Решение по дело №255/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260011
Дата: 21 юни 2022 г.
Съдия: Жулиета Серафимова
Дело: 20205600500255
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  E № 260011

 гр.Хасково, 21.06.2022 год.

                            

    В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Хасковският окръжен съд  първи въззивен граждански състав

на  двадесет и първи юни  две  хиляди двадесет и втора година

В закрито заседание, в следния състав:

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МИЛЕНА ДЕЧЕВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ЖУЛИЕТА СЕРАФИМОВА

                                                                                          КАПКА ВРАЖИЛОВА

 

    

                                                                                                             

като разгледа докладваното от  съдия  Серафимова

В.гр.д. № 255  по описа на съда за 2020 год.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 247 ГПК - поправка на очевидна фактическа грешка

Подадена е молба от Й.Г. относно поправяне на очевидна фактическа грешка, допусната в решение № 202/10.07.2020 г. по в.гр.д. № 255/2020 г. на Окръжен съд – Хасково.

В молбата е посочено, че допусната очевидна фактическа грешка касае пресмятането на дължимата държавна такса. В т. 12 от решението съдът посочил:

„…На тази плоскост следва да се разгледат доводите на жалбоподателя (л. 17, абзац девети), че изводите на съда в т. 149 от обжалваното решение относно предявена претенция за сума в размер на 3000 евро били неправилни. Касае се за сумиране от страна на районния съд на двете отделни претенции: 1500 + 1500 = 3000 евро, а не за някаква нова по размер претенция. Впрочем, в т. 149 от решението не е дадена правна квалификация на предявената претенция, а е разгледан само въпроса за разноските по делото, по-конкретно за дължимия размер на държавната такса…“

Молителят сочи, че не е предявявал подобен иск в сочените от съда размери. Предявеният от него иск се свеждал до искане ответниците да му заплатят сума в общ размер от 1500 евро на месец за периода от 21.02.2017 г. до приключване на делбата, а не по 1500 евро от всеки един от ответниците на месец. Основанието е, че той притежавал дял от 50 кв.м. от съсобствения имот и към тогавашния период от време средният месечен пазарен наем е 30 евро/кв.м., и съответно съм поискал да получавам: за 50 кв.м. по 30 евро/кв. = 1500 евро месечен наем съразмерно неговия дял. Това се подкрепяло от доказателствата по делото и така били обосновани всички искови претенции на въззивника до този момент. В резултат на това дължимата такса, записана от съда в решението, била в пъти по-висока от тази, която се дължала в действителност. Прави искане за отстраняване на допусната фактическа грешка в решението и вместо 7130.95 лв. да бъде записана вярната такса в размер на 2702.90 лв.

 За да се произнесе по направеното искане, съдът намира следното:

 По обща дефиниция очевидна фактическа грешка е всяко несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението. Не представляват очевидна фактическа грешка онези пропуски, които съдът е допуснал при формирането на своята воля – такива биха били грешките, които водят до неправилност или необоснованост на акта от правна страна. Видно от изложеното в молбата по чл. 247 ГПК се установява, че всъщност неправилното изчисляване на държавната такса не е в резултат на разлика между формирана и изразена воля, а в резултат на изводи на съда относно правната квалификация на претенциите за обезщетение в делбеното производство, техният брой, между кои лица и за какъв размер,като молителят счита, че въззивният съд неправилно е квалифицирал и неправилно е разграничил исковите претенции по предмет и страни. За да се произнесе по коригиране на държавната такса, това би означавало въззивният съд да преразгледа въпроса за исковите претенции и да се произнесе по нов и различен начин от този, по който вече се е произнесъл. В този случай се касае не за  коригиране на допуснат от съда пропуск, а за формиране на изцяло нови изводи.За да стигне до посочените в т. 12 от решението изводи, въззивният съд е изхождал от анализа на обжалваното първоинстанционно решение и неговия диспозитив, в който са разграничени две претенции, всяка по 1500 евро. Ако се приеме, че въззивникът е прав, това означава в настоящото производство въззивният съд да преразгледа отново първоинстанционното решение и да ревизира собственото си решение по същество, каквато не е целта на производството по чл. 247 ГПК, поради което молбата следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран така, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. 260847/13.04.2022 г., подадена от Й.Ч.Г., адрес за кореспонденция: **** тел.***, съдебен адрес:***, офис 19, за поправка на очевидна фактическа грешка в решение № 202/10.07.2020 г. по в.гр.д. № 255/2020 г. на Окръжен съд – Хасково, като неоснователна.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд – София, в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

        Председател :                            Членове :   1.

 

 

                                                                                2.