Решение по дело №199/2020 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 105
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 24 август 2020 г.)
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20202110200199
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                               24.07.2020 г.                                   гр.Айтос

 

      В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

Районен съд Айтос                                                                 наказателен състав

На шестнадесети юли                                       две хиляди и двадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                                Районен съдия: Таня Спасова

при секретаря Росица Марковска

като разгледа докладваното като разгледа докладваното от съдия Спасова наказателно административен характер дело № 199 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

             Производството по делото е образувано по повод жалбата на И.Е.М. с ЕГН ********** с адрес ***, подадена със съгласието на баща му Е.М., против наказателно постановление № 395 от 05.05.2020 г. на Директора на РДГ-Б., с което на жалбоподателя за нарушение на чл.24, ал.5 вр. чл.32, ал.1 и ал.3 от ЗРА на основание на основание чл.70, ал.1 от ЗРА е наложено административно наказание – глоба в размер на 1 500 лева.

              В депозираната жалба се излагат подробни доводи за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление, поради което се моли същото да бъде отменено в цялост.

       Административно наказващият орган изпраща представител в съдебно заседание, който изразява становище по неоснователността на жалбата.

        Жалбата е подадена в срок, от лице с правен интерес срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административно наказателно производство е образувано със съставянето на Акт за установяване на административно нарушение серия ЖОО бл. № 102781 от 16.04.2020 г. от О.П. *** за това, че на 16.04.2020 г. в 15:00 часа, на язовир „Р.“ в землището на с. Р., община Р., извършвал любителски риболов с 1 бр. въдица, открита в работно положение във водата, през периода на на забрана за риболов съгласно т.I, т.4 предл. първо на Заповед № РД 09-350 от 15.04.2020 г. на МЗХГ.

Актът е съставен в присъствието на непълнолетното лице, на което е предявен, подписан е от него и препис от акта му е връчен. В законоустановения тридневен срок не са депозирани писмени възражения срещу акта.

Въз основа на съставения акт е издадено обжалваното наказателно постановление, в което деянието е квалифицирано като нарушение на чл.24, ал.5 вр. чл.32, ал.1 и ал.3 от ЗРА, за което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 1 500 лева на основание чл.70, ал.1 от ЗРА.

Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения: 

Съгласно разпоредбата на чл.26 ал.1 от ЗАНН административно наказателно отговорни са пълнолетните лица, навършили 18 години, които са извършили административни нарушения в състояние на вменяемост, а съгласно ал.2 на същата законова разпоредба административно наказателно отговорни са и непълнолетните, които са навършили 16 години, но не са навършили 18 години, когато са могли да разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си. Следователно непълнолетен може да носи административно наказателна отговорност, но при спазване на особените разпоредби, визирани в закона - че е могъл да разбира свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководи постъпките си и ако бъде установена вината му - относно вида на наказанията, които могат да му бъдат налагани - разпоредбата на чл.15, ал.2 от ЗАНН предвижда, че по отношение на непълнолетните административното наказание „глоба” се заменя с „обществено порицание”.

От вписаните в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление данни се установява, че към момента на съставяне на АУАН и НП жалбоподателят е бил непълнолетен – роден е на *** г., както е видно от ЕГН на жалбоподателя. Към момента на осъществяване на твърдяното административно нарушение, така и към момента на издаване на наказателното постановление, същият е бил на 17 години. В конкретната хипотеза административно наказателното производство е протекло без да се отчете, че е налице особеност във връзка с качеството на извършителя – неговото непълнолетие. Следва да се отбележи, че това обстоятелство е от съществено значение не само за правилното определяне на вида на наказанието, което се следва за извършеното нарушение, но изобщо за правилното образуване и протичане на административно наказателното производство. Въпреки това тази особеност не е отчетена от административно наказателния орган. В нарушение на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН това фактическо обстоятелство, имащо относимост към качеството на субекта, съответно неговата вина и наказание, не е вписано нито в АУАН, нито в НП, с което е допуснато съществено нарушение на правото на защита на наказаното лице. Не е посочено дали и по какъв начин административно наказващият орган е установил и изискуемата предпоставка за ангажиране на административно наказателната отговорност на жалбоподателя, а именно че за конкретните деяния непълнолетното лице е могло да разбира свойството и значението на извършеното от него и да ръководи постъпките си. Нещо повече, няма събрани доказателства, от които да е видно, че в проведеното административно наказателно производство такава преценка изобщо е била направена от административно наказателния орган – пропуск, който не може да бъде поправен едва в съдебното следствие, като се има предвид изминалия период от време от датата на деянията, вменени на тогава непълнолетния жалбоподател. Актът е предявен и връчен на жалбоподателя, като няма данни на това действие да е присъствал родител, в която връзка съдът отчита чл.4, ал.2 от ЗЛС, съгласно която непълнолетен, т.е. ограничено дееспособен може да извършва правни действия само със съгласието на родителите си, с изключение на случаите на сключване на обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите му нужди и да разполага с това, което е придобил със своя труд, а предявяването и връчването на АУАН е свързано именно с такива правни действия, включително упражняване на правото по чл.44, ал.1 от ЗАНН, които непълнолетният по смисъла на закона не може да извърши сам. Нещо повече, със самото наказателно постановление не е извършена задължителната редукция на наказанието за непълнолетните по чл.15, ал.2 от ЗАНН, като с него е наложена глоба в размер на 1 500 лева.

С оглед на всичко изложено по-горе обосновава се извод, че административно наказателното производство е проведено без да се спазят особените разпоредби във връзка с ангажиране на административно наказателната отговорност на непълнолетните, което го опорочава до степен, че наказателното постановление следва да се отмени в цялост поради допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване на правото на защита на наказаното лице.

Мотивиран от горното, съдът

         Р      Е      Ш      И      : 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление № 395 от 05.05.2020 г. на Директора на РДГ-Б., с което на И.Е.М. с ЕГН ********** с адрес ***, с което за нарушение на чл.24, ал.5 вр. чл.32, ал.1 и ал.3 от ЗРА на  основание чл.70, ал.1 от ЗРА е наложено административно наказание – глоба в размер на 1 500 лева.

           Решението може да бъде обжалвано пред Административен съд-Б. в 14-дневен срок от съобщението.  

          РАЙОНЕН   СЪДИЯ: