Решение по дело №347/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 186
Дата: 1 декември 2020 г.
Съдия: Росица Карова Цветкова
Дело: 20207270700347
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 18 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                               

№......., гр. Шумен, 01.12.2020 г.

                                       

                                         В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – гр. Шумен, в публично заседание на втори ноември две хиляди и двадесета година, в следния състав:

 

                                       Председател: Росица Цветкова

                                                        Членове: Маргарита Стергиовска

                                                                          Бистра Бойн

 

 

при участието на секретаря Р. ХаджиД.а

и в присъствието на прокурор Р. Рачев при ШОП

като разгледа докладваното от административен съдия Р. Цветкова КАД №347 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), във вр. с § 4к, ал. 6 от ПЗР на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ).

Образувано е по касационна жалба на Г.М.Н. ***, срещу Решение № 98/30.07.2020 г. на Районен съд – Велики Преслав, постановено по гр. дело № 384/2018 г. по описа на същия съд, с което е отхвърлена като неоснователна жалбата, депозирана от Г.М.Н. срещу Заповед № РД-15-22/13.03.2018 г. на областния управител на Област Шумен в частта ѝ, с която на основание § 4, ал. 6 от ПЗР на ЗСПЗЗ и във вр. с чл. 28б, ал. 8 от Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи /ППЗСПЗЗ/ е одобрен План за новообразуваните имоти в землището на с. Осмар, община Велики Преслав, местност „Зелени град“ и местност „Канарата“ за новообразуван имот №400.154 по плана.

В касационната жалба се прави оплакване за незаконосъобразност на решението. Излагат се доводи, че неправилно в ПНИ за имот с № 400.154 е нанесен К.С.К.., доколкото от събраните доказателства не се установява правното основание за това. Инициаторът на настоящото производство счита, че в ПНИ като собственик на посочения имот следва да бъдат записани наследниците на Ж.М.Ж., сред които е и жалбоподателката. Това обстоятелство според касатора би било установено и посредством заключението на съответната експертиза, каквато районният съд не е назначил. По тези съображения се отправя искане за отмяна на съдебното решение, като вместо него бъде постановен съдебен акт, с който на административния орган бъде указано да нанесе възстановените на наследниците на Ж.М.Ж. 1100 кв.м. в ПНИ за имот №400.154. В съдебно заседание Г.Н. се явява лично и с адвокат Карастояянова, която поддържа сочените отменителни основания.

Ответникът Областен управител на област Шумен, редовно и своевременно призован, не се явява и не изпраща представител.

Заинтересованата страна И.А.С.,***, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява.

Заинтересованата страна П.С.Димитров,***, редовно и своевременно призован, не се явява и не изпраща представител.

Заинтересованата страна А.С.Д.,***, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява.

Заинтересованата страна С.К.С.,***, редовно и своевременно призован, се представлява от адвокат К.С.. от Адвокатска колегия - Шумен, който излага доводи за неоснователност на оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Шумен възприема решението на районния съд за правилно и законосъобразно.

Шуменският административен съд, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Със Заповед № РД-15-105/23.08.2017 г. на Областния управител на Област Шумен на основание чл. 28б, ал. 2 от ППЗСПЗЗ вр. §4к, ал. 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ, била назначена комисия и определен нейния състав, която да разгледа и приеме помощните планове на новообразуваните имоти по §4к, ал. 1 от ПЗР на ЗСПЗЗ в няколко местности, между които и „Зелени град“ и „Канарата“ в землището на с. Осмар, обл. Шумен.

По делото е представен Протокол от заседанието на комисията, проведено на 03.10.2017г., при което били приети помощните планове, вкл. и за описаните две местности. Приложени са и протоколи от 09.10.2017 г., 21.11.2017 г., 94.12.2017 г., 16.01.2018 г., 07.03.2018 г. и 16.03.2018 г., като на две от тях били разгледани възражения, подадени от Г.Н., явяваща се наследник на Ж.М.Ж., но същите били отхвърлени като неоснователни. Именно на наследниците на Ж.Ж.с Решение № 309-О/24.11.1997г. на Поземлена комисия гр. Велики Преслав било признато правото на собственост в съществуващи (възстановими) стари реални граници на недвижими имоти, между които и лозе от 1100 дка, седма категория, находящ се в терен по параграф 4 на село Осмар, местност „Гугурлък“. В хода на процедурата по изработване на плана от страна на наследниците на Ж.Ж.била подадена анкетна карта, в която било посочено местоположението на имота, визиран в решението на Поземлената комисия, който според новите предвиждания бил с № 400.154.

Впоследствие била издадена и Заповед № РД-15-22/13.03.2018г. на областния управител на Област Шумен, с която на основание § 4, ал. 6 от ПЗР на ЗСПЗЗ и във вр. с чл. 28б, ал. 8 от Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи /ППЗСПЗЗ/ бил одобрен План за новообразуваните имоти в землището на с. Осмар, община Велики Преслав, местност „Зелени град“ и местност „Канарата“ за новообразуван имот № 400.154 по плана, като в регистъра към плана новообразуваният имот № 400.154 бил записан на К.С.К.., която била оспорена пред състав на Районен съд – Велики Преслав.

При така установената фактическа обстановка настоящият състав на Административен съд - Шумен намира касационната жалба за процесуално допустима, като подадена от страна, за която решението е неблагоприятно и в срока по чл. 211, ал. 1 АПК. Разгледана по същество се явява основателна, по следните съображения:

Настоящото производство е по реда на  § 4к, ал. 6 от ПЗР на ЗСПЗЗ, идентично с това по реда на чл. 28б, ал. 8 от ППЗСПЗЗ. Съгласно трайно установената съдебна практика в ПНИ се нанасят имотите на три категории лица: 1. Ползватели, на които по един от предвидените в закона три начина - § 5 от ПЗР на ППЗСПЗЗ, § 30 от ПЗР на ППЗСПЗЗ и § 62 от ПЗР на ППЗСПЗЗ правото на ползване се е трансформирало в право на собственост чрез заплащане на цената на земята, като процедурата по придобиване на собствеността върху предоставения за ползване въз основа на актовете по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ трябва да е приключила, а не висяща, независимо дали ползвателят придобива собственост при условията на § 4а или § 4б от ПЗР на ЗСПЗЗ. 2. Бивши собственици на имоти или техни наследници, с признато или възстановено от ПК /ОСЗГ/ право на собственост върху земеделска земя, попадаща в територии по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ. 3. Настоящи собственици, които се легитимират като такива с надлежен документ за собственост - като преобретатели от първата две категории лица; собственици на самостоятелно основание, които имоти не са били внасяни или включвани в ТКЗС и ДЗС и не са губили своята собственост. При настъпила колизия между правата на посочените три групи лица, всяко от които претендира на собствено основание право на собственост върху един и същ имот, възникналият спор за материално право се решава по общия исков ред в гражданско, а не в административното производство.

В производството по този ред, който е административен, съдът установява налице ли е собственик с признато за възстановяване право на собственост; изпълнена ли е административната процедура по признаване правото на ползвателите, които са записани в регистъра към плана като собственици, да придобият правото на собственост върху имотите и изпълнени ли са нормативните изисквания към плана, визирани в разпоредбата на чл. 28 и сл. от ППЗСПЗЗ.

В настоящото производство по категоричен начин се установи, че жалбоподателката в качеството си на наследник на Ж.Ж.е съсобственик с признато за възстановяване право на собственост въз основа Решение на ПК /ОСЗГ/ град Шумен № 309-О от 24.11.1997г. на лозе от 1100 дка, седма категория, находящо се в местността „Гугурлук“ на с. Осмар, която земя попада в територия по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ. Поради това с решението на ПК е отказано възстановяването правото на собственост в съществуващи /възстановими/ стари реални граници, като е указано, че редът за възстановяването им е този, определен в чл. 28 от ППЗСПЗЗ, а именно чрез изготвен план на новообразуваните имоти.

ПНИ се изработва за земи, предоставени за ползване на граждани въз основа на актове по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ и с този план на всеки правоимащ по § 4а и § 4б от ПЗР се определя имот, в съответствие с изискванията на § 4з от ПЗР. Тъй като планът на новообразуваните имоти се изготвя за земи, попадащи в територии /терени, зони, райони/ по § 4 ПЗР ЗСПЗЗ, законодателят е дал предимство не на собствениците, а на ползвателите, като процедурата по преобразуването на правото им на ползване в право на собственост трябва да е приключила, а не висяща или предстояща. ПНИ следва да съдържа точно и ясно заснимане на новообразуваните имоти, с граници и площ, съобразно придобитите права на собственост от ползвателите или от бившите собственици с възстановено право на собственост по реда на ЗСПЗЗ, ако върху земите няма ползвател. ПНО следва да отговаря на помощния план по § 4к, ал. 1 от ПЗР на ЗСПЗЗ, който от своя страна и съгласно § 4к, ал. 2 и ал. 3 от ПЗР на ЗСПЗЗ трябва да съдържа данни освен за имотите на ползвателите и за имотите, съществували преди образуване на ТКЗС на името на бившите собственици, както и помощният план следва да отговаря на разпоредбата на чл. 28 ал. 2 от ППЗСПЗЗ. Това е необходимо с оглед преценката за наличието на законовите предпоставки за заснемане на част от новообразуваните имоти на името на ползвателите и дали остава разлика от съответния имот, която е за бившия собственик.

В случая жалбоподателката се легитимира като наследник на собственик на земеделска земя, позовавайки се на посоченото по-горе решение на Поземлената комисия, за да обоснове основателността на своята претенция. Според предвижданията на ПНИ, одобрен с процесната Заповед на областния управител и с оглед регистъра новообразуваните имоти към него, имотът, за който жалбоподателката твърди, че е наследствен, е отреден на ползвателя К.С.К.., въз основа на Разписен лист. В качеството на негов наследник в настоящото производство е конституиран С.К.С.. Както вече бе прокоментирано, при дадения от законодателя приоритет на ползвателските имоти е безспорно, че в плана на новообразуваните имоти следва да бъдат отразени първо тези имоти, а след това да се отреди имот при посочените по-горе условия и за бившите собственици. За да бъде сторено това обаче, следва да е настъпила трансформация на правото на ползване в право на собственост чрез заплащане цената на земята по който и да е от предвидения за това ред - по § 5 от ПЗР на ППЗСПЗЗ /понастоящем с променена редакция/; по § 30 от ПЗР на ППЗСПЗЗ или по § 62 от ПЗР на ППЗСПЗЗ, като процедурата по придобиването на собствеността върху предоставения за ползване въз основа на някой от актовете по § 4 ПЗР на ЗСПЗЗ имот трябва да е приключила.

Приключването на процедурата следва да бъде установено със съответните доказателства, каквито настоящата инстанция не открива между кориците по делото, поради което становище за настъпила трансформация на правото на ползване в право на собственост не би могло да бъде изведено. Производството по § 62, ал. 3 ППЗСПЗЗ е преюдициално за производството по  § 4к, ал. 6 ПЗР ЗСПЗЗ. Процедурата по признаване право на собственост върху земеделски земи, получени за лично ползване е сложен фактически състав, който преминава през различни етапи, свързани с издаване на различни административни актове, подлежащи на обжалване и след приключването на процедурата по тяхното обжалване или изтичане на срока за обжалването им, тези административни актове придобиват стабилитет. Началото на процедурата започва с признаване правото на ползвателите по реда на § 62 ПМС № 456/1997 г. да придобият собствеността върху имотите, за което на основание § 62, ал. 3 от ПЗР на ППЗСПЗЗ се издава заповед от кмета на съответната община. Тази заповед предхожда заповедта на областния управител по § 4к, ал. 6 от ПЗР на ЗСПЗЗ за одобряване плана на новообразуваните имоти. Планът на новообразуваните имоти се изработва по реда на § 4к, ал. 6 от ПЗР на ЗСПЗЗ за земите предоставени на гражданите на основание актовете по § 4 и изисква наличие на влязла в сила заповед по § 62, ал. 3 от ПЗР на ППЗСПЗЗ. Съгласно разпоредбата на чл. 28, ал. 10, т. 5 от ППЗСПЗЗ, според която едно от изискванията за съдържанието на техническото задание на общината към изискванията на плана на новообразуваните имоти е списък на ползвателите с признато право на придобиване на собственост и копие от протокола и заповедта по § 62, ал. 2 и ал. 3 от ПЗР на ППЗСПЗЗ. Липсващите доказателства са довели до неизясняване на спора от фактическа страна, което е направило решението необосновано и постановено в нарушение на материалния закон, а с оглед характера на производството е недопустимо да бъдат събрани в настоящото производство.

Следва да се отбележи също, че за да отхвърли жалбата на Г.М.Н., районният съд е приел, че не са налице доказателства за идентичност на новообразувания имот №400.154 с възстановения на наследника на Н., аргументирайки се единствено с доводи за непълноти в реквизитите на представеното решение на Поземлената комисия. Това становище касационната инстанция намира за неаргументирано. Изясняването на обективната истина по спора налага назначаването на съответната техническа експертиза с поставени задачи пред вещото лице по изясняване на въпроса спазени ли са техническите изисквания, визирани в разпоредбата на чл. 28 от ППЗСПЗЗ при изработването на плана за новообразуваните имоти в частта му по отношение имот № 400.154. След запознаване с наличната документация, съпътстваща изготвянето на плана, вещото лице следва да даде отговор и на въпроса идентични ли са имот № 400.154 и възстановеният с решението на ПК на Ж.Ж.имот – лозе с площ от 1100 дка в местността „Гугурлук“, съответно на неговите наследници, на чие име е отразен имотът по одобрения с обжалваната заповед план и на какво основание е отразяването му в плана. За да се отговори на релевантните въпроси следва да се ползва помощта на вещо лице със специални технически познания.

Като не е сторил изброеното по-горе, районният съд е допуснал съществени нарушения на съдопроизводствените правила, тъй като не е изяснил всички обстоятелства от значение за решаване на делото, което представлява нарушение на чл. 7, ал. 2 от АПК. За установяването на правно-релевантните факти не е достатъчно събирането на писмени доказателства. Същите могат да бъдат установени със съдебно-техническа експертиза, чиято задача трябва да бъде съобразена с предмета на жалбата, както и със задължителните указания по тълкуването и прилагането на закона, посочени по-горе.

Поради това, процесното решение трябва да се отмени, а делото върне за ново разглеждане от друг състав при същия съд, който да събере липсващите доказателства, необходими за изясняване на правния спор.

По изложените съображения и на основание чл. 222, ал. 2, т. 1 и т. 2 от АПК, Административен съд - Шумен

 

 

                                          Р     Е     Ш     И   :

 

 

ОТМЕНЯ Решение № № 98/30.07.2020г. на Районен съд – Велики Преслав, постановено по гр. дело № 384/2018г. по описа на съда.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Велики Преслав при спазване на задължителните указания по тълкуването и прилагането на закона, дадени в мотивите към настоящото решение.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                       

                                                                                       2 .........................