Решение по дело №2829/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 260
Дата: 4 март 2022 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20217050702829
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……../……..2022 г.

 

Административен съд, гр. Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на седемнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА ПОПОВА

 МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

При участието на секретаря КАМЕЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА и прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 2829 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Н.К.И., предявена чрез пълномощника му адвокат Ж.Г., срещу Решение № 934/23.11.2021 г., постановено по н.а.х.д. № 2834/2021 г. по описа на ВРС, І състав, с което е потвърдено НП № 21-0819-002571/07.07.2021 г. на началник група към ОД на МВР Варна, сектор „Пътна полиция“, в частта, с която на касатора за нарушение на чл. 119, ал. 1 ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева, на основание чл. 179, ал. 2, вр. 179, ал. 1, т. 5, предл. 4 ЗДвП и наказателното постановление е изменено в частта, с която на касатора за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месеца, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП, като административното наказание „глоба“ е намалено от 200 лв. на 50 лв.

 По подробно изложени съображения, свързани с неправилно приложение на закона и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК, се иска отмяна на въззивното решение и постановяване на ново от касационната инстанция по съществото на спора, с което да се отмени оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление. В условията на евентуалност се прави алтернативно искане за връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд за събиране на доказателства с цел изясняване на фактическата обстановка по настъпването на ПТП. В открито съдебно заседание пълномощникът на касатора адв. М.  поддържа жалбата.  

Ответникът ОД на МВР – Варна, редовно призован, не се представлява в заседанието. В подадени чрез пълномощника му юрисконсулт Л.-А. писмени бележки с. д. № 2589/16.02.2022 г. оспорва касационната жалба като неоснователна и моли въззивното решение да се остави в сила като на дирекцията се присъди юрисконсултско възнаграждение, съгласно чл. 63, ал. 5 ЗАНН.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК във връзка с чл. 63в ЗАНН, съдът намери за установено следното от фактическа и правна страна:

По допустимостта на жалбата: Предявена е пред родово и местно компетентния съд срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, съгласно изричната разпоредба на чл. 63в ЗАНН; от процесуално легитимирано лице, съгласно чл. 210, ал. 1 АПК; в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211, ал. 1 АПК. Съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от пълномощника на касатора на датата 27.11.2021 г. /л. 35 от н.а.х.д. № 2834/2021 г. на ВРС/, а касационната жалба е подадена в рамките на срока за обжалване на решението на датата 09.12.2021 г. според поставения върху нея печат на съда. Кумулативното наличие на обсъдените положителни процесуални предпоставки и отсъствието на отрицателни такива обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218, ал. 2 АПК, касационният състав намира жалбата за неоснователна.

В касационната жалба се твърдят допуснати в хода на въззивното производство съществени нарушения на процесуални правила, изразяващи се в това, че в решението си въззивният съд кредитира единствено показанията на пострадалия пешеходец без дори да го разпита в хода на съдебното следствие.

Касационната инстанция намира така наведените възражения за неоснователни. За установяване на фактите, относими към предмета на делото, в производството пред ВРС са събрани достатъчно доказателства, като същите са анализирани подробно и задълбочено от решаващия съдебен състав. На страните в съдебния процес е предоставено еднакво право на защита – допуснати са поисканите от тях свидетели, включително от касационния жалбоподател, чийто процесуален представител е задал множество въпроси при разпита им.

Видно от съдържанието на НП № 21-0819-002571/07.07.2021 г., в частта по т. 1 касаторът е наказан за нарушение на чл. 119, ал. 1 ЗДвП, която норма вменява в задължение на водача на пътно превозно средство да пропусне стъпилите на пешеходна пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. В случая от събраните по делото доказателства /констативен протокол за ПТП с пострадали лица, докладна записка и свидетелски показания/ с необходимата степен на категоричност се установява извършване на посоченото от АНО нарушение. Правилно ВРС е приел, че събирането на допълнителни доказателства е невъзможно предвид факта, че пострадалото лице Станков е в лошо здравословно състояние, а и липсват други очевидци на произшествието. В приложеното по преписката сведение от пострадалото лице са посочени както видът на моторното превозно средство, така и регистрационният номер на същото като подробно е описано осъщественото ПТП. С основание ВРС е дал вяра на това сведение, тъй като то кореспондира с целия събран по делото доказателствен материал. Отделно от това, в хода на административнонаказателното производство, подавайки възражението си срещу съставения АУАН, наказаният водач е изложил доводи и съждения за неговата незаконосъобразност без обаче да отрече факта, че е блъснал пресичащия на пешеходна пътека пешеходец. Поради това наведените в обратен смисъл едва в съдебното производство възражения съдът възприема като неоснователни.

Настъпването на пътнотранспортно произшествие по смисъла на § 6, т. 30, предложение първо ДР на ЗДвП е безсъмнено доказано от показанията на свидетелите И. и М. , както и от начертаната схема на ПТП в съставения в деня на произшествието констативен протокол за ПТП с пострадали лица, неоспорен от касационния жалбоподател. Настъпването на ПТП се установява по категоричен начин и от сведението, дадено от пострадалото лице. Въпреки липсата на деформации по автомобила, правилно въззивният съд приема, че предвид факта, че автомобилът се е движел с ниска скорост, е нормално при удар с пешеходец по превозното средство да не останат никакви следи, което е надлежно посочено и при изготвяне на протокола за ПТП.

В съвкупността си всичко изложено обуславя извод за допуснато от И. нарушение на чл. 119, ал 1 ЗДвП, както правилно е приел и районният съд въз основа на установените по делото факти.

При това положение за наказаното лице действително е възникнало и задължението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи и като не го е сторил, касаторът е допуснал нарушение на посочената разпоредба. Несъответно на събрания по делото доказателствен материал е оплакването за несъставомерност на деянието, поради липсата на непосредствено възприятие за настъпило ПТП. От показанията на свид. И. – актосъставител, се установява, че при разпита на водача на автомобила той е потвърдил, че е блъснал пешеходеца. Това обстоятелство се потвърждава и от сведението на пострадалото лице, което е посочило, че след сблъска с автомобила, водачът е слязъл и му е помогнал да стане от земята. При съпоставката между тази част от показанията на свидетеля и сведението на пострадалото лице с характера на нанесените на пострадалото лице травми и доказаността на механизма на настъпването на ПТП се налага обоснован извод, че касационният жалбоподател при всички положения е възприел причиняването на ПТП. Доколкото по делото е установено настъпването му с пострадали от него хора, жалбоподателят в качеството си на водач на ППС, участник в ПТП, е бил длъжен да остане на местопроизшествието и да изчака пристигането на съответните органи. Вместо това обаче И. е напуснал мястото на инцидента като с това си действие е осъществил от обективна и субективна страна изпълнителното деяние на административно нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП. Независимо от изложеното, обаче въззивният съд е приел, че АНО не е определил правилно размера на наказанието глоба по второто от установените нарушения като правилно при постановяване на решението е намалил това административно наказание до предвидения в нормата минимум от 50 лв., предвид липсата на изложени мотиви, обосноваващи справедливостта на конкретния размер на санкцията.

По отношение на твърденията на касатора, че пешеходецът е паднал вследствие на издърпване от кучето, което е разхождал, като водачът е слязъл от моторното превозно средство, за да му помогне, съдът намира, че те са недоказани. Тези твърдения се излагат едва в хода на съдебното производство пред въззивния съд и с касационната жалба. Касационният жалбоподател е имал възможност да изложи тези доводи още при предявяването на АУАН, с представеното възражение или с жалбата пред ВРС, но това не е сторено. Освен това тези обстоятелства не са подкрепени и от доказателствата по делото, напротив опровергават се от събраните свидетелски показания.

С оглед на изложеното и предвид обстоятелството, че съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 2 ЗДвП редовно съставените актове по този закон, какъвто е процесният АУАН, послужил за издаване на потвърденото от ВРС наказателно постановление, се ползват с оборима доказателствена сила, касационният състав намира за доказани извършените от касатора административни нарушения. В тази връзка правилно и законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя, доколкото констатациите в АУАН и в издаденото въз основа на него наказателно постановление не са опровергани от носещото доказателствената тежест за това наказано лице.

При отчитане на засегнатите с извършените нарушения обществени отношения – защита на живота и здравето на участниците в движението по пътищата и опазване имуществото на юридическите и физическите лица, настоящата съдебна инстанция намира, че размерите на наложените административни наказания са правилно определени и съответстват на тежестта на обществена опасност на деянието и дееца. С налагането и изтърпяването им е оправдано да се очаква реализирането на очертаните в чл. 12 ЗАНН цели, като наказанията ще изпълнят своя превантивен и възпитателен ефект не само по отношение на провинилия се нарушител, но и върху останалата част от обществото.

В съвкупността си изложеното обуславя извод, че обжалваното решение е правилно като не страда от визираните в жалбата пороци, постановено е при спазване изискванията на процесуалния и материалния закон, поради което следва да се остави в сила от касационната инстанция.

Предвид крайния изход на спора и изрично заявеното в писмени бележки с. д. № 2589/16.02.2022 г. искане на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски, на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН вр. чл. 37 ал. 1 ЗПП и като съобрази, че делото не се отличава с висока степен на фактическа и правна сложност и е приключило след провеждане на едно открито съдебно заседание, съдът намира, че на ответната страна следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в минималния размер от 80 лв. по чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ.

Воден от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 934/23.11.2021 г, постановено по н.а.х.д. № 2834/2021 г. по описа на Районен съд – Варна, І състав.

ОСЪЖДА Н.К.И., ЕГН **********, адрес: *** да заплати на Областна дирекция на МВР – Варна разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция в размер на 80 /осемдесет/ лева.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:  1/                             2/