в отсъствие на контролен орган и на нарушител, а не се съставя АУАН по ЗАНН, т.е не е налице твърдяното в жалбата процесуално нарушение при издаване на ЕФНГ вместо АУАН за установено нарушение в присъствие на контролен орган и нарушител. Използваното автоматизирано техническо средство е одобрено по реда на

Закона за измерванията и притежаващо удостоверение за одобрен тип средство за измерване в срок на валидност.

Всичко изложено налага потвърждаването на атакувания електронен фиш.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш серия К, N02296934, издаден от ОД на МВР-Русе, с който на В.Д.Й. *** на основание чл.182, ал.1, т.4 във вр. 21, ал.2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 400лв.

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.