Определение по дело №1037/2013 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 4903
Дата: 3 декември 2013 г.
Съдия: Емилия Топалова
Дело: 20131200501037
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Определение № 331

Номер

331

Година

8.6.2012 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново

На

06.08

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Елза Йовкова

дело

номер

20124100500609

по описа за

2012

година

4

за да се произнесе взе предвид:

Производство по реда на чл.274 и сл. ГПК.

С Определение от 19.04.20112година, постановено по ГР.Д.№1776 по описа за 2012 година на Великотърновски районен съд, на основание чл.1, ал.2 от ЗОДОВ е прекратено производството по делото и постановено делото да бъде изпратено на Административен съд – В. Търново.

Постъпила е частна жалба от ищеца, чрез процесуалния му представител, против прекратителното определение. Моли да бъде отменено като неправилно. Излага доводи и съображения за направено‗о искане.

Съдът като взе предвид оплакванията в частната жалба, доводите и съображенията, изложени в нея, и като разгледа и прецени приложените по делото документи, намира частната жалба за процесуално допустима и неоснователна.

Относно процесуалната допустимост на частната жалба.

Частната жалба е подадена от процесуално легитимирано лице против подлежащ на обжалване акт – чл.274, ал.1, т.2 от ГПК във вр. с чл.121 от ГПК, и е спазен визираният в чл.275, ал.1 от ГПК срок.

Относно основателността на частната жалба.

Преценявайки обжалваното определение по реда на чл.271, ал.1, изречение първо, предложения първо и второ от ГПК във вр. с ал.4 на чл.278 от ГПК и съобразявайки се с правомощията си, визирани в чл.269, ал.1, изречение първо от ГПК във вр. с ал.4 на чл.278 от ГПК, настоящата инстанция констатира, че определението е валидно и допустимо.

Преценявайки обжалваното определение по реда на чл.271, ал.1, изречение първо, предложения трето от ГПК във вр. с ал.4 на чл.278 от ГПК и съобразявайки се с правомощията си, визирани в чл.269, ал.1, изречение второ от ГПК във вр. с ал.4 на чл.278 от ГПК, настоящата инстанция счита определението за правилно /законосъобразно/.

За да постанови обжалваното определение първоинстанционният съд е приел, че с исковата молба е предявен иск по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Поради което на основание чл.1, ал.2 от ЗОДОВ по иска следва да се произнесе Административен съд-В. Търново.

Прекратителният акт на съда е постановен при точно прилагане на съдопроизводствените правила, определящи кой е компетентния съд да се произнесе по предявената искова претенция. За този извод настоящият състав е мотивиран от следното:

Посоченото от ищцовата страна правно основание на предявената искова претенциите не обвързва съда. Съдът е задължен, като има предвид твърдяните в исковата молба факти и направеното искане в същата, да определи правното основание на предявения иск - т.е. ищецът е задължен да определи фактическите основания на претенцията си и претенцията си, а съдът е задължен да определи приложимата материално-правна норма.

В исковата молба са изложени твърдения, че ищецът е претърпял неимуществени вреди от постановено наказателно постановление на началника на РУ на М.-гр. Свищов, което постановление е отменено, като незаконосъобразно от СвРС.

В исковата молба няма посочени други противоправни действия или бездействия на длъжностното лице, освен издадения акт, който е отменен, от които да са настъпили твърдяните неимуществени вреди.

От съдържанието на исковата молба - твърдяните факти и направеното искане, настоящият състав прави извод:

Предявената искова претенция е с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Процесното „Наказателно постановление” на началника на РУ на М.-гр. Свищов, „е акт, издаден от длъжностно лице при или по повод изпълнение на административна дейност” по смисъла на разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и на разпоредбата на чл.128, ал.1 т.5 от АПК. Аргумент в тази насока е и разпоредбата на чл.21, ал.1 от АПК, с която е дадено легално определение на „индивидуален административен акт.

Процесното наказателно постановление е от посочената категорията актове. То е „изричното волеизявление на друг овластен със закон за това орган, с което непосредствено се засягат права на отделни граждани” по смисъла на чл.21, ал.1 от АПК.

С оглед разпоредбите на чл.1, ал.1 и ал.2 от ЗОДОВ отговорността на държавата за вредите, причинени на граждани от незаконосъобразни актове, на нейни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, се реализира по реда на АПК.

В.Ч.ГР.Д.№609/2012 г. ВТОС

Съгласно разпоредбата на чл.128, ал.1 т.5 от АПК на административните съдилища са подведомствени всички дела по искания за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица, които съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от ЗОДОВ се разглеждат по реда, установен в глава единадесета от АПК.

С оглед на изложеното съдът счита, че в настоящия казус компетентният съд да разгледа и реши предявената искова претенция е Великотърновски административен съд.

По отношение оплакванията в частната жалба.

Настоящият състав счита, че изложените в частната жалба съображения нямат опора в закона. Разпоредбата на чл.203 от АПК не регламентира твърдяното в частната жалба ограничение. Този извод се налага при тълкуване на посочената разпоредба. Не съществува и друга правна норма, която да регламентира твърдяното ограничение.

Съобразявайки се с посочените по-горе правни норми първоинстанционният съд е постановил обжалвания съдебен актпри точно прилагане насъдопроизводствените правила, определящи подсъдността на предявената искова претенция.

По изложените съображения частната жалба е неоснователна и прекратителното определение следва да бъде потвърдено, като законосъобразно.

С оглед разпоредбата на чл.274, ал.3, т.1 от ГПК настоящото определение подлежи на касационно обжалване при наличие на предпоставките, визирани с препращащата разпоредба на ал.3 на чл.274 от ГПК – прегражда по нататъшното развитие на производството пред гражданския съд.

Водим от горното по реда на чл.278 от ГПК и на основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и на чл.128, ал.1 т.5 от АПК Великотърновският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ ЧАСТНАТА ЖАЛБА, подадена против ОПРЕДЕЛЕНИЕ от 19.04.20112година, постановено по ГР.Д.№1776 по описа за 2012 годинÓ на Великотърновски районен съд, с което е прекратено производството по делото и постановено делото да бъде изпратено на Административен съд – В. Търново, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ПОТВЪРЖДАВА ОПРЕДЕЛЕНИЕ от 19.04.20112година, постановено по ГР.Д.№1776 по описа за 2012 година на Великотърновски районен съд, с което е прекратено производството по делото и постановено делото да бъде изпратено на Административен съд – В. Търново.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД при наличие на предпоставките по чл.280, ал.1 от ГПК в едноседмичен срок от съобщаването му на страната.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:____________ ЧЛЕНОВЕ: 1.________________

2.________________

Определение

2

BE6FF4A152182567C2257A06005502E6