Решение по дело №771/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260335
Дата: 13 юли 2021 г. (в сила от 4 август 2021 г.)
Съдия: Грета Илиева Чакалова
Дело: 20195300900771
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 260335

 

ПЛОВДИВ 13.07.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ – XXIII-ти с-в, в публичното заседание на трети юни през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

                                               СЪДИЯ: ГРЕТА ЧАКАЛОВА

и при секретаря БОРЯНА КОСТАНЕВА разгледа докладваното от Съдията Чакалова т.д. 771 по описа за 2019 година и констатира следното:

 

Предявен е иск от Х. Б. Ч., ЕГН ********** ***, – адв.И.П. против „НОВАДЖЕЛ“ ООД, ЕИК *********, Пловдив, ул.“Кукленско шосе“ 13 с правна квалификация чл.74 ТЗ.

Твърди се в исковата молба, че Х.Ч. е съдружник в „НОВАДЖЕЛ“ ООД, като притежава 33% от капитала; 34% от капитала притежава съдружникът К.Р. и 33% от капитала притежава съдружникът Д.В.. На 04.09.2019 г. ищецът е узнал за вписване по партидата на „НОВАДЖЕЛ“ ООД в ТРРЮЛНЦ въз основа на проведено на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците, за което ищецът не е уведомен, поради което не е присъствал и не е участвал във вземането на решения.

Твърди се също, че е налице противоречие с разпоредбите на Дружествения договор относно отправянето и получаването на поканата до Х.Ч. за проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците. Според Дружествения договор от 11.01.2012 г. – чл.13.5 – поканите за Общо събрание се изпращат писмено или чрез телекс, телеграф и факс и трябва да бъдат получени от отделните съдружници най-малко седем дни преди датата за провеждане на Общото събрание, като в Дружествения договор са посочени адресите на съдружниците.  Ищецът не е уведомен по нито един от изброените начини. В протокола от проведеното Общо събрание на съдружниците на 29.08.2019 г. е посочено, че поканата е поставена на входа на адреса на управление на дружеството и е изпратена по електронната поща, като Дружественият договор не предвижда тези способи за уведомяване за провеждане на Общо събрание на съдружниците.

Твърди се също, че решението за освобождаване на Х.Ч. като управител на дружеството противоречи на Дружествения договор – чл.19.1, който предвижда, че при наличие на нарушения на нормативни актове, лошо стопанисване на имуществото на дружеството или ръководене на дружеството неефективно може да се освободи управителят на дружеството. В протокола от проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание не се посочват мотиви за освобождаването на Х.Ч. като управител на дружеството, което противоречи на Дружествения договор.

Твърди се също, че приемането на актуализиран Дружествен договор противоречи на чл.12.3 от Дружествения договор и чл.137, ал.3 ТЗ, които предвиждат, че изменение и допълване на Дружествения договор се приема с мнозинство повече от ¾ от капитала, а в случая присъства 67% от капитала, което е по-малко от ¾ от капитала, което означава, че не е налице изискуемото мнозинство за вземане на решение за изменение на Дружествения договор.

Освен това Дружественият договор не е подписан от съдружниците. На проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание съдружникът Д.В. е представляван от пълномощник В.К.Р., като не се представят доказателства за надлежно упълномощаване. Ищецът заявява, че в случая може да се позове на нарушено право на участие на друг съдружник, само ако според изискванията за кворум и мнозинство за приемане на съответните решения при ненадлежно участие на съдружник би се отразило на законосъобразността на решенията. Ако не се отчете вотът на В.Р., за когото не се представят доказателства за надлежно упълномощаване, решенията биха били взети с по-малко от половината от капитала на дружеството.

Иска се да се постанови решение, с което да се отменят взетите в противоречие със Закона и Дружествения договор решения от Общо събрание на съдружниците от 29.08.2019 г. за:

-освобождаване на Х.Ч. като управител на дружеството;

-промяна на адреса на управление на дружеството;

-приемане на актуализиран Дружествен договор.

Претендира разноски.

Ответникът изразява становище за неоснователност на предявения иск.

Твърди се, че адресът на Х.Ч. е променен и изпращането на поканата на адреса, посочен в Дружествения договор, би довело до неполучаването и. Изпращане на поканата чрез телекс, телеграф и факс са морално остарели и отхвърлени и се заместват от изпращане чрез електронна поща. Покана за проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците е изпратена на електронната поща на ищеца на 20.08.2019 г. с посочване, че на 29.08.2019 г. ще се проведе Общо събрание на съдружниците и съответен дневен ред. Заявява се, че отношенията между съдружниците са влошени от дълго време, като ищецът е установен в София и се е дистанцирал от дейността на дружеството. За събиране на вземанията на дружеството останалите двама съдружници полагат усилия, докато ищецът не участва в този процес. Иска се да се отхвърли предявеният иск.

 

Предвид доказателствата Съдът намира за установено:

 

Предявеният иск е допустим, предявен от легитимирано лице, в рамките на срока по чл.74, ал.2 ТЗ. Няма спор, че ищецът има качеството на съдружник в ответното дружество към датата на провеждане на Общото събрание на 29.08.2019 г., на което са взети атакуваните решения. Искът е предявен на 05.09.2019 г., т.е. в рамките на законоустановения преклузивен срок - 14 дни от провеждане на събранието.

Съобразно правилата на  чл. 139, ал.1 ТЗ Общото събрание се свиква с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в Дружествения договор. В чл. 13, т.5 от актуалния дружествен договор е прието, че поканата за Общо събрание на съдружниците се изпраща писмено или чрез телекс, телеграф или факс и трябва да се получи от всеки отделен съдружник най-малко седем дни преди датата на провеждането му. Т.е., законосъобразността на решенията на Общото събрание на съдружниците се обвързва от редовното уведомяване на съдружниците за провеждането му чрез  редовно връчена писмена покана най-малко 7 дни преди датата на провеждане на събранието.

Няма спор, че на 29.08.2019  г. е проведено Общо събрание на съдружниците.

В тежест на ответното дружество е да докаже спазването на изискванията на Закона и на Устава по отношение свикването на Общото събрание.

Ищецът твърди, че не е получил писмена покана за участие в  Общо събрание на съдружниците на 29.08.2019 г. по установения от Закона и Дружествения договор ред, а именно: поканата за провеждане на 29.08.2019 г. на Общо събрание на съдружниците не е връчена нито лично, нито чрез факс, телекс или телеграф, най-малко седем дни преди провеждането на събранието, което  представлява нарушение на чл.13, т.5 от Дружествения договор и чл. 139, ал.1 ТЗ и опорочава всички атакувани решения.

Ответникът възразява, че в случая ищецът е уведомен чрез покана, изпратена по електронната поща, доколкото предвидените в Дружествения договор способи – чрез факс, телекс или телеграф са морално остарели; съобщението до ищеца е изпратено на 20.08.2019 г. с посочване на датата на провеждане на Общо събрание на съдружниците и дневен ред.

Основният спорен по делото въпрос е дали надлежно е уведомен ищецът за участие в проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците на „НОВАДЖЕЛ“ ООД.

В случая от становищата на страните става ясно, че за проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците ищецът е уведомен чрез покана, изпратена по електронната поща на 20.08.2019 г. Този начин на уведомяване е в противоречие с чл.139, ал.1 ТЗ и с чл.13, т.5 от Дружествения договор, което опорочава уведомяването и е основание да се приеме, че съдружникът Ч. не е уведомен надлежно за проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците. Неуведомяването на съдружника Ч. за проведеното на 29.08.2019 г. Общо събрание на съдружниците е пречка за провеждането му и е достатъчно основание да обоснове  незаконосъобразност на взетите решения, без да е необходимо  да се обсъжда наличието на материалноправни предпоставки за вземането им.

Предвид изложеното Съдът счита, че искът за отмяна на решенията на Общо събрание на съдружниците на „НОВАДЖЕЛ“ ООД, проведено на 29.08.2019 г., е основателен и следва да се уважи, като взетите решения се отменят като незаконосъобразни.

При този изход на спора и на основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът следва да се осъди да заплати на ищеца направените по делото разноски в размер на 1835 лв.

Ето защо Съдът

 

                    Р       Е       Ш      И:

 

Отменя като незаконосъобразни Решенията, взети на Общо събрание на съдружниците на „НОВАДЖЕЛ“ ООД, ЕИК *********, Пловдив, ул.“Кукленско шосе“ 13, проведено на 29.08.2019 г., а именно:

-освобождаване на Х.Ч. като управител на дружеството

-промяна на адреса на управление на дружеството

-приемане на актуализиран Дружествен договор

Осъжда „НОВАДЖЕЛ“ ООД, ЕИК *********, Пловдив, ул.“Кукленско шосе“ 13 да заплати на Х. Б. Ч., ЕГН ********** ***, – адв.И.П. сумата 1835 лв /хиляда осемстотин тридесет и пет лева/ разноски по делото

Решението може да се обжалва пред Апелативен съд – Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му на страните

 

 

 

СЪДИЯ: