Решение по дело №691/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260100
Дата: 2 юни 2021 г. (в сила от 26 юни 2021 г.)
Съдия: Галя Иванова Митева
Дело: 20203230200691
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Добрич, 02.06.2021 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публично съдебно заседание на шести април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТЕВА

 

При участието на секретаря Стоянка Петрова, разгледа докладваното от съдията АНД № 691 по описа на Добричкия районен съд за 2020 г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от П.А.Й. ЕГН ********** ***, чрез пълномощник – адв. В.В. ***, против Наказателно постановление № ***, издадено на *** г. от Началника Сектор в Първо РУ към ОД на МВР гр. Добрич, с което на жалбоподателя за нарушения по:

- чл. 103 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП му било наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

- чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП му било наложено административно наказание „глоба” в размер на 10 лв.

С жалбата се иска наказателното постановление като незаконосъобразно, неправилно и необосновано да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбата се поддържа изцяло.

Въззиваемата страна е редовно уведомена, но не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Добричкият районен съд, като обсъди събраните по делото доказателства, както и доводите на жалбоподателя, изложени в жалбата и изразеното чрез процесуалния му представител становище, в съдебно заседание, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима като депозирана в законоустановения 7-дневен срок от лице притежаващо активна процесуална легитимация.

Независимо от основанията, посочени от въззивника, съдът подложи на цялостна преценка обжалваното наказателното постановление, какъвто е обхватът на въззивната проверка и констатира следното:

В административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен от компетентен орган, в присъствието на жалбоподателя, след което му е надлежно връчен, като съдържа задължителните реквизити по чл. 42 от ЗАНН, съставен е в присъствие на двама свидетели, първият от които е посочен като очевидец на нарушението и при съставяне на акта, а вторият – като очевидец на нарушението. НП е издадено в рамките на срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН от компетентен административно-наказващ орган.

При запознаване със съдържанието на АУАН нарушителят не е дал обяснения, които да са били обективирани в документа. В законоустановения тридневен срок нарушителят не е депозирал писмени възражения срещу съставения АУАН.

С оглед изложеното съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно в процесуален аспект.

От фактическа страна се установи следното:

На *** г. П.Й. управлявал л. а. марка „***” с рег. № *** по бул. „*“ в гр. Д* в посока изхода за гр. В*.

Междувременно, със заповед на министъра на здравеопазването били въведени извънредни мерки във връзка с пандемията Ковид 19 и бил въведен режим на ограничаване възможността на гражданите да излизат или влизат в областните градове в България, като това можело да става само, ако е наложително и след попълване на декларация от водача. За целта на входовете и изходите на градовете били изградени контролно-пропускателни пунктове, през които се преминавало след доказване на неотложността на пътуването.

Такъв пункт бил изграден в района на КПП на изхода за гр. В*, като св. С.Д. и св. П.И.П. осъществявали контрола във връзка с изпълнение на ограничителната мярка.

Около 11,40 ч. към изградения пункт се приближил управляваният от жалбоподателя лек автомобил и спрял в изпълнение на разпореждането на св. Д.. Последният го попитал дали има попълнена декларация за причината за пътуването и водачът заявил, че няма такава. Тогава полицейският служител го поканил да отбие в дясно от пътя, където имало празни бланки и там да попълни нужната декларация. Водачът Й. обаче отказал и тогава св. Д. му поискал личната карта и му казал, че няма да го пусне, докато не попълни декларацията. Й. запалил колата, завъртял гуми и потеглил в посока гр. Варна. Св. Д. уведомил дежурния и поискал съдействие. Личната карта на водача останала у него и след около 15-20 мин. Й. се върнал с автомобила, бил усмихнат и все едно нищо не е станало.

В изпълнение на разпореждането на дежурния полицай, Й. бил отведен в Първо РУ на ОД на МВР – Добрич, където св. Д.Д. в присъствието на св. Д. и св. П. образувал административно-наказателно производство против Й., като съставил АУАН № *, бл. № *, с който вменил на жалбоподателя административни нарушения по чл. 103, ал. 1 от ЗДвП и по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП за това, че на 23.04.2020 г. около 11.40 ч. в гр. Добрич, КПП Варна като водач на л. а. марка „***, е извършил следните нарушения 1/ при подаден сигнал за спиране от контролен орган не спира май-в дясно и не изпълнява указанията му и 2/ не представя контролен талон към СУМПС. При връчване на АУАН жалбоподателят не е дал обяснения или направил възражения.

Въз основа на съставения АУАН, административно-наказващия орган издал процесното НП, в което описвайки установената в АУАН фактическа обстановка, квалифицирал извършените деяния и наложил съответни административни наказания както следва:

- по чл. 103 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, като на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на нарушителя било наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца;

- по чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, като на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП на нарушителя било наложено административно наказание „глоба” в размер на 10 лв.

В сградата на Първо РУ на ОД на МВР – Добрич против Й. на същата дата 23.04.2021 г. било образувано и още едно административно-наказателно производство, в хода на което св. Д. съставил на Й. още един АУАН бл. № * за това, че на ** г. в 11,40 ч. в гр. Д*, КПП В* Й. не изпълнява разпорежданията на полицейски орган, издадено в изпълнение на възложените му функции, като напуска и осуетява извършването на полицейска проверка – нарушение по чл. 257, ал. 1, вр. чл. 64, ал. 2 ЗМВР. За това нарушение било издадено НП № *** г. и на Й. било наложено наказание глоба в размер на 200 лева.

Горната фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена, доколкото същата се потвърждава от показанията на св. Д., Д. и П. – полицейските служители, осъществили проверката и установили нарушенията, както и от събраните по надлежния ред в хода на производството писмени доказателства - Наказателно постановление № **** от Първо РУ; Обяснение от С.Н.Д.; Справка от търговския регистър за актуално състояние; удостоверение за раждане № ** г.; Наказателно постановление № ***

От правна страна съдът установи следното:

Разпоредбата на чл. 103 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ нормативно закрепя следното задължение на водачите: „При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.”

Видно от приобщените по делото доказателства, при подадения сигнал за спиране от контролните органи в лицето на св. Д., водачът на МПС – жалбоподателят Й., е изпълнил вмененото му задължение да спре плавно на посоченото от полицейския служител място. Видно от показанията на св. Д., нямало е как Й. да премине по никакъв начин при положение, че полицаите са били по двама човека във всяко платно и пътят е блокиран. Спирали са всеки един автомобил. Очевидно Й. е спрял и тогава св. Д. му казал да представи декларация за пътуването си. Водачът отказал и тогава му била поискана личната карта, която останала у служителя, след като Й. е напуснал изненадващо мястото на проверката.

Разпоредбата на чл. 103 ЗДвП изисква от водача на МПС да изпълни две кумулативно предвидени задължения – да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.

Следователно, макар и да е напуснал мястото на проверката преди приключването й, Й. е спрял на подадения му сигнал, т. е. той е изпълнил едното от двете си задължения по горецитираната разпоредба, която в случая се явява неприложима, тъй като не са налице от обективна страна всички елементи от изпълнителното деяние, описано в закона.

Видно от материалите по делото, за това, че не е изпълнил разпореждане на полицейския орган, на Й. е съставен друг АУАН бл. № * за това, че на *** ч. в гр. Д*, КПП В* Й. не изпълнява разпорежданията на полицейски орган, издадено в изпълнение на възложените му функции, като напуска и осуетява извършването на полицейска проверка – нарушение по чл. 257, ал. 1, вр. чл. 64, ал. 2 ЗМВР. За това нарушение било издадено НП № *** г. и на Й. било наложено наказание глоба в размер на 200 лева.

Предвид гореизложеното съдът намира, че НП в тази му част следва да бъде отменено, доколкото описаното в него административно нарушение по чл. 103 ЗДвП е несъставомерно.

Относно другото нарушение, разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата императивно регламентира задължението на водача на МПС да носи контролен талон към свидетелството за управление на МПС.

В хода на съдебното производство чрез приобщените гласни доказателства се установи по безспорен и категоричен начин, че на посочената дата и място жалбоподателят е управлявал лекия автомобил, но на мястото на проверката, извършена на КПП, талон не му е бил искан и респ. той не е бил длъжен да го представи.

Според показанията на св. Д., при съставяне на АУАН по ЗДвП в сградата на Първо РУ на ОД на МВР – Добрич, на Й. е бил изискан талон, който да бъде описан в акта, но той не го е представил.

Следователно, съдът намира за недоказано, че на посочената дата и час, при извършената проверка в района на КПП за гр. В*, Й. като водач на МПС е извършил вмененото му нарушение – не е носил контролен талон към свидетелството за управление на МПС. Това е било евентуално установено по-късно, на съвсем друго място – сградата на Първо РУ на МВР – Д*, където Й. не е имал качеството водач и не е бил длъжен да носи талона. Ето защо, въз основа на изложеното по-горе, съдът приема, че не се доказва от обективна и субективна страна жалбоподателят да е извършил вмененото му нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, поради което административно-наказателната му отговорност не следва да бъде ангажирана.

С оглед изложеното, съдът счита, че наказателното постановление следва да бъде отменено, като незаконосъобразно, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № *** г. от Началник Сектор в Първо РУ към ОД на МВР гр. Д*, с което на П.А.Й. ЕГН ********** *** за нарушения по:

- чл. 103 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП му било наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

- чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП му било наложено административно наказание „глоба” в размер на 10 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Административен съд – Добрич в 14 – дневен срок от уведомяването на страните.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               /Галя Митева/