Решение по дело №129/2020 на Районен съд - Пирдоп

Номер на акта: 260002
Дата: 10 септември 2020 г. (в сила от 10 септември 2020 г.)
Съдия: Донка Иванова Паралеева
Дело: 20201860100129
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  84

Гр. Пирдоп, 10.09.2020 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД - Пирдоп, трети състав, в публично съдебно заседание, проведено на дванадесети август две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДОНКА ПАРАЛЕЕВА

         при секретаря Петя Александрова, като разгледа докладваното от съдията Паралеева гр. д. № 129 по описа на РС-Пирдоп за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба, предявена от Ц.С.А., ЕГН:********** в качеството на майка и законен представител на малолетното дете Надежда Георгиева А., родена на ***г. срещу бащата Г.Ж.А., ЕГН: **********, с когото са във фактическа раздяла, за предоставяне родителските права по отношение на малолетното дете Надежда А. на неговата майка- ищец по делото; за определяне на режим на лични отношения на бащата с малолетното дете; за осъждане на ответника да заплаща месечна издръжка от 250 лв. за дъщеря си от завеждане на исковата молба.

В хода на процеса ищцата Ц.С.А. и ответникът Г.Ж.А. са постигнали споразумение по чл.127, ал.1 СК и са поискали същото да бъде одобрено от съда. Споразумението е надлежно подписано и от двамата. Съдът е преценил, че са налице предпоставките за преминаване в процедура по чл.127, ал.1 СК – за разрешаване на въпросите за родителските права, личните отношения и издръжката по отношение на детето по взаимно съгласие и е преминал към такава. С постигнатото споразумение молителите искат родителските права върху детето Надежда Георгиева А. да се упражняват от двамата съпрузи съвместно, като местоживеенето на детето да е на адреса на майката в с.Челопеч, а личните контакти да са свободни и бащата да заплаща издръжка в размер на 200 лв. месечно, считано от депозиране на исковата молба.

В съдебно заседание Ц.С.А. се явява лично и с пълномощника си адв.Н.З. от САК, а Г.Ж.А. се явява също лично и с упълномощения адв.С.П. от САК. Страните поддържат споразумението и желаят същото да бъде утвърдено, с внасяне на една корекция, а именно: че издръжката ще се дължи от 01.08.2020г., тъй като до 31.07.2020г. е била заплатена.

След преценка на доказателствата по делото и доводите на страните, съдът намира следното от фактическа и правна страна:

Искането е с правна квалификация  чл. 127, ал.1 СК.

Видно от удостоверение за сключен граждански брак №308960/22.11.2005г., издадено от община Златица въз основа на Акт за сключен граждански брак №15/22.11.2005г.  страните са съпрузи, като двамата обаче не желаят прекратяване на брачната връзка, макар да сочат, че са във фактическа раздяла.

Страните са родители на малолетната Надежда Георгиева А., ЕГН: **********, родена на *** г. в гр. Пирдоп, което се установява от представеното удостоверение за раждане № 41, издадено от община Пирдоп, обл. Софийска на 07.11.2008 г., съставено на основание Акт за раждане №78/06.11.2008 г.

Видно от служебна бележка №162/21.02.2020г., издадено от Директора на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с.Челопеч, Надежда Георгиева А. е записана в V-ти клас,  редовна форма на обучение в учебното заведение през учебната 2019/2020г.

Видно от представеното удостоверение изх. №178/22.06.2020г., издадено от „Елаците – Мед“ АД бащата Г.Ж.А. за периода от юни 2019г. до май 2020г. е получавал средномесечен доход в размер на 1909 лв.

Видно от разпореждане на ТП на НОИ- София област майката Ц.С.А., считано от 23.08.2019г. получава пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 793.13 лв.

По делото е изискан, представен и приет социален доклад изх. № ПР/Д-СО-ПП/20-001 от 10.08.2020 г., според който е извършено социално проучване и е установено, че малолетното дете Надежда Георгиева А. се отглежда приоритетно от майката, но контактува редовно с бащата, като майката не ограничава контактите им. Според доклада базовите потребности на детето са задоволени. Констатирано е, че до момента в отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – Пирдоп не са постъпвали данни за неглижиране на детето в семейната среда. Посочено е, че от значение е осигуряването на средства за издръжка на Надежда Георгиева А. и от двамата родители, като по този начин по-пълно биха били задоволени потребностите и не само за биологичното, но и за духовното и израстване и хармонично развитие, а размерът на издръжката следва да е съобразен с нуждите на детето от подслон, храна, облекло, здравеопазване и образование.

От изложеното от страните в подадените от тях писмени становища и в споразумението се установява, че те са се споразумели относно всички въпроси, свързани с правилното отглеждане на тяхното малолетно дете – Надежда Георгиева А..

Производството е започнало като такова на спорна съдебна администрация по чл.127, ал.2 СК и е инициирано от родители, които не живеят заедно (в трайна фактическа раздяла са), независимо че са в брак, и е преминало в охранително производство по чл.127, ал.1 СК, доколкото родителите са постигнали споразумение.

На първо място, следва да се посочи, че няма пречка да се разреши от съда комплексът от въпроси, касаещи интересите на дете, чиито родители са в брак, но са във фактическа раздяла /така напр. Решение № 30 от 1.02.2019 г. на ВКС по гр. д. № 3060/2018 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Боян Цонев /.

На второ място, съдът следва да проследи защитени ли са във възможно най-голяма степен интересите на детето, като изхожда изключително от тези интереси.

В настоящия случай страните са се съгласили упражняването на родителските права над малолетната им дъщеря да е съвместно, като адресът на местоживеене да е този на майката. С Тълкувателно решение по ТД 1/2016 г., постановено на 03.07.2017 г., Върховният касационен съд на Република България – Общо събрание на Гражданска колегия уеднакви практиката, свързана с допускането на съвместно упражняване на родителските права по отглеждане и възпитание на ненавършили пълнолетие деца. Според това задължително за съдилищата тълкувателно решение, родителските права могат да се предоставят за общо упражняване на двамата родители, каквото те са поискали в случая, само при постигнато споразумение. Само при постигнато съгласие как ще се упражняват родителските права, е допустимо съвместното им упражняване. Следователно в настоящия случай, при който родителите доброволно са се съгласили на съвместно упражняване на родителските права, няма пречка съдът да утвърди споразумението в този му вид.

Съдът намира, че споразумението защитава в пълна степен правата на малолетното дете, чиито родители са в достатъчно добри отношения, че да си поделят грижите и родителската отговорност по отношение на детето. Същевременно в споразумението е предвидено, че на детето ще бъде заплащана и издръжка от 200 лв. месечно, която според съда е достатъчна за покриване на неговите нужди на съответната възраст, в която се намира.

Интересите на детето са защитени, споразумението не ги накърнява, а напротив - внася правна сигурност по отношение на тях. ДСП-Пирдоп също е извършила проверка относно съвпадението на интересите на детето с клаузите на споразумението и не е открила повод за негативно становище. Единодушието между родителите по въпросите, свързани с отглеждането на детето, е предпоставка за вземане на правилни решения от тяхна страна, свързани с текущата грижа и с бъдещето на детето. Липсата на конфликтност осигурява спокойно общуване между лицата, от чиято подкрепа детето се нуждае. Уговорената издръжка, която бащата ще заплаща, пък ще осигури допълнителни средства за отглеждането на детето, които ще са единствено в подкрепа на нуждите му.

При гореизложените факти, съдът намира искането за утвърждаване на споразумението за допустимо и основателно. Налице са предпоставките на чл. 127, ал.1 СК за утвърждаване на постигнатото споразумение, отговарящо на законовите изисквания (чл. 127 СК), с което се уреждат изцяло въпросите, свързани с местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката му. Споразумението не противоречи на закона и същото следва да бъде утвърдено от съда.

Бащата следва да заплати дължимата на РС-Пирдоп държавна такса върху размера на договорената издръжка от 200 лева месечно, а именно- 144 лв.

Воден от горното, съдът  

Р Е Ш И :

УТВЪРЖДАВА постигнатото между Ц.С.А., ЕГН: ********** и Г.Ж.А., ЕГН: ********** (като родители на малолетната Надежда Георгиева А., ЕГН:**********) споразумение по чл.127, ал.1 СК, както следва:

„1. Родителските права върху роденото от брака дете Надежда Георгиева А., ЕГН: **********, ще се упражняват от двамата съпрузи /родителите Ц.С.А. и Г.Ж.А./ съвместно и режимът на лични контакти с детето ще бъде свободен.

2. Местоживеенето на детето Надежда Георгиева А., ЕГН: ********** ще бъде при майката Ц.С.А., ЕГН: ********** ***.

3. Бащата Г.Ж.А., ЕГН: ********** се задължава да заплаща месечна издръжка на малолетното си дете Надежда Георгиева А., ЕГН: ********** чрез нейната майка и законен представител Ц.С.А., ЕГН: ********** в размер на 200.00 /двеста/ лева, считано от 01.08.2020г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на падежа до окончателното и изплащане, до настъпване на основание за прекратяване или изменяни на издръжката.

4. Направените по делото разноски остават в тежест на страните, такива каквито са сторени, а държавната такса върху издръжката е дължима от бащата Г.Ж.А., ЕГН: **********.

 

ОСЪЖДА Г.Ж.А., ЕГН: ********** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на РС-Пирдоп сумата от 144 лв. /сто четирийсет и четири лева/, представляваща дължимата държавна такса върху размера на присъдената издръжка.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                           

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: