Присъда по дело №109/2018 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 15
Дата: 13 юни 2018 г. (в сила от 23 октомври 2018 г.)
Съдия: Мария Дучева
Дело: 20182110200109
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 14 март 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  

 

гр. А., 13.06.2018  година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

А.КИЯТ РАЙОНЕН СЪД,  ІV състав,  в публичното заседание на тринадесети юни две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                                                

                                                                      Председател: МАРИЯ ДУЧЕВА

                                                         Съдебни заседатели:

 

СЕКРЕТАР: Яна Петкова

ПРОКУРОР: 

 

като разгледа докладваното от съдията Дучева НОХ дело № 109 по описа за 2018 год.  след преценка на събраните доказателства,съдът:

                       

П Р И С Ъ Д И

 

ПРИЗНАВА подсъдимата  Ш.Р.М. – родена на *** ***, българка, българска гражданка, семейна, основно образование, неосъждана, ЕГН ********** за виновна за това, че на 29.11.2017 година, около 10.00 часа в двора на СОУ „***“ град А., нанасяйки удар с отворена длан в лявата буза, на малолетния А.Е.П., ЕГН ********** му е причинила телесна повреда, изразяваща се в болка поради което и на осн. чл.131, ал.1, т.4, вр.чл.130, ал.2 от НК и на осн.чл.78а от НК  й налага наказание ГЛОБА в размер на 1200 лева.

ОСЪЖДА на осн.чл.45 от ЗЗД подсъдимата Ш.Р.М. /със снета самоличност/ да заплати на А.Е.П., ЕГН ********** сумата от 800 лева неимуществени вреди, причинени в резултат на престъпление по чл.131, ал.1, т.4, вр.чл.130, ал.2 от НК, като отхвърля предявения гр.иск до пълния му размер от 1500 лева.

ОСЪЖДА подсъдимата Ш.Р.М. /със снета самоличност/ да заплати по сметка на АРС сумата от 50.00 лева, съобразно уважената част от гражданския иск.

ОСЪЖДА подсъдимата Ш.Р.М. /със снета самоличност/ да заплати на А.Е.П., ЕГН ********** чрез неговите родители и законни представители сумата от 712.00 лева от които 700.00 лева  за адвокатски хонорар и 12.00 лева – държавна такса.

 

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване или протест пред Бургаски окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

                                                                                                                                

РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                 

 


 

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към ПРИСЪДА № 15 от 13.06.2018 година по НЧХД № 109/2018 г на Районен съд – А.

Постъпила е тъжба от Е.С.П. с ЕГН **********,*** действащ като настойник и законен представител на малолетния си син А.Е.П., ЕГН ********** срещу Ш.Р.М., ЕГН **********,***, българка, българска гражданка, с основно образование, неосъждана, за извършено престъпление по чл.131, ал. 1, т.4 вр.чл.130 ал.2 от НК. Тъжителят твърди, че на 29.11.2017 година, около 10.00 часа в двора на СОУ „***“ град А., нанасяйки удар с отворена длан в лявата буза, на малолетния А.Е.П., ЕГН ********** му е причинила телесна повреда, изразяваща се в болка.

Претендира, да бъде призната Ш.Р.М. за виновна, в извършване на престъпление по по чл.131, ал. 1, т.4 вр.чл.130 ал.2 от НК, както и да бъде осъдена да заплати сума в размер на 1500 лева, като обезщетение за неимуществените вреди, изразяващи се  в нервно напрежение, стрес, смут на малолетния му син в следствие на престъпната дейност на Ш.М., ведно със законната лихва от деня на увреждането – 29.11.2017 година. Моли, да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

            В съдебно заседание бе приет за съвместно разглеждане предявения от частния тъжител граждански иск, против подсъдимата, за претърпени от престъплението неимуществени вреди в размер на 1500,00 лева, ведно със законната лихва върху тази сума от датата на престъплението - 29.11.2017 г.

В съдебно заседание частният тъжител, лично и чрез упълномощеният си повереник (адв. Г.Г.) поддържа повдигнатото срещу подсъдимата обвинение, като претендира да и бъде наложено наказание съобразно разпоредбите на НК, а предявеният граждански иск да бъде уважен.

            По време на съдебното следствие подсъдимата Ш.М. дава подробни обяснения. Признава се за виновна по повдигнатото и обвинение. Твърди, че други малолетни момчета са тормозили дни наред нейната дъщеря С. и пострадалия по случайност се е оказал в тяхната компания на процесната дата. Изразява съжаление за постъпката си. Твърди, че дъщеря й никога не се е оплаквала от А. и съжалява, че той е станал жертва заедно с други деца, които са виновни.

            Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

            В тъжбата тъжителят Е.С.П. заявява, че на 29.11.2017 година около 10.10 часа по телефона му се обадил синът му А.П.. Бил силно разтревожен и му разказал, че майката на момиче от съседния клас му е ударила силен шамар по лицето. Същият веднага отишъл до училището /СОУ „***“ – град А./ и го видял, че се намира в изключително лошо състояние – бил силно разтревожен, със слаба ориентация и болки в областта на лявата буза, която била видимо зачервена. От него разбрал, че около 10.00 часа докато си играел в двора на училището със свои съученици към него се е приближила жена, видимо ядосана, която той не познава и  която му е крещяла силно. Още преди да успее да каже каквото и да било – жената го зашлевила силно, от което той залитнал. Изпитал силна болка от удара. Останалите деца се разбягали, а той се обадил по телефона на баща си.

            След разказа му отишъл при възпитателката в занималнята и помолил да го освободи от оставащите училищни занимания. Незабавно го завел при личния лекар д-р Н.Д., който му издал медицинско удостоверение за видимите наранявания по лицето – две успоредни черти. По съвет на д-р Д. посетили зъболекар веднага след това. Отишли  в кабинета на д-р В.Ч., която след проведения преглед е издала медицинско удостоверение за нараняванията, които са причинени от вътрешната страна на лявата буза – оток и зачервяване на лигавицата.

            През нощта синът му бил в изключително тежко емоционално състояние. Дълго време не можел да заспи, а когато заспал се пробуждал с безпокойство и плач. През тази нощ той дори се изпуснал в леглото /енореза/, което затвърдило опасенията му, че уплахата му е изключително сериозна.

            На следващия ден 30.11.2017 година на А.Е.П. било издадено съдебно медицинско удостоверение, а именно: СМУ № 269/2017 година от което се установява следното – лек оток на лява буза, с червеникаво кръвонасядане косо разположено на лява буза две успоредни черти, най-вероятно от одраскване, лява буза с лек оток, с които увреждания е причинена болка.

            Горната фактическа обстановка се установи от обясненията на подсъдимата, направеното от нея признание; показанията на свидетелите В.А.П. – майка на малолетния А. и П.К. – Директор на СОУ „***“, справка за съдимост на подсъдимата както и от останалите, приложени към делото писмени доказателства.

            При така установената фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

            Безспорно доказано от събраните по делото доказателства е, че Ш.Р.М. с деянието си, е осъществила от обективна страна състава на престъпление по чл.131, ал. 1, т.4 вр.чл.130 ал.2 от НК.

От обективна страна  на 29.11.2017 година, около 10.00 часа в двора на СОУ „***“ град А., нанасяйки удар с отворена длан в лявата буза, на малолетния А.Е.П., ЕГН ********** му е причинила телесна повреда, изразяваща се в болка. Не се спори между страните по делото възрастта на пострадалия А.- 9години, което е видно от приложеното към тъжбата Удостоверение за раждане и което обосновава наличието на квалифициращото обстоятелство по т.4 на ал.1, чл.131 НК

            Съдът приема, че нанесеният от подсъдимата на пострадалия удар с ръка (шамар) в съответната област на лицето, а именно лявата буза, е причинил описаните травматични увреждания.

            От субективна страна Ш.М. е извършила деянието виновно, при форма на вината пряк умисъл. Съзнавала е общественоопасния характер на деянието си, предвиждала е неговите общественоопасни последици и е искала тяхното настъпване.

Съдът намира за неоснователно наведените от подсъдимата твърдения за наличие на обстоятелства изключващи обществената опасност на извършеното деяние по чл. 130, ал. 1 от НК, а именно, че нанесената на тъжителя лека телесна повреда да е причинена при неизбежна отбрана, обективиращо приложение на нормата на чл. 12, ал. 1 от НК. За да е налице неизбежна отбрана е необходимо да е имало непосредствено противоправно нападение, което да е създало реална и непосредствена опасност за увреждане на правно защитени интереси. В случая, с оглед на приетата от съда фактическа обстановка, пострадалият с нищо не е застрашавал такива интереси и в частност личността на малолетното дете на подсъдимата, тъй като външно проявление на деяние, насочено към детето което да е създало реална опасност от увреждане или е увредило неговата личност не бе доказано. В частност не се доказа тъжителят да е нанесъл удар на детето на подсъдимата, или направил опит за това. В тази насока са обясненията на подсъдимата и показанията на св. К., които също не излагат такива твърдения, а единствено сочат, че детето на подсъдимата се е оплаквало на майка си от поведението на група момчета. Предвид на това съдът не кредитира изложените от подсъдимата твърдения в тази част, с като ги възприема за защитна позиция, целяща избягване реализирането на наказателна отговорност за извършеното деяние.  В разглеждания случай действията на подсъдимата не са в предприети в защита на нейните или на дъщеря и интереси в резултат на противоправно нападение. Дори подсъдимата да е била провокирана от действия на пострадалия, то по делото не се събраха доказателства те да са в интензитет и обем за да изпълнят законовото изискване за противоправно нападение.

Съдът държи да отбележи обаче, че от подробните обяснения на подсъдимата , дадени в о.с.з. става ясно, че тя не отрича извършване на деянието.

            Причини за извършване на престъплението са ниска правна култура у подсъдимата и незачитане личното достойнство на човека.

Съдът, след като призна подсъдимата за виновна и прецени, че за престъплението по чл.130, ал.І от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до три години, като взе предвид, че е пълнолетна, не е осъждана за престъпление от общ характер, и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV на Глава VІІІ от НК, като от престъплението не са причинени имуществени вреди, намери, че са налице предвидените в чл.78 А от НК предпоставки, поради което освободи Ш.Р.М. от наказателна отговорност, като и наложи административно наказание глоба. При определяне на административното наказание съдът обсъди обществената опасност на деянието и дееца, подбудите за извършване, смекчаващите и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното и състояние. Обществената опасност на деянието съдът прецени като сравнително висока - засегнати са обществените отношения, които осигуряват неприкосновеността на човешкото здраве и физическата цялост на личността.

Обществената опасност на подсъдимата съдът прецени като ниска, след обсъждане на смегчаващите и отегчаващи вината обстоятелства.  Като смекчаващи такива съдът отчете чистото съдебно минало на подсъдимата, съдействието и за разкриване на обективната истина и изразеното от нея съжаление. Отегчаващи вината обстоятелства съдът не отчете.

С оглед изложеното, съдът преценява, че подсъдимата следва да бъде призната за виновна за извършеното престъпление, след което следва да бъде освободена от наказателна отговорност и й бъде наложено административно наказание Глоба. Предвиденото в разпоредбата на чл.78А ал.1 от НК административно наказание глоба е от 1000 лв.до 5000 лв.

С оглед на това и съобразявайки като смекчаващо вината обстоятелство-чистото съдебно минало, съдът счита,че на подсъдимата следва да се наложи административно наказание към предвидения в чл.78А ,ал.1 от НК минимум в размер на хиляда и двеста лева.

По въпросите на гражданския иск:

Съгласно нормата на чл. 45 ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другимо. Ангажирането на тази отговорност от своя страна предполага кумулативното наличие на следните елементи: деяние, противоправност, вина, вреда и причинно-следствена връзка между причинената вреда и противоправното поведение.

В конкретния случай категорично се установява, че подсъдимата Ш. е нанесла на А.П. лека телесна повреда, с което му е причинил болки и страдания, без разстройство на здравето. Това деяние е противоправно, тъй като засягането на телесната неприкосновеност на човека чрез нанасянето на телесна повреда, било то и лека /в случаите, когато същата е причинена при умишлена форма на вина, какъвто установи се е настоящият/, е абсолютно забранено от закона с възвеждането му в състав на престъпление. По делото се установи и наличието на виновно поведение – умишлена форма на вина, както и причинно-следствената връзка между нанесения удар от страна на подсъдимата и причиненото телесно увреждане. Установи се също така, че така нанесеното увреждане е причинило болка и страдание на пострадалия А., което е продължило в период от няколко дни. Това, което е по-решаващо в случая са психическите поражения, които са нанесени на пострадалия А. с нанесения удар по лицето му. По делото има данни, че след удара, в резултат на психически шок и стрес детето , което е на 9 години е започнало да се напикава вечер, което по данни на майката продължава и семейството полага усилия да го лекува.

Ето защо от формална страна са налице всички предпоставки за ангажиране на гражданската отговорност на подсъдимата Ш. за причинената на тъжителя лека телесна повреда.

С приетият за съвместно разглеждане в настоящето производство граждански иск се претендира обезвреда за причинените от деянието неимуществени вреди, изразили се в болки , страдания и стрес. От събраните по делото доказателства се установява с категоричност, че сина на тъжителя П. е претърпял визираните неимуществени вреди. По делото се установява, че в резултат на осъщественото спрямо него престъпно посегателство същия е претърпял описаните болки , страдания и стрес.

Съдът намира, че интензитетът на преживените страдания и стрес, характерът на извършеното спрямо тъжителят посегателство, като такова, засягащо в по осезаем начин телесната му неприкосновеност, както и фактът, че същото е причинено публично, пред очите на други деца и негови съученици и при обективната възможност да бъде забелязано от неограничен кръг от хора, което допълнително е утежнило усещането му за срам и унижение, обуславят извода, че в конкретния случай е налице подлещажа на обезвреда неимуществена вреда.

При преценката за размера на обезщетението съдът взе предвид, че в конкретния случай не се установява от доказателствата по делото описаното състояние на тъжителката да е продължило значително във времето или да е било особено тежко, да се е задълбочило или да се е отразило съществено върху нормалния му начин на живот.

Като съобрази посочените по-горе обстоятелства, характерът на причинените вреди и техния интензитет, съдът намери, че обезщетение в размер на 800.00 лева справедливо би репарирало причинените от деянието вреди. В тази връзка съдът счете, че искът се явява неоснователен за разликата над този размер, тъй като не се доказаха значителни по размер и интензитет вреди, които да обосновават обезщетяването им с по-висок размер от така определения. Предвид това съдът уважи така предявения граждански иск частично, като осъди подсъдимата Ш. да заплати на тъжителят и граждански ищец П. сумата от 800.00 лева, представляваща обезщетение за претърпените от сина на тъжителя неимуществени вреди в резултат на престъплението, предмет на настоящето обвинение, ведно със законната лихва от датата на деликта – 29.11.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, като отхвърли като неоснователен и недоказан така предявения иск в останалата част, за разликата над уважената част до пълния предявен размер от 1500,00 лева.

По въпроса за разноските:

            Предвид крайния изход на делото и изрично направеното искане в този смисъл на основание чл. 189, ал. 3 НПК съдът възложи в тежест на подсъдимата Ш. направените по делото разноски от страна на тъжителя. Ето защо подсъдимата Ш. бе осъдена да заплати на тъжителя П. направените от него разноски по делото в общ размер на 712,  от които 700,00 - за адвокатско възнаграждение, както и 12,00 лева - държавна такса за образуване на НЧХД. Съдът осъди подсъдимата Ш.М. да заплати и дължимата държавна такса върху уважения размер на предявения граждански иск в размер на сумата от 50.00 лева  /4% от уважения размер, но не по-малко от 50.00 лева – съгласно Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК/.

По изложените съображения, Съдът постанови присъдата си.

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: