Решение по дело №2172/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1871
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 13 декември 2019 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100902172
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 22.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 2172 по описа за 2019 година, взе предвид следното.

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба № 20191016142926/16.10.2019 г. на сдружение с нестопанска цел "Г.П.", ЕИК ******, срещу отказ № 20191001125114-2/16.10.2019 г.на АВ – ТРРЮЛНЦ, с който е отказано вписване на нов мандат на управителния съвет на сдружението.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на отказа – управителният съвет на сдружението единодушно бил преизбран за нов мандат, при положение, че мандатът му бил изтекъл още през 2018 г.. В дневния ред на проведеното на 14.09.2019 г. общо събрание била включена т. 1 „Отчет на управителния съвет за дейността от последното общо събрание“ и с оглед констатиране на изтеклия му мандат, събранието предприело действия за преизбирането на членовете на съвета. Отделно фигурирала и т. 4 от дневния ред „Разни“, в рамките на която било допустимо преизбирането. В подкрепа на предложението гласували всички присъстващи, представляващи 81 % от членовете, което било достатъчно мнозинство, надхвърлящо изискванията на устава. Било възможно отсъстващите 3 членове на сдружението в последващи декларации да потвърдят взетото решение.

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление образец А15 с рег. № 20191001125114 от 01.10.2019 г., подадено от адвокат с изрично пълномощно, представляващ сдружение "Г.Б." (наименование към депозиране на заявлението), е заявено за вписване в ТРЮЛНЦ, наред с други обстоятелства и вписване на нов мандат на членовете на управителния съвет. Длъжностното лице при АВ приело, че при промяна на обстоятелствата към заявлението следвало да се приложи и решението за промени в обстоятелства, подлежащи на вписване и покани за свикване на ОС със съответния дневен ред. В приложения протокол от ОС действително било взето решение за преизбиране на УС за нов мандат, но такава точка в дневния ред в представените покани за свикване на ОС не била предвидена. Съгласно чл. 26, ал. 3 от устава на сдружението - по въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не могло да се вземат решения. В случая била осъществена точно тази хипотеза - взето било решение по въпрос - преизбиране на УС за нов мандат, който не бил включен в дневния ред, още повече, че на ОС не присъствали всички членове на сдружението. По тези принципни съображения длъжностното лице постановило обжалвания в настоящото производство отказ.

Жалбата е неоснователна.

Съгласно чл. 18, ал. 1, т. 3 ЗЮЛНЦ на вписване в регистъра подлежат органите, имената на членовете на управителния орган, имената и длъжностите на лицата, представляващи юридическото лице с нестопанска цел, съответно промяната в тези обстоятелства подлежи на вписване, но само при валидното осъществяване на фактическия състав, който я обуславя. Заявеното вписване на нов мандат на членовете на управителния съвет по същество предполага да е взето от компетентния орган решение за тяхното преизбиране.

С чл. 22, ал. 1, т. 2 от устава на сдружението в изключителна компетентност на общото събрание е възложено решаването на въпросите за избиране и освобождаване на членовете на управителния съвет, което означава, че за вписването на нов мандат на членовете на управителния съвет е необходимо нарочно решение на общото събрание. Това решение следва да е резултат на законосъобразно (от формална страна) свикване и провеждане на заседание на общото събрание на сдружението, а съществен елемент от процесуалната законосъобразност на взетото от върховния орган на сдружението решение, е то да е формирано по включена в обявения дневен ред точка, тъй като по изрична разпоредба на устава – чл. 26, ал. 3, която възпроизвежда чл. 29, ал. 3 ЗЮЛНЦ, по въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.

В поканата за проведеното на 14.09.2019 г. общо събрание на сдружението не е включен като точка в дневния ред въпрос за избор (преизбиране за нов мандат) на членовете на управителния съвет, затова и взето решение в този смисъл е процесуално незаконосъобразно и не обуславя промяната, заявена за вписване в регистъра.

Включването на точка в дневния ред „Отчет на управителния съвет за дейността от последното общо събрание“ по никакъв начин не инкорпорира разглеждането на въпроса за продължаване на мандата на членовете на този орган. Още по-малко е допустимо този съществен въпрос да се разглежда в точката „Разни“. Смисълът на посочване на въпросите, по които ще взема решения върховния орган на сдружението, е всеки член на сдружението да формира воля дали да упражни или не правото си на участие в общото събрание и съответно да разполага с необходимото време за подготовка, за да е в състояние да формира и изразява адекватно становище по въпросите от дневния ред. По тази причина е недопустимо кръгът въпроси от дневния ред да бъде разширяван при провеждане на общото събрание, независимо от броя присъстващи членове на сдружението, поради което е без значение какъв е бил кворума при провеждане на събранието. Без правно значение е и евентуално последващо изразено съгласие с взетото решение от неприсъствалите членове на сдружението. Достатъчно за извод за процесуална незаконосъобразност на взетото от общото събрание решение за продължаване на мандата на членовете на управителния съвет, е невключването на такава точка в обявения дневен ред. Взетото в нарушение на чл. 26, ал. 3 от устава решение от върховния орган е незаконосъобразно и въз основа на същото заявените за вписване обстоятелства не могат да бъдат вписани в РЮЛНЦ. Това сочи, че отказът на длъжностното лице е постановен в правилното приложение на закона и следва да бъде потвърден.

По изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба № 20191016142926/16.10.2019 г. на сдружение с нестопанска цел "Г.П.", ЕИК ******, срещу отказ № 20191001125114-2/16.10.2019 г.на АВ – ТРРЮЛНЦ, с който е отказано за вписване на нов мандат на управителния съвет на сдружението.

Решението подлежи на обжалване пред САС в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателя.                                                                                                     

                                                                                     СЪДИЯ: