Решение по дело №1416/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1258
Дата: 7 ноември 2022 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20227040701416
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

   1258           /07.11.2022 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на тринадесети октомври две хиляди двадесет и втора година, в открито заседание, в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Христо Христов  

           ЧЛЕНОВЕ:    Веселин Енчев

  Нели С.

секретар И.Г.

прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 1416/2022 година

 

Производството по чл. 63в от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от „Сън Сторкс“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище в град Черноморец, представлявано от управителя И.К.И., чрез адвокат М.С. от АК – Стара Загора, против решение № 691/26.06.2022 година по н.а.х.д. № 1256/2022 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е потвърден електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г № 0040678, издаден от ОД – Бургас на МВР (ЕФ).

С ЕФ, на „Сън Сторкс“ ЕООД, за нарушение на чл. 483 ал. 1 т. 1 от Кодекса за застраховането (КЗ), на основание чл. 638 ал. 4 във вр. с чл. 638 ал. 1 т. 2 във връзка с чл. 461 т. 1 от КЗ, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева.

Касаторът оспорва решението. Поддържа че, ЕФ е незаконосъобразен и издаден в противоречие с процесуалните правила. Заявява, че в конкретния случай е налице недопустимо смесване между различни субекти и фактически състави, като от една страна в ЕФ се ангажира отговорността на физическото лице – законен представител на юридическото лице, а в същото време е наложена „имуществена санкция“. Сочи, че за процеснато нарушение трябва да се издаде наказателно постановление, а не ЕФ.

Иска отмяна на решението и на ЕФ. Претендират се разноски и за двете съдебни инстанции.

Прокурорът пледира неоснователност на касационната жалба.

След като съпостави доказателствата по делото, настоящият съдебен състав приема следното.

С ЕФ „Сън Сторкс“ ЕООД е санкционирано за това, че на 24.02.2022 година, в 09:45 часа в град Бургас, на ПП І-6 км.494+910 до магазин „Егло България“ в посока от квартал „Пети километър“ към квартал „Ветрен“, е установено управление на собствения му лек автомобил „Мерцедес Ц 200 Д“ с рег. № А 5813 МК, регистриран на територията на Република България и който не е спрян от движение, за който собственикът не е сключил задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство/система № TFR1-M 644.

 За да постанови оспореното решение, РС е приел, че в административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение, както и че деянието е квалифицирано коректно от наказващия орган.

Решението е правилно.

В чл. 461 т. 1 от КЗ е регламентирана една от задължителните застраховки, а именно застраховката „Гражданска отговорност“.

Нормата на чл. 483 ал. 1 от КЗ изисква императивно от всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, да сключи договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Според текста на чл. 638 ал. 1 от КЗ, на лице по чл. 483 ал. 1 т. 1 от КЗ, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се налага имуществена санкция от 2000 лева – за юридическо лице или едноличен търговец.

В случая, отговорността на касатора е ангажирана в хипотезата на чл. 638 ал. 4 във връзка с ал. 1 т. 2 от КЗ, предвиждаща налагане на имуществена санкция от 2000 лева - за юридическо лице или едноличен търговец, собственик на МПС, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „ГО“ на автомобилистите. Не е налице каквато и да е неяснота в издадения фиш – в тази насока, която да не е констатирана от РС.

Неоснователно е възражението, че правната квалификация по чл. 483 ал. 1 т. 1 от КЗ изисква съставяне на АУАН. В настоящият случай, приложение намира разпоредбата на чл. 647 ал. 3 от КЗ, съгласно която, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата.

В случая, нарушението е установено с автоматизирано техническо средство TFR1-M 644, поради което правилно е издаден електронен фиш, а не АУАН и съответно НП.

Няма никакво съмнение и по отношение на субекта на нарушението, така както е определен с електронния фиш. Имуществената санкция е наложена на юридическото лице, собственик на автомобила, а И.К.И. е посочен като законен представител, тъй като именно законният представител е лицето което, осъществява представителството по закон на дружеството и на същото следва да бъде връчен фиша.

Всички релевантни факти по спора са установени добросъвестно от РС, затова обжалваният съдебен акт следва да бъде оставен в сила.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 691/26.06.2022 година по н.а.х.д. № 1256/2022 година на Районен съд – Бургас.

 

Решението е окончателно.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                          ЧЛЕНОВЕ: