Определение по дело №630/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 декември 2020 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20207200700630
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

гр. Русе, 29.12.2020 г.

 

 

Административен съд – Русе, V състав, в закрито съдебно заседание на 29 декември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                     

                                                                           Съдия: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

                                                           

като разгледа докладваното от съдията  адм. дело 630  по описа за  2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

        

Производството е по чл.135, ал.5 от АПК.

С определение от 22.06.2020 г., постановено по гр.д.№1051 по описа за 2020 г. Районен съд Русе е изпратил делото по подсъдност на Административен съд Русе. Предмет на делото са претенциите на ищеца К.Т.К. *** за осъждане на ответната страна - Община Ветово, да заплати обезщетение за неимуществени вреди, произтекли от дискриминационно третиране в резултат на неизградена архитектурна среда, която затруднява придвижването му и достъпа до публични места, конкретно посочени три сгради; искът е с правно основание чл.71 ал.1 т.3 от Закона за защита от дискриминация. С решение №1607/16.10.2019г. по гр.д.№916/2019г. по описа на Районен съд Русе е признато за установено, че община Ветово е осъществила спрямо К.Т.К. пряка дискриминация по признак „увреждане“, тъй като го е третирала дискриминационно, като не му е осигурила, като на лице с увреждане, достъпна среда към три сгради на територията на общината – библиотеката, сградата на общинска администрация и сградата на медицинско заведение. Претендираното по настоящето дело обезщетение за неимуществени вреди произлизат от признатото по гр.д.№916/2019г. за дискриминационно поведение на община Ветово.

При така установеното, съдът намира, че не е компетентен да разгледа исковата молба.

В глава четвърта от Закона за защита от дискриминация са предвидени два алтернативни способа за защита – в производство по раздел I пред КЗД и в производство по раздел II пред районен съд. В първото производство Комисията за защита от дискриминация има правомощията да установи извършеното нарушение, нарушителя и засегнатото лице, да определи вида и размера на санкцията и да приложи принудителни административни мерки, но не и да определи обезщетение за нанесените вреди. Такова обезщетение, съгл.чл.74 от ЗЗДискр., може да се претендира по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди и компетентен да разгледа иска е съответния административен съд. С ТП №2/19.05.2015г. на ВКС по тълк. д. № 2/2014 г., ОСГК и Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, т.4 е решено, че делата по искове за вреди от нарушение на права на граждани, свързани с равенство в третирането, причинени от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица, са подсъдни на административните съдилища и когато не е проведено производство по раздел първи от Закона за защита от дискриминация. С тълкувателно постановление по т.д.№1/2016 г. на ВКС и ВАС за приемане на тълкувателно постановление от Общото събрание на съдиите от Гражданската колегия на ВКС и Първа и Втора колегии на ВАС, т.4 от ТП №2/19.05.2015г.е обявена за загубила актуалност. Следователно, производство по обезщетение по реда на ЗОДОВ за вреди от нарушение на права на граждани, свързани с равенство в третирането, причинени от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи и длъжностни лица, се разглежда от административен съд само тогава, когато  е проведено производство пред КЗД. Настоящият случай не е такъв.

Формулираните с исковата молба по настоящото дело претенции напълно съвпадат с въпросите, поставени за решаване с тълкувателно постановление по т.д.№1/2016 г. на ВКС и ВАС за приемане на тълкувателно постановление от Общото събрание на съдиите от Гражданската колегия на ВКС и Първа и Втора колегии на ВАС. С решението по ТП 1 /16.01.2019г. по т.д. 1 /2016г. е решено, че исковете с правна квалификация чл.71 ал.1 т.1 и т.2 от ЗЗДискр. и искът с правна квалификация чл.71 ал.1 т.3 от ЗЗД са подсъдни на районен съд. Следователно, компетентен да се произнесе по спора не е Административен съд Русе, а Районен съд Русе. Предвид препращането на делото от последния, налице е спор по чл.135, ал.6 от АПК, който следва да бъде разрешен от смесен състав по чл.135, ал.4 от АПК.

Мотивиран така и на основание чл. 135, ал.1  и ал.2 от АПК, съдът

 

                            О П Р Е Д Е Л И :

 

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 630/2020 год. по описа на АС-Русе.

         ИЗПРАЩА делото на смесен състав на ВАС и ВКС за определяне на компетентен съд по спора.

 

 

                                                                                    СЪДИЯ: