Решение по дело №998/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 887
Дата: 4 юли 2022 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20227050700998
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

      № …………../………………2022г., гр.Варна.

 

                                          В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА,  VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на девети юни 2022г., в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ДИМИТЪР МИХОВ

                                                                                     ВАСИЛ ПЕЛОВСКИ 

при участието на секретаря Румела Михайлова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от с-я Желязкова КАНД998/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.с  чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано по касационна жалба от Р.Г.Б., ЕГН **********,***, против Решение № 13/18.02.2022г., постановено по АНД № 20213120200330 по описа за 2021 г. на Районен съд гр. Девня, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 03-013549/02.06.2021г., издадено от и.д. Директор Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна, с което за нарушение на чл.11, ал.5, вр. чл.14 ал.2 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на решението поради допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Конкретно се сочи, че съдът не е разгледал и обсъдил наведените с въззивната жалба възражения, в тяхната цялост; не е съобразил всички доказателствени искания; не е указал доказателствената тежест на страните и не е изяснил спора от фактическа страна. Твърди се, че въззивният съд не е взел предвид обстоятелството, че ежедневният инструктаж на работника Й. К., предвид неговата длъжност /осъществява курсове и извън територията на РБ/, се съвместява с периодичния му такъв, който се провежда преди тръгване на път и се документира в Книгата за ежедневен инструктаж. На изложените основания претендира отмяна на въззивното решение и за постановяване на друго, с което да се отмени НП. В съдебно заседание и по съществото на спора, чрез пълномощник – адв.Г., поддържа жалбата и моли същата да се уважи. Претендира присъждане на съдебно-деловодни разноски, съобразно списък по чл.80 от ГПК.

Ответникът - Дирекция „Инспекция по труда” гр.Варна, чрез процесуален представител – ст.ю.к.Н., оспорва жалбата и моли същата да се отхвърли като неоснователна. Счита въззивното решение за правилно и законосъобразно, доколкото нарушението, за което е ангажирана отговорността на лицето е доказано с приложените по преписката и станали част от делото писмени доказателства. Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че въззивното решение, като правилно, съобразено с процесуалните правила и закона, следва да се потвърди.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

Производството пред ДРС е образувано по жалба на Р.Г.Б., против гореописаното НП. За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че при проверка на книгата за периодичен и извънреден инструктаж на работното място, водена в складова база на „Транс – Цимент Е“ ЕООД, находяща се в промишлената зона на гр.Девня е установено, че за лицето Йордан Димов К., на длъжност „шофьор товарен автомобил над 12 тона“ на 10.03.2021г. не е документирано провеждането на периодичен инструктаж, който задължително се провежда веднъж на три месеца. При проверката било констатирано, че Б. е определен със заповед на представляващия дружеството, за отговорно длъжностно лице, което да извършва инструктаж по безопасност и здраве. Във връзка с установеното, като е прието, че Б. е извършил нарушение на чл.11, ал.5, вр. чл.14 ал.2  от Наредба № РД-07-2/16.12.2009г., му бил съставен /в негово присъствие/ АУАН. Срещу същия не постъпили възражения, поради което административнонаказващия орган /АНО/ издал процесното НП, с което предвид констатациите за отстраняване на нарушението от виновното лице след установяването му, наложил глоба в размер на 100 лв., на осн. чл.415в от КТ.

Въззивният съд е счел горната фактическа обстановка за безспорна въз основа представените писмени доказателства и депозираните свидетелски показания. Изложил е мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове, както и при спазване изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН; АНО е обсъдил всички представени по делото доказателства и законосъобразно е приел нарушението за извършено, като е дал и правилна квалификация на деянието.

ДРС е приел, че е доказан фактическият състав на вмененото нарушение, тъй като Р.Б., определен от работодателя /съобразно притежаваната от него квалификация/ за лице отговорно за провеждане на съответните инструктажи, не е провел такъв на служителя Й. К. в установения тримесечен срок - до 09.03.2021г., доколкото първоначалният му такъв е бил на 09.12.2020г., а видно от представените доказателства последващия е документиран едва на 01.05.2021г. /след проверка на контролните органи на ДИТ/.

Обсъдил е, като е приел за неоснователни възраженията на наказаното лице: 1. За неяснота на повдигнатото обвинение, като е счел, че в АУАН и в НП фигурират всички необходими реквизити, които гарантират правото на защита на нарушителя  и възможността да разбере в какво точно е обвинен; 2.За неправилна квалификация на нарушението и несъставомерност на деянието, като е изложил мотиви от една страна за липса на доказателства К. да е изпълнявал международен превоз на опасни товари, а от друга за липса на документирано провеждане на периодичен инструктаж на същия в законоустановения срок, на какъвто лицето безспорно подлежи, предвид необходимостта да поддържа и допълва знанията си по безопасност и здраве при работа.

Съдът е счел наложената с НП санкция за правилна. Изложил е съображения, че случаят не е маловажен, доколкото подобен род нарушения засягат здравословните и безопасни условия на труд.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за правилно и законосъобразно. Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон. При постановяването му РС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН.

Противно на твърденията в касационната жалба, въззивният съд не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства. Разгледал е подробно наличните такива и е ценил всички относими и релевантни за спора факти, обективирани в документите. Подробно е обсъдил доводите на страните.

В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Изложените от ДРС мотиви изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, съгласно разпоредбата на чл.221 ал.1 изр.2 от АПК.

Наведените в касационната жалба възражения, съдът намира за неоснователни. Освен това, голяма част от същите са идентични с тези от въззивната жалба и вече са били разгледани и обсъдени от ДРС, чиито мотиви настоящия състав, както посочи по-горе, споделя изцяло. Допълнително, намира за необходимо да изложи следното:

-Правилни са изводите на ДРС за спазване разпоредбата на чл.57 ал.1 от ЗАНН. Наведените възражения в тази насока са бланкетни и общи, но съдът правилно е констатирал наличието на всички изискуеми от закона реквизити в процесното НП.

-Съответен на събраните по делото доказателства е изводът на съда за допуснато нарушение по чл.11, ал.5, вр. чл.14 ал.2 от Наредба № РД-07-2/16.12.2009г. Същият не се променя и от представените с касационната жалба писмени доказателства. Последните единствено установяват, че на 18.04.2021г. К. е започнал курс до Република Полша, по превоз на товари, без да е ясно дали се касае за опасни такива. Дори обаче да имаше данни и за вида на товара, то това не е от значение за квалификицаята на нарушението. Повдигнатото обвинение не е за непроведен ежедневен инструктаж, а за периодичен такъв и същият се дължи на всеки три месеца именно на лицата осъществяващи международен превоз на опасни товари съобразно посоченото в чл.15 ал.1 от Наредбата, към която изрично препраща чл.14 ал.2 от същата – цитирана в НП и указваща срока за изпълнение на това задължение.

Освен това, дори да се приеме тезата на касатора, представените от него доказателства допълнително потвърждават извършването на нарушението, доколкото както в пътния лист, така и в Книгата за инструктажи липсват данни за проведен на К. инструктаж и към 18.04.2021г.

Мотивиран от изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че не се установиха наведените с жалбата касационни основания. Атакуваното решение на ДРС е валидно, допустимо и постановено при спазване  правилата на процесуалния закон и на материалноправните разпоредби, поради което следва да се остави в сила. 

С оглед изхода на спора и на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН, основателно се явява искането на ответника за присъждане на ю.к.възнаграждение. Същото следва да бъде присъдено в размер на 80 лв., определен от съда по чл.78 ал.8 от  ГПК във вр. с чл.37 от ЗПП, вр. чл.27е от НЗПП

Водим от горните съображения, съдът

 

 

                                  Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 13/18.02.2022г., постановено по АНД № 20213120200330 по описа за 2021 г. на Районен съд гр. Девня, с което е потвърдено Наказателно постановление № 03-013549/02.06.2021г., издадено от и.д. Директор Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна, с което на Р.Г.Б., ЕГН **********,***, за нарушение на чл.11, ал.5, вр. чл.14 ал.2 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева, на осн.чл.415в ал.1 от КТ.

 

ОСЪЖДА Р.Г.Б., ЕГН **********,***, да заплати в полза на Дирекция „Инспекция по труда” Варна сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                 2.