Решение по дело №611/2019 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 252
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 20 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Дучева
Дело: 20192110100611
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №

 

20.11.2019 Година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Айтоски     Районен      съд                                                            Граждански състав

На             13.11. /тринадесети НОЕМВРИ/                                         2019   Година

В публично заседание в следния състав:

 

          Председател:  МАРИЯ ДУЧЕВА

                                                                                

Секретар: Яна Петкова      

Прокурор :……..

като разгледа докладваното от…. Съдия Дучева

ГРАЖДАНСКО         дело     611       по    описа    за    2019  година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото  е образувано по искова молба  oт „„Водоснабдяване и канализация" ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Б., ***, представлявано от инж. Г.Т. — Изпълнителен директор чрез юрисконсулт Д.З., против Ю. Х. Ю. , EГH **********, адрес: ***.

В исковата молба се сочи, че Ю. Х. Ю. е клиент на ,.Водоснабдяване и канализация'' EAД пo силата на валидно възникнало и съществуващо правоотношение с предмет доставка на ВиК услуги. Ha основание чл. 3 oт Наредба № 4/14.09.2004 год. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи. ответникът no настоящото производетво притежава качеството „потребител" в отношенията с експлоатационното дружество пo отношение на водоснабден обект с административен адрес ***

Съгласно публично известните Общи условия на оператора, за надлежно водене и остойностяване на потреблението е открита и заведена партида в базата данни с абонатен № 842800. Доставените BиK ycлyги ca отчитани пo електронен път, кaтo са взети предвид показанията на измервателните средства - един водомер, монтиран в къщата, находяща се в на адреса в ***. През процесния период в дружеството не са постъпвали молби за откриване, прехвърляне или закриване на партидата на водоснабдения имот.

Като абонат на дружеството Ю.Х.Ю. следвало да заплаща потребените услуги в 30 дневен срок от датата на издаване на съответната фактура, съгласно чл. 33. an. 2 от Общите условия на ВиК оператора. По издадени фактури в периода от 25.07.2016 год. - 24.03.2017год., неплатените в срок задължения, съгласно действащите цени за доставка, одобрени от КЕВР, възлизат на 69,94 лв., като същите произтичат от потребени ВиК услуги - доставена, отведена и пречистена вода, през отчетен период от 11.06.2016 год. - 09.03.2017 год.

Върху тези суми ответникът дължи и обезщетение за забавено изпълнение в размер на законната лихва върху стойността пo издадените фактури от момента на падежа до датата на предявяване на исковата претенция. както и лихва от датата на предявяването на иска до окончателното й изплащане.

Поради изложеното ответника като потребител на ВиК услуги дължи и мораторна законова лихва за забава:

Общия размер на обезшетението за забавено плащане на претендираните с настоящия иск главници в размер на законната лихва е равно на сумата от 12,74 лева от 25.08.2016 r. до 22.02.2019r., както и лихвата от датата на подаване на заявлението дo окончателното изплащане на задължението.

Ето защо ищцовото дружество счита, че за него е налице правен интерес, като кредитор да заведе настоящия  иск за сумата от 82,68 лв..

Дружеството е подало заявление за издаване на заповед за изпълнение no реда на чл. 410 от ГПК , въз основа на което е образувано ч.гр.д. № 258/2019. По описа на АРС и съответно издадена заповед за изпълнение. Длъжникът по делото не е  намерен на адреса, за да му бъде връчена заповедта за изпълнение. Поради това съдът e npueл, че са налице предпоставките на чл. 415, ал. 1. т. 2 във връзка с чл. 47, ал. 5 от ГПК, във връзка с което е дал указания на ищцовото дружество да предяви иск за установяване на вземането по издадената заповед за изпълнение.

 От това произтича правният интерес за дружеството-ищец да предяви и настоящият иск . ищецът моли съда да постанови решение, с което да признае за установено, че Ю.Х.Ю. с ЕГН **********. дължи на „Водоснабдяване и канализация" ЕАД, ЕИК: ********* сумата от 69.94 _лв.. неизплатено задължение по фактури в периода 25.07.2016год. - 24.03.2017год., ведно с обезщетение за забавено плащане върху главниците в размер от 12,74 лева or 25.08.2016 r. до 22.02.2019r.. както и лихвата от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на задължението:

 

В законоустановения срок по чл.131 от ГПК не е постъпил писмен отговор от ответника Ю.Х.Ю..

В о.с.з. ищецът, редовно призован, не се явява и не се представлява . Преди първото открито заседание е постъпило становище от ищцовото дружество, в което поддържа предявените искове и претендира постановяване на неприсъствено решение по спора, предвид неявяване на ответника.

Ответника, също редовно призован за о.с.з. на осн.чл.41, ал.2 ГПК, не се е явил, не е изпратил и надлежно упълномощен свой процесуален представител, нито е депозирал др. писмено становище. Същевременно, при редовно призоваване, по реда на чл. 45 и чл.46 ГПК, страната не е направила и искане за разглеждане на делото в нейно отсъствие.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съобразявайки исканията и доводите на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            Решаването на настоящия правен спор чрез неприсъствено решение, в хипотезата на чл. 238,ал.1 ГПК - по искане на ищеца, изрично заявено и поддържано в о.с.з., е допустимо и основателно, съобразно предпоставките на закона и предвид процесуалното бездействие на ответника, който и не се явил в проведеното съдебно заседание, без да сочи уважителни причини, нито е изразил процесуално становище за разглеждане на делото в негово отсъствие.

            Липсата на валидно извършено и обвързващо за съда оспорване на предявените искове, с подаването на отговор от ответника, в законоустановения срок по ГПК, субсумира неговото процесуално бездействие, като страна в процеса. Последното се интерпретира от ищеца, чрез упражнено от неговия пълномощник процесуално искане за постановяване на неприсъствено решение, което според съда е допустимо и основателно. Допустимостта на неприсъствено съдебно решение, в конкретния случай, се обосновава именно от  непредставянето на писмен отговор от ответника в законоустановения срок по чл. 131 ГПК, след редовно връчване на съдебните книжа, както и неявяването му –лично или на негов упълномощен процесуален представител, в първото по делото открито съдебно заседание, въпреки редовното призоваване и при липсата на направено искане, делото да бъде разгледано в негово отсъствие. С това са осъществени правните предпоставки за постановяване на такова решение по спора, предвидени в разпоредбата на чл. 238,ал.1 ГПК.

            Едновременно с това налице е и кумулативно изискуемата предпоставка по чл.239 от ГПК,  т.к. на ответника е указано с връчването на исковата молба /в придружаващото я съобщението са съдържими тези разяснения/, както и изрично в приложеното към него разпореждане на съда, какви са последиците от непредставяне на писмен отговор в срок и неявяването в първото съдебно заседание, без да е направено искане за разглеждането му в негово отсъствие, обосноваващи правната възможност да бъде постановено неприсъствено решение по искане на ищеца. От друга страна, в конкретния казус отсъстват и процесуалните пречки, указани в чл. 324, чл.334 и чл.339 ГПК, с оглед правната квалификация на предявените искове, заявени в условията на обективно, кумулативно съединяване – стриктно процесуално обсъдени.  

Съдът е квалифицирал предявените искове, с правно основание   чл. 422, ал.1 от ГПК, вр. чл.79, ал.1 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД за установяване на парично вземане.

            По същество –налице е и последната законова предпоставка за постановяване на неприсъствено решение, а именно : искът е вероятно основателен с оглед посочените в Исковата молба обстоятелства и представените писмени доказателства.

             В подкрепа на  фактическите си твърдения, въведени с исковата молба, ищецът е представил и съотв. приети са по делото  писмени доказателства, неоспорени от ответника, а именно: фактури №№ **********    /25.07.2016; **********/     25.08.2016      ; **********/ 26.09.2016;  **********/     25.11.2016; **********/   23.12.2016      ; **********  /24.02.2017; **********      /24.03.2017;

            Въз основа на същите, съдът приема, че между страните е възникнало валидно облигационно правоотношение въз основа на чл. 3 oт Наредба № 4/14.09.2004 год. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, съгласно който ответникът притежава качеството „потребител“ на водоснабдителните и канализационните системи.

            При липса на оспорване и релевирани своевременно, годни правоизключващи или правопогасяващи възражения от длъжника, може да се направи извод за вероятната основателност на предявения иск. С тези съображения, предвид паричния характер на вземането, вероятно основателна е и претенцията за лихви. За да направи тези изводи, съдът съобрази правилата за разпределяне на доказателствената тежест, вменена на ответника и указана му с доклада по делото, който следва да доказва положителния факт на изпълнението. Изложените аргументи, дават основание за уважаване на иска – изцяло, досежно всяко от вземанията, в хипотезата на неприсъствено решение.  

            Съобразно изхода на спора и цялостното уважаване на иска, разноските направени в настоящото производство, се дължат от ответника в пълен размер, така както и са били направени, на основание чл. 78, ал.1 ГПК, като длъжникът бъде осъден да заплати доказаната сума  на разноските-25,00 лв. за държавна такса , 50 лева юрисконсултско  възнаграждение /определени по справедливост от съда с оглед на фактическата и правна сложност на делото/.

            Видно от представеният списък с разноски в производството по чл.410 ГПК се претендира присъждане на ДТ в размер на 25 лева и  50 лева юрисконсултско възнаграждение , които следва да бъдат присъдени в настоящото производство.

 

                       Водим от изложените съображения и на основание чл.239, съдът

 

 Р    Е    Ш    И   :

 

            ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл.422 от ГПК по отношение на ответника Ю. Х. Ю. , EГH **********, адрес: *** съществуването на вземането на ищеца „Водоснабдяване и канализация" ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Б., ***, представлявано от инж. Г.Т. — Изпълнителен директор чрез юрисконсулт Д.З., за сумата от 69.94 лева /шестдесет и девет лева и деветдесет и четири стотинки/, за която са издадени фактури №№ **********/25.07.2016; **********/ 25.08.2016; **********/ 26.09.2016;  **********/25.11.2016; **********/ 23.12.2016; **********/ 24.02.2017;  **********/24.03.2017, за периода от 25.07.2016 г. до 24.03.2017 г., с отчетен период по фактури от 11.06.2016 г. до 09.03.2017 г., която произтича от доставена, отведена и пречистена вода, като същите не са платени в изискуемия срок; 12.74 лева /дванадесет лева и седемдесет и четири стотинки/ - лихва за периода от 25.08.2016 г. до 22.02.2019 г.; ведно със законната лихва върху главницата, начиная от датата на подаване на заявлението – 01.03.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, както и направените по гр.д.№258/2019г разноски  в размер от 25.00 лева /двадесет и пет лева/ - държавна такса и 50.00 лева /петдесет лева/ - юрисконсултско възнаграждение.

 

  ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответника Ю. Х. Ю. , EГH **********, адрес: *** да заплати на ищеца „Водоснабдяване и канализация" ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Б., ***, представлявано от инж. Г.Т., направените по гр.д.№ 611/2019г на АРС  разноски в размер на 75 лв. /десемдесет и пет лева/, от които 25,00 лв. за държавна такса , 50 лева юрисконсултско възнаграждение.

 

       Решението не подлежи на въззивно обжалване.

 

       На основание чл.240, ал.1 от ГПК препис от решението да се връчи на ответника, който в 1-но месечен срок, от получаването,  може да поиска неговата отмяна от ОС-Б., в случай че е бил лишен от възможността да участва по делото.                                                                                            

 

 

 

          Районен съдия: