Определение по дело №435/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 385
Дата: 9 май 2019 г. (в сила от 23 май 2019 г.)
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20193100200435
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна, 385/9.5.2019г.

 

          ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, в закрито заседание на девети май две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН ПОПОВ

                                                                  

като разгледа докладваното ЧНД № 435 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производство по реда чл. 243, ал. 4 от НПК.

          С постановление от 04.04.2019 г., ВОП на основание чл. 243, ал. 1 т. 1, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 4 от НПК е прекратила ДП № 2173 / 2018 г. по описа на ОД на МВР - ОП Варна, водено срещу виновно лице за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “в“ от НК, а именно за това, че на 14.07.2018 г. след разклона на ГП I-9 гр. Варна – гр. Бургас за к.к. Камчия, при управление на л.а. Фолксваген Голф с ДК № ВР 59 28 СА, нарушил правилата за движение по пътищата, като причинил по непредпазливост смъртта на П.П.и П.М..

Срещу така цитираното Постановление е подадена жалба от наследниците на  П.М. – Д.М. и П.М. на основание чл. 243, ал. 3 от НПК. В нея са изложени съображения за неяснота относно основанието за прекратяване на наказателното производство. Отправено е искане за връщане на делото на прокурора.

По делото е постъпила и Жалба по посочения процесуален ред и от наследниците на П.П.съдържащо искане, за корекция на основанието за прекратяване на наказателното производство. Сочи се, че по делото е установено липса на престъпление, а е приетото от прокурора – смърт на дееца.

Съдът намира жалбите за процесуално допустими, подадени в срок и от надлежни страни, а разгледани по същество, основателни поради следното:

Наказателното производство е образувано и водено срещу виновно лице за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “в“ от НК. Принципно, цялото Постановление на ВОП е в телеграфен стил, при изключително сбита фактическа обстановка, а и правни изводи. Но не това е основаното.

          В случая е важен друг въпрос. В разглежданото Постановление липсват мотиви за прекратяването на наказателното производство или ако има такива, е налице противоречие в изводите, обосноваващи основанието за това.

В обстоятелствената част е посочено единствено, че „вещото лице изготвило САвТЕ /извод, с който явно прокурора се съгласява/, приема, че причина за произшествието се дължи на загубата на управлението на автомобила от страна на Петър Петров“.

През абзац обаче е посочено, че „всички налични доказателства сочат, че в настоящия случай от обективна и субективна страна липсват признаците на деяние по чл. 343 от НК“.

Веднага след това цифром, като основание за прекратяване, е изписана разпоредбата на чл. 24, ал. 1, т. 4 от НПК –деецът е починал.

Ясно е, че с постановлението прокурорът посочва фактическите и правни съображения за прекратяване на производството, като в съобразителната част и в диспозитива следва ясно и непротиворечиво да се посочи основанието за прекратяване на производството.

В настоящият случай това не е така. Изложението в атакуваното постановление не може да доведе до еднозначен извод за това, какво всъщност е приел прокурора, като основание за прекратяване на производството – дали разпоредбата на чл. 24, ал. 1, т. 4 от НПК - П.П.е осъществил състава на 343, ал. 1, б. „в“ от НК, но е починал или тази на чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК, като се уточни, че последната съдържа и две коренно различни хипотези - дали е налице липса на извършено престъпление или изобщо деянието не покрива състава на чл. 9, ал. 1 от НК.

 Така афишираната волята на прокурора, възпрепятства съда да извърши каквато и да е нейна проверка. Затрудненията възникват освен от констатираните противоречия, но от липсата на мотиви в постановлението, което лишава съда, а очевидно и жалбоподателите, да установят начинът, по който е формирано вътрешното убеждение на решаващия орган, в лицето на прокурора. Именно поради заложените в постановлението неясноти, съдът е лишен и от възможност да упражни правомощията си по чл. 243, ал. 6, т. 2 от НПК, доколкото то предполага корекция в прието основание, а не ново свое решение по същество на повдигнатия от жалбоподателите въпрос, плод на изцяло нова аналитична дейност по доказателствата. В тази връзка съдът не разполага и с възможност да преодолее пропуска на ВОП с допълване на мотивите на Постановлението, доколкото по този начин би заместил волята на прокурора, а това категорично излиза извън рамките на проверката по чл. 243, ал. 4 от НПК. Липсата на мотиви винаги води до незаконосъобразност, поради което и настоящото постановление следва да се провъзгласи за такова.

          В този смисъл съдът намира, че постановлението на ВОП, с което е прекратено наказателното производство е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено, респ. ДП № 2173 / 2018 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна се върне на горепосочената прокуратура.

   

          Водим от горното и на основание чл. 243, ал. 5, т. 3 от НПК

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

          ОТМЕНЯ Постановление от 04.04.2019 г. на Варненска окръжна прокуратура, с което е прекратено наказателното производство по ДП № 2173 / 2018 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна.

          ВРЪЩА на Варненска окръжна прокуратура ДП № 2173 / 2018 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна, като съобрази изложеното в обстоятелствената част на настоящото определение.         

 

          Определението подлежи на обжалване и протест в СЕДЕМ дневен срок от съобщението пред Варненски апелативен съд.

 

         

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: