Решение по дело №79/2025 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 493
Дата: 30 април 2025 г. (в сила от 30 април 2025 г.)
Съдия: Борис Борисов
Дело: 20257070700079
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 март 2025 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 493

Видин, 30.04.2025 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Видин - VI състав, в съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и пета година в състав:

Съдия: БОРИС БОРИСОВ

При секретар КАТЕРИНА БОРИСОВА като разгледа докладваното от съдия БОРИС БОРИСОВ административно дело № 20257070700079 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на „Импулс“ ООД Видин, ЕИК *********, представлявано от К. Б. против заповед за прилагане на ПАМ № 25-0953-000025/21.02.2025г. на ВПД началник група към ОД на МВР Видин, с която е наложена принудителна административна мярка по чл.171 т.2а, буква „а“ от Закона за движение по пътищата „прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца”.

В жалбата се развиват съображения, че заповедта е незаконосъобразна. Иска се да бъде постановено решение, с което да се отмени обжалваната заповед.

Ответникът по жалбата не взема становище, не се явява, не се представлява.

От данните по делото във връзка с оплакванията в жалбата , Административният съд намира , че същата е основателна по следните съображения : С АУАН № 3645463/20.02.2025г. е установено, че лицето С. Ж. от Република Киргистан е управлявал товарен автомобил „Рено Канго“ с № [рег. номер] без да притежава СУМПС. Автомобилът е собственост на „Импулс“ ООД Видин, ЕИК ********* , представлявано от К. Б.. На Б. е съставен АУАН № 1281517 за нарушение по чл. 102, ал. 1, т. 1 ЗДвП – че като собственик на горепосочения автомобил е допуснал неправоспособния Жумалиев да го

управлява. Последвала е оспорената заповед с основание съставения АУАН. Същата е издадена от компетентен орган.

Заповедта, обаче е постановена при неправилно приложение на материалния закон, като съображенията за това са следните:

По дефиницията на чл.22 ЗАНН принудителни административни мерки се прилагат за предотвратяване и преустановяване на административните нарушения, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях, като хипотезите, в които могат да се прилагат ПАМ, техният вид и органите, които ги прилагат, се уреждат в съответния закон. В случая, съгласно посочената правна норма за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага принудителна административна мярка - „прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца”.

За прилагането на принудителна административна мярка нарушението следва да е безспорно установено. В случая обаче нарушението не е доказано. От събраните по делото доказателства – свидетелските показания на Б. Б. Н. се установява, че именно той е получил автомобила и ключа за управлението му от управителя Б. и то в качеството си на лице, което притежава СУМПС. Това е лицето, което е разполагало с колата. Неправоспособния водач, който е установен да управлява горепосоченото МПС е Жумалиев, който е бил съквартирант на Наркеев. Жумалиев е взел автомобила без знанието на Наркеев. Това се установи от неговите показания в съдебно заседание. В тежест на административния орган е да установи наличието на материалноправната предпоставка за прилагането на ПАМ, а в конкретния случай това не е извършено с предвидените способи. Б. като управител на дружеството не е предоставял автомобила за управление и не е допуснал такова, тъй като нито е знаел, нито е могъл да предотврати действията на неправоспособния водач. С оглед на което съществуването на правно релевантния юридически факт за възникването на правото на органа да наложи ПАМ по е необосновано. Предвид така установените по делото факти съдът намира, че неправилно от гл.т на закона административният орган е приел, че към датата на издаване на обжалваната заповед по отношение на „Импулс“ ООД Видин по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано съществуването на основание за налагане на ПАМ по чл.171 т.2а, буква А, тъй като не е доказано нарушението. В този смисъл оспореният административен акт е постановен в противоречие и при неправилно приложение на материалния закон.

Предвид това АС Видин приема, че обжалвания акт е незаконосъобразен, а подадената срещу него жалба е основателна. Не следва да се присъждат разноски, тъй като не са поискани, нито е приложен списък.

Воден от горното и на осн. чл.172,ал.2 от АПК, Административният съд

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ заповед за прилагане на ПАМ № 25-0953-000025/21.02.2025г. на ВПД началник група към ОД на МВР Видин, с която на „Импулс“ ООД Видин, ЕИК *********, представлявано от К. Б. е наложена принудителна административна мярка по чл.171 т.2а, буква „а“ от Закона за движение по пътищата „прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца”.

Решението е окончателно.

Съдия: