Решение по дело №1133/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 декември 2020 г. (в сила от 9 февруари 2021 г.)
Съдия: Вероника Веселинова Станкова
Дело: 20201320201133
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                              Р Е Ш Е Н И Е № 359

                                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                            гр.Видин 03.12.2020 год.

 

         Видински районен съд, наказателна колегия, в публично заседание на      трети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

                                                        Председател:Вероника Станкова                                                                    Съдебни заседатели:

                                                         Членове:

          Като разгледа докладваното от съдия Станкова НАХД № 1133 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Административно-наказателното производство е с правно основание по чл.59, ал.1 и сл. от ЗАНН.

         Делото е образувано по жалба на  „ИРИНОР“ ООД, ЕИК: *********, със седалище –гр.Видин, ул.“Св.Кирил“ №13, представлявано от управителя си –Н.И.Д. против наказателно постановление № 467077-F 510011/07.10.2019г. на  НАЧАЛНИК ОТДЕЛ „ОД “ в ЦУ НАП-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, с което за нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ, на основание чл. 185, ал.2 от ЗДДС  на жалбоподателя е наложена „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 700/седемстотин/лева.

         С жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и необосновано, поради което се иска неговата отмяна.

         В съд. Заседание жалбоподателят - редовно призован –  не се явява,не се   представлява .

За Ответната по жалбата страна  се явява редовно упълномощен процесуален представител, който иска от съда да бъде потвърдено наказателното постановление , като правилно и законосъобразно.

В заседанието се явява актосъставителя  Т.П..

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени всяко поотделно и в съвкупност,  посочените основания в жалбата, Съдът прие за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и процесуално допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

Т.П.-  инспектор по приходите е съставила АУАН№ F 510011/27.09.2019г.на жалбоподателя, за това че  при извършена проверка  е установено ,че на обект-рецепция-хотелски комплекс „РОВНО“, стопанисван от жалбоподателя е допуснало нарушение на разпоредбите на  чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ, като не е регистрирало чрез операцията „служебно въведени“ суми промяна в касовата наличност в размер  на 205,00 лева.

           Въз основа на съставения АУАН, при същата фактическа обстановка НАЧАЛНИК ОТДЕЛ „ОД “в ЦУ НАП-ВЕЛИКО ТЪРНОВО е съставил наказателно постановление № 467077-F 510011/07.10.2019г., с което за нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ, на основание чл. 185, ал.2 от ЗДДС  на жалбоподателя е наложена „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 700/седемстотин/лева.

В съд. Заседание актосъставителят и свидетел по настоящето производство- Т.П., подържа констатациите в акта, като дава подробни обяснения по извършената проверка и съставянето на акта.Същата заявява, че при засичане на касовата наличност е установена разлика от 205,00 лева,т.е. имало е с 205,00 лева повече от това, което е вкарано и отчетено през фискалното устройство.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля и ги кредитира, тъй като същите са непротиворечиви, последователни и логични, и са относими към предмета на доказване в настоящето производство.

Показанията на свидетеля се доказват и от приложените писмени доказателства по делото, респективно  протокол за извършена проверка от 22.09.2019г., опис на паричните средства в касата към момента на проверката.

В настоящия случай е налице и  нарушение на императивната разпоредба на чл. 57, ал.1,т.5 от ЗАНН, която разписва, :” Чл. 57. (1) Наказателното постановление трябва да съдържа: 5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават...”.

Видно, че както в АУАН, така и в НП не са конкретизирани  действията, с които е извършено нарушението и от кое конкретно лице.Изпълнителното деяние се касае в допускане, следователно следва да бъде описано с кои конкретни действия кое физическо лице е извършило конкретното нарушение, освен това същото следва да е наето на работа по трудово правоотношение в конкретното търговско дружество , на което му се вменява нарушение за допустителство.

На второ място видно от НП е, че наложената санкция е по чл. 185, ал.2, изр. второ от ЗДДС.Същата норма разписва : „ Извън случаите по ал. 1 на лице, което извърши или допусне извършването на нарушение по чл. 118 или на нормативен акт по неговото прилагане, се налага глоба - за физическите лица, които не са търговци, в размер от 300 до 1000 лв., или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 3000 до 10 000 лв. Когато нарушението не води до неотразяване на приходи, се налагат санкциите по ал. 1.“

Никъде нито в АУАН, нито в НП не е описано и отразено, че се касае за средства, които не водят до неотразяване на приходи.

Освен това не е описано и не става ясно наказанието по коя от двете алинеи е наложено.Още повече , че законодателят е дал възможност на АНО да преценява размера на наложената санкция в допустимите от закона граници, които са различни по двете алинеи.

Липсва каквато и да била фактическа обстановка, както в АУАН, така и в НП, която да обосновава вмененото на жалбоподателя нарушение.

Същите представляват съществени процесуални нарушения и то от категорията на абсолютните, тъй като  ограничава правото на защита на лицето уличено в нарушение.Същото е лишено от пълна възможност да реализира ефективна защита, поради липсата на точно и ясно формулирана фактическа обстановка, която да кореспондира с конкретните норми, които са нарушени.

Водим от горното, Съдът намира, че наказателното постановление следва да бъде отменено, за което  

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 467077-F 510011/07.10.2019г. на  НАЧАЛНИК ОТДЕЛ „ОД “ в ЦУ НАП-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, с което за нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ, на основание чл. 185, ал.2 от ЗДДС  на жалбоподателя-„ИРИНОР“ ООД, ЕИК: *********, със седалище –гр.Видин, ул.“Св.Кирил“ №13, представлявано от управителя си –Н.И.Д.  е наложена „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 700/седемстотин/лева.

 

Решението може да бъде обжалвано пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВИДИН с касационна жалба в четиринадесетдневен срок от съобщаването на страните по реда на глава дванадесета от АПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :