Решение по дело №407/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 555
Дата: 26 април 2021 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20217050700407
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ............./                                    ,гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Варна, ІХ-ти касационен състав

На петнадесети април две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание  в следния състав:

Председател: Борислав Милачков

Членове: 1. Кремена Данаилова     

2. М. И.а-Даскалова

 

Секретар: Галина Георгиева

Прокурор: Владислав Томов

като разгледа докладваното от административния съдия М. И.а- Даскалова КНАХД №407 по описа за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е образувано по касационна жалба на И.К.А. от гр.Варна против Решение №260029/13.01.2021г.  постановено по НАХД №4029/2020г. на Районен съд-Варна, с което е потвърдено НП №19-0819-002689/06.06.2019г. на Началник група в сектор „ПП“-Варна към ОД на МВР-Варна, с което му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200лв. за нарушение на чл.25, ал.2 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, предл.4 от ЗДвП. С решението А. е осъден да заплати на ОД на МВР-Варна сумата от 80лв. за юрисконсултско възнаграждение.

В жалбата се твърди, че Решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществено нарушение на процесуалните правила и несправедливо. Поддържа се оплакването за неправилно приложение в случая на чл.25, ал.2 от ЗДвП. Нарушаването й се осъществявало, когато отнемането на предимството е при промяна на посоката на движение  на два автомобила. По делото се установило, че автомобилите не са променяли посоката си на движение. Поради в АУАН и в НП не била отразена правилно фактическата обстановка и неправилно бил приложен чл.25, ал.2 от ЗДвП. Това попречило на А. да разбере в какво е обвинен и нарушило правото му на защита. Като не отчел това и не отменил НП, ВРС постановил неправилно решение, което молят да бъде отменено и вместо него да бъде постановено ново, с което НП да бъде отменено. В писмени бележки процесуалният представител поддържа касационната жалба и моли да бъде уважена.

Ответникът Областна дирекция на МВР-Варна в депозирани от упълномощения юрисконсулт писмени бележки оспорва касационната жалба и моли да бъде отхвърлена като неоснователна. Решението на ВРС било постановено при пълно и всестранно установяване на относимите по делото факти, въз основа на анализ на всички събрани доказателства. Правилно ВРС констатирал, че НП е издадено от компетентен орган, в сроковете и съдържанието предвидени в ЗАНН, а нарушението – правилно описано и квалифицирано. Правилно ВРС преценил, че деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от други такива нарушения и за него чл.28, б.“а“ от ЗАНН е неприложим. Моли жалбата да бъде отхвърлена. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН. В случай на уважаване на жалбата при предявена претенция за присъждане на касатора на адвокатско възнаграждение, моли да бъде присъдено в минималния размер.

Представителят на Окръжна прокуратура–Варна намира решението на ВРС за правилно и законосъобразно и предлага да бъде потвърдено.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима. Депозирана е от страна в производството пред ВРС, за която е налице правен интерес и активна легитимация да оспори неблагоприятния за нея съдебен акт.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН въззивното решение подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 от НПК, като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно по аргумент от чл.218 от АПК. В жалбата се твърди наличие на всички касационни основания за отмяна в чл.348 ал.1 от НПК, но са изложени съображения само по оплакването за непаравилно приложение на закона.

ВРС е постановил валидно и допустимо решение.

Въззивният съд не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя или на другите страни, респ. до липса на мотиви или протокол за съдебно заседание в производството по което е постановено Решението, нито то е постановено от незаконен състав. Страните са редовно призовани за откритото съдебно заседание, представлявани са от пълномощници, които са имали процесуална възможност да изразят становище по доказателствата и да направят доказателствени искания. След като е разпитан като свидетел актосъставителя и другия водач – участник в ПТП-то и са приети наличните в преписката доказателства, както и справката за А. като водач правилно е отчетена липсата на доказателствени искания и като намерил делото за изяснено от фактическа страна със събраните писмени и гласни доказателства, ВРС дал ход на съдебните прения. Поради това не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при разглеждане на делото и при постановяване на решението на ВРС. В него установяванията за релевантните факти и обстоятелства свързани с нарушението и с проведеното производство пред АНО са основани на преценка по отделно, но и в съвкупност на всички писмени и гласни доказателства и са формирани правните изводи. Решението е мотивирано. Поради това не е налице основание за отмяната му предвидено в чл. 348, ал. 1 т. 2 във вр. с, ал. 3 от НПК.

Въз основа на правилна преценка на събраните доказателства ВРС установил фактите и обстоятелствата свързани с нарушението и с издаването на НП. С оглед забраната в чл.220 от АПК за нови фактически установявания, настоящият състав извърши проверката за правилното приложение на закона към установеното от фактическа страна в Решението на ВРС: че на 17.04.2019г. около 08.10часа в град Варна по бул. „Княз Борис I“ в посока център се движел л.а.“Форд“ с рег. №В **** НВ  с водач свид. Л. К., когато от най-лявата лента за движение в същата посока непосредствено пред предницата му се пристроил л.а.“Опел“ с рег. №В****КМ. Въпреки, че водачът на л.а.“Форд“ натиснал спирачките  настъпил удар между двете МПС при който предния ляв калник на л.а.Форд се ударил в десния заден калник на л.а.Опел, който бил управляван от И.А. и така настъпило ПТП с материални щети по двата автомобила. ВРС установил, че на мястото на произществието са били изплатени служители на ОД на МВР-Варна, като свид. Л. М. съставил протокола за настъпилото ПТП, в който са описани участниците в произшествието, механизма му и установените щети по автомобилите. Установил, че мл. автоконтрольор в сектор „ПП“ при ОД свид. Г. И. съставил АУАН на водача на л.а.“Опел“ с рег. №В****КМ - И.К.А. за това, че при управление на лекия си автомобил по булеварда предприел преминаване в съседна дясна пътна лента без да пропусне движещия се по нея в права посока л.а. „Форд“, в следствие на което възникнало ПТП с материални щети по двете МПС, което е квалифицирано като нарушение на чл.25, ал.2 от ЗДвП. ВРС установил, че А. подписал АУАН с отразяване в графата за възражения, че не е съгласен, но не подал писмени възражения в срока по чл.44 от ЗАНН. Констатирал, че въз основа на материалите в преписката от началника на група в Сектор „ПП“ при ОД на МВР-Варна е издадено №19-0819-002689 на 06.06.2019г., в което е възприета описаната в акта фактическа обстановка. С НП на И.А. като водач на МПС е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200лв. на основание чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, предл.4 от ЗДвП за това, че не спазил предимството на водача на ППС, което се намира в дясната пътна лента, в следствие на което настъпило ПТП с материални щети, което квалифицирал като нарушение на чл.25, ал.2 от ЗДвП.

Правилно с оглед установените факти и обстоятелства и приложимите разпоредби в Решението са направени решаващите изводи: че НП е издадено от компетентен орган, в срок и с изискуемото от ЗАНН съдържание. ВРС намерил, че в НП нарушението е описано пълно, точно и ясно; че е правилно квалифицирано и привлеченото към отговорност лице е могло да упражни правото си на защита; че не са допуснати нарушения на процедурните правила в производството по издаването му. Касационният състав намира тези изводи за правилни и законосъобразни. В случая не е имало спор между страните, че между двете МПС е настъпило ПТП с материални щети по двата автомобила, като по л.а. „Форд“ управляван от К. деформациите от удара са в предната му лява странична част, а по л.а.“Опел“ управляван от А. деформациите са в задната му дясна странична част. В съответствие с тези обективни находки и е извода на ВРС за механизма на настъпване на произществието. Правилно след като е установено, че А. с л.а.Опел е предприел маневра по пристрояване в съседна пътна лента в дясно, при извършването й е следвало да спази правилото в чл.25, ал.2 от ЗДвП за предимство на движещото се МПС в дясната лента и да премине в нея след като го пропусне. Съгласно чл.25 ал.2 от ЗДвП при извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента. Извършеното от А. преминаване в дясната пътна лента без да пропусне попътно движения се по нея автомобил с водач К., а непосредствено пред него е в нарушение на правилото в чл.25, ал.2 от ЗДвП. Това правило важи за всяка маневра, при която едно МПС навлиза в съседната пътна лента от дясно, независимо дали предприемащото това пристрояване  МПС и МПС в съседната пътна лента се движат в една посока или сменят посоката си на движение. Поради това изцяло неоснователни са възраженията в касационната жалба за неправилна квалификация на нарушението, тъй като автомобилите в случая не са сменяи посоката си на движение.

Основателно ВРС намерил за правилно приложени в случая при издаване на АУАН и на НП чл.25, ал.2 от ЗДвП и чл.179, ал.2 вр. ал.1, т.5, предл.4 от ЗДвП. В чл.179, ал.2 във вр. с ал.1 т.5 от ЗДвП е предвидено налагане на наказание глоба в размер 200лв., ако деянието не съставлява престъпление, на този, който поради нарушение по ал.1 причини пътнотранспортно произшествие. В случая глобата е наложена за нарушение по чл.179, ал.1 т.5 от ЗДвП – за неспазване на правилото за предимство в чл.25 от ЗДвП, при което е създадена непосредствена опасност за движението.

Правилно в Решението ВРС е преценено, че за конкретното нарушение чл.28 б.“а“ от ЗАНН не е приложим. В резултат на нарушението на правилото за предимство е настъпил удар между двата автомобила на основен булевард в града, по който трафикът на МПС е значителен, поради което са обособени множество ленти за движение. Нарушението е обществено опасно и следва да бъда наказано, тъй като е извършено в участък от булеварда до автобусна спирка на масовия градски транспорт, с оглед на което при настъпилото в резултат на него ПТП и преустановяване движението на двете превозни средства е създадена опасност от последващ сблъсък в тях на други попътно движещи се МПС, вкл. на автобуси на градския транспорт и опасност за намиращите се в района на спирката хора. С оглед изложеното правилно ВРС и издателя на НП не са приложили чл.28 от ЗАНН.

Наложеното административно наказание – глоба в размер на 200лв. е във фиксирания от законодателя размер в чл.179, ал.2 от ЗДвП и въззивния съд няма правомощия за неговата промяна. Неоснователни са доводите в касационната жалба за несправедливост на Решението на ВРС, с което е НП е потвърдено.

Неправилно приложение на материалния закон съгласно чл.348 ал.2 от НПК е налице, когато той е приложен неправилно или не е приложен закон, който е трябвало да бъде приложен. По изложените съображения оплакванията в касационната жалба за неправилно приложение на закона са неоснователни. Правилно ВРС приложил ЗАНН и ЗДвП като оставил жалбата без уважение и потвърдил НП и присъдил на ОД на МВР-Варна 80лв. за юрисконсултско възнаграждение.

Решението на ВРС следва да бъде оставено в сила. При този изход на спора искането на представителя на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважено. На основание чл.143, ал.4 от АПК вр. чл.63, ал.3 и ал.5 от ЗАНН жалбоподателят следва да заплати на ответната страна–ОД на МВР-Варна сумата от 80лв. за юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция.

Водим от това и на основание чл.221 ал.2 от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН, Съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260029/13.01.2021г.  постановено по НАХД №4029/2020 г. на Варненски районен съд.

ОСЪЖДА И.К.А. от гр.Варна с ЕГН ********** да заплати на Областна дирекция на МВР-гр.Варна сумата от 80/осемдесет/лева за юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: