Решение по дело №652/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 658
Дата: 9 ноември 2023 г.
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20237150700652
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№    658/9.11.2023г.

 гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ:

1.       ГЕОРГИ ВИДЕВ

2.       ДИЯНА ЗЛАТЕВА-НАЙДЕНОВА

 

При секретар

Десислава Ангелова

и с участието

 

на прокурора

Даниела Петърнейчева

изслуша докладваното

 

от съдия

Златева - Найденова

 

по к.а.н.дело № 652 по описа на съда за 2023 г.

 

                            

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК и е образувано по касационна жалба на Н.Д.Р., ЕГН **********, чрез адв. М. против Решение № 245 от 22.05.2023 г., постановено по анд № 20235220200281 по описа за 2023 г. на Районен съд – Пазарджик, с което е потвърдено Наказателно постановление № 23-0340-000017 от 20.01.2023 г., издадено от Началник на РУ – Септември към ОД на МВР - Пазарджик с което на жалбоподателя са наложени глоби в общ размер на 220 лева.

В касационната жалба се твърди, че обжалваното решение е незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните правила. Моли се да бъде отменено решението на районния съд, както и да се отмени издаденото наказателно постановление (НП).

 В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява,  представлява се от адв. М., който поддържа жалбата. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – Началника на РУ – Септември към ОД на МВР Пазарджик – редовно призован, не се явява и не се представлява. Не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита че решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Административен съд – Пазарджик, като взе предвид доводите на страните, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката, на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 23-0340-000017 от 20.01.2023 г., издадено от Началник на РУ – Септември към ОД на МВР – Пазарджик, с което на жалбоподателя са наложени глоби в общ размер на 220 лева, както следва: 20 лева на основание чл. 185 от ЗДвП и 200 лева на основание чл. 179, ал. 2, вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5, предл. 5 от ЗДвП. Със същото на водача са отнети и 10 контролни точки.

За да потвърди обжалваното НП, районният съд е приел, че  от обективна и субективна страна жалбоподателят е осъществил състава на процесното административно нарушение, включително като е обсъдил и възраженията на жалбоподателя изложени в хода на съдебното производство. Приел е също така, че при издаване на НП и АУАН не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Решението е правилно.

В хода на делото, от съда е била дадена възможност да се ангажират доказателства, като са събрани тези, относими към предмета на спора. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка и въз основа на събраните по делото доказателства е изградил мотивите на съдебния акт. Първоинстанционният съд е обсъдил доводите и възраженията на страните и въз основа на това е направил своите правни изводи. Към установените по делото фактически положения, релевантни за спора, е извършена аналитична преценка относно приложението на закона. При надлежно установената фактическа обстановка районният съд е извел правилния и логичен извод за неоснователност на подадената жалба, като и е потвърдил оспореното НП.

Касационната инстанция споделя фактическите констатации и направените въз основа на тях правни изводи на районния съд. Неоснователни са и твърденията в касационната жалба за неправилно приложение на материалния закон.

Районният съд е извел своите правни изводи при правилно установена фактическа обстановка, а именно, че на 07.01.2023 г., 10 минути след полунощ, И. П.се движела с управлявания от нея лек автомобил Ситроен СЗ е peг. номер *** по ул. „Първа“ на с. Карабунар, общ. Септември, с посока на движение към с. Виноградец. Зад нея се движел жалбоподателят с управлявания от него автомобил Ягуар с рег. номер ***, в който на предна дясна седалка била съжителката му Я., а отзад - майка му.

При наличие на хоризонтална маркировка по пътното платно в участъка преди кръстовище от непрекъсната осева линия, която само частично била прекъсната за влизане в и излизане от намиращата се преди кръстовището ( при посока Виноградец) бензиностанция, П.следяла визуално движещият се зад нея автомобил Ягуар на касатора. Когато наближила кръстовището, П.погледнала назад и видяла, че автомобилът на жалбоподателя продължава да се движи зад нея, в същата лента и посока. Тя подала сигнал за завой наляво и навлязла в зоната на кръстовището, където междувременно предприелият изпреварване автомобил Ягуар я ударил с предната си дясна част, покосявайки левите части на л.а. Ситроен ( предна лява броня, предна лява врата и стъкло, ляво странично огледало).

На място пристигнал автопатрул, в състава на който бил полицейския служител П., който изслушал водачите, огледал ситуацията и пораженията по автомобилите и приел, че вина за настъпване на ПТП има жалбоподателя, комуто вменил със съставения от него АУАН Серия GA  № 841618 две нарушения:

1.       не съобразява поведението си с пътната маркировка

2.       не се е убедил, че ППС, което ще изпреварва не е подало сигнал за изменение посоката си на движение.

Актът бил съставен на място, в присъствието на жалбоподателя. АУАН бил надлежно предявен и връчен препис срещу подпис на Р. на 07.01.2023 г., без възражения, съгласно оформлението на самия АУАН. Въз основа на акта било издадено и обжалваното НП.

В хода на съдебното производство пред районния съд били изслушани свидетелите П., Я. и П., като за свидетеля Я., съдът изрично е посочил доколко цени показанията ѝ в контекста на съжителството ѝ с жалбоподателя.

В хода на съдебното производство са приети и протокол за ПТП и Докладна записка от 09.01.2023 г. за случая, изготвена от младши инспектор Е. П..

При тази фактическа обстановка, районният съд е приел, че както АУАН така и HП са издадени от териториално и материално компетентни за това органи, с оглед представена по делото заповед за делегиране на правомощия. Съдът е приел също, че констативният и санкционният акт съдържат ясно и достатъчни по обем факти досежно двете вменени административни нарушения по ЗДвП, които са получили и своята правилна правна квалификация. Спазени са били процедурите по съставяне, предявяване и връчване на АУАН, а самите нарушенията са приети за доказани по същество.

Касационната инстанция намира за правилни изводите на районния съд.

Установява се от събраните по делото гласни и писмени доказателства, че действително на 07.01.2023 г., малко след полунощ се е осъществило пътно – транспортно произшествие (ПТП) с участници водачите П.на МПС Ситроен и Р. на МПС Ягуар. Съгласно представения и неоспорен протокол за ПТП, произшествието се е състояло близо до кръстовище с ляв завой. Видно е, че водачът на Ягуара при предприета маневра на изпреварване, от ляво на другия автомобил блъска същия от лява страна, като водачът на Ситроена в същото време е предприел ляв завой. В следствие на горните са нанесени материални щети по леките автомобили.

Предвид това следва да се има предвид, че съобразно чл. 42, ал. 1 от ЗДвП водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен преди да подаде сигнал, да се убеди, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се след него пътно превозно средство или това, което ще изпреварва, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво. Освен това, съгласно чл. 6, т. 1 от ЗДвП  участниците в движението са длъжни да  съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

Съответно чл. 179, ал. 2 от ЗДвП предвижда, че който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по чл. 179, ал. 1 от ЗДвП причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление. Съгласно чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП   пък, наказва се с глоба който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението. Отделно от това в чл. 185 от ЗДвП е предвидено, че за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба 20 лв.

В случая е установено, че ПТП се е случило до кръстовище с ляв завой между улици „Първа“ и „Шеста“ в с. Карабунар, като е била налична прекъсната маркировка на пътното платно указваща възможност за предприемане именно на ляв завой. Установява се от показанията на свидетеля П., че същата била подала светлинен сигнал – мигач за ляв завой, съобразно предприетата маневра, но въпреки това водачът на другия автомобил е предприел изпреварването точно на кръстовището и въпреки подадения сигнал. Основно възражение на касатора е, че районният съд неправилно не кредитирал показанията на св. Я., която твърди, че водачът на Ситроена не била подала сигнал за маневрата – ляв мигач. Настоящата инстанция намира възражението за неоснователно, доколкото районният съд правилно е кредитирал показанията на свидетелите. Показанията на св. П.се подкрепят от посоченото от св. П., който е възприел непосредствено след инцидента обясненията на участниците в ПТП. Същевременно Я. се намира във фактическо съжителство с жалбоподателя, съобразно посоченото от нея в съдебно заседание, като показанията ѝ са ценени от съда именно в този контекст и предвид едностранчивостта им. С оглед тези факти, настоящият състав намира, че правилно районният съд е установил фактическата обстановка и въз основа на същата е формирал правните си изводи.

Предвид това следва да се приеме, че правилно районният съд е приел за доказано нарушението на чл. 6, ал. 1 от ЗДвП и на чл. 42, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, поради което и правилно е ангажирана отговорността по чл. 179 и по чл. 185 от ЗДвП. Правилно е установено и, че при съставянето на АУАН и НП не са допуснати формални нарушения, вкл. и такива в производството по издаването им.

Не на последно място следва да се посочи, че с НП на водача са отнети 10 контролни точки с посочено основание „Наредба № Із-2539 от 17.12.2012 г. на МВР (Наредба № Із-2539 от 17 декември 2012 г. за определяне максималния размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение).

Съгласно чл. 6, ал. 1, т. 16 от същата наредба, в относимата редакция към момента на издаване на НП, за неправилно изпреварване, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението (чл. 179, ал. 1, т. 5, предл. 5 от ЗДвП) се отнемат 10 контролни точки. В случая е установено настъпването на хипотезата на именно чл. 179, ал. 1, т. 5, предл. 5 от ЗДвП, предвид неправомерното изпреварване, в следствие на което е настъпило ПТП, поради което и правилно са отнети контролни точки. С оглед на това НП правилно е потвърдено от съда и в тази му част.

Ето защо, настоящата касационна инстанция намира, че като е потвърдил наказателното постановление, районният съд е постановил валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон решение, което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото на ответника биха се следвали разноски, но при липса на сезиране на съда с такова искане, не се дължи произнасяне по този въпрос.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 245 от 22.05.2023 г., постановено по анд № 20235220200281 по описа за 2023 г. на Районен съд – Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

  

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: (П)                       

           

                  ЧЛЕНОВЕ: 1. (П)

                    

                                       2. (П)