Решение по дело №101/2020 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 84
Дата: 31 юли 2020 г.
Съдия: Ирена Славова Аврамова
Дело: 20205630200101
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли, 31.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Районен съд - Харманли, в публично съдебно заседание на втори юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА АВРАМОВА

                                                                

при участието на секретаря Емилия Рикова, като разгледа докладваното от съдия Аврамова АНД № 101 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от М.С.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, против електронен фиш серия К с № 3381129, издаден от ОД на МВР - Хасково, с който на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП му е наложено административно наказание - глоба в размер от 100 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

В жалбата са изложени съображения, че при издаване на обжалвания електронен фиш е допуснато закононарушение, като не са съобразени административнонаказателните правила. Моли се електронният фиш да бъде изцяло отменен като незаконосъобразен и издаден при нарушение на процесуалните правила.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв. С. М., който поддържа подадената жалба и излага съображения за отмяна на електронния фиш.

Административнонаказващия орган, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Харманли, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното:

От фактическа страна се установява, че на 17.10.2019 г. за времето от 09:10 часа до 12:00 часа в гр. Харманли, ул. „Районна” до автокомплекс „БАМЗИ” служители на ОД на МВР – Хасково са използвали автоматизирано техническо средство № TFR1-M 526 за осъществяване на контрол на движението по пътищата, с посока на заснемане от гр. Любимец към гр. Хасково. В 09:34 часа е заснет лек автомобил „Мерцедес Е 220 ЦДИ” с рег. № ****, преминал с измерена скорост на движение от 74 км/ч при ограничение от 50 км/ч и отчетен толеранс от минус 3 км/ч. За установеното превишаване на скоростта с 21 км/ч, при максимално разрешена скорост в рамките на населено място от 50 км/ч, на жалбоподателя е издаден обжалвания електронен фиш.

По делото е представен Протокол от 17.10.2019 г. за използване на автоматизирано техническо средство или система /АТСС/ № TFR1-M 526, както и протокол № 5-53-19 от проверка на мобилна система за видеоконтрол „TFR-1M” с валидност до 11.02.2024 г.

От изисканата и представена по делото справка за собствеността на лек автомобил „Мерцедес Е 220 ЦДИ” с рег. № **** се установява, че към 17.10.2019 г. е бил собственост на жалбоподателя М.С.А..

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

Електронният фиш е издаден в съответствие с изискванията на чл. 189 ал. 4 от ЗДвП, доколкото в същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението /ОДМВР – гр. Хасково/, мястото /в гр. Харманли, ул. „Районна” до автокомплекс „БАМЗИ”/, датата /17.10.2019 г./, точният час на извършване на нарушението /09:34 ч./, регистрационният номер на управляваното МПС / Х 7979 КН /, както и собственикът, на когото е регистрирано / М.С.А. /. В атакувания фиш е налице и пълно описание на нарушението /управление на лек автомобил със скорост от 71 км/ч, при разрешена стойност от 50 км/ч, като е отразено превишаване на скоростта с 21 км/ч. Посочена е нарушената разпоредба /чл. 21, ал.1 от ЗДвП/, размерът на глобата /100 лева/, основанието, на което се налага /чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП/, срокът, сметката и мястото на доброволното й заплащане. В тази връзка следва да се посочи, че правилно е приложен и установеният толеранс на измерената скорост от минус 3км/ч. На фотоснимката, приложена към електронния фиш е посочена измерената скорост на движение на МПС - 74 км/ч., а в електронния фиш е отразена скорост с вече взет предвид толеранс, а именно - 71 км/ч.

По делото няма спор, че нарушението е установено посредством заснемането му с мобилно автоматизирано техническо средство за видеоконтрол, което се установява и от всички събрани по делото доказателства – протокол № 5-53-19 от проверка на мобилна система за видеоконтрол „TFR-1M”, снимков материал от АТСС № TFR1-M 526 с дата 17.10.2019 г. и час 09:34:49, както и Протокол от 17.10.2019 г. за използване на автоматизирано техническо средство или система /АТСС/ № TFR1-M 526 по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Настоящият съдебен състав намира за неоснователно възражението на процесуалния представител на жалбоподателя за допуснато нарушение на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. поради лисата на снимка на мястото, където е бил разположен уредът за измерване. Съгласно тази разпоредба при работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта протоколът по ал. 1 се попълва за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда. От друга страна следва да се има предвид предвиденото в чл. 11, ал. 1 от Наредбата, че за измерване на скоростта от мобилно АТСС се използват служебни автомобили или мотоциклети, движещи се в пътнотранспортния поток или работещи на място за контрол, или АТСС се разполага временно на участък от пътя. В настоящия случай видно от отбелязването в протокола АТСС е използвано в стационарен режим, поставено в служебен автомобил с рег. № ****. Следователно АТСС не е било временно разположено на участък от пътя, поради което не е било необходимо и изготвянето на снимка за неговото разположение.

Правилно на основание чл. 189, ал. 5, вр. чл. 188, ал. 1 от ЗДвП е ангажирана административнонаказателната отговорност на собственика на процесното МПС, като същият не се е възползвал от възможността да подаде в 14-дневен срок писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

Законосъобразно е определена и административната санкция, която следва да понесе нарушителят - глоба в размер от 100 лв., съобразно разпоредбата на чл. 182, ал. 1, т. 3 ЗДвП. Размерът на глобата е фиксиран, поради което и същият не подлежи на каквато и да било преценка от страна на съда.

Съдът намира, че настоящият случай не разкрива белези, дефиниращи го като маловажен по смисъла на чл. 28, б. „а“ ЗАНН, доколкото не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение на нарушенията от съответния вид.

Предвид изложеното обжалваният електронен фиш следва да бъде потвърден.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш серия К с № 3381129, издаден от ОД на МВР - Хасково, с който на М.С.А., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП му е наложено административно наказание - глоба в размер от 100 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: