Решение по дело №2097/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1496
Дата: 17 ноември 2022 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20227050702097
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 №……../………...2022 г.

 

В  ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 Административен съд - Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на двадесет и седми октомври две хиляди двадесет и втора година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           ЕВЕЛИНА ПОПОВА

ЧЛЕНОВЕ:           МАРИЯНА БАХЧЕВАН

                                                                НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

При участието на секретаря ГАЛИНА ВЛАДИМИРОВА и на прокурора СИЛВИЯН И. като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 2097 по описа на съда за две хиляди двадесет и втора година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на  началник отдел „Рибарство и контрол – Черно море“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ - гр. Бургас против решение № 858/23.06.2022 г. по н.а.х.д. № 5286/2021 г. на Районен съд – Варна, ХХІІІ-ти състав, с което е отменено наказателно постановление № 03-137/03.12.2021 год., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол – Черно море“ – Бургас при Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, с което на И.Р.И. за нарушение на чл. 17 ал. 1 т. 1 ЗРА и на основание чл. 56 ал. 1 ЗРА е наложено административно наказание глоба в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева. Решението се оспорва на касационно основание нарушение на закона като се излагат доводи, че при правилно установени факти въз основа на събраните по делото доказателства съдът е формирал неправилни правни изводи. Отправя се искане към касационната инстанция да постанови решение, с което да отмени решението на ВРС и наместо него да постанови друго по съществото на правния спор, с което да потвърди обжалваното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление.

В съдебно заседание на 27.10.2022 г. касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация И.Р.И., редовно призован, се явява лично заедно с процесуалния си представител по пълномощие адв. Димитър Д., който оспорва изцяло касационната жалба на посочените в нея основания като претендира при оставяне в сила на въззивното решение на доверителя му да се присъдят направените в касационното производство съдебни разноски за адвокатска защита.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба. 

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на касационната жалба, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на касационната жалба: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, съгласно изричната разпоредба на чл. 63в ЗАНН; от процесуално легитимирано лице, съгласно чл. 210 ал. 1 АПК и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от касатора на 05.07.2022 г. /л. 100 от н.а.х.д. № 5286/2021 г. на ВРС/, а според пощенското клеймо върху плика, с който жалбата е изпратена до ВРС, тя е подадена чрез въззивния съд на 19.07.2022 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на изложените положителни процесуални предпоставки и липсата на отрицателни такива обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218 ал. 2 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, касационният състав намира касационната жалба за неоснователна.

С отмененото от районния съд наказателно постановление № 03-137/03.12.2021 г. е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл. 56 ал. 1 ЗРА на И.Р.И. за това, че на 09.02.2021 г. в 13:30 часа в канал 2 извършва стопански риболов при координати N 43° 11´ 67´´ E 27° 43´ 57´´ от лодка без регистрация с немаркирани мрежи. Така индивидуализираното от АНО изпълнително деяние е квалифицирано като нарушение на чл. 17 ал. 1 т. 1 ЗРА като за него на основание чл. 56 ал. 1 ЗРА на И.Р.И. е наложено административно наказание глоба в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева.

Въз основа на събраните по делото доказателства съдът е достигнал до извод, че наказателното постановление и съставеният преди издаването му АУАН, поставил началото на административнонаказателното производство, са изготвени от компетентни лица и в сроковете, установени в ЗАНН. Независимо от това съдът е отменил наказателното постановление по съображения за допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени нарушения на административнопроизводствените правила, свързани с игнорирането на задължителни елементи оп съдържанието на АУАН и НП по смисъла на чл. 42 ал. 1 т. 4 и чл. 57 ал. 1 т. 5 ЗАНН, обективирани в установеното от съда отсъствие в обстоятелствената част на двата акта на съставомерни признаци в индивидуализацията на нарушението, обосноваващи извода за осъществен административнонаказателен състав по чл. 56 ал. 1 вр. чл. 17 ал.1 т. 1 ЗРА.

Решението е правилно.

Изводите на районния съд се основават на обективно изследване на всички обстоятелства по делото, логично, подробно и последователно  изведени от приобщените по делото доказателства, разгледани поотделно и в съвкупност, като се споделят изцяло и от касационната инстанция.

Съгласно посочения от АНО като нарушен чл. 17 ал. 1 т. 1 ЗРА стопански риболов във водите на Черно море и река Дунав се извършва след издаване на разрешително за стопански риболов и придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми от физически, юридически лица и еднолични търговци – за кораби с дължина до 10 метра (т. 1). Според обстоятелствената част на атакуваното наказателно постановление нарушението, за което И.Р.И. е привлечен към административнонаказателна отговорност по чл. 56 ал. 1 ЗРА, се състои в това, че на конкретно посочените дата, час и място при обозначени географски координати той е извършвал стопански риболов от лодка без регистрация с немаркирани мрежи. Съобразяването на издирените и посочени от АНО правни норми на чл. 17 ал. 1 т. 1 и чл. 56 ал. 1 ЗРА категорично потвърждава извода на ВРС, че в обстоятелствената част на наказателното постановление не са посочени съставомерни признаци на изпълнителното деяние, за извършване на което е ангажирана отговорността на И. и по-конкретно не е посочено, че стопанският риболов се извършва от лицето без то да притежава разрешение за това. Още повече, че във въззивното производство е установено, че И. притежава валидно разрешително за извършване на стопански риболов във водите на Черно море и на река Дунав, но то касае извършването на риболов с притежавана от И. и надлежно регистрирана лодка с външна маркировка ВН 7350, тоест отнася се за плавателно средство, различно от това, с което е установено И. да лови риба на посочените в НП дата, час и място. Като не е упоменал изрично в наказателното постановление, че И. извършва стопанския риболов без притежаването на разрешително конкретно за процесния плавателен съд, АНО до голяма степен е въвел наказаното лице в заблуждение по какви конкретно причини му се налага глобата като по този начин е нарушил и правото му на защита в административнонаказателното производство. Отделно от това, след като И. е извършвал стопанския риболов с лодка без регистрация, то при индивидуализацията на нарушението приложение е следвало да намери и разпоредбата на чл. 17 ал. 6 ЗРА, според която разрешителното за стопански риболов във водите на Черно море, река Дунав и водите на Европейския съюз поначало се издава за кораб, вписан в регистъра на риболовните кораби, какъвто процесният явно не е, след като е описан като лодка без регистрация.    

Поради всички тези пропуски в индивидуализацията на нарушението в АУАН и в НП, решаващият делото състав на ВРС като е отменил наказателното постановление е постановил правилен съдебен акт, който следва да се остави в сила от касационната инстанция.  

Независимо от този изход на спора, съдът не следва да присъжда разноски в полза на ответната по касация страна, тъй като по делото е представено единствено пълномощно от 04.10.2022 г. за осъщественото от адвокат Д. процесуално представителство без то да е придружено от доказателства за договореното и реално изплатено му адвокатско възнаграждение.

Предвид изложеното, на основание чл. 221 ал. 2 изр. първо предл. първо АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ в сила решение № 858/23.06.2022 г. на Районен съд - Варна, ХХІІІ-ти състав, постановено по н.а.х.д. № 5286/ 2021 г.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ:           1/                     2/