Решение по дело №17/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 192
Дата: 12 февруари 2010 г. (в сила от 12 март 2010 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20102120200017
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 януари 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

257                                        15.02.2010 г.                                 гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС                                   ХІІІ наказателен състав

На единадесети февруари                                 две хиляди и десета година

в публично заседание в следния състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТОЯН МУТАФЧИЕВ

 

при секретаря Теменуга Тишева

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев

н.а.х.д. № 17 по описа за 2010 година

и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано е по жалба на К.Н.Н., ЕГН – **********,***, *****, против наказателно постановление № НП-5693/24.09.2009 г., издадено от заместник кмета на Община Бургас, с което му е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв. за нарушение на чл.8, ал.1, т.1 от Наредба за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас ( за краткост Наредбата ).

В жалбата се твърди, че нарушението е за първи път и се дължи на авария на автомобила, за отстраняването на която са били необходими 30 мин. Не се излага становище какъв да бъде акта на съда по същество.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява.

Ответната страна Община Бургас не изпраща представител в съдебно заседание.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Районен съд - Бургас, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа страна следното :

На 18.05.2009 г. при извършване на обход на „Приморски парк” свидетелят К.Б. заедно със служител на І РУ на МВР – Бургас Г. К. констатират, че МПС с рег. № А 0731 АН е паркирано от жалбоподателя пред заведение „Тангра” извън часовете, разрешени с пропуск, издаден от Община Бургас за маршрут „Северен плаж” до „Мостика” за време от 00.00 до 10.00 часа. Нарушението е констатирано в 10.30 часа.

Горната фактическа обстановка се потвърждава от показанията на св. К.Б. и от писмените доказателства по делото.

От правна страна съдът приема следното :

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган – аргумент от заповед № 154/24.01.2008 г. на кмета на Община Бургас – л.7 от делото. От текста на същото е видно, че като основание за налагане на наказанието са посочени чл.53 от ЗАНН, уреждащ кога наказващият орган издава наказателното постановление, чл.27 от ЗАНН, регламентиращ критериите за определяне размера на наказанието, и чл.17, ал.2 и чл.16, ал.1, предл.1 от Наредбата. В настоящата си редакция ( последно изменена с решение на Общински съвет – Бургас, т.8 от Протокол № 24/17.09.2009 г. ), действаща към момента на издаване на наказателното постановление, чл.17 няма алинеи и урежда забраната за паркиране на автомобили на места, означени за служебно ползване, а чл.16 - начина за обозначаване на служебните паркоместа. Разпоредбите, уреждащи въпросите за вида и размера на наказанията и за компетентността за издаване на наказателни постановления, са в чл.34, ал.1 и чл.35, ал.2 от Наредбата, а именно – наказанието за извършено от физическо лице нарушение е „глоба” в размер до 5000 лева, която се налага с наказателно постановление, издадено от кмета на Общината или упълномощено от него длъжностно лице. В този смисъл, те не предвиждат нещо различно от старата редакция на чл.17 и чл.16 от Наредбата.

Следователно допуснато е процесуално нарушение, тъй като наказващият орган се е позовал на стара редакция на Наредбата, за да обоснове решението си да издаде наказателно постановление, но то не е съществено. Мотивите за това са следните :

Съгласно чл.35, ал.1 от Наредбата установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда на ЗАНН. Чл.57 от ЗАНН не предвижда като задължителен реквизит в наказателното постановление посочването на законовата разпоредба, въз основа на която се определя наказанието. Изискването е само да се посочи вида и размера на наказанието, поради което погрешното й цифрово изписване не е процесуално нарушение от категорията на съществените. Незаконосъобразност ще е налице, когато наказващият орган е наложил непредвидено в Наредбата наказание или макар и предвидено размерът му е определен под най-ниския предел, респективно над максималния такъв, посочени в Наредбата. В случая това не е налице – размерът на глобата е определен в рамките, предвидени в наредбата, и при доказано нарушение съдът следва да прецени дали той е справедлив.

С разпоредбата на чл.8, ал.1, т.1 от Наредбата, изрично посочена в наказателното постановление като нарушена, съгласно изискването на чл.57, т.6 от ЗАНН, се забранява паркирането на ППС в алеи на паркове, какъвто е и „Приморски парк” в гр. Бургас. Безспорно установено по делото е, че жалбоподателят е паркирал ППС пред заведение в „Приморски парк”, извън разрешените в издадения на основание чл.8, ал.2 от Наредбата пропуск. Ето защо следва да се приеме, че жалбоподателят е извършил нарушението, за което му е повдигнато обвинение с АУАН.

Съдът намира обаче, че наказващият орган не е приложил правилно чл.27 от ЗАНН при определяне размера на наказанието. Вярно е, че жалбоподателят е паркирал в алея на парк, но от нарушението не са настъпили вредни последици, това му е първо нарушение, поради което “глоба” в размер на 40 лева, доколкото липсва минимален размер на наказанието в чл.34, ал.1 от Наредбата, се явява справедливо наказание, поради което наказателното постановление следва да бъде изменено в този смисъл.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Бургаски районен съд, ХІІІ наказателен състав

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № НП-5693/24.09.2009 г., издадено от заместник кмета на Община Бургас, с което на К.Н.Н., ЕГН – **********,***, *****, е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв. за нарушение на чл.8, ал.1, т.1 от Наредба за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас, като НАМАЛЯВА размера на глобата от 200 ( двеста ) на 40 ( четиридесет ) лева.

Решението подлежи на обжалване по касационен ред пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : Стоян Мутафчиев

 

           Вярно с оригинала:

           Секретар: Теменуга Тишева