Решение по дело №3286/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 юни 2019 г. (в сила от 12 юли 2019 г.)
Съдия: Вера Светославова Найденова
Дело: 20194430103286
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ .........

 

гр.Плевен, 27,06,2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

  ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ІХ-ти граждански състав, в публично заседание на двадесет и шести юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВЕРА НАЙДЕНОВА

 

  при секретаря Цецка Симеонова, като разгледа докладваното от съдията НАЙДЕНОВА грело №3286 по описа на съда за 2019 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по ИМ от С.Г.М., ЕГН **********,***, чрез адв.А.З., против Д.Г.Д., ЕГН **********,***. В молбата се твърди, че страните са съжителствали на съпружески начала, от което съжителство имат родено едно дете – ***Д.Д., ЕГН **********. Сочи се, че с определение от 14,05,2019 г., постановено по гр.д.№2398/2019 г. на ПЛРС, е одобрена спогодба, с която страните са се споразумели относно упражняване на родителски права, режим на лични отношения и издръжка на детето ***

. Сочи се, че непосредствено след съдебно заседание ищцата предложила на ответника да се види с детето, но при срещата им пред кабинета на психолога М., детето се разплащало и се скрило зад гърба на майка си. Сочи се, че на 16 май 2019 г., при предаване на детето на бащата в изпълнение на споразумението за лични контакти, е възникнал конфликт между страните, тъй като бащата бил довел съседка и създал с поведението си напрежение. Ищцата твърди, че поведението на бащата при описаните две ситуации не е съобразено с възрастта и специфичните потребности на детето и създава риск от влошаване на психичното му състояние, поради което счита, че това представлява изменение на обстоятелствата, при които е определен режима на лични отношения. Твърди се, че режимът на лични отношения следва да бъде променен, като се съобрази ниската възраст на детето, специфичните му потребности, привързаността към майката и да бъде определен режим на лични контакти два пъти месечно – първи и трети петък, в присъствието на социален работник, от 10,00 ч. до 14,00 ч., със срок до установяването на близки и спокойни отношения между родителя и детето или до навършване на тригодишна възраст на детето. В с.з. ищцата и процесуалният й представител заявяват, че нямат нищо против ответникът да се среща и по 6 часа със детето, но да е в присъствието на социален работник.

  В срока по чл.131 от ГПК ответникът депозира писмено „становище“, с характера на отговор на ИМ, в което подробно описва отношенията си с ищцата и прави множество доказателствени искания. В с.з. ответникът сочи, че той също иска срещите му с детето да са в присъствието на социален работник, тъй като се опасява, че иначе ще бъде набеждаван от ищцата, че се е случило нещо с детето.

  Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, обсъди доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

  От представеното копие от удостоверение за раждане на детето ***се установява, че страните по делото са негови родители.

От приложеното гр.д. №2398/2019 г. на ПлРС, протокол от с.з. от 14,05,2019 г., е видно, че страните са се споразумели относно местоживеенето на детето ***, упражняването на родителските права, издръжката и режима на лични отношения.

От изготвения за нуждите на настоящото дело социален доклад се установява, че при проведено посещение в разширеното семейство на детето, същото е спокойно, бързо е установило контакт със социалния работник ие показало привързаност към живеещите в домакинството.

От изискания доклад от посещенията на детето ***при психолог се установява, че поведенчески състояните на детето в дистрес се проявява под формата на общо безпокойство, нежелание да остава без закрилата на майката, намаляване на вербалните контакти.

От показанията на св.П.М. се установява, че е присъствала на среща за предаване на детето ***на 16май 2019 г., но след като подписал протокола, бащате не взел детето, а започнал да се държи агресивно и конфликтно.

От разпита на св.Ч.м. се установява, че след проведен сеанс със детето, при срещата му с бащата, същото започнало да крещи панически, станало неадекватно и изпитвало не страх, а паника.

От показанията на св.***М. се усатновява, че след посещението си при баща си, детето се върнало мръсно и гладно.

От показанията на св.***се установява, че при връщането на детето от бащата предния петък, същото било мръсно и с пъпки.

От показанията на св.*** се установява, че на срещата на 16 май 2019 г. майката започнала да повишава тон и свидетелката не е разбрала защо не са взели детето. Твърди се, че при последното посещение на детето при бащата същото било спокойно, облечено и с памперс, ядяло всичко.

От показанията на св.*** се установява, че бащата купува супички на детето, гледа го добре, разхождат се с колата.

При личното изслушване на майката С.М. същата сочи, че е пуснала молба за изменение на режима, тъй като бащата не звъннал за едната седмица да пита детето как е. твърди се, че бащата не може да се грижи за детето.

При личното изслушване на бащата Д.Д. същият сочи, че желае срещите му с детето да бъдат в институция, в присъствието на социален работник, тъй като майката го обвинява, че не се грижи добре за него и го наранява. 

С оглед на обсъдените доказателства съдът намира от правна  страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.9 от СК, при изменение на обстоятелствата, съдът може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.

От приложеното копие от споразумение между страните, одобрено в с.з. по гр.д.№2398/2019 г. на ПлРС на 14,05,2019 г. се установява, че същото е постигнато само една седмица преди завеждане на настоящото дело, който период сам по себе си никак дълъг, за да се приеме, че с изтичането на същия са се променили обстоятелствата, при които е постигнато споразумението. Доколкото обаче бащата заяви изрично в съдебно заседание, че желае срещите му с детето да бъдат в присъствието на социален работник, то молбата следва да се уважи.

Следва да бъде отбелязано, че наличието на притеснение у детето при срещите му с бащата /за което свидетелства св.М./ е нормално, с оглед ниската възраст на детето и обстоятелството, че след напускане на съвместно обитаваното с бащата жилище, майката не е осигурявала срещи между бащата и детето. Регламентирането обаче на срещи с бащата, и то в обем от 6 часа, два пъти месечно, ще способства за преодоляване на страха и недоверието, и ще спомогне да се възродят и запазят нормалните житейски отношения на доверие и разбирателство между баща и син. С оглед непосредствените впечатления, които съдът придоби в съдебно заседание от страните, съдът счита, че срещите между баща и дете не следва да бъдат в присъствието на майката, тъй като неуредените лични отношения между родителите ескалират в разправии и скандали, на които в никакъв случай детето не следва да става свидетел. От друга страна, присъствието на социален работник на срещите, ще внесе необходимото спокойствие и у двамата родители: у майката – че бащата няма да упражнява под някаква форма насилие върху детето /което според съда е нелогично да се случи, но все пак такива съмнения са налични при майката/; и у бащата – че няма да бъде обвиняван несправедливо, а и при евентуално възникнала нетипична ситуация с детето ще има наблизо подготвено за работа с деца лице.  

В ИМ страните са поискали изменение в определения ежемесечен режим на лични контакти, без да се коментира изключително подробно определеният режим на лични контакти по време на летните месеци и официалните празници. Въпреки това съдът счита, че следва да вземе отношение и по тях, тъй като промяна на режима само в едната част би довела до множество противоречия между страните, чиито отношения очевидно са обтегнати. По отношение преспиването на детето при бащата съдът счита, най-вече с оглед възрастта на детето, и обстоятелството, че бащата живее в друго населено място, отдалечено от местоживеенето на детето, че такова преспиване няма да е в интерес на детето и ще нарушава обичайния му дневен режим. Определеният режим на лични контакти по време на летните месеци и официалните празници следва да се запази, но същият следва да се прилага след навършване на тригодишна възраст на детето. 

Доколкото ответницата не е претендирала разноски, съдът не дължи произнасяне.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ на основание чл.59, ал.9 вр.чл.127, ал.2 от СК постановеното с одобрено споразумение по гр.д.№2398/2019 г. на ПлРС досежно режима на лични контакти на детето ***Д.Д., с ЕГН **********, и бащата Д.Г.Д., с ЕГН **********,  както следва:

Определя се режим на лични отношения на детето ***Д.Д., с ЕГН **********, с бащата Д.Г.Д., с ЕГН **********, както следва: ВСЕКИ ПЪРВИ И ТРЕТИ ПЕТЪК ОТ МЕСЕЦА, ЗА ВРЕМЕТО ОТ 10,00 Ч. ДО 16,00 Ч., В ЦЕНТЪР ЗА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА ПРИ ОБЩИНА ПЛЕВЕН, В ПРИСЪСТВИЕ НА СОЦИАЛЕН РАБОТНИК, БЕЗ ПРИСЪСТВИЕТО НА МАЙКАТА, СЧИТАНО ОТ ДАТАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА НА РЕШЕНИЕТО ПО НАСТОЯЩОТО ДЕЛО ДО НАВЪРШВАНЕ НА ТРИГОДИШНА ВЪЗРАСТ НА ДЕТЕТО.

След навършване на тригодишна възраст на детето се определя следния режим на лични отношения, а именно: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 10,00 ч. в събота до 18,00 ч. в неделя, с преспиване на детето по местоживеене на бащата, като детето се взима и връща от бащата от настоящия адрес на майката, както и един месец през лятото, което време не съвпада с платения годишен отпуск на майката, както и по всяко друго време по предварителна уговорка на страните, при удобно за детето време;

За Коледните празници, всяка година, от 24-ти до 26-ти декември, включително, всяка нечетна година детето ще бъде при бащата, а в четните години при майката;  

За Новогодишните празници от 30-ти декември до 2-ри януари, включително, всяка нечетна година детето ще е при майката, а всяка четна година при бащата;  

За Великденските празници - четири дни, в съответните дни, които се празнуват, в нечетната година детето ще бъде при бащата, а в четните при майката;  

За Гергьовден – 6 май, всяка годинадетето ще бъде с майката в съответната нечетна година, а бащата в четната година.

През останалите дни от месеца майката се задължава при телефонни позвънявания от страна на бащата да му дава възможност да се чува с детето.

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в двуседмичен срок, считано от 27,06,2019 г., на основание чл.315, ал.2 от ГПК.

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: