Решение по дело №1739/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 756
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 11 януари 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220201739
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

20,12,19г.

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на двадесет и четвърти октомври  две хиляди и деветнадесета  година, в състав:                                                                       

                                               Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

при секретаря Х. В. , като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 1739/19  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на И.М.Ж. ЕГН ********** с адрес *** против: Наказателно постановление № 18-1006-004490/ 01.11.2018 г. на началник група СПП при ОДМВР - Пазарджик, с което на жалбоподателя са наложени  на основание чл.175 ал.з пр.1 от ЗДвП  глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца

С жалбата се заявява процесуално-правна и материално-правна незаконосъобразност на атакуваното НП и се иска отмяната му.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, настоява да се отмени НП в обжалваната част.

Въззиваемата страна,  редовно призована, не изпраща законов или процесуален представител.

Съдът, след като се запозна с доказателствата  по делото, по вътрешно убеждение, ръководейки се от закона, установи:

На 19,02,19г. св. К. -автоконтрольор при СПП на ОД МВР Пазарджик бил дежурен автопатрул със своя колега и извършвали обход на града.

Около 9,37ч. забелязал в близост кръстовището при хипермаркет Кауфланд лек автомобил - ФОЛКСВАГЕН Тигуан, който бил без предна и задна регистрационна табела. Полицейският състав последвал автомобила до кръстовището пред сградата на сектор Пътна полиция при ОД МВР Пазарджик и там го спрял за проверка, както и такава на автомобила.  Водачът признал, че автомобилът не е регистриран и за това отива в КАТ , а служебна проверка установила, че действително към момента автомобилът няма регистрация. 

На водача бил съставен процесния АУАН по чл. 140, ал.1 от ЗДвП, който е  надлежно предявен и с връчен срещу подпис препис.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП. 

 Против същото не се правят възражения в процесуален аспект, на такива се откриха в хода на осъществения съдебен контрол.  Констативният и санкционният акт имат едно и също съдържание що се отнася до описанието на обстоятелствата, при които е извършено нарушението и цифровият израз на възприетата правна квалификация. И в двата акта е отразено, че водачът управлявал МПС, което е без регистрационни табели на определените за това  места.

В НП обаче , след това описание е посочено, че е извършено нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП като словесно е описано „управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред“. Това прави напълно неразбираемо дори за Съда вмененото нарушение. В акта и в НП е прието , че то е по чл. 140, ал.1 от ЗДвП, която норма установява две отделни изисквания към водачите на МПС по отворените пътища на РБ - да се движат с  регистрирани МПС и табелите с регистрационен номер да са поставени на определените за това места. Така  нарушение по тази норма ще има за водач, който управлява 1. нерегистрирано МПС или 2. Регистрирано( тъй като само регистрацията предполага наличие на табели) МПС, чиито табели не са поставени на определените за това места - тоест или въобще липсват табели или са налични, но не са поставени на определените места за тях ( а нпр. на предно и задно табло). В процесния случай ясно е описано и в двата акта, че липсват регистрационни табели,тоест прието, че автомобилът има регистрация , но няма регистрационни табели на съответните места, но в НП същевременно е отразено че ,управляваното МПС не е регистрирано. Това противоречие прави невъзможна преценката дали и какво нарушение се вменява.

Още повече, че административно-наказващият орган обаче е посочил като основание за ангажиране на отговорността чл. 175, ал.3 от ЗДвП, която предвижда наказание за управление на МПС , което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Коментираното съществено процесуално нарушение дори да не бе допуснато и да се приеме, че нарушението е описано и квалифицирано по чл. 140, ал.1 от ЗДвП, защото са липсвали регистрационни табели на МПС, то не е съставомерно. Както се посочи вече, наличието на табели на едно МПС е обективно предпоставено от неговата регистрация. Затова и липсата на регистрационни табели е нарушение, което може да се извърши само с регистрирано МПС. В процесния случай обаче напълно безспорно е ( виж твърденията на жалбоподателя и показанията на свидетеля), че автомобилът не е бил регистриран и дори е спрян за проверка точно пред сградата на сектор „Пътна полиция“ Пазарджик, където жалбоподателят го откарвал именно с цел регистрация.   

  Коментираните горе процесуални нарушения и в евентуален аспект -нарушение на материалния закон обосновават претендираната отмяна на обжалваното НП.

 

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

                                                                  

Р       Е       Ш     И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1006-004490/ 01.11.2018 г. на началник група СПП при ОДМВР - Пазарджик, с което на И.М.Ж. ЕГН **********, адрес *** са наложени  на основание чл.175 ал.3пр.1 от ЗДвП - глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

                                                     

 

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: