Решение по дело №408/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 569
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 30 януари 2021 г.)
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700408
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р      Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

  569/  28. Септември 2020г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На девети септември 2020г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 408/ 2020г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по жалба на Е.И.Г. от гр. Плевен, чрез адв. Х. *** срещу Решение № Ц 2153-14-4/22.04.2020г. на Директора на ТП на НОИ – Плевен и потвърденото с него Разпореждане № 141-00-647-1/05.03.2020г. на Ръководител на осигуряването за безработица, с което на осн. чл. 54г ал.4 КСО е спряно производството по отпускане на парично обезщетение за безработица на жалбоподателя по подадено заявление от 21.02.2020г.

Жалбоподателят, чрез адв. Х. *** оспорва решението и потвърденото с него разпореждане като незаконосъобразно и иска отмяната им. Сочи, че липсват мотиви и доказателства в подкрепа на извода за съмнения за злоупотреби, а формулировката е бланкетна и не може да се противопостави на представените документи, удостоверяващи възникването и прекратяването на трудовото правоотношение. Счита, че е в противоречие с целта на закона, тъй като го лишава от необходимите доходи за осигуряване на жизнения минимум и достоен живот до намирането на нова работа.

Ответникът – ТП на НОИ – Плевен не изразява становище по жалбата.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 118 ал.1 и ал.3 КСО.

Решението е връчено на 29.04.2020г., а жалбата е подадена на 13.05.2020г. в законния 14-дневен срок за съдебно обжалване от активно легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Жалбоподателят е подал заявление Вх. № 141-00-647/21.02.2020г. до Директора на ТП на НОИ – Плевен за отпускане на парично обезщетение за безработица на осн. чл. 54а от КСО. Към заявлението си е приложил Заповед № 8/14.02.2020г. за прекратяване на трудовото му правоотношение с „ИВА 2004“ ЕООД, представлявано от С.Г.за заеманата длъжност „финансов мениджър“ на осн. чл. 328 ал.1 т.12 от Кодекса на труда – поради обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, считано от 17.02.2018г.

С писмо Изх. № 1043-14-179/27.02.2020г. Директорът на ТП на НОИ – Плевен е уведомил Директора на Дирекция „Краткосрочни плащания и контрол“ при ЦУ на НОИ – София , че във връзка с писмо Изх. № 1029-40-6287/18.04.2018г. на ЦУ на НОИ при проверка правото на парично обезщетение за безработица по подаденото от Е.И.Г. заявление са констатирани факти и обстоятелства, които водят до съмнения за нарушение на осигурителното законодателство и за произтичащи от това злоупотреби със средствата на фонд „Безработица“. За лицето са подадени декл. Обр. 1 на една и съща дата за няколко месеца, няма внесени осигурителни вноски за 2019г. от осигурител „ИВА 2004“ ЕООД, назначаван е и освобождаван многократно от същото дружество. Работил е на висок осигурителен доход, работил е и в други дружества, чийто управител е С.В.Г.. Във връзка с правомощията на Директора на отдел „Краткосрочни плащания и контрол“ при ЦУ на НОИ - София по повод контрола върху разходите от фондовете на ДОО е започнала проверка дали лицето е упражнявало трудова дейност в посочения осигурител за периода от месец февруари 2018г. до 31.01.2020г., които факти и обстоятелства са от значение за отпускане на обезщетението за безработица на Е.Г. с последен работодател – „ИВА 2004“ ЕООД.

С Разпореждане № 141-00-647-1/05.03.2020г. на Ръководител на осигуряването за безработица на осн. чл. 54г ал.4 КСО е спряно производството по отпускане на парично обезщетение за безработица на жалбоподателя по подадено заявление от 21.02.2020г., заради констатирани факти и обстоятелства, пораждащи съмнения за нарушаване на осигурителното законодателство и за произтичащи от това злоупотреби със средства на фонд „Безработица“. Сочи се още и, че преписката е предадена за проверка от контролен орган на ТП на НОИ – София.

Разпореждането е връчено на заявителя на 16.03.2020г. с писмо с обр. разписка. В законния 14-дневен срок съгласно чл. 117 ал.1 т.2 б. „ж“ от КСО Г. подал жалба срещу разпореждането до Директора на ТП на НОИ – Плевен като възразил, че липсват мотиви и така е лишен от възможността да защити правата си.

С Решение № Ц 2153-14-4/22.04.2020г. Директора на ТП на НОИ – Плевен в съответствие с правомощията си по чл. 117 ал.3 КСО отхвърлил жалбата и потвърдил разпореждането като правилно и законосъобразно.

Потвърдил мотивите на Ръководител на осигуряването при безработица като посочил писмо Изх. № 1043-14-179/27.02.2020г., с което е отправено искане до контролен орган на НОИ за извършване на проверка при осигурителя „ИВА 2004“ ЕООД – София. Аргументирал се, че констатациите на административния орган могат да доведат до евентуално постановяване на разпореждане за отказ да се изплати парично обезщетение за безработица на жалбоподателя, което е основание за спиране на производството съгласно чл. 54г ал.4 КСО. След приключване на проверката административното производство подлежи на служебно възобновяване и постановяване на разпореждане за отпускане или отказ да се отпусне обезщетение, което също подлежи на обжалване.

Разпореждането е подписано от Ц.Д.– гл. експерт  по осигуряването, на която е възложено със Заповед № 1015-14-64/25.04.2018г. на Директора на ТП на НОИ – Плевен да подписва всички разпореждания за новоотпуснати парични обезщетения за безработица със стаж само по българското законодателство и свързаните с тях разпореждания за спиране и възобновяване на производството.

Съгласно чл. 54ж ал.1 КСО паричните обезщетения за безработица се отпускат, изменят, отказват, спират, прекратяват, възобновяват и възстановяват с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството на осигуряването за безработица или друго длъжностно лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на НОИ.

Законът допуска правомощията на ръководителя на осигуряването за безработица да бъдат делегирани на друго длъжностно лице със заповед на директора на ТП на НОИ. В случая те са били делегирани със заповед на лицето, което е подписало разпореждането. Разпореждането за спиране на производството по отпускане на обезщетението подлежи на задължителен административен контрол пред Директора на ТП на НОИ – Плевен в 14-дневен срок от получаването му съгласно чл. 117 ал.1 т.2 б. „ж“ и ал.2 т.2 КСО. Решението, с което разпореждането е било потвърдено е издадено от директора на ТП на НОИ.

Гореизложеното позволява да се направи извод, че решението и потвърденото с него разпореждане са издадени от компетентни органи в рамките на предоставените от закона правомощия при спазване на административно-производствените правила.

Издадени са в необходимата писмена форма и съдържат правните и фактически основания за издаването им. Жалбоподателят е имал възможност да участва в административното производство и да се запознае с материалите по преписката, упражнил и правото си на жалба по административен ред като на възраженията му е отговорено в мотивите на решението на Директора на ТП на НОИ.

Като правно основание е посочен чл. 54г ал.4 КСО, съгласно който длъжностното лице по чл. 54ж ал.1 спира с разпореждане производството по отпускането или изплащането на обезщетението за безработица, когато има данни, които могат да доведат до издаване на разпореждане за отказ или прекратяване изплащането на обезщетението.

Конкретните фактически основания се съдържат в писмо  Изх. № 1043-14-179/27.02.2020г., цитирани в решението, което е част от административната преписка и съдържа по-подробно мотивите за постановеното с разпореждането спиране на производството. Допустимо е мотивите да са изложени и в друг документ, отделно от акта, стига той да предхожда издаването му, както е в случая. В този смисъл доводите на жалбоподателя за липса на мотиви в акта са неоснователни.

Изложените в цитираното писмо факти, а именно че за лицето Е.Г. са подадени декл. Обр. 1 на една и съща дата за няколко месеца, няма внесени осигурителни вноски за 2019г. от осигурител „ИВА 2004“ ЕООД, назначаван е и освобождаван многократно от същото дружество. Работил е на висок осигурителен доход, работил е и в други дружества, чийто управител е С.В.Г. не се оспорват от жалбоподателя и водят до съмнения относно нарушаване на осигурителното законодателство и за произтичащи от това злоупотреби със средства от фонд „Безработица“.

Във връзка с това и с правомощията на Директора на отдел „Краткосрочни плащания и контрол“ по повод контрола върху разходите от фондовете на ДОО е възложена проверка дали лицето е упражнявало трудова дейност в посочения осигурител за периода от месец февруари 2018г. до 31.01.2020г., като именно извършването на тази проверка е посочено като основание за спиране на производството по отпускане на обезщетението.

Констатациите при проверката са свързани с изясняване на въпроса относно упражняването на трудова дейност и размера на осигурителния доход на лицето и внесените или дължими осигурителни вноски за период от последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, както и относно срока за получаване на обезщетението, всички те относими към преценката на органа за наличието или липсата на предпоставките за отпускане на обезщетението за безработица по чл. 54а КСО и определяне на неговия размер по чл. 54б КСО и срок на изплащане съгласно чл. 54в КСО и в този смисъл от значение за правото на обезщетение и неговия размер и срок.

Това обосновава спирането на производството по отпускане на обезщетението за безработица на посоченото правно основание – чл. 54г ал.4 КСО, предвид наличието на данни, които могат да доведат до издаване на разпореждане за отказ, поради което решението на Директора на ТП на НОИ и потвърденото с него разпореждане е съобразено с материалния закон, както и с целта на закона - да се предотврати неправомерното изплащане на обезщетение.

Издаденото решение на Директора на ТП на НОИ и потвърденото с него разпореждане за спиране на производството по отпускането на обезщетение за безработица на жалбоподателя е законосъобразно, поради което жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли.

Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Е.И.Г. от гр. Плевен, чрез адв. Х. *** срещу Решение № Ц 2153-14-4/22.04.2020г. на Директора на ТП на НОИ – Плевен и потвърденото с него Разпореждане № 141-00-647-1/05.03.2020г. на Ръководител на осигуряването за безработица, с което на осн. чл. 54г ал.4 КСО е спряно производството по отпускане на парично обезщетение за безработица на жалбоподателя по подадено заявление от 21.02.2020г.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :